dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie WM + reku + klima - sterowanie

    Witam,
    Ciekawi mnie jak użytkujecie wentylację mechaniczną z reku latem kiedy zależy nam na zimnych pomieszczeniach. Zastanawiam się czy włączając klimatyzację włączacie również odzysk ciepła w rekuperacji? Ponadto zastanawia mnie czy takie wentylowanie mechaniczne pomieszczeń latem jest trudne i trzeba cały czas sterować wentylacją w zależności od temperatury na zewnątrz. Chodzi mi o to czy np.
    włączam klimę - włączam reku
    wyłączona klima - wyłączone reku
    ustawienie mocniejszych nawiewów nocą - zmniejszanie nawiewu za dnia

    Czy mając wentylację mechaniczną otwieracie okna?


    Pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Już ktoś tu opisał:
    Klima nie dostarcza powietrza z zewnątrz, a więc w miarę szybko traci się komfort świeżego powietrza bo rośnie stężenie CO2.
    Rekuperator przede wszystkim ma możliwość ominięcia wymiennika(baypas) , jednak z klimą powietrze przechodzące z domu jako zużyte ma mniejszą temp. a więc chłodzi to nawiewane.
    Latem jak i zimą nie otwieram okien, do przewietrzania używam WM.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Neutral Zobacz post
    czy włączając klimatyzację włączacie również odzysk ciepła w rekuperacji?
    Niestety, w moim reku automatyka pod tym względem kuleje, więc nie. Gdyby działała prawidłowo, to bypass sam by się zamykał, gdy czerpnia byłaby cieplejsza, niż wywiew.

    Cytat Napisał Neutral Zobacz post
    Czy mając wentylację mechaniczną otwieracie okna?
    Nie.

    Klima chodzi gdy gorąco.
    Rekuperacja chodzi cały czas - z różną wydajnością, w zależności od obciążenia.

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...entylacji-cz-1
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...entylacji-cz-2
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...zenie-bypassem

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tak jak napisali poprzednicy. Wentylacja odpowiada za wymianę powietrza, a klimatyzacja za temperaturę i trzeba je traktować jako niezależne systemy.
    W przypadku wentylacji wystarczy odpowiednio skonfigurowany bypass. U mnie bypass działa w zakresie temperatur od 13.5 do temp powietrza wywiewanego - latem. Poza tym zakresem jest wyłączany.
    Poniżej 13.5 powietrze jest już trochę za zimne i żeby nie powodować dyskomfortu podnoszę jego temp na reku. Powyżej, wiadomo, chce odzyskiwać chłód.
    Algorytmy zaszywam w home assistant - dzięki temu mozna dowolnie parametryzowac zależności temp wewnątrz, na zewnątrz itd.

  5. #5

    Domyślnie

    To się nazywa automatyczny by-pass jak się nie mylę? To co piszecie to fajny niuans - teraz to już chyba każdy reku ma automatyczny by-pass, ale to dotyczy ustawiania dolnej i górnej temperatury na sztywno? W Thessli dzięki home assistant jak Owczar pisze jest w takim razie inteligentny automatyczny by-pass a Kaizen Ty masz Izzifasta (?) i on ma tylko obie nastawy temp. na sztywno?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    w takim razie inteligentny automatyczny by-pass a Kaizen Ty masz Izzifasta (?) i on ma tylko obie nastawy temp. na sztywno?
    Było niedopracowanie w oprogramowaniu. Pisałem o tym do Peflexa i wg instrukcji poprawili to. Problem polega na tym, że bypass u mnie otwiera się jeżeli temperatura w domu jest powyżej ustawionej jako komfortowa niezależnie od tego, czy na zewnątrz jest cieplej, czy zimniej niż wewnątrz.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Ja mam samoróbe i pstryczek zima lato a GWC latem ustawione powyżej 20* chłodzi a poniżej 5* grzeje.
    Nie chaiło mi się automatyki do reku dorabiać.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  8. #8

    Domyślnie

    Nie chciałbym zakładać nowego wątku, a nie mogę znaleźć nigdzie odpowiedzi. Jak rozwiązujecie u siebie problem z wywiewem zużytego powietrza między pokojami/korytarzami. Zależy mi na dobrej izolacji akustycznej i trochę średnio mi się widzi w sypialni czy pokojach dzieci podcięcie pod drzwiami albo otwory w drzwiach. Czy są na to jakieś sprawdzone metody? Zastanawiam się czy jest sens robić w wspomnianych pomieszczeniach np. wywiew i nawiew i wtedy ten problem by nie istniał. Ale czy to ma ekonomiczny sens?
    Ostatnio edytowane przez Neutral ; 26-08-2020 o 01:44

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Neutral Zobacz post
    Nie chciałbym zakładać nowego wątku, a nie mogę znaleźć nigdzie odpowiedzi. Jak rozwiązujecie u siebie problem z wywiewem zużytego powietrza między pokojami/korytarzami. Zależy mi na dobrej izolacji akustycznej i trochę średnio mi się widzi w sypialni czy pokojach dzieci podcięcie pod drzwiami albo otwory w drzwiach. Czy są na to jakieś sprawdzone metody? Zastanawiam się czy jest sens robić w wspomnianych pomieszczeniach np. wywiew i nawiew i wtedy ten problem by nie istniał. Ale czy to ma ekonomiczny sens?
    Nie mozna zjesc ciastko i miec ciastko, albo, albo. Albo nie mamy podcięć i mamy wywiew i nawiew w jednym pomieszczeniu, albo podciecie i sam nawiew. Innej mozliwosci nie ma. Gdy sie nie chce miec podcięć to sie nie pyta o sens ekonomiczny bo potrzeba takiego rozwiazania jest nadrzedna.

  10. #10

    Domyślnie

    Dziękuje, a czy są może jakieś tłumiki hałasu wywiewne? Ciężko mi znaleźć coś takiego na internecie.

  11. #11

    Domyślnie

    Podcięcie drzwi i tak je lepsze (w sensie akustyki) niż punkty wywiewne podłączone do wspólnej skrzyni rozdzielczej.
    Cytat Napisał Neutral Zobacz post
    Dziękuje, a czy są może jakieś tłumiki hałasu wywiewne? Ciężko mi znaleźć coś takiego na internecie.
    Rury akustyczne SONODEC.
    Jeśli jesteś zmuszony użyć systemu rur PE, to jedyne co możesz zrobić to zamówić stalowe skrzynki rozprężne i rozdzielcze z wypełnieniem tłumiącym wewnątrz.
    Ale efektu takiego jak rura SONODEC o długości 2 - 3 m nie osiągniesz.
    Ostatnio edytowane przez _John ; 26-08-2020 o 14:30

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony