dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Modernizacja Starej Kotłowni

    Witam.
    Mam domek " Kostke " lata 70 o dosyć dużym zapotrzebowaniu na energie. Według strony Cieplowłaściwe 22 kW, 11,4kW średnio
    Za ogrzewanie odpowiada 18 kW kocioł firmy HEF z podajnikiem na ekogroszek. Instalacja którą posiadam sprawia mi trochę problemów
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Obecna.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	30,8 KB
ID:	441311

    Kocioł ma dwa odpływy i dwa powroty. Do jednego podłączony jest obwód CWU z zasobnikiem wody 300l dwu płaszczowym (podłączony tylko jeden górny płaszcz. A do drugiego obwód CO z zaworem truj drogowym pełniącym role mieszacza.
    Ostatnio zmieniłem sterownik na TIMEL SKZP-02F ponieważ na sterowniku GECO -P02 piec pochłaniał tony węgla
    Problemem kotła jest duże spalanie, i zimny powrót majster poradził delikatną przeróbkę instalacji
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zmiana.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	41,8 KB
ID:	441312

    Dołożenie pompy kotłowej tak aby podnieść temperaturę wody powrotnej.

    Zmiana zaworu truj drogowego na zawór z siłownikiem w celu regulacji temperatury w instalacji CO ( w chwili obecnej sterownik po osiągnięciu temperatury wyłącza pompę)

    Podłączenie drugiego płaszcza wodnego ogrzanie całego zasobnika wody.

    Kocioł jak napisałem ma spore spalanie co prawda po zmianie sterownika, spalanie się znacznie poprawiło jednak nadal jest stosunkowo duże.

    Nie chce zmieniać kotła ponieważ budynek będzie przechodził modernizacje termiczną. I żal mi wydawać kasę na kocioł który po modernizacji będzie sporo przewymiarowany to po pierwsze. Po drugie docelowo dom ma być grzany pompą ciepła + instalacja PV na jej potrzeby

    Co sądzicie Państwo o takiej przebudowie? Czy dogrzanie powrotu kotła może zmniejszyć spalanie ?
    "Opinie są jak dziury w dupie każdy ma własną" McCain

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Podwyższenie temperatury powrotu poprawi sprawność, ale cudów się nie spodziewaj. Bardziej wpłynie na żywotność kotła.
    W Twoim wypadku odpowiedni byłby zawór 4D.
    Nawet w tej instalacji możesz podwyższyć temp. powrotu wystarczy, że pompa cwu będzie będzie chodzić non stop.

  3. #3

    Domyślnie

    Rozwiązanie z pompą kotłową jak najbardziej prawidłowe.Wtedy masz każdy obieg sterowany niezależnie.Przy zaworze 4D też byś potrzebował dodatkowej pompy dla prawidłowego działania,szkoda iść w koszty.To samo a nawet lepiej zrobi to pompa kotłowa.Poprawny schemat w załączniku.Jak masz podłączone naczynie wyrównawcze i jaką rurą?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wjw.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	41,4 KB
ID:	441328  

  4. #4

    Domyślnie

    Witam.
    Myślałem o tym, problem w tym że obwód CWU mam na osobnym powrocie a CO na osobnym.
    Z obwodu CO przychodzi woda o dużo niższej temperaturze niż z CWU. Do tego jest jej dożo więcej niż z CWU
    Podobny efekt uzyskał bym po przełożeniu termostatu z powrotu z CO na powrót CWU ale to zakłamywanie wyniku który odbiega od stanu faktycznego.
    Na kotle mam ustawione 55 stopni, kocioł przechodzi w stan czuwania po osiągnięciu prawie 60 stopni.
    Gdy uruchomię pompę na CWU woda jest zbyt gorąca, kocioł i tak dobija do 60 stopni.
    W chwili obecnej spalanie dobowe w PIP to około 32 kg to i tak o wiele lepiej bo spalanie w interwale sięgał 45kg.

    Edit
    Naczynie wyrównawcze dosyć spore 320x 500, jest to obieg otwarty rury stare według schematu średnica 80 z kotła podłączone obecnie rurą miedzianą 28"

    Czyli mam wywalić z zasilania zawór zwrotny ? i wstawić go na powrót oraz dołożyć na pompę kotłową i zasobnik wody?
    Ostatnio edytowane przez Mefi100 ; 01-03-2020 o 10:46
    "Opinie są jak dziury w dupie każdy ma własną" McCain

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony