dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    alex10

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    31

    Domyślnie Ile wody miesięcznie powinna złużywać rodzina 2 + 1 (roczne dziecko)

    Witajcie,
    mam przydomową oczyszczalnię ścieków i mam problem, ponieważ zaczęła nie odbierać wody do gruntu. Chcę was zaytać bo mam ostatni rachunek za wodę i wynosi on że w ciągu 3 ostatnich miesięcy ja, moja żona i nasze roczne dziecko złużywamy 47m3 wody na kwartał. Przeliczając to na miesiące to wychodzi 15,6m3, nie wiem czy liczyć w tym wypadku nasze dziecko ale chyba nie bo co ono zużyje tej wody? Tyle co do kąpieli wieczorem, więc wychodzi 7,8m3 na osobę miesięcznie czy to jest dużo? Pytam bo nie mam żadnego porównania a chcę wiedzieć gdzie leży przyczyna, zakładam że oczyszczania nie daje rady tej wody odbierać bo jest jej za dużo, ale chcę się upewnić, prosze o wasze opinie i doświadczenia w tej kwestii, dziękuję
    Ostatnio edytowane przez alex10 ; 22-04-2020 o 17:55

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    bardzo dużo

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    alex10

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    31

    Domyślnie

    Ale muszę mieć jakieś porównanie, coś więcej aby to stwierdzić, jakie gospodarstwo złużywa tyle wody 3,4,5 osób dorosłych? Czy może ktoś jeszcze wypowiedzieć się w tej kwestii?
    Ostatnio edytowane przez alex10 ; 22-04-2020 o 17:43

  4. #4

    Domyślnie

    Nie wiem o jakim kwartale roku mówisz, bo może jest to wartość z wodą do podlewania. Jeśli nie to strasznie dużo zużywacie. Może to oznaczać, że pralka i zmywarka pracują codziennie oraz wszyscy myją się w wannie. Miałem kiedyś klienta, który przeporwadził się z bloków z 4-osobową rodziną. Zużywał chyba z 20m3 miesięcznie. No może mniej, bo nie pamiętam dokładnie. Przyznał, że mieszkając w blokach nie zdawał sobie sprawi ile wody zużywa.

    Zmniejszenie wsiąkania na drenażu może wnikać z tego, że jest jego mało lub mało podsypki tam wsypano
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 22-04-2020 o 17:45

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    alex10

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    31

    Domyślnie

    Mówię o ostatnim kwartale jaki mam w rachunku czyli rozmawiamy o okresie od 11-12-2019 do 05-03-2020

    Wcześniejszy okres był od 15-10-2019 do 11-12-2019 czyli za 2 miesiące i wyniósł 40m3 czyli 20m3 na miesiąc/os. Sumując te okresy to wychodzi z 5 miesięcy wynik rzędu 87m3 jak to widzicie teraz?
    Ostatnio edytowane przez alex10 ; 22-04-2020 o 18:21

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał alex10 Zobacz post
    Mówię o ostatnim kwartale jaki mam w rachunku czyli rozmawiamy o okresie od 11-12-2019 do 05-03-2020

    Wcześniejszy okres był od 15-10-2019 do 11-12-2019 czyli za 2 miesiące i wyniósł 40m3 czyli 20m3 na miesiąc/os. Sumując te okresy to wychodzi z 5 miesięcy wynik rzędu 87m3 jak to widzicie teraz?
    Masz studnie chłonne ( ile ), czy drenaż ( jaka długość ) ?

    Jaki grunt ?

    Jaka oczyszczalnia i jaka jej pojemność ?

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    My co prawda w bloku mieszkamy, ale dwie osoby w pół roku 12,5 m3.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    alex10

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    Masz studnie chłonne ( ile ), czy drenaż ( jaka długość ) ?

    Jaki grunt ?

    Jaka oczyszczalnia i jaka jej pojemność ?
    Mam taką link i puszczone 3 nitki z tego co było w zestawie. Wyszlo około 12-14 metrów każda nitka idą równolegle. Mam teren lekko gliniasty ale przed podjęciem decyzji o oczyszczalni skonsultowałem to z niedalekim sąsiadem który też ją ma na takim samym terenie, ale nie wiem jakie zużycie wody, u mnie dałem bardzo dużo kamienia i jeszcze dodatkowo idzie drenaż pod tymi nitkami. U niego nawet dziś nie ma tego problemu, a ma ją jakieś 3 lata wcześniej ode mnie, u mnie działa rok. Problem pojawił się jakieś 2 miesiące temu trochę padało wtedy, teraz jest sucho ale woda przestała być odbierana, kupiłem i wrzuciłem te kostki do rur na odetkanie ale tam jest sama czysta woda jak patrzę nie ma korzucha bo regularznie wszystko wrzucam, jest bardzo czysta i praktycznie zero zapachu.
    Ostatnio edytowane przez alex10 ; 22-04-2020 o 18:45

  9. #9

    Domyślnie

    U nas rodzina 2+3 (w tym dwoje pełnoletnich nastolatków nie oszczędzających wody więc można liczyć jako 4+1) a zużycie podobne około 15m3/m-c więc wydaje się że sporo zużywasz.
    Projekt indywidualny, przebudowa domu z lat 30-tych ubiegłego stulecia. Rodzinka 2+3. Powierzchnia ogrzewana 170m2 dom (22oC) + 80m2 piwnic (18oC), podłogówka wszędzie + 3 ręcznikowce w łazienkach (nieużywane bo po co). Porotherm 30cm + 20-25 cm styropianu 0,31; strop 30cm pianka OK. Pompa Puchaci 13kW + bufor 800 l CO + 500 l CWU. Rekuperator Thessla Green 650V. PV 9.99 kWp (6,66 na południe i 3,33 na zachód)

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    4,5 m3 na osobę na miesiąc to juz jest sporo. Oszczędzający (szybkie prysznice, zamykanie wody podczas mycia zębów) ma ok. 3 m3

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    bardzo dużo
    E tam, mam tak samo - miesięcznie idzie 15m3 na trzy osoby. Przyczyną (przynajmniej u mnie) jest żona
    Wanna z wieczora musi być i nic z tym nie zrobię ...
    Nawet rano przy prysznicu nie może go wziąć w pięć minut jak człowiek, tylko moczy się kwadrans
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał alex10 Zobacz post
    Mam taką link i puszczone 3 nitki z tego co było w zestawie. Wyszlo około 12-14 metrów każda nitka idą równolegle. Mam teren lekko gliniasty ale przed podjęciem decyzji o oczyszczalni skonsultowałem to z niedalekim sąsiadem który też ją ma na takim samym terenie, ale nie wiem jakie zużycie wody, u mnie dałem bardzo dużo kamienia i jeszcze dodatkowo idzie drenaż pod tymi nitkami. U niego nawet dziś nie ma tego problemu, a ma ją jakieś 3 lata wcześniej ode mnie, u mnie działa rok. Problem pojawił się jakieś 2 miesiące temu trochę padało wtedy, teraz jest sucho ale woda przestała być odbierana, kupiłem i wrzuciłem te kostki do rur na odetkanie ale tam jest sama czysta woda jak patrzę nie ma korzucha bo regularznie wszystko wrzucam, jest bardzo czysta i praktycznie zero zapachu.
    Ile żwiru 16-32mm poszło pod drenaż. Czy na pewno był to żwir płukany ?

    Jakie kostki do rur na odetkanie na drenaż ? Nie zalecam śroków na zatkania. Lepiej na rurze kanalizacyjnej dać rewizję i robić to potem mechanicznie lub pod ciśnieniem. Daje to lepsze elekty.

  13. #13

    Domyślnie

    Cześć
    U mnie miesięcznie 10 -12 m3, bliżej 10
    Ja, żona i dwie córki (21 i 11)
    Tyle, że od małego uczone oszczędzać, bo szambo było, od 4 lat kanaliza, ale dobre nawyki pozostały
    Moja Marysia

    Dom z poddaszem użytkowym, ukończony i zamieszkały w 2012 roku, powierzchnia po podłogach 180, ogrzewane prawie 160 (po podłogach). Ściany silikat, styropian 15 cm, 0,38. Okna dwuszybowe, podłoga 12 cm 0,38. Poddasze, skosy 30 cm, sufit 45 wełny 0,39. Ogrzewanie: w 2019 roku nawrócony z ekogroszku, PC PW Nibe AMS 10-12, HK200S. PV 9,66 kWp

  14. #14

    Domyślnie

    Kiedyś jak córka była mała i siedziałam z nią w domu to szło 12m3 i wcale się nie kąpała w wannie. Tu winne było po 1 co chwile herbatki (i ja i ona) i spuszczanie wody w wc plus częste mycie rąk. Jeśli ktoś bierze tylko prysznic i ma zmywarkę to wc może być tym co podbija rachunek.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Rekordowo to zużyłem 10m3 w 28 dni przy 2+2. Tylko okazało się, że zepsuł mi się zaworek od osmozy i 24/7 sączyła się woda. Normalnie to ok. 6-7m3/mies jak nie licząc nawadniania (wskazania wodomierza weryfikowane pojemnością szamba).
    Teraz, jak praktycznie wszyscy nie ruszamy się z domu to przez miesiąc sądząc po poziomie szamba może z 8m3 zużyliśmy - dokładniej trudno ocenić, bo sporo wody zmierzonej wodomierzem poszło do ogrodu, a nie mam osobnego wodomierza.

    Wodooszczędne perlatory, słuchawki, zmywarka w najczęściej używanym programie 9l/cykl, dorośli wyłącznie prysznice, dzieci małe i codziennie kąpiel ale w niewielkiej ilości wody. Ale jest też zmiękczacz i osmoza - czyli urządzenia stosunkowo mało popularne a zużywające wodę.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    bardzo dużo
    Bzdura, powinna jak najmniej, zgodnie z wytycznymi ekologów i wszelkiej maści oszołomów.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    W układzie 2+2 zużywamy ok 7-10 m3 miesięcznie. Zużycie rośnie w miarę wzrostu dzieci... jak miały rok to zużycie było na poziomie 5-7 m3/mc.

  18. #18

    Domyślnie

    Wszystko zależy od miesiąca i też tego czy np. nie przebywają goście. Wtedy wiadomo więcej idzie. Generalnie zużywacie dużo, ale nie jest to jakaś kosmiczna liczba, znam osoby które tyle zużywają

  19. #19

    Domyślnie

    U mnie 2+1 zużywamy 10m3 wody miesięcznie. Mamy tylko prysznic i nic nie podlewamy wodą z wodociągów. Wanna robi dużą różnicę i jeszcze jak ktoś podlewa ogród to też trzeba sobie doliczyć.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał alex10 Zobacz post
    ... Przeliczając to na miesiące to wychodzi 15,6m3, nie wiem czy liczyć w tym wypadku nasze dziecko ale chyba nie bo co ono zużyje tej wody? Tyle co do kąpieli wieczorem, więc wychodzi 7,8m3 na osobę miesięcznie czy to jest dużo?..
    czego malec nie zużyje do kąpieli, to zużyje pewnie na pranie ubrań ...nie zapuszcza żona prawie pustej starej pralki zużywającej sporo wody na pranie

    U mnie zużycie to też 12/15m3/mc, ale na 5 osób, sporadycznie miewałem większe.
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony