dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 14
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 269
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Strzelpol

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    4

    Domyślnie POMPY CIEPŁA - praca na drugiej taryfie

    Witam,

    chciałbym zasięgnąć nieco informacji od ludzi, którzy mają pompy ciepła pracujące w drugiej taryfie (nocnej).
    Interesuje mnie czy rzeczywiście można sporo zaoszczędzić i ile to jest ilościowo, procentowo w porównaniu do pracy w normalnym systemie.
    Jak trudne jest ustawienie takiej pompy ciepła, czy wystarczy dać na zasilaniu ogranicznik czasowy, tak aby załączał urządzenie w danych godzinach czy trzeba ingerować w sterownik?
    I jak to się ma w przypadku pompy gruntowej z kolektorem płaskim?

    Pozdrawiam,

  2. #2
    Banned
    miki121

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    3.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Przede wszystkim warto mieć z tym bufor

  3. #3

    Domyślnie

    Na pewno nie mozna stac sie niewolnikiem 2 taryfy.

    My mamy G12W (weekendowa).

    Pompa 7 dni w tygodniu ustawiona jest na grzanie od 19:00-06:00 i w zupelnosci wystarcza zeby utrzymac cieplo w domu.
    Pompa 10kW, 220m2 podlogowki. Czasami jak sie nam chce rozpalamy pod wieczor w kominku z PW ktory grzeje bufor 750litrow - zazwyczaj PC nie startuje dopoki jest ogien w kominku.
    CWU 220 litrow, wymagana temperatura od 19:30-22:30 i od 05:00-06:00,
    cyrkulacja CWU 05:00-07:00, 16:00-23:00

    Srednie tygodniowe (na podstawie kilku ostatnich tygodnii) zuzycie energii (za CALY dom rodzina 2+1).
    I taryfa - 68kWh
    II taryfa - 130kWh

    Podlicznik PC (obejmujacy wszelkie obiegowki, niestety bez pokazania I czy II taryfa) 112kWh.
    Marcel

  4. #4

    Domyślnie

    Jeśli ci się nie wychłodzi podłoga zbyt mocno przez cały dzień do 2T będzie ok. U mnie od stycznia chodzi tylko w 2T ale mam wrażenie że przydało by się dołożyć jeszcze ze 2-3 godziny w 1T po południu. Wszystko zależy jak masz ocieplony domek.
    Zużycie prądu od 10 stycznia do 5 marca praktycznie tylko dla PCi to 1T-200kWh 2T-1540kWh (250m2 do grzania i kubatura prawie 800m3)
    Ostatnio edytowane przez k***a*z ; 21-03-2012 o 09:33
    Tu nie było reklamy, tylko informacja że mój nick to "kamieniarz"



    .

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał miki121 Zobacz post
    Przede wszystkim warto mieć z tym bufor
    Nie warto Bufor tylko komplikuje uklad hydraulicznie. A nic nie wnosi. Czemu?
    Bo po pierwsze, rozsadnej wielkosci bufor zgromadzi tyle ciepla ile PC wyprodukuje w powiedzmy 2h. Czyli nie za wiele.
    Po drugie, bo PC grzeje albo dom albo bufor. Zeby dalo sie nagrzac bufor w taniej taryfie, to nie moze byc tak zimno, zeby PC potrzebowala grzac dom powyzej 10h na dobe. (Jest 10h taniej taryfy). Moja PC grzeje cala tania taryfe (10h na dobe) gdy sredniodnioa temp wynosi powiedzmy -6 -7C. Gdy jest zimniej to itak musi sie zalaczyc w drogiej taryfie. Ergo, bufora i tak nie ma kiedy nagrzac w taniej tarfyie.
    Gdy robi sie cieplej, np sredniodobowo -3, -4C, czyli pompa pracuje krocej niz 10h i teoretycznie mozna doladowac bufor w taniej taryfie, to akumulacyjnosc rozsadnie ocieplonego murowanego domu, wystarczy, zeby sie nie trzeba bylo dogrzewac z bufora w ciagu dnia. Wlaczenie PC na 2h w srodku dnia wystarcza.

    Mowiac inaczej: Albo jest tak zimno ze tego bufora nie nagrzejemy w taniej taryfie, albo jest tak cieplo, ze energii zgromadzonej w buforze i tak nie potrzebujemy.

    marcin

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Nie warto Bufor tylko komplikuje uklad hydraulicznie. A nic nie wnosi. Czemu?
    Bo po pierwsze, rozsadnej wielkosci bufor zgromadzi tyle ciepla ile PC wyprodukuje w powiedzmy 2h. Czyli nie za wiele.
    Po drugie, bo PC grzeje albo dom albo bufor. Zeby dalo sie nagrzac bufor w taniej taryfie, to nie moze byc tak zimno, zeby PC potrzebowala grzac dom powyzej 10h na dobe. (Jest 10h taniej taryfy). Moja PC grzeje cala tania taryfe (10h na dobe) gdy sredniodnioa temp wynosi powiedzmy -6 -7C. Gdy jest zimniej to itak musi sie zalaczyc w drogiej taryfie. Ergo, bufora i tak nie ma kiedy nagrzac w taniej tarfyie.
    Gdy robi sie cieplej, np sredniodobowo -3, -4C, czyli pompa pracuje krocej niz 10h i teoretycznie mozna doladowac bufor w taniej taryfie, to akumulacyjnosc rozsadnie ocieplonego murowanego domu, wystarczy, zeby sie nie trzeba bylo dogrzewac z bufora w ciagu dnia. Wlaczenie PC na 2h w srodku dnia wystarcza.

    Mowiac inaczej: Albo jest tak zimno ze tego bufora nie nagrzejemy w taniej taryfie, albo jest tak cieplo, ze energii zgromadzonej w buforze i tak nie potrzebujemy.

    marcin
    cos mi tutaj nie pasuje.
    Mowisz ze cale 10 godzi chodz PC przy -6 .To znaczy ze przez caly dzien bardzo duzo ciepla traci twoj domek.a chcesz przez 2 godziny w drogiej taryfie go ogrzac.A jesli bys zrobil tak.Na poczatku okresu grzewczego grzal przez cala dobe w dwuch taryfach.Podlogi i sciany sa nagrzane.Przechodzisz wtedy na druga taryfe i nagrzewasz bufor 700l do temp 55-60° .Twierdzisz ze wystarcza 2 godziny na ogrzanie tego bufora.Wiec reszte czasu ladujemy w podlogi.W dzien termostat pokojowy uruchamia pompke obiegowa jesli temp. spadnie w pomieszczeniu .I tak ciepelko jest brane z bufora.A na dlugo go wystarczy bo temp w nim jest 60° a podloga potrzebuje ok 30°.I co myslisz zadziala??
    Dom parterowy z poddaszem nieuzytkowym pow.150m² z garazem.Calosc podlogowka .Rozstaw.co 15cm pokoje i co 10cm strefy brzegowe i lazienki ,garaz co 20 cm
    .Ocieplenie odloga 20cm styropian 0.035.
    Sciany Silikat 24 cm -ocieplenie 20cm styropian grafitowy 0.031.
    Strop drewniany ocieplony 20+10 cm welna 0.035.
    Okna 3 szybowe wsp.dla calego okna 0.8.przeszklenia 30m²
    Wylewka Anhydrytowa 5cm.
    Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem
    Zaprojektowana PC NIBE 6KW DZ dwa odwierty po 70m

  7. #7
    Banned
    miki121

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    3.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Nie warto Bufor tylko komplikuje uklad hydraulicznie. A nic nie wnosi. Czemu?
    Bo po pierwsze, rozsadnej wielkosci bufor zgromadzi tyle ciepla ile PC wyprodukuje w powiedzmy 2h. Czyli nie za wiele.
    Po drugie, bo PC grzeje albo dom albo bufor. Zeby dalo sie nagrzac bufor w taniej taryfie, to nie moze byc tak zimno, zeby PC potrzebowala grzac dom powyzej 10h na dobe. (Jest 10h taniej taryfy). Moja PC grzeje cala tania taryfe (10h na dobe) gdy sredniodnioa temp wynosi powiedzmy -6 -7C. Gdy jest zimniej to itak musi sie zalaczyc w drogiej taryfie. Ergo, bufora i tak nie ma kiedy nagrzac w taniej tarfyie.
    Gdy robi sie cieplej, np sredniodobowo -3, -4C, czyli pompa pracuje krocej niz 10h i teoretycznie mozna doladowac bufor w taniej taryfie, to akumulacyjnosc rozsadnie ocieplonego murowanego domu, wystarczy, zeby sie nie trzeba bylo dogrzewac z bufora w ciagu dnia. Wlaczenie PC na 2h w srodku dnia wystarcza.

    Mowiac inaczej: Albo jest tak zimno ze tego bufora nie nagrzejemy w taniej taryfie, albo jest tak cieplo, ze energii zgromadzonej w buforze i tak nie potrzebujemy.

    marcin
    A co rozumiesz rozsądnej wielkości buforem ???

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał miki121 Zobacz post
    A co rozumiesz rozsądnej wielkości buforem ???
    Rozsadnej wielkosci w sensie nie za duzy. Jakos nie wyobrazam sobie wstawic kobyly 2-3m3.

    marcin

  9. #9
    Banned
    miki121

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    3.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    no trzeba by przyjąć około 80-100 litrów na 1kW mocy pompy

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Jeszcze raz sprobuje inaczej wytlumaczyc o co mi chodzi. Na przykladzie. Poprzednia zime sprawdzalem, ile czasu pracuje PC zaleznie od sredniej temperatury. Robilem to w przedzialch tygodniowych, wyszedl z tego mniej wiecej taki wykres.


    srednia temp. dobowa - ile godzin PC musi pracowac w ciagu doby
    -10C - 12h
    -9C - 11,2h
    -8C - 10,8h
    -7C - 10,2h
    -6C - 9,6h
    -5C - 9h
    -4C - 8,4h
    -3C - 7,8h
    -2C - 7,2h
    -1C - 6,6h
    0C - 6h

    Z buforem chodzi o to, ze "przechowuje" cieplo wyprodukowane w taniej taryfie na pozniej gdy taryfa jest droga a jest zapotrzebowanie na cieplo.
    Pytnie czy jest zapotrzebowanie na cieplo.
    Bufor 700L grany od 20-60C to jakies 33kWh ciepla. U mnie 3h pracy pompy. Ladowanie do 60C zmiejsza sprawnosc PC.!!

    Ja bym moglbym naladowac w taniej taryfie gdy temperatura zewn jest -2C srednio przez dobe lub wyzsza.Tylko ze ja wtedy nie potrzebuje tego ciepla. Pompa potrzebuje grzac dom 7h. czyli przykladowo, 22-24, 3-6, 13-15. Przy czym PC chodzi 13-15 bez wzgledu na temp w domu!! Wsio w taniej taryfie i tak. Nie jest to rowniotko rozlozone przez dobe, ale bezwladnosc podlogowki sprawia ze wahania temp sa niewielkie. Po co mi wiec ten bufor?

    Zowu, jak sie zrobilo - 7C, to pompa po prostu chodzila ciagiem od 22-6 i 13-15. Znowu. wahania temperatury byly male. Bufor niepotrzebny.
    Jak sie zrobilo jeszcze zimniej, to i tak trzeba bylo grzac wiecej niz 10h, pompa sie wlaczala 22-6, potem np 12-16 (2h w drogiej taryfie). Znowu, bufor niepotrzebny bo i tak go nie naladuje w taniej taryfie.

    Wszystko dziala wysmienicie bez bufora. Cieplo zgromadzone w buforze jest mi niepotrzebne. Albo nie mam go jak wyprodukowac w taniej taryfie, albo jest na tyle cieplo, ze spokojnie wytrzymuje bez dogrzewania z bufora w tarfyfie drogiej.

    Do tego podlogowka ma wielokronie wieksza pojemnosc niz 1000L bufor ladowany z niszym COP do 60C.

    marcin

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lujski

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    479

    Domyślnie

    bo jak patrze na pompy to one ponizej np. 10,15 stopni grzeja do 35 stopne , potem sie grzalka zalacza ... wiec po co mi grzanei bufora do 35, skoro tyle daam na podłogówke ... a zanim zrobi sie chlodno to cieplo z bufora ucieknie

  12. #12

    Domyślnie

    No wlasnie kazdy ma inne zapotrzebowanie na cieplo .Jedni poca sie przy temp.19° a inni odpoczywaja przy 22°-23°.
    Bufof to komfort ciepelka w ciagu dnia.A i oszczednosc jest ,bo PC wlancza sie tylko praktycznie dwa razy w taniej taryfie,a COP to groszowe sprawy.
    Nie potrzebujesz bufora twoja sprawa, ale nie odradzaj wszystkim takiego rozwiazania.Ja mam wylewke tylko 5 cm i przez noc grzania moja podloga nie skumuluje tyle ciepa zeby przez caly dzien byla temp 22-23°.
    Dom parterowy z poddaszem nieuzytkowym pow.150m² z garazem.Calosc podlogowka .Rozstaw.co 15cm pokoje i co 10cm strefy brzegowe i lazienki ,garaz co 20 cm
    .Ocieplenie odloga 20cm styropian 0.035.
    Sciany Silikat 24 cm -ocieplenie 20cm styropian grafitowy 0.031.
    Strop drewniany ocieplony 20+10 cm welna 0.035.
    Okna 3 szybowe wsp.dla calego okna 0.8.przeszklenia 30m²
    Wylewka Anhydrytowa 5cm.
    Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem
    Zaprojektowana PC NIBE 6KW DZ dwa odwierty po 70m

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    zdzicho jeśli wylewka nie skumuluje odpowiednio dużo ciepła to bufor tym bardziej. Jeśli zrobi się jeszcze zimno to mogę naładować bufor do 48 stopni i puścić to w podłogę i zmierzyć czas rozładowania. Myślę, że będzie to max 2 godziny czyli niewiele.
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał lujski Zobacz post
    bo jak patrze na pompy to one ponizej np. 10,15 stopni grzeja do 35 stopne , potem sie grzalka zalacza ... wiec po co mi grzanei bufora do 35, skoro tyle daam na podłogówke ... a zanim zrobi sie chlodno to cieplo z bufora ucieknie
    a widzisz zależy w których... w mojej nie ma żadnej grzałki a woda moze być zdecydowanie wyższa niż 35 nawet poniżej -25

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał aadamuss24 Zobacz post
    zdzicho jeśli wylewka nie skumuluje odpowiednio dużo ciepła to bufor tym bardziej. Jeśli zrobi się jeszcze zimno to mogę naładować bufor do 48 stopni i puścić to w podłogę i zmierzyć czas rozładowania. Myślę, że będzie to max 2 godziny czyli niewiele.
    Jeszcze jedno. Podlogoa, nawet 5cm, jest buforem kilkakrotnie wiekszym niz te 1000litrow. Zamiast grzac bufo do np 55C, czy 60C, nie lepiej od razu nagrzac podloge o te 2-3 stopnie wiecej?? Wtedy dluzej wytrzyma.

    marcin

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał zdzicho48 Zobacz post
    Bufof to komfort ciepelka w ciagu dnia.A i oszczednosc jest ,bo PC wlancza sie tylko praktycznie dwa razy w taniej taryfie,a COP to groszowe sprawy.
    Nie potrzebujesz bufora twoja sprawa, ale nie odradzaj wszystkim takiego rozwiazania.Ja mam wylewke tylko 5 cm i przez noc grzania moja podloga nie skumuluje tyle ciepa zeby przez caly dzien byla temp 22-23°.
    Moja PC wlacza sie albo 3, albo 2 razy w ciagu doby. BEz bufora. Na 6cm wylewce. Z temp powrotu nie wiecej niz 28C w najgorsze mrozy po 6h pracy ciagiem.
    Fakt, ciut nize temperatury w domu, bo jakies 21.5-22, ale masz lepiej ocieplony dom ode mnie.

    Tak Ci instalator/sprzedawaca wytlumaczyl i w to wierzysz.
    Teraz sam sobie przyczysz. Skoro przez noc grzania (domyslam sie ze od 22-6), podlgoa sie nie nagrzeje na tyle zeby wytrzymac, to kiedy w ciagu tej nocy naladujesz ten bufor (w taniej taryfie)?

    marcin

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał aadamuss24 Zobacz post
    zdzicho jeśli wylewka nie skumuluje odpowiednio dużo ciepła to bufor tym bardziej. Jeśli zrobi się jeszcze zimno to mogę naładować bufor do 48 stopni i puścić to w podłogę i zmierzyć czas rozładowania. Myślę, że będzie to max 2 godziny czyli niewiele.
    aadamuss. Prosze zrob takie doswiadczenie .Ale az wierzyc mi sie nie chce ze 700l rozladuje sie tak szybko ogrzewajac dom o 2°.Pisze o 2 bo jesli zadana temp bedzie 22° a spadnie do 20° to musi tylko dogrzac o 2°.Nie wiem czy dobrze mysle?
    Dom parterowy z poddaszem nieuzytkowym pow.150m² z garazem.Calosc podlogowka .Rozstaw.co 15cm pokoje i co 10cm strefy brzegowe i lazienki ,garaz co 20 cm
    .Ocieplenie odloga 20cm styropian 0.035.
    Sciany Silikat 24 cm -ocieplenie 20cm styropian grafitowy 0.031.
    Strop drewniany ocieplony 20+10 cm welna 0.035.
    Okna 3 szybowe wsp.dla calego okna 0.8.przeszklenia 30m²
    Wylewka Anhydrytowa 5cm.
    Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem
    Zaprojektowana PC NIBE 6KW DZ dwa odwierty po 70m

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Moja PC wlacza sie albo 3, albo 2 razy w ciagu doby. BEz bufora. Na 6cm wylewce. Z temp powrotu nie wiecej niz 28C w najgorsze mrozy po 6h pracy ciagiem.
    Fakt, ciut nize temperatury w domu, bo jakies 21.5-22, ale masz lepiej ocieplony dom ode mnie.

    Tak Ci instalator/sprzedawaca wytlumaczyl i w to wierzysz.
    Teraz sam sobie przyczysz. Skoro przez noc grzania (domyslam sie ze od 22-6), podlgoa sie nie nagrzeje na tyle zeby wytrzymac, to kiedy w ciagu tej nocy naladujesz ten bufor (w taniej taryfie)?

    marcin
    Jastrzab
    Dzieki za informacje.U mnie jeszcze ten system nie dziala .Planowany start na jesien .Dlatego jesli twierdzisz ze 5 cm wylewki nagrzeje sie wystarczajaco to poslucham twojej rady i zrezygnuje z bufora.Bo w razie potrzeby mozna go zawsze zamontowac.Powiedz tylko prawde czy do wieczora temp .w pomieszczeniach jest wystarczajaca? A z tym ladowaniem bufora to najpierw on mial sie nagrzac a nastepnie podloga.Twierdzisz tez ze taryfa nocna jest oplacalna dla takiego sposobu grzania?
    Dom parterowy z poddaszem nieuzytkowym pow.150m² z garazem.Calosc podlogowka .Rozstaw.co 15cm pokoje i co 10cm strefy brzegowe i lazienki ,garaz co 20 cm
    .Ocieplenie odloga 20cm styropian 0.035.
    Sciany Silikat 24 cm -ocieplenie 20cm styropian grafitowy 0.031.
    Strop drewniany ocieplony 20+10 cm welna 0.035.
    Okna 3 szybowe wsp.dla calego okna 0.8.przeszklenia 30m²
    Wylewka Anhydrytowa 5cm.
    Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem
    Zaprojektowana PC NIBE 6KW DZ dwa odwierty po 70m

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał zdzicho48 Zobacz post
    Jastrzab
    Dzieki za informacje.U mnie jeszcze ten system nie dziala .Planowany start na jesien .Dlatego jesli twierdzisz ze 5 cm wylewki nagrzeje sie wystarczajaco to poslucham twojej rady i zrezygnuje z bufora.Bo w razie potrzeby mozna go zawsze zamontowac.Powiedz tylko prawde czy do wieczora temp .w pomieszczeniach jest wystarczajaca? A z tym ladowaniem bufora to najpierw on mial sie nagrzac a nastepnie podloga.Twierdzisz tez ze taryfa nocna jest oplacalna dla takiego sposobu grzania?
    5cm wylewki na 150m2 to jakies 7,5m3 betonu. Bufor postawisz ile, 750litrow?. 10x mniej. Beton troche gorzej cieplo zakumuluje, ale w u mnie w podlogowce jest 350L wody! to polowa bufora.
    A jak Ci za malo, to zrob 6cm wylewke.
    Jeszcze raz moj koronny argument. Jesli jest na tyle cieplo na dworze, ze mozesz naladowac bufor w taniej taryfie (czyli nie trzeba grzac bezposrednio domu), to dom spokojnie wytrzymuje z wymuszonym przegrzaniem 13-15. Jak sie robi zimniej to i tak trzeba hajcowac w drogiej taryfie. A wtedy bufor wogole jest niepotrzebny. Srednia dobowa temp. w Warszawie ponizej -6C byla w tym roku 28dni. 28dni, nawet po 4h w drogiej taryfie, to jest 60PLN extra (wzgledem taryfy taniej). Wtedy grzeje 8 godzin w nocy i 6 godzin w dzien np od 11 do 17). Grzanie jest rowno rozlozne na 2 zalaczenia.



    Lepiej od bufora sprawdza sie dobre sterowanie pompa. Nie najlepszym pomyslem jest sterownik wewnetrzny. On reaguje na nagrzanie pomieszczeni sloncem, kominkiem, czy nawet siedzaca kolo sterownika osoba. Ale to jest zwodnicze. Mam w salonie sterownik, docelowa temp to 21.5. Grzej cala noc, w dzien swieci slonce nagrzewa mi pomieszczenie do 22.5 (ale podloga stygnie!!) SLonce zachodzi, i 1h temperatura spada na tyle,. ze popa sie zalacza. Gdzie jest blad? Ano tu, ze pompa nie wlaczyla sie od 13-15 bo bylo cieplo. Wyadje sie to dziwne, ze jest cieplo w dzien, i pompa ma sie wlaczac. Ale nie jest. Podlogowka jest baaardzo powolna. Jak nie wlaczysz PC od 13-15 bo slonko poswiecilo, to wieczorem moze Ci temperatura spac. Jak spadnie, to zanim rozgrzejesz podloge i temp w pomieszczeiu drgnie to minal dlugie godziny.

    Uwierz mi, przewalenie 700L bufora nagrzanego do 60C przez 2 godziny, przy solidnych mrozach, to temp. w domu ledwo drgnie. Podlogowki nie mozna odkrecic i za pol godziny domu nagrzac jak przy grzejnikach. Takoz bufor wiele nie pomoze. Jak dopuscisz przechlodzenie podlogi (np nie wymuszajac pracy pompy na podrzymanie ciepla podlogi od 13-15), to potem bedziesz potrzebowal sporo czasu zanim podloga sie znowu rozgrzeje.
    Podlogowka powinna caly czas oddawac cieplo. Idealnie by bylo rownomiernie przez caly dzien (zaleznie od sredniej temp dobowej), zalaczac pompe np 3 razy. Mi po 3 latach z pompa marzy sie sterownik prognostyczny. Czyli na podstawie krotkoterminowej (wiec dosyc dokladnej) prognozy pogody, zalaczam PC 2-3 krtoenie w ciagu dnia na tyle ile trzeba. Nie wazne o pokazuje strniwk pokojowy. Jak podejde do sterownikai poklikam w niego 5minut, to pokazuje temp wyzsza od 0.2 czy 0.3C i cala zabawa traci sens. Jak 2m od sterwnika siade z komputerem, to pokaze wiecej i pompa sie wlaczy 2h pozniej,.

    W dobrze ocieplonym domu, dobrze sterujac PC, mozna wskoczyc na 80% taniej taryfy w sezonie. Droga taryfe wlaczysz tylko gdy jest bardzo zimno. Przez 20-30 dni, po 2-4h (tak jest u mnie). Nawet jak PC o mocy sprezarki 2.5KW, wlaczysz na 4h/dzinnie w drogie taryfie przez 30dni w sezonie, to rachunek wzgledem tylko taniej taryfy wzrosnie CI o ...... 60PLN za sezon. Teraz powiesz, ile instalator chce za bufor

    marcin

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    A jak Ci będzie jeszcze mało to zrób płytę fundamentową i na nią bezpośrednio rurki podłogówki.Będziesz miał 2w1.Fundamenty i od razu potężną akumulację ciepła z II taryfy Ja mam płytę gr.25cm a na to jeszcze 6cm wylewki,w sumie 55m3 betonu akumulacyjnego
    Tak trochę nie w temacie pytam, ale: będę budował dom piwnica-parter-poddasze i zastanawiam się, czy zamiast ław robić płytę fundamentową pod piwnicą. W piwnicy też ma być podłogówka - część pomieszczeń będzie "mieszkalna" - łazienka, sauna, sypialnia gościnna (rurki co 12-15), reszta - gospodarcza (rurki co 20-25 cm). Płyta jako akumulator ciepła się przyda, ale czy nie podroży mocno budowy stanu zero ? Może wcale nie podroży ?

Strona 1 z 14

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony