dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    waka

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    227

    Domyślnie Jak zrobić dolot do kominka bez wiercenia w podlodze

    Cześć.
    Chciałem zrobić kominek rekreacyjny ale pojawił się problem z wykonaniem dolotu gdyż w podłodze mam rozłożoną podlogowkę. Pod spodem jest piwnica i mógłbym się przewiercić w dół przez płytę i rurą doprowadzić powietrze z zewnątrz, no ale ta podłogowka. Czy jest jakiś inny sposób żeby doprowadzić powietrze?

    Pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.357
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Nie rób doprowadzenia. Nie ma takiego obowiązku prawnego ani funkcjonalnego.
    Prowadząc rurę w przestrzeni ogrzewanej musiałbyś ją porządnie zaizolować - a to pewnie będzie niewygodne i zajmie sporo miejsca.
    No, chyba, że kominek stawiasz przy ścianie zewnętrznej - ale wtedy pewnie nie byłoby tematu..

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    waka

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    227

    Domyślnie

    No jakby ten dolot nie był potrzebny to byłoby najlepiej. Jak się wtedy będzie palić? Nie będzie kopciło i przygasało?

  4. #4

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    waka

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    227

    Domyślnie

    Tylko, że ja mam wentylację grawitacyjną

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.357
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał waka Zobacz post
    Tylko, że ja mam wentylację grawitacyjną
    To od tysiącleci przecież się sprawdza pobieranie powietrza do spalania z wnętrza domu przy WG.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    waka

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    227

    Domyślnie

    Ok dzięki. Mam nadzieje, że ten kominek nie wyciągnie mi całego powietrza i nie pomrzemy jak ryby bez wody, bo takie opinie można poczytać na stronach roznaistych.
    Jutro przedziwnie do kolesia od kominka

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.357
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał waka Zobacz post
    Ok dzięki. Mam nadzieje, że ten kominek nie wyciągnie mi całego powietrza i nie pomrzemy jak ryby bez wody, bo takie opinie można poczytać na stronach roznaistych.
    Poczytaj tamten wątek nawet, jak nie masz rekuperacji.
    Dwa cytaty:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post



    Na maksa otwarte (2/4 tego kółka) ma pewnie z 10cm2.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ile trzeba, to wiem - 3,5-4m3 powietrza na kilogram drewna. Jak wcisnę 5kg to potrzebuję raptem 20m3 powietrza a pali się to ze dwie godziny. Czyli raptem 10m3/h.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To od tysiącleci przecież się sprawdza pobieranie powietrza do spalania z wnętrza domu przy WG.
    Tylko niech uważa wtedy na możliwość cofki z komina i na nieprzyjemne przeciągi podczas ogrzewania, a chyba nie o to mu chodzi.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.402

    Domyślnie

    Cytat Napisał waka Zobacz post
    Ok dzięki. Mam nadzieje, że ten kominek nie wyciągnie mi całego powietrza i nie pomrzemy jak ryby bez wody, bo takie opinie można poczytać na stronach roznaistych.
    Wentylacja zrobiona wg projektu (zakładając, że projekt poprawnie policzony)? Wentylacja sprawna (kontrola kominiarza)? Nawietrzaki w oknach są?
    Jeśli tak, to jakim cudem może zabraknąć powietrza?

    Doprowadzenie powietrza do kominka i sam kominek z zamkniętą komorą jest wymagany ze względów technicznych dla wentylacji mechanicznej.
    Przy WG nie musi być zamkniętej komory i osobnego dolotu, ale warto (pomijając wspomniane ryzyko cofki). Palący się kominek bez dolotu zaciąga powietrze z wnętrza budynku a na to miejsce wpada mocniej zimne powietrze z zewnątrz. Efekt: blisko kominka jest gorąco, ale pozostałe pomieszczenia (gdzie okna z nawietrzakami) bardziej się wychładzają. Jeśli palić sie będzie bardzo okazjonalnie to nie ma się czym przejmować.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.405
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał waka Zobacz post
    Ok dzięki. Mam nadzieje, że ten kominek nie wyciągnie mi całego powietrza i nie pomrzemy jak ryby bez wody, bo takie opinie można poczytać na stronach roznaistych.
    Jutro przedziwnie do kolesia od kominka
    Temat powraca jak bumerang...Poczytaj również komentarze http://blog.kominki-batura.pl/doprow...a-raz-jeszcze/

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony