dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafalt1717

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    23

    Domyślnie Rekuperator - tańsze alternatywy.

    Dzień dobry, poszukuję rekuperatora "tańszego" lub inaczej mniej markowego, który będzie funkcjonował bezawaryjnie. Proszę uważnie przeczytać poniższe informacje.

    Zapotrzebowanie z projektu to 265m3/h.
    Kieruje się bardzie ku rekuperatorowi 400, tak aby pracował sobie na niższych obrotach - mniejszy pobór energii oraz cichsza praca.

    Rekuperator ma stanąć na poddaszu w pomieszczeniu ocieplonym - od zewnątrz 20cm styro, dach 20cm wełny, strop od garażu 10cm styro.

    Znalazłem taką alternatywe:
    O3OZON ABP-450/200 jon16 PRZECIWPRĄDOWA

    - wymiennik rec air rc 160
    - wentylatory EC EBM papst
    - by pass automatyczny
    - rozmrażanie wymiennika jest chyba pasywne, zmniejszenie prędkości obrotowej wentylatora po stronie nawiewnej, ale nie jestem pewien, proszę sprostować jeżeli źle piszę
    - sterownik + możliwość wifi

    Więcej o tym reku dostępne na stronie producenta, koszt 5400 zł (w tej cenie uważam sensowne podzespoły) - to moja wizja.

    Droższą alternatywą proponowaną przez instalatora jest thessla green air pack 4 400h - koszt 9500 zł. Wyposażony w system CF, sterownik air++ i możliwość wywiewu z łazienek po doprowadzeniu skrętki

    Może przebolałbym koszt tej thessli, ale zdecydowanie wolałbym przeznaczyć te pieniądze na coś innego jeżeli tańszy rekuperator spełni podstawowe funkcje i w zamian za to dołożyć klimatyzację.
    Różnica to 4100 zł na centrali, ponieważ koszt rozłożenia kanałów się nie zmienia.

    Czytałem kilka wątków na różnych grupach, forach i często zamiast doradztwa są to przepychanki 2/3 osób kto ma racje.

    Co sądzicie? Może są inne "budżetowe" rekuperatory, które dają radę?

    Cenna pomoc i wrażenia osób, które bezpośrednio użytkują.

    Proszę o doradztwo

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Mitsu Lossnay - jak najbardziej markowy.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafalt1717

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    23

    Domyślnie

    Nikt więcej nic nie doradzi?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ciężko cokolwiek doradzić. Opinie o wszystkich centralach znajdziesz na forum. Czy warto dopłacić do thessli? Nie odpowiem choc sam kupiłem i jestem zadowolony. Ale to tak jakby ktoś pytał czy brać toyotę czy dopłacić do Lexusa? W końcu oba auta jeżdżą...
    Jeśli wady tego tańszego są akceptowalne, to czemu nie.

  5. #5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony