dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22

Temat: Czym grzać?

  1. #1

    Domyślnie Czym grzać?

    Nowa na forum i nowa w temacie budowy domu do której powoli się przymierzam. Przeglądam forum i Wasze opinie o różnych rozwiązaniach i chciałam podpytać o rekomendacje. Czym ogrzewać dom do 100m2? Początkowo myślałam o fotowoltaice oraz pompie ciepła ale koszty są spore. Nie mam możliwości przyłaczenia się do gazu bo nie ma go w okolicy (pozostaje ewentualnie butla do której nie jestem przekonana). Co rekomendujecie? Jako najlepsze rozwiązanie?

  2. #2

    Domyślnie

    Dom nie duży. Dużo ludzi ogrzewa prądem. Koszt instalacji oraz obsługi bardzo niski. A jakbyś jeszcze dorzuciła fotowoltanikę to

  3. #3

    Domyślnie

    Maksymalnie docieplić a żywym prądem wyjdzie tanio.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Pompa ciepła PP - może być kanałowa - ogrzeje taki domek (WT2021), a przy dorzuceniu PV z dużą dotacją wyjdzie tanio. Wtedy prądu "za darmo" starczy na PC do grzania c.w.u. oraz do grzania obiadków na kuchni indukcyjnej.

    O tej PC do grzania c.w.u. wspomniałem bo grzanie grzałką wody w zwykłym bojlerze "łyka" sporo prądu.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Pompa ciepła PP - może być kanałowa - ogrzeje taki domek (WT2021), a przy dorzuceniu PV z dużą dotacją wyjdzie tanio. Wtedy prądu "za darmo" starczy na PC do grzania c.w.u. oraz do grzania obiadków na kuchni indukcyjnej.

    O tej PC do grzania c.w.u. wspomniałem bo grzanie grzałką wody w zwykłym bojlerze "łyka" sporo prądu.
    A czy PP sprawdza się u nas? Bo widziałam że to tańsza opcja niż PG ale bardziej wrażliwa na temperatury...chociaż w tym roku nie wiem czy -20 stopni było chociaż raz w mazowieckim ale nie można wykluczyć że jeszcze będzie

  6. #6

    Domyślnie

    Przy niskich temperaturach pompy PW włączają zwykłą grzałkę – tak mroźnych dni jest na tyle mało (w sumie, to raz na parę lat się ze dwa czy trzy takie trafią), że i tak się to opłaca. Zresztą przy dobrze ocieplonym nowym domu, przy którym można myśleć o ogrzewaniu czysto elektrycznym, przy którym z torbami się nie pójdzie, to tym bardziej nie powinien być problem.

    Nowy, dobrze ocieplony dom nie będzie wymagał pompy PW o zbyt wielkiej mocy, więc i koszty inwestycyjne nie będą aż tak wysokie, chociaż mimo wszystko gaz ze zbiornika raczej wyjdzie taniej.

    Plusem gazu jest możliwość uniezależnienia się od braków prądu (kocioł gazowy da się zasilić z agregatu, czy przez krótki czas nawet z UPS-a, a do pompy ciepła spory ten agregat byłby potrzebny), minusem – teoretycznie trzeba pilnować stanu paliwa w zbiorniku (chociaż w praktyce zbiornik zwykle dobiera się o takiej pojemności, by gazu wystarczało na rok grzania).

    PC jest bardziej ekologiczna, jeśli chodzi o gaz – w zachodniej Europie odchodzi się już od ogrzewania tym paliwem, do nas też ten trend za parę lat dojdzie.

    Na twoim miejscu na początek zebrałbym oferty od firm instalujących pompy ciepła oraz od instalatorów kotłów gazowych. Jeśli chodzi o zbiornik – ostatnio dostałem taką wycenę (do starego domu, ale w nowym to raczej nie będzie się różnić, ewentualnie odejdzie dokumentacja projektowa, jeśli masz to już w projekcie domu):
    – zbiornik – 7500 zł
    – projekt instalacji – 1200 zł
    – fundament pod zbiornik – 550 zł
    – robocizna montażu zbiornika i rury z gazem od zbiornika do budynku – 3500 zł
    – instalacja gazowa wewnątrz budynku do kotła – 1500 zł
    Ceny brutto.

    Porównasz, i będziesz wiedzieć, na czym stoisz. Jeśli PC PW wyjdzie niewiele drożej od gazu, to chyba warto będzie brać PC.
    Ostatnio edytowane przez kpc21 ; 02-09-2020 o 18:25

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.353
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Przy niskich temperaturach pompy PP włączają zwykłą grzałkę
    PC PP nie mają grzałki (co najwyżej tacy i karteru - ale tym domu nie ogrzejesz).
    Odpowiednio dobrane dadzą radę - ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na największe mrozy odpalić kominek czy farelkę.


    Żeby ocenić, czy spełnione zostaną wymogi WT (prąd z COP=1 bez pudrowania na pewno nie,) i policzyć, które rozwiązanie jest optymalne ekonomiczne trzeba zebrać oferty i policzyć OZC.

  8. #8

    Domyślnie

    Kurczę, zrozumiałem, że PW (w odróżnieniu od GW). Tak to jest z pisaniem skrótami, niby oczywiste, a w głowie sobie to źle rozwiniesz.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @kpc21

    Zasugerowałem Ci PP, czyli zwykłą klimę. Kanałową by ogrzała wszystkie kąty. Na dokładkę pompę do c.w.u. bo to da dodatkowe oszczędności prądu. Chyba że ktoś lubi do kąpieli zimną wodę, albo kąpie się w pracy (znam takiego jednego mieszkającego w okolicy Saarbrücken który to praktykował).
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  10. #10

    Domyślnie

    Wiem, co to jest pompa PP, po prostu źle w głowie zinterpretowałem ten skrót.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    PC PP nie mają grzałki (co najwyżej tacy i karteru - ale tym domu nie ogrzejesz).
    Odpowiednio dobrane dadzą radę - ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na największe mrozy odpalić kominek czy farelkę.


    Żeby ocenić, czy spełnione zostaną wymogi WT (prąd z COP=1 bez pudrowania na pewno nie,) i policzyć, które rozwiązanie jest optymalne ekonomiczne trzeba zebrać oferty i policzyć OZC.
    Daj już spokój z tym Ep na złotówki się nie przekłada.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Wiem, co to jest pompa PP, po prostu źle w głowie zinterpretowałem ten skrót.
    Pompa PP - wytłaczarka polipropylenu ?
    Klima sprawdza się
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.353
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Daj już spokój z tym Ep na złotówki się nie przekłada.
    Jak nie odbiorą domu bo nie spełni wymogów WT w zakresie EP to przełoży się na dzikie hordy złotówek.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak nie odbiorą domu bo nie spełni wymogów WT w zakresie EP to przełoży się na dzikie hordy złotówek.
    Dobrze wiesz jak to działa
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.353
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Dobrze wiesz jak to działa
    Owszem. Zgłaszając zakończenie budowy inwestor podpisuje się pod czymś takim. Nie kierbud, nie projektant, nie audytor - inwestor. I to on odpowiada (w tym karnie) za wprowadzenie urzędnika w błąd.

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Odpowiedzialność.jpg
Wyświetleń:	2156
Rozmiar:	58,5 KB
ID:	447756  

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Mając kominek , czy klimę kto Ci udowodni ile czego gdzie i jak palisz.

    A "U" każdy buduje i tak ponad minimum
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Zasugerowałem Ci PP, czyli zwykłą klimę. Kanałową by ogrzała wszystkie kąty. .
    W sumie jest sens montować klimę kanałową w domku 100 mkw? Taki split nie rozrzuci wystarczająco ciepła? Mając WM ciepło nie ucieknie szybko kominem, więc może pojedynczy split wystarczy? A koszt kanałówki jest nieporównywalny. Ba, pewnie taniej nawet zamontować dwa splity w dwóch końcach domu niż jedną kanałówkę.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Przy niskich temperaturach pompy PW włączają zwykłą grzałkę – tak mroźnych dni jest na tyle mało (w sumie, to raz na parę lat się ze dwa czy trzy takie trafią), że i tak się to opłaca. Zresztą przy dobrze ocieplonym nowym domu, przy którym można myśleć o ogrzewaniu czysto elektrycznym, przy którym z torbami się nie pójdzie, to tym bardziej nie powinien być problem.

    Nowy, dobrze ocieplony dom nie będzie wymagał pompy PW o zbyt wielkiej mocy, więc i koszty inwestycyjne nie będą aż tak wysokie, chociaż mimo wszystko gaz ze zbiornika raczej wyjdzie taniej.

    Plusem gazu jest możliwość uniezależnienia się od braków prądu (kocioł gazowy da się zasilić z agregatu, czy przez krótki czas nawet z UPS-a, a do pompy ciepła spory ten agregat byłby potrzebny), minusem – teoretycznie trzeba pilnować stanu paliwa w zbiorniku (chociaż w praktyce zbiornik zwykle dobiera się o takiej pojemności, by gazu wystarczało na rok grzania).

    PC jest bardziej ekologiczna, jeśli chodzi o gaz – w zachodniej Europie odchodzi się już od ogrzewania tym paliwem, do nas też ten trend za parę lat dojdzie.

    Na twoim miejscu na początek zebrałbym oferty od firm instalujących pompy ciepła oraz od instalatorów kotłów gazowych. Jeśli chodzi o zbiornik – ostatnio dostałem taką wycenę (do starego domu, ale w nowym to raczej nie będzie się różnić, ewentualnie odejdzie dokumentacja projektowa, jeśli masz to już w projekcie domu):
    – zbiornik – 7500 zł
    – projekt instalacji – 1200 zł
    – fundament pod zbiornik – 550 zł
    – robocizna montażu zbiornika i rury z gazem od zbiornika do budynku – 3500 zł
    – instalacja gazowa wewnątrz budynku do kotła – 1500 zł
    Ceny brutto.

    Porównasz, i będziesz wiedzieć, na czym stoisz. Jeśli PC PW wyjdzie niewiele drożej od gazu, to chyba warto będzie brać PC.
    Faktycznie może pozbieram wyceny tych pomp i zobaczę na czym stoję

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    W sumie jest sens montować klimę kanałową w domku 100 mkw? Taki split nie rozrzuci wystarczająco ciepła? Mając WM ciepło nie ucieknie szybko kominem, więc może pojedynczy split wystarczy? A koszt kanałówki jest nieporównywalny. Ba, pewnie taniej nawet zamontować dwa splity w dwóch końcach domu niż jedną kanałówkę.
    Na 150m2 testowałem jednego splita i było mało musiałem wspomagać podłogówka.
    Były duże różnice tmp między parterem a piętrem 23-24 parter piętro 20. Komfort wypadał średnio. Z podłogówką akceptowalnie. Teraz dołożyłem drugiego splita a podłogówka ma tylko pilnować odpowiedniej temperatury podłogi.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    różnice tmp między parterem a piętrem
    Ok, w sumie nie wiemy też czy OP pisze o parterówce czy nie. No na pewno taniej ci wyszło na dwa splity niż kanałówka, której koszt to pewnie z 10k ze wszystkim.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony