dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 68
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bgttgb

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Warszewice
    Kod pocztowy
    09-340
    Posty
    75

    Domyślnie Roczne zuzycie pradu w domach z COP 1

    Witam,
    Prosze o informacje jakie zuzycie pradu rocznie wychodzi grzejacym czystym prade? Najlepiej m2 domu, dobrze ocieplony, srednio ocieplony, ile osob w domu. ( Chcialem sprawdzic jak to faktycznie wychodzi z cieplo wlasciwe i przeliczaniem z prawdziwymi danymi)
    Czy jest sens grzac z COP 1
    Pzd

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.363
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Znajdziesz to w swoim OZC. Czy interesuje Cię zużycie na cele bytowe?

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bgttgb

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Warszewice
    Kod pocztowy
    09-340
    Posty
    75

    Domyślnie

    Kolego Kaizen... Przeczytalem milion watkow. Rozmawialem z wieloma osobami i zglupialem czym grzac chalupe. Wszyscy swoje chwala. Wychodzi mi 12 tys kwh na rok na same grzanie. I teraz doliczyc bytowe i ciepla wode to czystym pradem potrzebume 20 kw na dachu. Rzad nie wiadomo co za chwile zrobi. Pompa ciepla czy nie padnie za chwile. Pelet. Gaz. glupi jestem w dwoch taryfach w jednej.
    Ludzie tu pisza ze im 8 kw na dachu starcza na wszystko ciepla woda ogrzewajie indukcja itd ale jak to mozliwe?

  4. #4

    Domyślnie

    u mnie około 2500 kWh na ogrzewanie. w zeszłym roku 2600 kWh, w tym 2200 kWh. ogrzewane 123 m2, Górny Śląsk.

    ale co da Ci ta informacja?
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bajprzeznet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Posty
    157

    Domyślnie

    Także przyłączam się do pytania

    OZC to jedno, a życie to co innego, sam z racji sposobu ogrzewania jestem ciekaw jak to wygląda na żywych przykładach.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał bgttgb Zobacz post
    Witam,
    Prosze o informacje jakie zuzycie pradu rocznie wychodzi grzejacym czystym prade? Najlepiej m2 domu, dobrze ocieplony, srednio ocieplony, ile osob w domu. ( Chcialem sprawdzic jak to faktycznie wychodzi z cieplo wlasciwe i przeliczaniem z prawdziwymi danymi)
    Czy jest sens grzac z COP 1
    Pzd
    Odpowiem tak. Wprawdzie grzeję gazem ale na podstawie tego mogę określić ile wychodzi kWh na CO i CWU.
    Dom około 250 m2 do ogrzania. Powierzchnia ścian zewnętrznych około 300 m2, ocieplone 10 cm styropianem. Okna ostatnio wymienione na 3 szybowe z szybą 0,5, drzwi wejściowe też wymienione chyba mają około 0,9.
    Zużycie gazu na CO 1900 m3 co wychodzi przy kotle kondensującym około 18000 kWh.
    Zużycie gazu na CWU 750 m3 co daje około 6000 kWh do tego z kolektorów idzie około 4500 kWh. Osób 7, dwie rodziny, dziadek (ja), babcia i reszta, czasami dobija do 12 osób jak pozostała reszta przyjedzie. Wychodzi, że na CO I CWU trzeba 28500 kWh.
    Jakby to podgrzewał pompą ciepła, można by podzielić przez 3 więc około 9500 kWh.
    Przy pozostawieniu kolektorów wychodzi zapotrzebowanie 8000 kWh.
    Pewnie w 10 kWp, przy ekspozycji paneli na południe, by się zmieścił. No ale to samo ogrzewanie ( trzeba uzysk pomnożyć przez 0,8 ).
    Teraz jeszcze dodam, że jesteśmy też prądożerni i na rok potrzebujemy około też 7000 kWh prądu, co daje kolejne 10 kWp w panelach coś trzeba na zimę uciułać 0,8 się kłania.
    I teraz jeszcze kolejny mankament panele mogę mieć tylko na wschód i zachód co obniża uzysk o 15 - 20 %. Tak, że aby zrobić wszystko na prąd i nie płacić rachunków za niego, pewnie bym musiał zainstalować około 25 kWp na dachu, miejsca na tyle mam.
    Ot takie dywagacje jak ktoś chce sobie porównać ale pewnie nie ma do czego bo każdy dom jest inny.
    Edytowałem
    Była pomyłka przy CWU.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 04-09-2020 o 19:39

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.519
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Zużycie gazu na CO 1900 m3 co wychodzi przy kotle kondensującym około 18000 kWh.
    Zużycie gazu na CWU 750 m3 co daje około 1900 kWh .
    Dziwne??, na ogrzewanie masz 1 m3 gazu ok. 9,47 kWh co jest zgodne z obliczeniami i praktyką, na cwu z 1 m3 gazu otrzymujesz ok 2,53 kWh. Jaki jest powód tak niskiej sprawnosci kołta przy przygotowaniu cwu?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.363
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał bgttgb Zobacz post
    Ludzie tu pisza ze im 8 kw na dachu starcza na wszystko ciepla woda ogrzewajie indukcja itd ale jak to mozliwe?
    Pytaj ich o OZC. Mi zużycie rośnie o jakieś 30% w porównaniu z poprzednim rokiem.
    Za ostatnie 30,839 miesiąca zużyłem 3845,01 kWh w drogiej strefie i 17023,99 kWh w taniej strefie czyli razem 20 869 kWh za które zapłaciłem 6270,66 zł. Średnia cena kWh WŁĄCZNIE z opłatami abonamentowymi 0,3005 zł/kWh. Z ostatniej faktury (24 lutego do 26 sierpnia br.) 1126 kWh t1, 3776kWh t2 średnia cena włącznie z opłatami stałymi 0,4108zł/kWh.

    Ale ja mam nietypowo duże zużycie na cele bytowe (znaczna część pracy w domu, zwłaszcza w tym roku, drukowane 3d, dużo pieczenia i gotowania (pieczywa i wędlin praktycznie nie kupuję), kosiarka, glebogryzarka, wertykulator i inne sprzęty na prąd).

    Na samo CO szacuję, że poszło z 2500kWh/r. Na CWU z 1500kWh/r. Wszystko w taniej strefie - więc po moich aktualnych stawkach 0,2893/0,7024 kosztowałoby mnie to 1157,2 zł (nie licząc abonamentu).

    Gdyby PV po dopłatach i odliczeniach oraz rozliczeniu przez ZE kosztowało 4000zł/1000kWh/r to zwróciłoby się po blisko 10 latach. Mi się nie dodaje.
    Jakby pokryć z tego tylko część drogiego prądu po 0,7024 zł/kWh, to zwróciłoby się po 5,7 roku. Można zacząć zastanawiać się nad sensownością. Ale wtedy musiałbym zmienić sprzedawcę prądu na droższego i za tani prąd zamiast 0,2893 brutto płaciłbym 0,3658 (za to droższy miałbym prawie 3gr/kWh taniej - no, ale to pokrywałoby PV, więc bez różnicy).
    Jakby to połączyć z wiatą (znaczy żeby panele PV były jedynym kryciem takiej wiaty) to dzięki oszczędności na deskowaniu/papie/blachodachówce czy dachówce opłacalność robi się oczywista przy dopłacie 5K za instalację za 10K zł, gdy pokrywa to w zdecydowanej większości prąd drogi (a tu się kłania sposób rozliczania u danego ZE).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 08-02-2023 o 13:54 Powód: Poprawiona wyłącznie błędna suma "czyli razem"

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Dziwne??, na ogrzewanie masz 1 m3 gazu ok. 9,47 kWh co jest zgodne z obliczeniami i praktyką, na cwu z 1 m3 gazu otrzymujesz ok 2,53 kWh. Jaki jest powód tak niskiej sprawnosci kołta przy przygotowaniu cwu?
    Pomyliłem się już edytowałem.
    Liczby przeliczeniowe m3 na kWh są przybliżone.
    Przy CO założyłem, że kocioł kondensuje a przy CWU nie.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Antyspam

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Posty
    134

    Domyślnie

    Cytat Napisał bgttgb Zobacz post
    Witam,
    Prosze o informacje jakie zuzycie pradu rocznie wychodzi grzejacym czystym prade? Najlepiej m2 domu, dobrze ocieplony, srednio ocieplony, ile osob w domu. ( Chcialem sprawdzic jak to faktycznie wychodzi z cieplo wlasciwe i przeliczaniem z prawdziwymi danymi)
    Czy jest sens grzac z COP 1
    Pzd
    Pewnie że jest sens, nie rozumiem pytania.

    U mnie jest prawie 300m2, dwie kondygnacje, dobrze ocieplony - znaczy normalnie, tak żebym mógł w krótkich gaciach wejść do garażu czy na strych. Grzane wszystko z COP1, włącznie z garażem (tam w zimie utrzymuję ok. 18C), komina i kotłowni brak. Mieszka trzy osoby plus dwa koty. Za grzanie wody i ciepło w zimie płacę za cały rok jakieś 1500zł, a może mniej. Nie wiem ile w fakturze idzie na bytowe. Nie liczyłem bo i po co.

  11. #11

    Domyślnie

    8000 kWh na CO
    3000 kWh na CWU,
    3500 kWh "bytowe".
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Wszystko mam na prąd, więc grzanie, CW, gotowanie, bytowe, wszystko razem.
    DATA WYSTAWIENIA ZUŻYCIE KWOTA BRUTTO
    20.07.2020 520 kWh 290.48
    25.06.2020 662 kWh 322.06
    21.05.2020 647 kWh 310.12
    24.04.2020 999 kWh 476.76
    25.03.2020 1164 kWh 466.87
    25.02.2020 1598 kWh 588.04
    15.01.2020 1095 kWh 384.07
    23.12.2019 1146 kWh 368.5
    22.11.2019 930 kWh 309.94
    22.10.2019 643 kWh 236.48
    18.09.2019 689 kWh 316.88
    26.08.2019 356 kWh 160.42
    Razem 10449 kWh 4230.62

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.563
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Antyspam Zobacz post
    Pewnie że jest sens, nie rozumiem pytania.

    U mnie jest prawie 300m2, dwie kondygnacje, dobrze ocieplony - znaczy normalnie, tak żebym mógł w krótkich gaciach wejść do garażu czy na strych. Grzane wszystko z COP1, włącznie z garażem (tam w zimie utrzymuję ok. 18C), komina i kotłowni brak. Mieszka trzy osoby plus dwa koty. Za grzanie wody i ciepło w zimie płacę za cały rok jakieś 1500zł, a może mniej. Nie wiem ile w fakturze idzie na bytowe. Nie liczyłem bo i po co.
    No to w zimę czy za cały rok?

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Antyspam

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Posty
    134

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    No to w zimę czy za cały rok?
    To może jeszcze raz, skoro nie umiesz czytać:

    Faktura za cały rok 1500zł bo tak mam rozliczanie, w tym grzanie wody za cały rok plus ciepło w zimie - nie wiem jak ty, ale ja grzeję w domu tylko w zimie.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    brusss_2008

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Tarnowiec
    Kod pocztowy
    38-204
    Posty
    145

    Domyślnie

    Super wynik aż ciężko z mojej perspektywy uwierzyć gdyż na samo bytowe rozbite idzie 1800zł a gdzie tam jeszcze cwu i co

  16. #16

    Domyślnie

    A ja się zastanawiam nad tymi cudownie niskimi kosztami ogrzewania i ciepłej wody co niektórzy podają grzejąc z COP=1.

    W starym domu miałem bojler 80L. Rodzina 4 osobowa. Ciepłej wody było mało i małe zużycie. Bojler grzany tylko w taniej taryfie i tak zżerał prądu za około 50zł , czyli rocznie na same CWU grzane tylko w taniej taryfie i to z kagańcem czasowym by szło 600zł .
    A to był tylko bojler 80L. Gdyby był większy bojler i większe zużycie to koszty byłby by jeszcze wyższe ...

    Obecny dom 118m2 , bardzo dobrze ocieplony (łącznie z WM) i za cały rok (pompa ciepła) za CO i CWU kosztuje nas około 900zł , i to koszt prawie w całej II taryfie. Dodoatkowo pewne zyski od słońca (dom skierowany na południe).

    Zakładają nawet bardzo kiepskie COP roczne 3 wychodzi że grzejac to samo prądem płaciłbym około 2700zł.

    W całym domu ponad 22 stopnie. Bez wspomagania kominkiem ...

    Pytanie więc o te cudowne wyniki tych co grzeją czystym prądem ...

    U nas zużycie energii całego domu 2019 r - 4900kWh w tym 2429kWh na CO+CWU.

    https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=10883#/pc0

    Wszystko całkowicie opomiarowane.


    Ja nie do końca w nie wierzę , bo już wielokrotnie czytałem że niektórzy co grzeją czystym prądem bardzo lubią palić w kominku a dodatkowo mają i używają klimatyzatorów do ... grzania ...
    A później oczywiście wyniki "grzania" czystym prądem niskie , ale o tym że dużą część ciepła wytworzył kominek albo klimatyzator jakoś "zapominają".

    Inna rzecz że w PL są duże różnice temperatur , więc i też duże różnice na realne zapotrzebowanie na ciepło ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 07-09-2020 o 09:11
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.563
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Antyspam Zobacz post
    To może jeszcze raz, skoro nie umiesz czytać:

    Faktura za cały rok 1500zł bo tak mam rozliczanie, w tym grzanie wody za cały rok plus ciepło w zimie - nie wiem jak ty, ale ja grzeję w domu tylko w zimie.
    To pochwal się czym grzejesz? Podpowiem Ci kilkoma opcjami: Konwektorami?? kablami w posadzce? wodna podłogówka z kotłem elektrycznym? bufor grzałkami?

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Antyspam

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Posty
    134

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    To pochwal się czym grzejesz? Podpowiem Ci kilkoma opcjami: Konwektorami?? kablami w posadzce? wodna podłogówka z kotłem elektrycznym? bufor grzałkami?
    Kocioł? Bez sensu. Po co to, jakieś pomieszczenia trzeba by mieć na to. Kable w posadzkach. Trochę w schodach, trochę w ścianach.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.363
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Obecny dom 118m2 , bardzo dobrze ocieplony (łącznie z WM) i za cały rok (pompa ciepła) za CO i CWU kosztuje nas około 900zł , i to koszt prawie w całej II taryfie. Dodoatkowo pewne zyski od słońca (dom skierowany na południe).
    - silka
    - ocieplałeś ściany na nieużytkowym poddaszu od wewnątrz, czy robią za radiator?
    - EPS w gruncie
    - okna połaciowe i ich otoczenie
    - ocieplenie częściowo połaci, częściowo stropu (tego nie da się połączyć dobrze - dlatego zrezygnowałem z antresoli).
    - duże przeszklenia od południa to owszem, większe zyski, ale też większe straty bo U okien to tragedia w porównaniu do U muru. A do tego to silka - czyli ładny mostek dookoła.
    - puszczenie CWU na płycie oznacza jej grzanie - czyli straty
    - brak cyrkulacji to pozorna oszczędność. Czekając na ciepłą wodę wylewasz wodę o temperaturze co najmniej pokojowej a napuszczasz do zasobnika wodociągową. Czyli w porównaniu do puszczania cyrkulacji na żądanie marnujesz kilkanaście stopni (albo więcej) ogrzania w porównaniu do sytuacji, gdyby ta woda wróciła do zasobnika cyrkulacją.
    - większy zasobnik to większe straty postojowe. A przy PC dogrzewanie ostatnich kilku stopni większego zasobnika to niski COP (optymalnie byłoby odpalać po maksymalnym opróżnieniu
    - użytkownicy PC mają parcie na niską temperaturę w zasobniku. Raz, że uniemożliwia to grzanie jakie sugeruję powyżej, to jeszcze zwiększa to zużycie CWU. Jak mam 65* w zasobniku a dziecko chce przedłużyć kąpiel, to dolewam niewiele tej gorącej wody nie spuszczając z wanny nic albo niewiele. Przy 45* trzeba (prawie) całą wodę najpierw spuścić.

    Robiłeś termowizję?

  20. #20

    Domyślnie

    Jeżeli dom będzie maksymalnie ocieplony bez mostków to różnice będą małe pomiędzy pompą i COP1. To zrozumiałe. Co do kaszpira to faktycznie sporo może mieć miejsc którymi ciepło może umykać.
    Ja mam dom sporo wiekszy, ale przy tym to totalny klocek. Do tego piętrowy, a takie są cieplejsze. Celuloza poziomo na poddaszu, wiekszosc z 18 okien to fixy o wsp. ~0.6. Nie grzeje od końca lutego. Ciekaw bedzie jak bedzie tej zimy. Zastanawiam sie nad jakimś rozwiazaniem bezprzewodowo włączanej cyrkulacji. W szafie pompy mam zwykłą pompę .

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony