dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 10 z 18
Pokaż wyniki od 181 do 200 z 349
  1. #181
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.222

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Ale też wiem że ceny usług w firmach są przeważnie przesadzone i grubo. Bo trzeba mieć wszystko od razu a najlepiej kupione w kredycie za podwójną cenę.

    Czekaj dnia kiedy obniżysz ceny usługi aby tylko mieć klijenta (mowa do ogółu przedsiębiorców)
    Ciekawe spostrzeżenie!
    Zauważyłeś, ze zaczyna się już płacić podatek od podatku tam, gdzie tylko się da to zarządzić?
    Aby firma działała musi mieć dochód.
    Sam przychód to za mało.
    Do tego -inflacja rośnie.
    Właściciel firmy prowadzi ją po to, aby mu nie brakło na chleb, gazetę, przyjemności dla dzieci , żony i siebie.
    Starczało na to 3000 miesięcznie to ceny były niższe.
    Teraz 6000 to za mało to ceny rosną.
    Jak ktoś nie chce tyle zapłacić - jego problem. Niech sam sobie potrzebne prace wykona.
    Albo niech się obejdzie bez tego, co by CHCIAŁ.
    Właściciele firm to zwykle ludzie przedsiębiorczy.
    Skończy się bum na jednoto się przebranzowią.
    Skończy się na wszystko - wyjadą na antypody.
    Tylko, ze...
    Fiskus wyjeżdżających chce oskubać ZANIM wyjadą a tych co TAM pracują TEŻ chce oskubać.
    Fiskus zawsze chce oskubać do gołej skóry.
    Taki mamy system.
    No, ale skoro suweren TEGO pragnie...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  2. #182
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Ciekawe spostrzeżenie!
    Zauważyłeś, ze zaczyna się już płacić podatek od podatku tam, gdzie tylko się da to zarządzić?
    Aby firma działała musi mieć dochód.
    Sam przychód to za mało.
    Do tego -inflacja rośnie.
    Właściciel firmy prowadzi ją po to, aby mu nie brakło na chleb, gazetę, przyjemności dla dzieci , żony i siebie.
    Starczało na to 3000 miesięcznie to ceny były niższe.
    Teraz 6000 to za mało to ceny rosną.
    Jak ktoś nie chce tyle zapłacić - jego problem. Niech sam sobie potrzebne prace wykona.
    Albo niech się obejdzie bez tego, co by CHCIAŁ.
    Właściciele firm to zwykle ludzie przedsiębiorczy.
    Skończy się bum na jednoto się przebranzowią.
    Skończy się na wszystko - wyjadą na antypody.
    Tylko, ze...
    Fiskus wyjeżdżających chce oskubać ZANIM wyjadą a tych co TAM pracują TEŻ chce oskubać.
    Fiskus zawsze chce oskubać do gołej skóry.
    Taki mamy system.
    No, ale skoro suweren TEGO pragnie...

    Adam M.
    Ja to widze tak za 3000 na łapę można utrzymać 4 osoby i jeszcze z tego tysiaka odłożyć.
    Kwestia tego jak sobie pościelesz.
    Jak kredytami się obłożysz i żyjesz ponad stan to poxniej bierzesz za usługi za dużo. Mam nadzieję że w niedalekiej przyszłości sytuacja ekonomiczna to zweryfikuje.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  3. #183
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    To ja wrócę do tytułowego pytania.

    Dlaczego gruntowa pompa ciepła?
    Bo jak tu już pisali znawcy ma prostsza konstrukcje (=mniej awaryjna), lepszy cop/scop, itd.
    I warto za tą lepszość wydać kasę jak będzie to nie więcej niż o 10-20% ekstra w stosunku do powietrznej.
    Oczywiście DZ pionowe.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  4. #184
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Ale też wiem że ceny usług w firmach są przeważnie przesadzone i grubo.
    Zawsze mozesz otworzyc działalnosc, przesadzisz z cenami grubiej niz inni, zobaczysz jaki to miód.

  5. #185
    Banned FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.268

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Ja to widze tak za 3000 na łapę można utrzymać 4 osoby i jeszcze z tego tysiaka odłożyć.
    Kwestia tego jak sobie pościelesz.
    Jak kredytami się obłożysz i żyjesz ponad stan to poxniej bierzesz za usługi za dużo. Mam nadzieję że w niedalekiej przyszłości sytuacja ekonomiczna to zweryfikuje.
    podpisuję sie pod tym rekami i nogami.

  6. #186
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Taki temat o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą... a samo kryterium wyboru nie jest czarno białe i zalezy od wielu czynników.
    Ekonomiczny, logistyczny i wiele, wiele innych.

    Patrząc na COP osiągane przez PW, to jako posiadacz GW mogę czasem pozazdrościć. Szczęgólnie od powiedzmy od marca do połowy listopada.

    SCOP pomp gruntowych z różnych badań oscyuluje w okolicach 4, a z CWU poniżej 4 - czy to pionowy wymiennik, czy poziomy. Poziome wypadają średnio trochę gorzej, ale na to też składa się wiele czynników i nie ma reguły.
    Gdyby nie fakt, że swojej od początku chciałem używać do chłodzenia pasywnego i to się sprawdza, to szczerze mówiąc, poważnie bym myślał na pompą powietrzną.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  7. #187
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Ale też wiem że ceny usług w firmach są przeważnie przesadzone i grubo. Bo trzeba mieć wszystko od razu a najlepiej kupione w kredycie za podwójną cenę.

    Czekaj dnia kiedy obniżysz ceny usługi aby tylko mieć klijenta (mowa do ogółu przedsiębiorców)
    No tak...
    Bo inwestor z kredytem do końca życia to wielki panisko a fachowiec który musi się znać na tym co robi, mieć narzędzia i czym dojechać do roboty jest gorszego sortu i wystarczy aby tylko na chleb zarobił...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  8. #188
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    To ja wrócę do tytułowego pytania.

    Dlaczego gruntowa pompa ciepła?
    Bo jak tu już pisali znawcy ma prostsza konstrukcje (=mniej awaryjna), lepszy cop/scop, itd.
    I warto za tą lepszość wydać kasę jak będzie to nie więcej niż o 10-20% ekstra w stosunku do powietrznej.
    Oczywiście DZ pionowe.
    To może inaczej...
    Dlaczego nie gruntowa pompa ciepła...?

    Bo ma drogie DZ pionowe i w takiej konfiguracji wygląda słabo przy najtańszych na rynku pompach powietrznych...?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  9. #189
    Banned FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.268

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Ale też wiem że ceny usług w firmach są przeważnie przesadzone i grubo. Bo trzeba mieć wszystko od razu a najlepiej kupione w kredycie za podwójną cenę.

    Czekaj dnia kiedy obniżysz ceny usługi aby tylko mieć klijenta (mowa do ogółu przedsiębiorców)

  10. #190
    Banned FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.268

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    To może inaczej...
    Dlaczego nie gruntowa pompa ciepła...?

    Bo ma drogie DZ pionowe i w takiej konfiguracji wygląda słabo przy najtańszych na rynku pompach powietrznych...?
    Moim zdaniem ani powietrzna ani gruntowa PC nie jest warta swojej ceny bo to moda i parcie na szkło, jedyne za co bym zapłacił to usługa montażu uważam że to jest tyle warte poza tym w porównaniu ze sprzętem nie aż tak wiele.

  11. #191

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Moim zdaniem ani powietrzna ani gruntowa PC nie jest warta swojej ceny bo to moda i parcie na szkło, jedyne za co bym zapłacił to usługa montażu uważam że to jest tyle warte poza tym w porównaniu ze sprzętem nie aż tak wiele.
    A jaką mam alternatywę?
    Chce grzać i klimatyzować - w ujęciu długookresowym (20 lat) całkowity koszt zakupu i używania ma być możliwe niski.
    Nie lubię systemów dynamicznych.

  12. #192
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    To może inaczej...
    Dlaczego nie gruntowa pompa ciepła...?

    Bo ma drogie DZ pionowe i w takiej konfiguracji wygląda słabo przy najtańszych na rynku pompach powietrznych...?
    Wydawało mi się, ze opisałem to dość jasno i między innymi odpowiedziałem na takie pytanie.
    Moim zdaniem gruntowa pompa ciepła jest lepsza pod wieloma względami od powietrznej i za ten lepszy produkt jestem gotów zapłacić więcej.
    Ale ja w swoich założeniach oceniam czy to co jest lepsze w gruntowej jest dla mnie warte tych większych pieniędzy.
    Odpowiedź - tak jest warte większych pięniędzy do pewnego pułapu. Powyżej tego pułapu uważam, ze nie warto płacić za gruntową i wystarczy powietrzna.
    To mój pułap i moje kryteria. Każdy będzie miał inne.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  13. #193
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Greg_81

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Lublin
    Posty
    467
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Wątek ciekawy, z mojej strony mogę dodać iz pisanie lub powielenie ze dolne zródło zamarznie jak spadnie ponizej 0C jest trochę śmieszne, mi spadła temperatura DZ do -3,6 i nic się nie stało , wszystko pracowało prawidłowo, ...
    A i sezon grzewczy wyszedł przyjemnie (finansowo)
    Nie zauważyłem w wypowedziach innej waznej kwestii jakim jest serwis i wymiana elementów, a dokładnie ceny czesci PC gruntowej i powietrznej, a tutaj już tak różowo nie jest - oczywiście na niekorzyść powietrznej ...
    Drugi raz założył bym PC gruntową gdybym budował dom, pewnie wiecej bym dołożył Pe 40, bo tu trochę mój instalator przyoszczędził ...

    Marketing swoje robi, sam zauwazyłem jak promowane są powietrzne a gruntowe to be... to samo tyczy sie rekuperatorów krzyżowych tak zachwalanych min tu na forum, a później płacz ze w domu suchę powietrze, na szczesnie nie zbłądziłem w tym temacie i wilgotność w sezonie zimowym mam na odpowiednim poziomie bez dodatkowych nawilżaczy powietrza i innych wynalazków za które trzeba płacić.
    Ostatnio edytowane przez Greg_81 ; 19-10-2020 o 14:15
    Dom 150m2 + 20m2 garaż ogrzewany PC 7,2 kw HCT + 380m spiralnego Sciany silka +20 Grafit, Poddasze 2x15 Wełna, Podłoga 3x5cm. _ Reku Domekt R 400 H + C6.1 Okna 3szyby z taśmami
    Z cyklu ciekawe strony https://www.windytv.com
    Jakość powietrza - Sprawdź https://airly.eu/map/pl/
    Coś do fotowoltaniki https: www.suncalc.org

  14. #194

    Domyślnie

    Tutaj chłopak faj ie opowiada dlaczego pompa ciepła nie jest opłacalna w porównaniu do bufora z grzałkami https://www.youtube.com/watch?v=p_8XkHproWM
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  15. #195
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    No tak...
    Bo inwestor z kredytem do końca życia to wielki panisko a fachowiec który musi się znać na tym co robi, mieć narzędzia i czym dojechać do roboty jest gorszego sortu i wystarczy aby tylko na chleb zarobił...
    Nie zrozumiałeś moje wypowiedzi
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  16. #196
    Banned FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.268

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    A jaką mam alternatywę?
    Chce grzać i klimatyzować - w ujęciu długookresowym (20 lat) całkowity koszt zakupu i używania ma być możliwe niski.
    Nie lubię systemów dynamicznych.
    Bardzo prostą wybrać PC typu :frankensztajn" zrobioną z klimy za 30-50% ceny Panasonika czy innej modnej

  17. #197
    Banned FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.268

    Domyślnie

    Cytat Napisał sruba014 Zobacz post
    Tutaj chłopak faj ie opowiada dlaczego pompa ciepła nie jest opłacalna w porównaniu do bufora z grzałkami https://www.youtube.com/watch?v=p_8XkHproWM
    fajne polecam również świży filmik Karola

  18. #198
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Tytuł filmiku nie zachęca - "POMPA CIEPŁA CZY WĘGIEL GRZAŁKA PELLET"
    Coś jakbym stał przed wyborem kiełbasa czy tramki.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  19. #199
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Bardzo prostą wybrać PC typu :frankensztajn" zrobioną z klimy za 30-50% ceny Panasonika czy innej modnej
    Podrzuc linka do sprzedawcy i towaru
    Super porada aby zaopatrzyc sie w nielegalny towar.

  20. #200

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dlaczego zestawiasz tylko z PC PW? I czemu gwarancja tej tezy nie potwierdza?

    Ile chcesz. I nie tyle mi, co tym co chcesz ich przekonać tym wątkiem do gruntówki. Najlepiej policz, ile czasu dla domu ze 150m2 spełniającego WT 2021 musi przepracować bezawaryjnie, żeby koszt zrównał się z kablami czy kotłem elektrycznym w wersji bez przeznaczenia różnicy w cenie na PV i z. Czyli przedstaw alternatywną matematykę do tej
    A jak chcesz porównywać PC gruntową "rzemieślniczą" to porównaj z "rzemieślniczą" PW (czyli klimą przerobioną na PW)
    A od kiedy to gwarancja jest równoznaczna z "życiem" produktu? Po 2 latach (3 lub 5) wyrzucasz samochód? Nie nadaje się on do użytku? Psuje się? Jak tak to zmień markę....

    Skoro lubisz cyferki to proszę bardzo.
    Mój dom wg moich obliczeń zje 12.000 kWh na CO (60 kWh/m2 - zaokrąglam pow. do 200m2, bo garaż grzeję do niższych temp.) i 3000 kWh na CWU.

    Obecnie promocyjna cena (pewnie do listopada kiedy kończy się 1 rok) 1 kWh w taniej taryfie (a w takiej zamierzam grzać przez większość sezonu) wynosi 0,32 zł.
    Od listopada to będzie jak to PGE Łódź -Miasto ok. 0,38 zł.

    Gdybym grzał COP = 1
    15.000 kWh za 4800 zł. przy 0,32 zł. i 5700 zł. przy 0,38 zł.
    Do wyliczeń należy dodać jakąś, chociażby niewielką podwyżkę cen prąd. Ale ja tego nie zrobię przez - jak to było?, by nie kopać leżącego - i będę się trzymał ceny 0,38 zł jako constans.

    COP mojej gruntówki na CO to 4,5, patrząc po temp. zasilania podłogówki i temp. DZ oraz informacjach od producenta i instalatora w jednym.
    COP na CWU 3,5 (latem poziome DZ ma wysokie temp.).

    A to oznacza, że na CO pójdzie mi 2666 kWh a na CWU 857 kWh. Razem 3523 kWh.
    Przy cenie 0,32 zł. to 1127 zł.
    Przy cenie 0,38 zł. to 1339 zł.

    W pierwszym roku (choć dla mnie mało reprezentatywnym, bo mieszkam od 29.02) różnica wynosi: 3673 zł. W drugim, który mnie czeka 4361 zł.

    Zakładając, że jakiś kocioł elektryczny lub grzałka (pompy obiegowe, zasobnik, sterownik) wraz z montażem kosztowałyby 3000 zł. (strzelam, ale nie wierzę, że ktoś zrobi to za darmo). Ale jak się uprzesz Kaizen to policzę (by wiesz nie kopać leżącego) 0 zł.
    Moja PC bez chłodzenia pasywnego 33,5 kPLN.

    Przy cenie 0,32 zł. za 1 kWh magiczny zwrot instalacji względem COP wynosi 8,3 roku (grzałka kosztuje 3000 zł.) lub 9,1 roku (kiedy przyjmiemy 0 zł. za grzałkę)
    Jako, że nie ma co liczyć na przedłużenie promocji (choćbym chciał) liczymy przy 0,38 zł. za 1 kWh. Zwrot po 7 latach (kiedy grzałka kosztuje 3000 zł.) i 7,7 roku (kiedy przyjmiemy 0 zł. za grzałkę).

    Jak Ci się chce policz doliczając jakieś 2-3% rocznie podwyżki ceny prądu.

    To okresy śmiesznie krótkie dla żywotności PC GW. W tym temacie Konceptus chociażby daje 10 lat gwarancji. Mało tego proste on/offy są oferowane z drugiej ręki, wymontowane po często 10 latach pracy i po serwisie w kraju.
    Wiesz co, ja Ci proponuję spotkanie w tym wątku za te 8 - 9 lat. Ja będę, staniesz do raportu?

    I zdecydowanie warto ten wyższy koszt ponieść.
    Dlatego moja teza, powtarzana w tym wątku kilka razy jest aktualna, jeśli są ku temu możliwości (przy tych wszystkich uwarunkowaniach o których mowa w temacie - by ktoś teraz nie wyrwał mojej wypowiedzi z kontekstu) należy dążyć do instalacji PC GW.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Rekuperatory mam dwa.
    Ta? I oba pracują? No to ja rozumiem skąd teraz te zyski....
    W innej konwencji, dostrajając się do poziomu powyższej wypowiedzi, a ja mam słonia w karafce....

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Mostki to nie tylko złotówki - ale przede wszystkim ryzyko skraplania, pleśni i grzyba (zwłaszcza, jak nie przesuszasz domu).
    O....jak ja się dużo dowiem.
    Nakreśl proszę wpływ na ryzyko skraplania. pleśni i grzyba na skutek istniejącego u mnie pewnego rodzaju mostka termicznego związanego z posadowieniem budynku na tradycyjnych fundamentach, a nie na płycie fundamentowej... bo ja o tym pisałem poprzednio.

    Przegrody i izolacje są wykonane zgodnie ze sztuką.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    I o to właśnie chodzi, że kotły elektryczne i kable mają tak małą cenę, że majątku na tym naganiacz ani instalator nie zarobi. Bo naganiaczom zależy, żeby ten miś był drogi. Koniaczku?
    Nie dziękuję, nie gustuję.
    Za to naganiaczom na wtopy budowlane zależy na czym? Byś, nie miał wątpliwości, Ciebie Kaizen o to pytam.

    Powtórzę (to co mi się akurat podoba u asolta - odpowiedzialność za wyliczenia) załóż firmę z takimi radami, zaistniej, weź odpowiedzialność za swoje wyliczenia w świecie rzeczywistym. Skoro masz racje zbijesz majątek.

    Ja w tym wątku namawiam na sprawdzone (na tyle na ile jestem w stanie to zrobić) rozwiązania, za które KTOŚ bierze odpowiedzialność w rzeczywistym świecie. Produkując, montując, dostrajając pod klienta PC GW.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

Strona 10 z 18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony