dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 18
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 349
  1. #201

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    To ja wrócę do tytułowego pytania.

    Dlaczego gruntowa pompa ciepła?
    Bo jak tu już pisali znawcy ma prostsza konstrukcje (=mniej awaryjna), lepszy cop/scop, itd.
    I warto za tą lepszość wydać kasę jak będzie to nie więcej niż o 10-20% ekstra w stosunku do powietrznej.
    Oczywiście DZ pionowe.
    To ja zapytam dlaczego nie zastosujesz tego samego kryterium cenowego do dachówki, okien, płytek, piekarnika, zmywarki, pralki, laptopa etc etc.
    Dachówka betonowa (nawet tania) spełnia te same funkcje co droga ceramiczna.
    Płytki za marketu za 30 zł. spełniają te same funkcje co te za 200 zł/m2.
    Piekarnik za 1500 zł. upiecze kurczaka tak samo jak ten za 3000 zł.
    Pralka za 800 zł. wypierze ubrania jak ta za 2000 zł.
    Laptop za 1500 zł. będzie spełniał swoje funkcje jak ten za 3000 zł.

    Takich przykładów jest mnóstwo, każdy stał przed dylematami jw., każdy coś wybrał. Część osób te przedmioty z "prawej" strony porównania.
    Dlaczego zatem przepłaciły?
    Ostatnio edytowane przez ProStaś ; 19-10-2020 o 17:49
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  2. #202
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.266

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    To ja zapytam dlaczego nie zastosujesz tego samego kryterium cenowego do dachówki, okien, płytek, piekarnika, zmywarki, pralki, laptopa etc etc.
    Dachówka betonowa (nawet tania) spełnia te same funkcje co droga ceramiczna.
    Płytki za marketu za 30 zł. spełniają te same funkcje co te za 200 zł/m2.
    Piekarnik za 1500 zł. upiecze kurczaka tak samo jak ten za 3000 zł.
    Pralka za 800 zł. wypierze ubrania jak ta za 2000 zł.
    Laptop za 1500 zł. będzie spełniał swoje funkcje jak ten za 3000 zł.

    Takich przykładów jest mnóstwo, każdy stał przed dylematami jw., każdy coś wybrał. Część osób te przedmioty z "prawej" strony porównania.
    Dlaczego zatem przepłaciły?
    Przepłaciły bo nie liczą pieniędzy bo za zwyczaj ich nie mają, wszystko jest na kredyt. Nie szanują pieniędzy będące efektem ich pracy bo nie szanują siebie i zaklinają rzeczywistość, przerzucając odpowiedzialność na wszystkich innych oprócz siebie. to tak pokrótce.

    O dziwo na prawdę zamożni ludzie nigdy się z tym nie obnoszą i mają na prawdę dobry gust.

  3. #203
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    To ja zapytam dlaczego nie zastosujesz tego samego kryterium cenowego do dachówki, okien, płytek, piekarnika, zmywarki, pralki, laptopa etc etc.
    Naprawdę bardzo mnie interesuje skąd pomysł, że nie stosuję (to pytanie, chętnie poznam odpowiedź).
    Z racji organizacji budowy domu nie stosowałem identycznego procesu wyboru odnośnie - dachówki, okien.
    Identyczne kryterium doboru stosowałem kupując - płytek, piekarnika, zmywarki, pralki, laptopa.

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    każdy stał przed dylematami jw., każdy coś wybrał. Część osób te przedmioty z "prawej" strony porównania.
    Dokładnie ja część rzeczy wybrałem z "lewej" strony a część z "prawej".
    A dlaczego, bo ... a nie trzeci czy czwarty raz nie ma sensu się powtarzać.

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Dlaczego zatem przepłaciły?
    Kto twierdzi, że przepałaciły? Ja nie.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  4. #204
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Przestaję rozumieć o co Wam chodzi...


    PC kosztuje a ostatnio różnice ceny między PW a gruntówką spadły do około zera.


    Adam M.
    O masz...właśnie się dowiedziałem, że za około zera z minusem mam ocieplenie stropodachu

    Dla niewtajemniczonych - "kotłownia" z PC PW 22500 , kotłownia z gruntówką konceptusa 33300zł.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 19-10-2020 o 18:37

  5. #205

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post

    Gdybym grzał COP = 1
    15.000 kWh


    .
    Co to za dom? Twój? Nowy? To na samo CO?
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  6. #206
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Co to za dom? Twój? Nowy? To na samo CO?
    Przecież ma napisane 12 00kWh na CO.

  7. #207

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Kto twierdzi, że przepałaciły? Ja nie.
    No pośrednio, Ty


    Cytat Napisał giman Zobacz post

    I warto za tą lepszość wydać kasę jak będzie to nie więcej niż o 10-20% ekstra w stosunku do powietrznej.
    Oczywiście DZ pionowe.
    Z tego przecież wynika, że nie warto wydać kasę, jak będzie to więcej niż 10-20% ekstra w stosunku do powietrznej. Przy pionowym DZ.
    A jak ktoś wydał to....?

    giman

    Każdy z nas wybrał coś z "lewej" strony i coś z "prawej". Ja oczywiście także.
    Wziąłem do tego określoną miarę - kryteria. Tak samo zrobiłem przy PC. Nie stosując jednak takiego sztywnego kryterium kosztowego..
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  8. #208

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Przecież ma napisane 12 00kWh na CO.
    Już złapałem.

    "COP mojej gruntówki na CO to 4,5, patrząc po temp. zasilania podłogówki i temp. DZ oraz informacjach od producenta i instalatora w jednym.
    COP na CWU 3,5 (latem poziome DZ ma wysokie temp.).

    A to oznacza, że na CO pójdzie mi 2666 kWh a na CWU 857 kWh. Razem 3523 kWh."

    Trochę naciągane , ale niech będzie. Tylko przy 15MWh, to faktycznie trzeba być geniuszem, żeby myśleć o grzaniu grzałką. Genialne porównanie.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  9. #209

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Przecież ma napisane 12 00kWh na CO.
    Zero Ci umknęło.

    12.000 kWh.
    Dom był projektem indywidualnym, w którym pierwsze skrzypce grały aspekty funkcjonalne, wizualne i konstrukcyjne, a nie energooszczędność. Nie podporządkowywałem tych pierwszych, temu ostatniemu: garaż w bryle, "zadaszone" okna, mała ekspozycja okien na południe, tradycyjne fundamenty, zadaszenia tarasów jako przedłużenie płyty stropowej, nieracjonalne rozplanowane (pod względu chłonności energii) poddasze, niskie zyski bytowe, duża kubatura względem ilości osób zamieszkałych i parę innych rzeczy.

    Wiedziałem już na etapie projektowania, że grzał będę PC, stąd mogłem sobie na to "pozwolić".

    Do tej pory, 8.11 zamknie się rok grzania (temp. w domu i kwestie terminu zamieszkania kilka razy pisałem) nie wydałem na prąd do PC nawet 800 zł. Ostrożne szacunki, uwzględniające ciepłą poprzednią zimę, wskazuję że owe 3400-3500 kWh na rok, na CO i CWU, przy normalnym użytkowaniu domu i chłodniejszej zimie, są bardzo realistyczne.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  10. #210
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    A jak ktoś wydał to....?
    Miał inne kryteria niż ja. Nic ponadto.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  11. #211

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post

    I zdecydowanie warto ten wyższy koszt ponieść.
    Dlatego moja teza, powtarzana w tym wątku kilka razy jest aktualna, jeśli są ku temu możliwości (przy tych wszystkich uwarunkowaniach o których mowa w temacie - by ktoś teraz nie wyrwał mojej wypowiedzi z kontekstu) należy dążyć do instalacji PC GW.
    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    12.000 kWh.
    ...

    Wiedziałem już na etapie projektowania, że grzał będę PC, stąd mogłem sobie na to "pozwolić".
    Trochę dziwna teza.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  12. #212
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.212

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    O masz...właśnie się dowiedziałem, że za około zera z minusem mam ocieplenie stropodachu

    Dla niewtajemniczonych - "kotłownia" z PC PW 22500 , kotłownia z gruntówką konceptusa 33300zł.
    CZYM się różnią te kotłownie?
    TYLKO ceną czy też innymi elementami?
    Nie wstydź się!
    Napisz!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  13. #213
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    CZYM się różnią te kotłownie?
    TYLKO ceną czy też innymi elementami?
    Nie wstydź się!
    Napisz!

    Adam M.
    Ja także chętnie się dowiem co zawiera kotłownia za 22,5k...?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  14. #214
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Trochę dziwna teza.
    Co w tym dziwnego...?
    Budujemy taką trochę " deweloperkę" z pompą ciepła , koszt całkowity inwestycji mamy niski be nie ścigamy się z wyśrubowanymi parametrami na każdym kroku a rachunki za eksploatację często niższe niż w pasywniaku bez latania w polarze dookoła termostatu...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  15. #215
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    CZYM się różnią te kotłownie?
    TYLKO ceną czy też innymi elementami?
    Nie wstydź się!
    Napisz!

    Adam M.
    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Ja także chętnie się dowiem co zawiera kotłownia za 22,5k...?
    Znaczy że co, nie wiecie co potrzeba, by PC PW ogrzewała dom i CWU ?
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 19-10-2020 o 21:14

  16. #216
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Znaczy że co, nie wiecie co potrzeba, by PC PW ogrzewała dom i CWU ?
    My wiemco składa się na nasze instalacje ale jesteśmy bardzo ciekawi co zawiera ów "markowy" pakiet który ma być konkurencją ...
    Zobaczę przy okazji co mogę wywalić albo zastąpić na tańsze w swoich instalacjach aby dla wybrednych klientów było taniej...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  17. #217
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    My wiemco składa się na nasze instalacje ale jesteśmy bardzo ciekawi co zawiera ów "markowy" pakiet który ma być konkurencją ...
    Zobaczę przy okazji co mogę wywalić albo zastąpić na tańsze w swoich instalacjach aby dla wybrednych klientów było taniej...
    No widzisz, podchodzisz do mnie jak typowy urzędas, który uważa, że jak ktoś do niego przychodzi, to zna się na tym samym co on. Tak nie jest, więc sprecyzuj co chcesz wiedzieć.

  18. #218
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.212

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Znaczy że co, nie wiecie co potrzeba, by PC PW ogrzewała dom i CWU ?
    Kpisz czy o drogę pytasz?
    Nie wstydź się!
    NAPISZ co za te dobre pieniądze zaoferowano!

    DEDYKOWANYCH do konkretnego obiektu systemów grzewczych popełniłem tyle, ze już nawet ilości nie pamiętam.
    Potrafię ocenić co dali a czego nie.
    Opisz co dali!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #219
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.212

    Domyślnie

    Zmieniłem zdanie po chwili namysłu...
    NIE PISZ!
    To TWOJE JEST!
    Najtwojsze, wiec najlepsze.
    Po co Ci stresa robić?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  20. #220
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Nie mierz innych swoją miarą... Na forum jest dosyć przykładów, gdzie kpisz z ludzi, którzy o coś pytają.

    Ha, i temat "najmojsze" to również Twoja przywara. NIGDZIE nie napisałem że to co mam, jest najlepsze. Za to Ty...hohoho..

Strona 11 z 18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony