dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 77
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.266

    Domyślnie

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    dlaczego 4kW ma nie wystarczyć? z tego co zauważyłem to u mnie piec chodzi cały czas na mocy minimalnej, wszyscy przy gazie szukają pieców z jak najniższą moca minimalną.
    Właśnie zaczynam dostrzegać minus ogrzewania elektrycznego z tymi taryfami, a to nocą można a w dzień drożej. Rzeźba straszna.
    A ile lat rzeźbiłeś że się wypowiadasz?

  2. #22
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Kaizen

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    dlaczego 4kW ma nie wystarczyć? z tego co zauważyłem to u mnie piec chodzi cały czas na mocy minimalnej, wszyscy przy gazie szukają pieców z jak najniższą moca minimalną.
    Właśnie zaczynam dostrzegać minus ogrzewania elektrycznego z tymi taryfami, a to nocą można a w dzień drożej. Rzeźba straszna.
    Przy gazie masz 24/7 stałą cenę gazu. A przy prądzie nie. I warto mieć taką moc, żeby bez problemu w tanie 2h dziennego okienka uzupełnić to, co uciekło przed okienkiem i załadować akumulator na kolejne godziny.
    Dom, co ma obciążenie 4kW przy -20* to całkiem fajnie ocieplony, mały domek. I nawet jak w takich warunkach zamierzasz grzać 24/7 to wystarczy godzina braku prądu i już nie nadrobisz.

    Kolejne kW kotła elektrycznego kosztują tyle, co nic a ich nadmiar nie jest żadnym problemem. Więc czemu sobie żałować mocy?

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    A ile lat rzeźbiłeś że się wypowiadasz?
    2 lata jak mieszkałem na wynajmie w kamienicy pamiętam że coś było 13-15 i 22-6 rano.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przy gazie masz 24/7 stałą cenę gazu. A przy prądzie nie. I warto mieć taką moc, żeby bez problemu w tanie 2h dziennego okienka uzupełnić to, co uciekło przed okienkiem i załadować akumulator na kolejne godziny.
    Dom, co ma obciążenie 4kW przy -20* to całkiem fajnie ocieplony, mały domek. I nawet jak w takich warunkach zamierzasz grzać 24/7 to wystarczy godzina braku prądu i już nie nadrobisz.

    Kolejne kW kotła elektrycznego kosztują tyle, co nic a ich nadmiar nie jest żadnym problemem. Więc czemu sobie żałować mocy?
    Ok masz rację, z tego co kojarzę to te kotły i tak mają możliwość modulacji 4,8,12 więc jeśli tylko przyłącze na to pozwala to nie ma problemu.
    Jakby mieli kominek to zawsze można się ratować dodatkowo kominkiem.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.266

    Domyślnie

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    2 lata jak mieszkałem na wynajmie w kamienicy pamiętam że coś było 13-15 i 22-6 rano.
    No w kamienicy to trzeba chyba grzać lokomotywą to nie jest miarodajny przykład czym byś nie grzał to chyba będzie kosmos najlepiej chyba wyjechać na zimę do Chorwacji

  6. #26

    Domyślnie

    No dalej z grzaniem elektrycznym jesteś uwiązany taryfami, okienkami itp. Przy gazie po prostu grzejesz i nie wnikasz.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.266

    Domyślnie

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    No dalej z grzaniem elektrycznym jesteś uwiązany taryfami, okienkami itp. Przy gazie po prostu grzejesz i nie wnikasz.
    Okienkami się nie przejmuję, grzeje prądem od 17 lat i nie narzekam w tym roku grzeję klimą i uzupełniająco grzejnikami na poddaszu mam pv wygląda na to ze się zmieszczę w produkcji całość zwróci się za 2 lata , gaz nigdy za darmo nie będzie jest niebezpieczny i emisyjny i skazany na zakaz w ciągu kilku lat ale jak lubisz używaj. Tworzona jest baza kotłów wszelkiego rodzaju będą kazry za brak przeglądów kominiarskich a przy gazie obowiązkowe sa 2 na rok. Przy PC tego nie ma .

  8. #28

    Domyślnie

    Mówisz w kółko to samo jakby twoje ogrzewanie elektryczne było panaceum na wszystko. Pomijam już fakt grzania powietrzem, bo jest to nie przyjemne, preferują to w Kanadzie moim zdaniem jest to mega niekomfortowe.
    Na cały zeszły sezon zużyłem 1100 m3 gazu, zapłaciłem za niego 2400 zł z wszystkimi opłatami, do tego kominiarz 100 zł i przegląd pieca 300 zł = 2800 PLN.
    Przy najtańszej możliwej opcji taryfy anty smogowej i grzaniu tylko 22-6.00 rano = wychodzi 3500 PLN, a co jak przyjdzie prawdziwa zima?
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  9. #29
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    Mówisz w kółko to samo jakby twoje ogrzewanie elektryczne było panaceum na wszystko. Pomijam już fakt grzania powietrzem, bo jest to nie przyjemne, preferują to w Kanadzie moim zdaniem jest to mega niekomfortowe.
    Na cały zeszły sezon zużyłem 1100 m3 gazu, zapłaciłem za niego 2400 zł z wszystkimi opłatami, do tego kominiarz 100 zł i przegląd pieca 300 zł = 2800 PLN.
    Przy najtańszej możliwej opcji taryfy anty smogowej i grzaniu tylko 22-6.00 rano = wychodzi 3500 PLN, a co jak przyjdzie prawdziwa zima?
    . W ubiegłym roku za grzanie grzejnikami powierzchniowo akumulacyjnymi elektrycznymi domu 120m2 zapłaciłem około 3300. Grzałem w Taryfie g11/później przerzuciłem się na c11 czyli taryfa stała bez nocnej ani dziennej stawka po około 0,55 gr /kWh brutto tzn ze wszystkimi opłatami. Zuzyłem na grzanie około 6MWh przez 7 miesięcy. Nie wiele więcej niż ty grzejąc gazem. Jaki duży masz dom?
    nawet prowadziłem miesięczny dziennik zużycia prądu. W tym roku dałem sobie spokój bo już wiem ile to kosztuje.A dla wszystkich siedzących w prądzie w tym roku ceny prądu spadły, właśnie dostałem aneks od dostawcy na 332zł /MWh opłata handlowa 0 zł ( być może obniżka dotyczy tylko taryf C)
    obczaj:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...light=aeroflow
    również jestem zdania że ogrzewanie nadmuchowe jest mało komfortowe ale co kto lubi
    Ostatnio edytowane przez Karasso ; 01-12-2020 o 13:57

  10. #30

    Domyślnie

    240 m2 z czego 40 m2 to nieogrzewany garaż + 10 m2 kotłownia, spiżarnia itp. Liczysz też podgrzanie CWU?
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  11. #31
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Kaizen

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karasso Zobacz post
    A dla wszystkich siedzących w prądzie w tym roku ceny prądu spadły, właśnie dostałem aneks od dostawcy na 332zł /MWh opłata handlowa 0 zł ( być może obniżka dotyczy tylko taryf C)
    obczaj:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...light=aeroflow
    również jestem zdania że ogrzewanie nadmuchowe jest mało komfortowe ale co kto lubi
    A wiesz już, że czeka Cię podwyżka 0,0762 zł za kWh energii pobranej między godzinami 7 i 22?

    Drogo płaciłeś. Mi średnia cena za ostatnie 30 miesięcy wyszła 30gr/kWh brutto (wartość faktur razem z opłatami stałymi podzielona przez ilość kWh).

  12. #32
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Kaizen

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    No dalej z grzaniem elektrycznym jesteś uwiązany taryfami, okienkami itp. Przy gazie po prostu grzejesz i nie wnikasz.
    Zapraszasz za to regularnie serwisanta i kominiarza. Mi w mieszkaniu cena gazu wychodzi 30gr/kWh. Podobnie jak prądu w domu.

  13. #33

    Domyślnie

    tak jak pisałem powyżej, kominiarz i przegląd pieca Znajdź mi w Bydgoszczy prąd po 30 gr w taryfie dziennej
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  14. #34
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Kaizen

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    tak jak pisałem powyżej, kominiarz i przegląd pieca Znajdź mi w Bydgoszczy prąd po 30 gr w taryfie dziennej
    Był w całej Polsce. Nie w dziennej, a średnią taką mam przy 21% zużycia w drogiej.
    Przy g12as przy 35% w drogiej też wychodzi ok. 30gr. W bydgoszczy też.

  15. #35

    Domyślnie

    ale przy tej taryfie nie można mieć PV?
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  16. #36
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Kaizen

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    ale przy tej taryfie nie można mieć PV?
    Owszem, jesteś skazany nie tylko na sprzedawcę (bez PV sobie swobodnie wybierasz najtańszego aktualnie na rynku) ale też nie możesz mieć g12as. Tylko po co przy takiej taryfie PV?

  17. #37
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A wiesz już, że czeka Cię podwyżka 0,0762 zł za kWh energii pobranej między godzinami 7 i 22?

    Drogo płaciłeś. Mi średnia cena za ostatnie 30 miesięcy wyszła 30gr/kWh brutto (wartość faktur razem z opłatami stałymi podzielona przez ilość kWh).
    właśnie się dowiedziałem i faktycznie chcą wprowadzić ( czy już wprowadzili?? ) opłatę moczową. No cóż jakoś to trzeba będzie przeboleć. Czy płaciłem drogo? Raczej standardowo jak na taryfe C a te się rządzą trochę innymi prawami niż G. Przynajmniej już wiem skąd ta obniżka cen prądu. W rzeczywistości pójdzie do góry o te parę groszy. Już to pisałem wielokrotnie jakbym miał w pobliżu gaz to nawet bym się nad innym rodzajem ogrzewania nie zastanawiał . Ale wtedy wszystko na gaz łącznie z gotowaniem bo inaczej imo nie ma to sensu ( np mając gaz gotowac na indukcji )
    Ostatnio edytowane przez Karasso ; 01-12-2020 o 15:12

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    Ok masz rację, z tego co kojarzę to te kotły i tak mają możliwość modulacji 4,8,12 więc jeśli tylko przyłącze na to pozwala to nie ma problemu.
    Jakby mieli kominek to zawsze można się ratować dodatkowo kominkiem.

    Taki Kospel 12 kW ma 3 grzałki po 4 kW połączone w trójkąt każda przez przekaźnik i zasilanie 400 V. Jak temperatura na wyjściu z niego osiągnie zadaną przez użytkownika to przekaźniki odłączają je po kolei.
    Ja przerobiłem w gwiazdę 230 V, więc maksymalna moc spadła do 4 kW. Zrezygnowałem z kotła, mimo że miałem możliwość założenia w obieg bufora 900 litrów (a nawet i większego). Nawet grzanie w taniej taryfie wychodziło sporo drożej od kopciucha.
    Cóż - wyszło by drogo nawet tylko w taniej taryfie.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  19. #39

    Domyślnie

    Wiesz skoro dostaje taki kocioł w standardzie to można się przebujać jeden sezon i zobaczyć jak to wyjdzie i czy jest akceptowalne. Dołożyć PC zawsze można.
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.266

    Domyślnie

    Cytat Napisał byq84 Zobacz post
    Wiesz skoro dostaje taki kocioł w standardzie to można się przebujać jeden sezon i zobaczyć jak to wyjdzie i czy jest akceptowalne. Dołożyć PC zawsze można.
    No pewno że tak, poza tym jest coraz cieplej a moze zamaist 30 k na pc 20 na pv

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony