dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 77 z 77
  1. #61
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    a dlaczego współczynnik ep dla prądu jest 3? Bardzo jestem ciekawy twojej koncepcji
    Wspłczynik EP
    Eko Pierdolenie niema przełożenia na $$ wiec uważam że oszukiwać można do bólu dopóki nie oszukujemy samych siebie
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  2. #62
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.266

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Wspłczynik EP
    Eko Pierdolenie niema przełożenia na $$ wiec uważam że oszukiwać można do bólu dopóki nie oszukujemy samych siebie
    Nie chodzi mi o pieniądze (wyjątkowo teraz ) ale zapotrzebowanie W/m2 i pozwólmy naszemu expertowi się wypowiedzieć

  3. #63
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.501
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    PV nie produkuje ciepła. Produkuje prąd. A jak ciepło produkujesz z prądu, to ma współczynnik 3 - niezależnie od tego, czy z własnego PV, czy kupiłeś taryfę "100% OZE" czy "100% węgiel".

    Jaka może być inna interpretacja?
    W tabeli wsp. nakladu jest rowniez energia wiatrowa. Wiatr czy energia z niego pozyskana nie jest energia cieplna a elektryczną. Pelna analogia do paneli PV. Podaj opis lub wyjasnienie jak to interpretowac, wg Ciebie PV i energie wiatrową nalezy traktwac tak samo. Lubisz sie podpierac cytatami, rozporzadzeniami, wyjasnieniami. Podaj link od uzasadnienia Twojej interpretacji tego rozporzadzenia, najlepiej jakby to było autorstwa urzedników odpowiedniego ministerstwa. Nazwy ministerstwa nie podaje bo one sie tak szybko zmieniają. Jezeli podasz link do takiej wykladni to na pewno bede sie do niej stosował, do Twojej wykladni nie mam zamiaru, gdyz nie ma ona zadnej mocy prawnej.
    Niestety trzeba stwierdzic ze to rozporzadzenie jest niejednoznaczne bo powininny byc szegolowe wytyczne co do jego stosowania. Obliczenie procentowego udziału tej energii w bilansie ogrzewania i cwu nie jest proste. Trzeba uwzglednic opust i podzielic produkcje energii wyprodukowaną i zuzytą na ogrzewanie, cwu i bytowe proporcjonalnie. Zapotrzebowanie na cieplo da nam OZC, zapotrzebowanie na cwu okresla norma i rozporzadzenie, zagadką jest zuzycie bytowe, tu moze byc tylko szacunkowo. Jezeli wg Ciebie energia przyjeta do charakterystyki z PV byłaby tą ktora moze byc zuzyta w czasie rzeczywistym to uwazam ze takie zastrzezenie w rozporzadzeniu powinno sie znalezc. Skoro go nie ma nalezy przyjac ze Twoja interpretacja jest błedna, pomijam fakt braku mocy prawnej, nie jestes przedstawicielem ministerstwa, kazdy moze sie wypowiadac na ten temat, tyle z tych wypowiedzi nic nie wynika poza stwierdzeniem ze faktycznie rozporzadzenie było pisane na kolanie.

  4. #64
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.501
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Nie chodzi mi o pieniądze (wyjątkowo teraz ) ale zapotrzebowanie W/m2 i pozwólmy naszemu expertowi się wypowiedzieć
    Co mam napisac?, nie byłem tworcą tych rozporzadzen, nie uzasadnię celowosci ich stosowania, uwazam ze są niedopracowane, najwazniejszym wskaznikiem powinien byc Ek.
    Jezeli chcesz szerszych wyjasnien zwróc sie do ministerstwa, moze oni zechca cos wyjasnic, masz w swoim regione parlamentrzystów, zwroc sie do nich, oni mogą poprzez interpelacje poselskie uzyskac wyjasnienia od odpowiednich organów panstwowych. Mozliwosci jest kilka, liczenie na to uzyskasz je tu na forum są bliskie zeru.
    Nie mogę zrozumiec faktu ze ten ktory jest obowiazany do stosowania przepisów ma sie tlumaczyc z ich sensownosci. Nie ten adres, ktos tworzy przepisy, ktos je stosuje.

  5. #65
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.266

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Co mam napisac?, nie byłem tworcą tych rozporzadzen, nie uzasadnię celowosci ich stosowania, uwazam ze są niedopracowane, najwazniejszym wskaznikiem powinien byc Ek.
    Jezeli chcesz szerszych wyjasnien zwróc sie do ministerstwa, moze oni zechca cos wyjasnic, masz w swoim regione parlamentrzystów, zwroc sie do nich, oni mogą poprzez interpelacje poselskie uzyskac wyjasnienia od odpowiednich organów panstwowych. Mozliwosci jest kilka, liczenie na to uzyskasz je tu na forum są bliskie zeru.
    Nie mogę zrozumiec faktu ze ten ktory jest obowiazany do stosowania przepisów ma sie tlumaczyc z ich sensownosci. Nie ten adres, ktos tworzy przepisy, ktos je stosuje.
    to nie było do ciebie, entuzjazm wskazany ale nie w tym kierunku

  6. #66
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.501
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    to nie było do ciebie, entuzjazm wskazany ale nie w tym kierunku
    Nikt inny tu nie poda wyjasnien, nie zauwazałem na forum zadnego urzednika panstwowego. Po cóz wyjasnienia od zwyklego uzytkownika forum. Przeciez to bedzie tylko kolejny głos w dyskusji , nic wiecej.

  7. #67
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.266

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nikt inny tu nie poda wyjasnien, nie zauwazałem na forum zadnego urzednika panstwowego. Po cóz wyjasnienia od zwyklego uzytkownika forum. Przeciez to bedzie tylko kolejny głos w dyskusji , nic wiecej.
    to nie chodzi o jakieś kwestie prawne czy urzędnicze, pytanie było proste dlaczego współczynnik ep na energie elektryczną w celach grzewczych jest 3 ?

  8. #68
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.501
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    to nie chodzi o jakieś kwestie prawne czy urzędnicze, pytanie było proste dlaczego współczynnik ep na energie elektryczną w celach grzewczych jest 3 ?
    Ma zwiazek z tym ze w czasach gdy przygotowywano te rozporzadzenia (przed 2010 r.) wiekszosc energii elektrycznej byłą wytwarzana w Polsce w elektrowniach weglowych. Elektrownie te charakteryzowały sie sprawnoscia nie przekraczajaca ok 30-33%. Stad proste liczenie ze wsp. nakladu dla energii elektrycznej konwencjonalnej to 3. Jest to zwiazane ze sprawnoscia wytworzenia energii. Tak nam to tłumaczono i to ma sens. Czy sensowne jest uzywanie Ep? to jest dyskusyjne, bo Ep nie jest wykladnikiem energooszczednosci budynku bez uwzglednienia zródła grzewczego. Ale to tylko moja prywatna opinia.

  9. #69
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.266

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Ma zwiazek z tym ze w czasach gdy przygotowywano te rozporzadzenia (przed 2010 r.) wiekszosc energii elektrycznej byłą wytwarzana w Polsce w elektrowniach weglowych. Elektrownie te charakteryzowały sie sprawnoscia nie przekraczajaca ok 30-33%. Stad proste liczenie ze wsp. nakladu dla energii elektrycznej konwencjonalnej to 3. Jest to zwiazane ze sprawnoscia wytworzenia energii. Tak nam to tłumaczono i to ma sens. Czy sensowne jest uzywanie Ep? to jest dyskusyjne, bo Ep nie jest wykladnikiem energooszczednosci budynku bez uwzglednienia zródła grzewczego. Ale to tylko moja prywatna opinia.
    A to podstępny Asolcie nie dałeś szansy naszemu forumowemu Guru, dokładnie tak brzmiało uzasadnienie chodzi o sprawność systemu produkcji i przesyłu. Wygrał Pan toster firmy SMEG za 1000 Euro albo 5 h ostrego sexu z super atrakcyjnymi ludźmi w orientacji i roli losowanej


    Kaizen zawsze straszy tym EP ale ja jako osoba w mocno już średnim wieku z racji zawodowego i życiowego doświadczenia powiem tak w kwitach ma być super i to żaden problem kwit wszystko przyjmie a zbudować można po swojemu mam na myśli instalacje nie obrys i wysokość domu.

  10. #70
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.501
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Kaizen zawsze straszy tym EP ale ja jako osoba w mocno już średnim wieku z racji zawodowego i życiowego doświadczenia powiem tak w kwitach ma być super i to żaden problem kwit wszystko przyjmie a zbudować można po swojemu mam na myśli instalacje nie obrys i wysokość domu.
    I dobrze ze straszy bo jakis porzadek musi byc. Nikt nikogo nie zmusi aby miał lepiej, niz ma miec, chodzi o to aby zuzywał jak najmniej energii do ogrzewania i cwu. Czy bedzie to realizowane z wiekszym czy mniejszym komfortem uzytkowania to jego rzecz.

  11. #71
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.266

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    I dobrze ze straszy bo jakis porzadek musi byc. Nikt nikogo nie zmusi aby miał lepiej, niz ma miec, chodzi o to aby zuzywał jak najmniej energii do ogrzewania i cwu. Czy bedzie to realizowane z wiekszym czy mniejszym komfortem uzytkowania to jego rzecz.
    Zgoda ale dzięki ociepleniu klimatu tej energii idzie coraz mniej za 10 lat będziemy mieli mniej więcej Dalmację i po co te normy jak można w sumie nie ogrzewać jedyne co będzie w cenie to cwu i to już u nasz jest 200m2 +2 osoby na cwu idzie nieco więcej nż na ogrzewanie co było do niedawna nie do pomyślenia.

  12. #72
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.501
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Zgoda ale dzięki ociepleniu klimatu tej energii idzie coraz mniej za 10 lat będziemy mieli mniej więcej Dalmację i po co te normy jak można w sumie nie ogrzewać jedyne co będzie w cenie to cwu i to już u nasz jest 200m2 +2 osoby na cwu idzie nieco więcej nż na ogrzewanie co było do niedawna nie do pomyślenia.
    Czy za 10 lat bedziemy mieli Dalmację to nie wiadomo. Wiadmo ze przepowiadanie przyszłosci to trudna sprawa, wielu próbowało, nikomu w 100% nie udało sie jej przewidziec.
    Zmiejszenie zapotrzebowania na energię ma doprowadzic do zmniejszenia wzrostu temperatur na swiecie (efektu cieplarnianego). Rozumiem ze nie jestes za dalszym zmiejszaniem zuzycia energii czyli skutku lepszej termoizolacji, wm z rekuparacją, itd. To jest jednak konieczne to jak sam stwierdziłes papier wszystko przyjmie. Przy zaostarzajacych sie wymaganiach pole manewru (czyt. oszustwa) sie ciagle sie zmniejsza. To w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia zapotrzebowania na energię, jest to sensowne i wskazane. Oczywiscie zawsze sie znajdą kontestatorzy Twego pokroju, ale calkowita wolnosc w tym wzgledzie jest niewskazana.

  13. #73

    Domyślnie

    Czyli z tych absurdalnych wspolczynnikow nakladu wychodzi ze domek z kopciuchem w kotlowni jest bardziej eko niz dom grzany pradem. W takim razie dlaczego odchodzi sie a wrecz w niektorych miejscach zakazuje sie palenia weglem? Zapytam tez co trzeba zrobic aby dom uczciwie spelnial wt2017? Ile ocieplenia i jakie zrodlo ciepla zeby bez " kreatywnego liczenia" byc w zgodzie z prawem. Na koniec dodam, dlaczego auta elektryczne sa takie och i ach eko skoro zasilamy je pradem z nieefektywnych elektrowni? Przeciez 30 -33 % sprawnosci to tragedia. Kazdy silnik spalinowy czy to diesel czy benzyna ma wyzsza sprawnosc. Pytam sie komu na tej energooszczednosci zalezy i kto na tym zarabia?
    Auta na prad sa eko ale domy na pradcto juz bee?

  14. #74
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Kaizen

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dulin7 Zobacz post
    Czyli z tych absurdalnych wspolczynnikow nakladu wychodzi ze domek z kopciuchem w kotlowni jest bardziej eko niz dom grzany pradem. W takim razie dlaczego odchodzi sie a wrecz w niektorych miejscach zakazuje sie palenia weglem?
    To są dwa powiązane, ale nie jednoznaczne tematy.
    Spalenie paliw nieodnawialnych powoduje emisję CO2. I stąd te współczynniki, które odpowiadają z grubsza emisji CO2 z poszczególnych źródeł.
    I tak uwzględniając tylko wskaźnik nakładu (uproszczeni, bo wprawdzie uwzględnia straty w produkcji i przesyle prądu, ale nie uwzględnia sprawności źródła i dystrybucji ciepła po budynku, co wymaga użycia dalszych tabelek) grzejąc prądem z węgla emitujesz 3x więcej CO2, niż spalając węgiel w domu.
    Grzejąc paliwami kopalnymi bezpośrednio - 1,1 (również z powyższym uproszczeniem).

    Takie spalanie powoduje zabranie z atmosfery O2 i związanie go z węglem ukrytym pod ziemią od milionów lat. Wpływa na skład atmosfery - a to jest największy i nieodwracalny nawet w długim terminie problem. Powoduje nie tylko efekt cieplarniany ale też CO2 rozpuszczając się w wodzie tworzy kwas węglowy i z czasem doprowadzi do wyginięcia organizmów morskich których życie jest uzależnione od muszelek, a to początek łańcucha żywieniowego w wodach.

    Spalanie w domach wprawdzie uwalnia mniej CO2, niż użycie do ogrzewania prądu - więc jest korzystniejsze z punktu widzenia długotrwałych, nieodwracalnych zmian klimaty. Sumarycznie ma większą sprawność - bo nawet w nędznym kotle uzyskasz więcej ciepła spalając 1kg węgla niż wyciągając z gniazdka prąd powstały ze spalenia 1kg węgla w najnowocześniejszej elektrowni o najwyższej sprawności. Ale za to emitujesz pyły i inne substancje szkodliwe dla naszego zdrowia - ale szybko znikające z atmosfery. Wystarczy popatrzeć, jak szybko zmieniają się zanieczyszczenia atmosfery. Tylko CO2 stale rośnie.

  15. #75
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.266

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Czy za 10 lat bedziemy mieli Dalmację to nie wiadomo. Wiadmo ze przepowiadanie przyszłosci to trudna sprawa, wielu próbowało, nikomu w 100% nie udało sie jej przewidziec.
    Zmiejszenie zapotrzebowania na energię ma doprowadzic do zmniejszenia wzrostu temperatur na swiecie (efektu cieplarnianego). Rozumiem ze nie jestes za dalszym zmiejszaniem zuzycia energii czyli skutku lepszej termoizolacji, wm z rekuparacją, itd. To jest jednak konieczne to jak sam stwierdziłes papier wszystko przyjmie. Przy zaostarzajacych sie wymaganiach pole manewru (czyt. oszustwa) sie ciagle sie zmniejsza. To w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia zapotrzebowania na energię, jest to sensowne i wskazane. Oczywiscie zawsze sie znajdą kontestatorzy Twego pokroju, ale calkowita wolnosc w tym wzgledzie jest niewskazana.
    Jestem za zmniejszeniem zużycia energii i to realizuje we własnym domu, prostymi i niskimi nakładami.
    1) pc cwu , nie docenia się że cwu to pożeracz energii 3- 4MWh/rok. Można spokojnie zejść do 0,5-1 Mwh;
    2) ogrzewanie klimatyzatorem to najtańsza opcja PC w starych domach split w nowych kanałówka z kanałami w podłodze plus maty i grzejniki w małych pokojach
    3) Pv ale max 5 Kwp, w mojej ocenie takie jest maksymalne i cenzuralne zużycie prądu w ciągu roku zwłaszcza w kontekście nowych wymogów od 2021 roku powinno to wystarczyć bez problemu.


    Jest granica opłacalności warstwy ocieplenia i po prostu powyżej pewnej granicy są to pieniądze wywalone w błoto, było kiedyś na FM o tym. Dobija mnie lansowanie montowania PC jako urządzenia które pożera duze ilości prądu i dlatego konieczne jest PV nie mniej niż 10 kwp nie jako w zestawie. Są to 2 bardzo drogie instalacje i na prawdę wydanie 60-80 tys dla mnie jest bez sensu. To tak jakbym kupując samochód zapłacił za jego pełne utrzymanie za 20 lat z góry.

    Dobija mnie również duma ogrzewających gazem gdzie sukcesem jest zużycie 1000-1200m3 gazu na rok. No przepraszam ale 12 GWh energii na rok to dramat. Tym bardziej że w tym porównaniu nikt nie pamięta że grzejąc gazem trzeba również doliczyć zużycie prądu na cele bytowe a w przypadku ogrzewania prądem odjąć aby to porównanie miało jakikolwiek sens.

    Przyjęte przeze mnie rozwiązania pozwolą ogrzać dom 2 Mwh energii elektrycznej bez cwu to jest 200m3 gazu ciekaw jestem komu się to uda.

    Dalsze zwiększanie wymogów w zakresie przegród zmierza w kierunku pasywności, tylko że w domu pasywnym temperatura "normalna" na samym rekuperatorze ro 16-18 st C i dla mnie to nie jest do zniesienia, domy te z założenia bazują na zyskach np ze słońca to gratuluje w listopadzie w br

    Parcie na szkło i dobijanie inwestorów nowymi normami niezbieżnymi z tendencjami klimatycznymi to jedno ale skupiłbym się na poprawie parametrów starych domów tam jest wiele do zrobienia, najprościej jest to zrobić za pomocą finansów, jak palenie syfem stanie się nieopłacalne to nie trzeba będzie zakazywać.
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 07-12-2020 o 09:06

  16. #76

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    I dobrze ze straszy bo jakis porzadek musi byc. Nikt nikogo nie zmusi aby miał lepiej, niz ma miec, chodzi o to aby zuzywał jak najmniej energii do ogrzewania i cwu. Czy bedzie to realizowane z wiekszym czy mniejszym komfortem uzytkowania to jego rzecz.
    W końcu coś się odmieniło.
    Jeszcze nie tak dawno, nie chciałeś tego opisać.
    Dzięki i plusik, mimo że czasem się różnimy
    Pzdr.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  17. #77

    Domyślnie

    Generalnie chwilę mnie nie było. Ale nie dowiedziałem się w końcu czy to co mi chcą tam zainstalować wystarczy.

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony