dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 9 z 11
Pokaż wyniki od 161 do 180 z 220
  1. #161

    Domyślnie

    Wracam do tematu. Dziś był u mnie fachowiec, który w okolicy zakłada PC i panele. Powiedział, że PC Duval 7 kw to uciągnie i dać do tego panele. Myślę o panelach na 8-10 kw. Grzejników nie trzeba wymieniać, bo pompa jest do 55C. Zasugerował żeby ocieplić tylko dach i sufity na parterze w pomieszczeniach gospodarczych. Koszt 50 tys., zwrot ok. 10-20 tys. Co o tym myślicie? Facet w okolicy ma większy dom, ocieplony styropianem 5 cm i przy tym samym systemie daje rade.

  2. #162

    Domyślnie

    Koszt 50tys to za panele 10kw i pompe 7kw z baniakiem cwu itp. brutto z kompleksowym montazem?

  3. #163

    Domyślnie

    To już mało istotne, bo w 50 tys. to mogę się zmieścić. Źle napisałem wcześniej, bo w 50 tys. brutto jest PC + panele 6kw i robocizna. Ale myślę żeby dać panele 10 kw o ile będę miał na nie miejsce. Dla mnie najważniejsze jest to, czy te 10 kw wystarczy na roczne ogrzanie domu przez tą PC

  4. #164

    Domyślnie

    Cytat Napisał pietre Zobacz post
    To już mało istotne, bo w 50 tys. to mogę się zmieścić. Źle napisałem wcześniej, bo w 50 tys. brutto jest PC + panele 6kw i robocizna. Ale myślę żeby dać panele 10 kw o ile będę miał na nie miejsce. Dla mnie najważniejsze jest to, czy te 10 kw wystarczy na roczne ogrzanie domu przez tą PC
    Bez OZC to raczej wróżby
    Ale powróżmy
    10kw paneli da ok.10000kwh(oczywiście zakładam że panele od południa bez jakiś zacienień itp.) z czego 20% zabierze ZE to możesz przyjąć że 8000kwh będziesz miał do swojej dyspozycji.
    Może osiągniesz przy tych grzejnikach średnioroczny scop=3 więc pompa wytworzy Ci ok.24000kwh energi to bedzie równowartośc jakiś 5t węgla spalonych w kotle zasypowym.
    Czy Ci to starczy ?
    Ostatnio edytowane przez codix ; 15-03-2021 o 14:55
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  5. #165

    Domyślnie

    Czyli rocznie będę potrzebował wyprodukować 24 000 kWh żeby wyjść na zero?

  6. #166

    Domyślnie

    Cytat Napisał pietre Zobacz post
    Czyli rocznie będę potrzebował wyprodukować 24 000 kWh żeby wyjść na zero?
    Troche nie rozumiem o co Ci chodzi napisałem Ci ile energi wytworzysz za pompca 10kwp paneli i pompy ciepła bedzie to ok 24000kwh a na ile Ci to starczy to już sie mnie nie pytaj bo nie znam Twojego domu ani nie masz obliczen może Ci braknie do ogrzania domu,może starczy na c.o i cwu,a może starczy jeszcze na prąd bytowy,kto to wie.
    Jeśli do tej pory na ogrzanie zużywaliście np.5ton węgla to te 10kwp paneli i pompa wystarczy tylko na te ogrzanie domu na takim samym poziomie jak dotychczas
    Jeśli do tej pory na ogrzanie zużywaliście np 2,5t wegla to zostanie Ci jeszcze ok.4000kwh na prad bytowy
    Jeśli do tej pory na ogrzanie szło 10ton to bedziesz jeszcze musiał dokupić 8000kwh na samo ogrzewanie
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  7. #167

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Troche nie rozumiem o co Ci chodzi napisałem Ci ile energi wytworzysz za pompca 10kwp paneli i pompy ciepła bedzie to ok 24000kwh a na ile Ci to starczy to już sie mnie nie pytaj bo nie znam Twojego domu ani nie masz obliczen może Ci braknie do ogrzania domu,może starczy na c.o i cwu,a może starczy jeszcze na prąd bytowy,kto to wie.
    Jeśli do tej pory na ogrzanie zużywaliście np.5ton węgla to te 10kwp paneli i pompa wystarczy tylko na te ogrzanie domu na takim samym poziomie jak dotychczas
    Jeśli do tej pory na ogrzanie zużywaliście np 2,5t wegla to zostanie Ci jeszcze ok.4000kwh na prad bytowy
    Jeśli do tej pory na ogrzanie szło 10ton to bedziesz jeszcze musiał dokupić 8000kwh na samo ogrzewanie
    Rocznie spalam 3t węgla. Zależy mi na tym, by energia którą przez rok wyprodukują panele wystarczyła na roczne ogrzanie domu, czyli na działanie pompy ciepła.

  8. #168

    Domyślnie

    Cytat Napisał pietre Zobacz post
    Rocznie spalam 3t węgla. Zależy mi na tym, by energia którą przez rok wyprodukują panele wystarczyła na roczne ogrzanie domu, czyli na działanie pompy ciepła.
    No to teoretycznie żeby pokryc te 3tony wegla wystarczy pompa+ panele o mocy 6kwp
    Co do mocy pompy czy wystarczy to sie nie wypowiadam bo nie znam charakterystyki tej pompy czyli ile mocy da sama przy -20 i jakie ma grzałki pomocnicze w panasoniku raczej 9kw byś potrzebował na większośc sezonu grzewczego napewno wystarczy
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  9. #169

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    No to teoretycznie żeby pokryc te 3tony wegla wystarczy pompa+ panele o mocy 6kwp
    Co do mocy pompy czy wystarczy to sie nie wypowiadam bo nie znam charakterystyki tej pompy czyli ile mocy da sama przy -20 i jakie ma grzałki pomocnicze w panasoniku raczej 9kw byś potrzebował na większośc sezonu grzewczego napewno wystarczy
    O to mi chodziło. Dziękuję

  10. #170
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Ja bym był ostrożny obecnie, jak zmienią zasady rozliczeń, a kiedyś zmienią, to będziecie mieli kupę niewykorzystanego dobra na dachu. Na własny użytek sześciu kWp nie wykorzystacie latem, a zimą będzie o wiele za mało.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  11. #171
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Ja bym był ostrożny obecnie, jak zmienią zasady rozliczeń, a kiedyś zmienią, to będziecie mieli kupę niewykorzystanego dobra na dachu. Na własny użytek sześciu kWp nie wykorzystacie latem, a zimą będzie o wiele za mało.
    Też ostrożnie się wypowiadam na temat PV, jednak jako użytkownik pompy ciepła p-w od 8 lat nie zamierzam pakować PV pod dach czy na dachu
    Dla mnie jest to bezsens.
    Przekonywanie mnie,że robię błąd i myślę źle będzie mijało się z celem

    "Dajom to bierem"-to właśnie niszczy Polskę, taka bezmyślnośc
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 15-03-2021 o 23:22

  12. #172

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Też ostrożnie się wypowiadam na temat PV, jednak jako użytkownik pompy ciepła p-w od 8 lat nie zamierzam pakować PV pod dach czy na dachu
    Dla mnie jest to bezsens.
    Przekonywanie mnie,że robię błąd i myślę źle będzie mijało się z celem

    "Dajom to bierem"-to właśnie niszczy Polskę, taka bezmyślnośc
    Już wszyscy wiemy że PC masz od 8 lat----ILE RAZY TO BĘDZIESZ POWTAŻAŁ??????????????
    To że tobie sie nie opłaca nie znaczy że inni tak mają robić jak TY.
    Nie masz PV --Ok i miec nie bedziesz
    Ja mam Tak jak i inni i nam się opłaca
    Tyle w temacie.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  13. #173

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Też ostrożnie się wypowiadam na temat PV, jednak jako użytkownik pompy ciepła p-w od 8 lat nie zamierzam pakować PV pod dach czy na dachu
    Dla mnie jest to bezsens.
    Przekonywanie mnie,że robię błąd i myślę źle będzie mijało się z celem

    "Dajom to bierem"-to właśnie niszczy Polskę, taka bezmyślnośc
    8 lat - już by Ci się koszt PV zwrócił przy PC.
    A jak za następne 15 lat zmienią przepisy, to najwyżej odetnę część paneli, by nie "przeciążać sieci". A do tego czasu się spłacą i trochę zarobią.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 16-03-2021 o 11:04
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  14. #174
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    8 lat - już by Ci się koszt PV zwrócił przy PC.
    Płacąc na rok ok.1100zl ?

  15. #175

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Płacąc na rok ok.1100zl ?
    Już przestań pieprzyć te głupoty Jesteś facet?? Tylko bez J Idiotów przed sobą nie masz 1100zeta to tak jak podawałeś to CO + CWU a gdzie bytowy???
    No chyba że znów bedziesz wciskał ciemnotę że to za wszystko. Człowieku??? Wyluzuj. Dom średnio zużywa od 7 do 11kWh /doba bytowe. Jak się dołoży duże prania ,piekarnik to robi się ok 13kWh Fakt że to nie jest codziennie lecz jest. I tu nie ma zmiłuj.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  16. #176
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pietre Zobacz post
    Dla mnie najważniejsze jest to, czy te 10 kw wystarczy na roczne ogrzanie domu przez tą PC
    Przy dzisiejszych zasadach rozliczania, jak falownik nie będzie się odstawiał ( klik) i nie przejdą pomysły typu:
    Podobnie ocenił to wiceprezes Tauronu Jerzy Topolski w rozmowie z PAP. Zdaniem Topolskiego, jednym z rozwiązań mogłoby być wprowadzenie zmian współczynników opustów, czy skrócenie możliwego okresu magazynowania nadwyżek wyprodukowanej energii z 365 dni do np. trzech miesięcy.
    jest spora szansa, że produkcja przewyższy Twoje zapotrzebowanie (koniecznie policz OZC - to za gruba kasa, żeby ją wydawać na czuja).

    Ale jedna noc w sejmie czy "boom PV" na osiedlu i uzyskasz realnie tyle, co z PV 3kW.

  17. #177

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przy dzisiejszych zasadach rozliczania, jak falownik nie będzie się odstawiał ( klik) i nie przejdą pomysły typu:
    Podobnie ocenił to wiceprezes Tauronu Jerzy Topolski w rozmowie z PAP. Zdaniem Topolskiego, jednym z rozwiązań mogłoby być wprowadzenie zmian współczynników opustów, czy skrócenie możliwego okresu magazynowania nadwyżek wyprodukowanej energii z 365 dni do np. trzech miesięcy.
    jest spora szansa, że produkcja przewyższy Twoje zapotrzebowanie (koniecznie policz OZC - to za gruba kasa, żeby ją wydawać na czuja).

    Ale jedna noc w sejmie czy "boom PV" na osiedlu i uzyskasz realnie tyle, co z PV 3kW.
    Ja więcej nie chce produkować. Chcę mieć tylko na ogrzanie domu i ewentualnie na resztę zużycia prądu. Wolę dać 10 kw, bo wcześniej pisali, że to może być za mało na PC. Jeśli zmniejszą czas magazynowania, to może być nieciekawie.

  18. #178

    Domyślnie

    Cytat Napisał pietre Zobacz post
    Wracam do tematu. Dziś był u mnie fachowiec, który w okolicy zakłada PC i panele. Powiedział, że PC Duval 7 kw to uciągnie i dać do tego panele. Myślę o panelach na 8-10 kw. Grzejników nie trzeba wymieniać, bo pompa jest do 55C. Zasugerował żeby ocieplić tylko dach i sufity na parterze w pomieszczeniach gospodarczych. Koszt 50 tys., zwrot ok. 10-20 tys. Co o tym myślicie? Facet w okolicy ma większy dom, ocieplony styropianem 5 cm i przy tym samym systemie daje rade.
    Nie wierzę, że pompa 7kW uciagnie taki dom.
    Drugi problem to parametry pracy instalacji CO. Przy jakiej temperaturze zewnętrznej kocioł dawał 60C na grzejniki? Ciebie interesuje ile trzeba mieć na zasilaniu przy obliczeniowej temp. zewn.

    Przy jakiej temp. zewn. pompa daje 55C na zasileniu?

    Upierając się na pompę ciepła prosisz się o kłopoty albo duże wydatki.
    Instalacja w takim starym domu nie nadaje się do pompy ciepła. Na pewno masz za małe grzejniki. Zapewne rurociągi też.

  19. #179

    Domyślnie

    A i 55C na zasilaniu mocno zmniejsza moc PC

  20. #180

    Domyślnie

    Cytat Napisał Casc Zobacz post
    Nie wierzę, że pompa 7kW uciagnie taki dom.
    Drugi problem to parametry pracy instalacji CO. Przy jakiej temperaturze zewnętrznej kocioł dawał 60C na grzejniki? Ciebie interesuje ile trzeba mieć na zasilaniu przy obliczeniowej temp. zewn.

    Przy jakiej temp. zewn. pompa daje 55C na zasileniu?

    Upierając się na pompę ciepła prosisz się o kłopoty albo duże wydatki.
    Instalacja w takim starym domu nie nadaje się do pompy ciepła. Na pewno masz za małe grzejniki. Zapewne rurociągi też.
    Dzwoniłem już do 3 firm, które montują tego typu PC i mówili, że da radę. 55C pompa wyciąga przy -20.

    Zrobiłem OZC budynku. W załączniku przesyłam wyniki. Uwzględniłem już ocieplony dach, na co się zdecyduje.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	0.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	62,6 KB
ID:	454096   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	94,9 KB
ID:	454097   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	82,3 KB
ID:	454098   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	58,7 KB
ID:	454099  

Strona 9 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony