dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 22
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 421
  1. #121

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    To co się dzieje ze stalą to jakaś parodia, ja tydzień temu kupiłem za 5200 zł tona, dziś 5600 zł tona...
    No cóż , sprzedawcy i producenci "testują" ile mogą max zapłacić sprzedający ...

    A widać że zapłacą każdą cenę

    Dziwię się że stal ciągle taka tania , spokojnie można by dać 10tys za tonę , 1500zł za m3 styropianu , 1000zł za m3 betonu
    Zapewne i tak by ludzie zapłacili , bo przecież i tak budują w większości na kredyt , co najwyżej zamiast 30lat będą spłacali 60 lat
    A rząd się cieszy , bo coraz wiecej kasy trafia w podatkach a reszta społeczeństwa biednieje bo galopująca prawdziwa inflacja powoduje że z miesiąca na miesiąc to co zarabiają jest coraz mniej warte ...

    A tak serio.

    Prawo popytu i podaży.
    Jest duża zainteresowanie to ceny szybują w górę , tak długo aż sprzedaż mocno spadnie , wtedy zaczną się "przeceny" ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  2. #122

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    ...
    Prawo popytu i podaży.
    Jest duża zainteresowanie to ceny szybują w górę , tak długo aż sprzedaż mocno spadnie , wtedy zaczną się "przeceny" ..
    Tylko kiedy to będzie?

  3. #123

    Domyślnie

    a kto to wie za rok-dwa-trzy-cztery moze sie okazać że teraz to jednak tanio było.

  4. #124
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Tylko kiedy to będzie?
    Myślę,że rok,dwa ludzie wytrzymają lub przetrzymają takie ceny a potem będzie już z górki czyli mówiąc brutalnie, do momentu aż ludzie nie zaczną sprzedawać swoich SSO czy ledwo dokończonych domów.
    Wtedy będzie taniej kupić taki dom niż budować.
    A co ich do tego przymusi ?
    Pęknięty balon gospodarki i Państwa czyli inflacja czyli brak kasy na dodatki socjalne czyli podwyższenie rat kredytów a to się równa brak kasy na spłatę kredytu a to się równa sprzedaży inwestycji.

    Ostatnio dużo na forum było zastanawiania się czy zarabiając 7,5tys.zl miesięcznie można budować dom, w tym była kasa za 3 dzieciaków czyli 1,5tys.zl.
    Odpowiedź jest prosta, nie da rady.
    A ile takich ludzi bez zastanowienia się co będzie jutro jak zawiesza socjal(a zawieszą)rzuca się na budowę ?
    Mnóstwo z tego co widać po cenach
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 09-06-2021 o 09:15

  5. #125

    Domyślnie

    albo nowy ład wyzwoli kolejny bum budowy domów do 70m2 parteru i bedzie tylko gorzej. Co roku od lat słyszałem że"za rok to juz na pewno spadnie", rok temu już spadało czy też się ustabilizowało po czym niektóre materiały wywaliły 30-50% w tym roku. Tyle są warte prognozy ekonomistów i innych opinii ludzi na forum itp itd.

  6. #126
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Patrząc na spis decyzji pozwoleń na budowę w mojej miejscowości jest wzrost o 150% rok do roku. Także będzie drożeć. A zarobki nie nadążają niestety.

  7. #127
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał martingg Zobacz post
    albo nowy ład wyzwoli kolejny bum budowy domów do 70m2 parteru i bedzie tylko gorzej. Co roku od lat słyszałem że"za rok to juz na pewno spadnie", rok temu już spadało czy też się ustabilizowało po czym niektóre materiały wywaliły 30-50% w tym roku. Tyle są warte prognozy ekonomistów i innych opinii ludzi na forum itp itd.
    Tzw nowy ład to ściema pod wyborców,którzy za grosz nie myślą.
    Była już obietnica od 2015r Mieszknia+ i 50tys mieszkań rocznie wybudowanych przez bogate Państwo i co z tym ? Nico
    Nie trzeba być ekonomistą, żeby przewidzieć taką sytuację, która powtarza się co ileś lat.
    Podobnie było w latach 2009-2012,gdzie stał kupowałem po 3tys.zl za tonę a styro po 180zl/m3 ale wtedy ludzie nie mieli gratisów typu 500+ i bazowali jedynie na swoich zarobkach a Państwo miało stabilną i przewidywalną gospodarkę.
    Dzisiaj jest znacznie gorzej i huk będzie tym bardziej większy.

    O cenach decyduje podaż. Dopóki są chętni na takie ceny to one nie spadną.
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 09-06-2021 o 09:39

  8. #128

    Domyślnie

    Dzisiaj RPP podejmuje decyzję o zmianie stóp procentowych. Jak podwyższą (a zakładam że podwyższą) to może ochłodzi to trochę apetyty kredytowe.
    A co do szału budowlanego (bo inaczej już tego nie można nazwać) - pomijając indywidualne budownictwo jednorodzinne - to u mnie szaleją deweloperzy. Mieszkam w 40- sto tysięcznym miasteczku. Nadzień dzisiejszy powstaje (jest w budowie) około dziesięciu osiedli domków jednorodzinnych (takich od 10 do 30 budynków).
    No fakt - młodzi też chcą gdzieś mieszkać. Lepiej w takim domku do 500 tyl. od dewelopera niż w bloku za niewiele mniej.

  9. #129

    Domyślnie

    Bez obaw, ceny nie spadną.
    Kupowałem mieszkanie "na gorce" w 2009 roku. Kolega mi mówił "poczekaj, po co teraz, będzie taniej". Nie bylo.
    Potem był niby krach, ceny się ustabilizowaly, może były jakieś drobne przeceny. W mieście pełno było reklam typu "nowe mieszkanie, w cenie już od ... tyś", albo "nowa, niższa cena, już... tys". Z ciekawości wtedy dzwonilem do kilku deweloperów. I co? Nic, nie było takich mieszkań, w cenie z reklam. Bo albo było np 1 takie mieszkanie w bloku, albo oficjalnie już wszystkie były wyprzedane, albo w tej cenie były mieszkania w najgorszej części bloku, zacienione itp. Słowem nieciekawe. Te sensowne mieszkania ciągle trzymały wysoka cenę. Te reklamy to była ściema.

    W 2009 za nowe, puste mieszkanie od dewelopera płaciłem 5760 zl/mkw. Dziś, mieszkanie jest wykończone, ale już 12-letnie i cenilbym na około 10 tys/mkw. To gdzie ten spadek?
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 09-06-2021 o 09:48

  10. #130
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    No fakt - młodzi też chcą gdzieś mieszkać. Lepiej w takim domku do 500 tyl. od dewelopera niż w bloku za niewiele mniej.
    Na ten temat też niedawno była dyskusja.
    I dlatego mówię, że już niedługo to potrwa i szybko młodzi będą sprzedawać te domy z zaciągniętą hipoteką

    Ale skoro dla nich 300tys.zl to niewiele więcej to macie odpowiedź czemu takie są obecne ceny i skąd się biorą
    Pierwsze z brzegu mieszkanie M4 w bloku w Gliwicach:
    https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies...tml#0c09f6a6dc

  11. #131

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Dzisiaj RPP podejmuje decyzję o zmianie stóp procentowych. Jak podwyższą (a zakładam że podwyższą) to może ochłodzi to trochę apetyty kredytowe.
    A co do szału budowlanego (bo inaczej już tego nie można nazwać) - pomijając indywidualne budownictwo jednorodzinne - to u mnie szaleją deweloperzy. Mieszkam w 40- sto tysięcznym miasteczku. Nadzień dzisiejszy powstaje (jest w budowie) około dziesięciu osiedli domków jednorodzinnych (takich od 10 do 30 budynków).
    No fakt - młodzi też chcą gdzieś mieszkać. Lepiej w takim domku do 500 tyl. od dewelopera niż w bloku za niewiele mniej.
    oprocentowania na koncie nie ma żadnego, jak podwyższą o te 0,5%? nawet? imo nic to nie zmieni.
    U mnie jest to samo z blokami 45km od wawy 45k mieszkańców ~~ przez lata nic sie nie budowało, a od 5? lat niesamowity ruch, teraz buduje z 3-4 większe osiedla bloków, gdzie się da mniejsi developerzy lub ludzie z $ próbują wcisnąć bliźniaki kanadyjskie najczęściej i wszystko się praktycznie sprzedaje. Mój KB jest KB na takiej jednej inwestycji gdzie m2 kosztuje 6500? Małe kameralne osiedle z niskimi blokami "apartamenty" powedzmy po 70-140m2 większośc koło 100m2, wszystko sprzedane.



    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Tzw nowy ład to ściema pod wyborców,którzy za grosz nie myślą.
    Była już obietnica od 2015r Mieszknia+ i 50tys mieszkań rocznie wybudowanych przez bogate Państwo i co z tym ? Nico
    Nie trzeba być ekonomistą, żeby przewidzieć taką sytuację, która powtarza się co ileś lat.
    Podobnie było w latach 2009-2012,gdzie stał kupowałem po 3tys.zl za tonę a styro po 180zl/m3 ale wtedy ludzie nie mieli gratisów typu 500+ i bazowali jedynie na swoich zarobkach a Państwo miało stabilną i przewidywalną gospodarkę.
    Dzisiaj jest znacznie gorzej i huk będzie tym bardziej większy.

    O cenach decyduje podaż. Dopóki są chętni na takie ceny to one nie spadną.
    podwyższenie kwoty wolnej od podatku, drugi próg 120 tys, bez projektu do 70m2 dosyć "łatwe" do spełnienia co moim zdanime spowoduje jeszcze większy bum budowlany, szczególnie na wsiach "masz tam kawałek łąki synek weź se zbuduj" i sobie zbudują. Ten popyt moim zdaniem szybko nie spadnie. Takie ceny za stal i styro to były rok temu, nie tak dawno. Teraz jest +50%.

  12. #132

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Na ten temat też niedawno była dyskusja.
    I dlatego mówię, że już niedługo to potrwa i szybko młodzi będą sprzedawać te domy z zaciągniętą hipoteką

    Ale skoro dla nich 300tys.zl to niewiele więcej to macie odpowiedź czemu takie są obecne ceny i skąd się biorą
    Pierwsze z brzegu mieszkanie M4 w bloku w Gliwicach:
    https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies...tml#0c09f6a6dc
    Żyrardów, 45km od wawy kupiłem mieszkanie w 2016r 5 lat temu developerskie za 3300m2, ceny były po 3500-3900 średnio. Pięć lat później ceny są po 6000m2 czy spadną? Wątpię.

  13. #133
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Bez obaw, ceny nie spadną.
    Kupowałem mieszkanie "na gorce" w 2009 roku. Kolega mi mówił "poczekaj, po co teraz, będzie taniej". Nie bylo.
    Potem był niby krach, ceny się ustabilizowaly, może były jakieś drobne przeceny.
    Potem bylo znacznie taniej, przed budowa w 2010r moje M 52m2 bylo wyceniane na 260tys.zl,po budowie w 2013r już 150tys.zl,nie sprzedałem, trzymałem do zeszłego roku gdzie od zeszłego roku ceny mieszkań ostro poszybowały.
    Wtedy sprzedałem za 250tys.zl
    Cytat Napisał martingg Zobacz post
    Żyrardów, 45km od wawy kupiłem mieszkanie w 2016r 5 lat temu developerskie za 3300m2, ceny były po 3500-3900 średnio. Pięć lat później ceny są po 6000m2 czy spadną? Wątpię.
    jw

  14. #134

    Domyślnie

    Pożyjemy zobaczymy. Sąsiad rok temu sprzedał takie mieszkanie jak moje za 320, parter. Teraz inny sąsiad sprzedał takie samo na 4p za 340, jak patrze na ogłoszenia mieszkań to od zeszłego roku poszło z 60 tys do góry. Paranoja.

  15. #135
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał martingg Zobacz post
    Pożyjemy zobaczymy. Sąsiad rok temu sprzedał takie mieszkanie jak moje za 320, parter. Teraz inny sąsiad sprzedał takie samo na 4p za 340, jak patrze na ogłoszenia mieszkań to od zeszłego roku poszło z 60 tys do góry. Paranoja.
    No zgadza się, jest górka obecnie.
    Ale powoli, bardzo powoli nadciąga krach.
    Przyczyny wyżej opisałem.

    Kiedyś górkę i dolek stworzyli tzw "frankowicze",dzisiaj górkę tworzy socjal i 500+ i dlatego tym bardziej będzie wielkie bum bo jest ich więcej od "frankowiczow".
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 09-06-2021 o 10:16

  16. #136
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Po co makroekonomia, gospodarka, na pewno realnie znasz się na innych sprawach

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Myślę,że rok,dwa ludzie wytrzymają lub przetrzymają takie ceny a potem będzie już z górki czyli mówiąc brutalnie, do momentu aż ludzie nie zaczną sprzedawać swoich SSO czy ledwo dokończonych domów.
    Wtedy będzie taniej kupić taki dom niż budować.
    A co ich do tego przymusi ?
    Pęknięty balon gospodarki i Państwa czyli inflacja czyli brak kasy na dodatki socjalne czyli podwyższenie rat kredytów a to się równa brak kasy na spłatę kredytu a to się równa sprzedaży inwestycji.
    Nic nie pęknie, nie będzie zapaści. W skali mikro zawsze znajdą się ludzie co przeszacowali, będą mieli problemy, bankrustwa i sprzedadzą SSO, ale w skali makro nie będzie to zjawisko większe niż dotychczas. W skali makro będzie rozwój.

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    A ile takich ludzi bez zastanowienia się co będzie jutro jak zawiesza socjal(a zawieszą)rzuca się na budowę
    Przeceniasz rolę sojalu w "grubych" decyzjach jak budowa domu.
    Aaa no i nie zawieszą.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  17. #137
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Przeceniasz rolę sojalu w "grubych" decyzjach jak budowa domu.
    Aaa no i nie zawieszą.
    Przed wyborami być może nie będzie zawieszenia, chociaż nie jestem wcale tego pewny bo ileż można się zapożyczać ?
    Prędzej czy później będzie nie tylko zawieszenie ale i likwidacja.

    A co do socjalu to mam rację, jak ludzie łykają mieszkania za pół bańki lub dom za milion i to nie kawalerki czyli rodziny z dziećmi gdzie rata na 30 lat wychodzi ok.3000-6000zl to nie sądzę, że wszyscy Ci mają place ok.10000-20000zl i głowę daję, że 99% z nich 500+ bierze jako dodatek do raty,podobnie jak frankowicze niski kurs CHF a to jest szaleństwo i wielka nie odpowiedzialność.
    Ale ja już wyrosłem z tego także niech inni się tak bawią
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 09-06-2021 o 10:36

  18. #138

    Domyślnie

    Mam dużo znajomnych co zarabiaja po 10-20 koła i nikt nie ma raty 3-6k, max 2500 około. Ten kto zarabia 10-20+ koła raczej ma głowę na karku nie każdy oczywiście, ale większość i potrafia oszacować ryzyko tak dużej raty.
    Cały świat jest na socjalu i jakoś ciągną. Wątpię że anuluja a przez te lata te 500+ to sie zrobi realne +300 przy tej inflacji. Nikt u mnie nie patrzy na +500 jako dodatek do raty

  19. #139
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Arturo, daj już spokój z tym 500+. Przecież to psie pieniądze, nikt się nie rzuca na budowę bo dostał 1000 zł socjalu. Średnia pensja to teraz ponad 5 tyś, jak jest dwójka w miarę ogarniętych pracujących dorosłych to spokojnie mają ponad 10 tyś dochodu. Będą mieli parę groszy z 500+ to dobrze, nie będą mieli to tez przeżyją.
    500+ ma znaczenie dla tych co zarabiają minimalną, bo to już są dla nich znaczące pieniądze. Ale oni nie myślą o budowie, a nawet jak myślą to ich nie stać na działkę albo wkład własny. Ewentualnie mogą coś myśleć o własnym mieszkaniu, ale to też raczej nie od developera tylko z rynku wtórnego.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  20. #140

    Domyślnie

    Te 500+ trzeba pomnożyć przez 2-3 razy conajmniej i dopłacić za robotę żeby ktoś robił w ogóle. Ale jak się powtarza w kółko tę samą przeczytaną głupotę, to nie dociera do małego móżdżka.

Strona 7 z 22

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony