dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37
  1. #1

    Domyślnie Rekuperator w garażu czy strychu ?

    Witam
    1.Gdzie zamontowali byście rekuperator w domu parterowym?
    W projekcie mam w garażu.
    Lecz zastanawiam się czy nie lepiej byłoby go dać na strychu na środku przez co łatwe rozprowadzenie przewodów?
    2.Wyrzut powietrza przez dach czy podbitce?
    3.A co z czerpnia lepiej też z dachu tylko inna strona czy pod dachem?

    4. Planuje zrobić okap nad kuchenka I podłączyć go do osobnego kanału przez dach do kominka wentylacyjnego.
    Jako grawitacyjna wentylacja z zaworem zwrotnym.
    5. To samo kotłownia z piecem gazowym wentylacje grawitacyjną, ten sam kanał razem z garażem może być?
    Czy muszą być osobne kanały garaż a kotłownia ( pomieszczenia przylegają do siebie )

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    1. w garażu, mniejsza szansa że się coś wykropli, łatwiej wymieniać filtry. Zobacz co mówi gwarancja na urządzenie bo nieraz jest wprost napisane, że ma być w pomieszczeniu gdzie temperatura nie spada poniżej x.
    2. podbitka albo ściana. Jak będzie w garażu to wygodniej ściana ale wizualnie w podbitce nie będzie się rzucać w oczy.
    3. podbitka albo ściana - czerpnie zrób od wschodu jak możesz, będzie ciut chłodniejsze powietrze latem. W zimie nie ma znaczenia. Generalnie czerpnie zrób od zawietrznej żeby Ci później śniegu w nią nie nawiewało.

    Czerpnie i wyrzutnie na dachu to pomyłka, tak samo jak wysoko na szczycie. Jak to będziesz czyścił? U mnie to jest grane przynajmniej 2x do roku bo się zakleja syfem, owadami itd.

  3. #3
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Od 9 lat posiadam reku w garażu, nie ogrzewanym.
    Nie widzę przeciwskazań do tej pory.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Czerpnię rób w dostępnym miejscu, możliwie jak największą niż przekrój rur do reku, by wstawić w nią filtr wstępny z włókniny filtracyjnej g2. Nie wlatują robale ani kurz a filtr w reku o wiele droższy niż kawał takiej włókniny. Ja wymieniam ją co 2-3 tyg.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Czerpnię rób w dostępnym miejscu, możliwie jak największą niż przekrój rur do reku, by wstawić w nią filtr wstępny z włókniny filtracyjnej g2. Nie wlatują robale ani kurz a filtr w reku o wiele droższy niż kawał takiej włókniny. Ja wymieniam ją co 2-3 tyg.
    Ok, faktycznie ważna wskazówka z tym filtrem przed rekuperatorem.

    Mam jeszcze jedno pytanie a co w zimie przy mrozach powiedzmy minus 10 -15 stopni.
    Czy rekuperator działa? Czy mróz go nie uszkodzi?
    Czy powinienem zamontować nagrzewnice?
    Czy nie musi być ta nagrzewnica?
    Czyli tak czerpnia>filtr wstępny >nagrzewnica >rekuperator ???

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Działa, nie uszkodzi
    to zależy
    to zależy

    jaki chcesz mieć rekuperator i jakiego typu?

    Generalnie to reku mają wbudowane zabezpieczenia przed zamarzaniem różnie realizowane. Cześć ma nagrzewnice wstępną, część tak operuje obrotami wentylatorów żeby nie zamarznąć. A część w ogóle nie potrzebuje zabezpieczenia przed zamarzaniem.

    Wiec napisz co chcesz założyć. A w zasadzie jak już znajdziesz sobie model to przeczytaj do niego instrukcję. Ona rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    Działa, nie uszkodzi
    to zależy
    to zależy

    jaki chcesz mieć rekuperator i jakiego typu?

    Generalnie to reku mają wbudowane zabezpieczenia przed zamarzaniem różnie realizowane. Cześć ma nagrzewnice wstępną, część tak operuje obrotami wentylatorów żeby nie zamarznąć. A część w ogóle nie potrzebuje zabezpieczenia przed zamarzaniem.

    Wiec napisz co chcesz założyć. A w zasadzie jak już znajdziesz sobie model to przeczytaj do niego instrukcję. Ona rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.
    Ja planuje coś takiego i faktycznie pisze że ma zabezpieczenie przed zamarzaniem.
    https://allegro.pl/oferta/centrala-w...ato-9490424967
    Buduje do 97 powierzchni użytkowej dom parterowy.

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał piterg1 Zobacz post
    Ja planuje coś takiego i faktycznie pisze że ma zabezpieczenie przed zamarzaniem.
    https://allegro.pl/oferta/centrala-w...ato-9490424967
    Buduje do 97 powierzchni użytkowej dom parterowy.

    będziesz marudził na brak odzysku wilgoci. Ten reku nawet nie ma bypassu wiec zero sterowania temperaturą komfortu.

    Szczerze? Dołóż parę zł i weź izzi 302. Ma bypass mechaniczny, ma odzysk wilgoci. Po dołożeniu tego do ozona będzie droższy.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    będziesz marudził na brak odzysku wilgoci. Ten reku nawet nie ma bypassu wiec zero sterowania temperaturą komfortu.

    Szczerze? Dołóż parę zł i weź izzi 302. Ma bypass mechaniczny, ma odzysk wilgoci. Po dołożeniu tego do ozona będzie droższy.
    Dzieki, przemyśle to

  11. #11

    Domyślnie

    1. A czy wentylacja grawitacyjna tylko podłączona do okapu w kuchni z zaworem zwrotnym.
    Czyli załączy się tylko kiedy uruchomi się okap to dobry pomysł? Rura wypuszczona bezpośrednio przez strop do kominka wentylacyjnego na dachu?
    2. Czy mogę podłączyć do jednego komina wentylacyjnego ( jednego kanału) garaż i kotłownie na gaz ?

  12. #12
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    będziesz marudził na brak odzysku wilgoci. Ten reku nawet nie ma bypassu wiec zero sterowania temperaturą komfortu.

    Szczerze? Dołóż parę zł i weź izzi 302. Ma bypass mechaniczny, ma odzysk wilgoci. Po dołożeniu tego do ozona będzie droższy.
    Panie trollu marketingowy,pierd..isz Pan głupoty za parę groszy od postu i za dużo nie zarobisz tutaj
    Od 9 lat posiadam reku, bez odzysku wilgoci i nie widzę potrzeby zamiany.

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Panie trollu marketingowy,pierd..isz Pan głupoty za parę groszy od postu i za dużo nie zarobisz tutaj
    Od 9 lat posiadam reku, bez odzysku wilgoci i nie widzę potrzeby zamiany.

    Słuchaj no szkodniku i spamerze. Do tej pory Cię ignorowałem, coś jak nieszkodliwego wioskowego idiotę. Do każdego wątku dokładasz swoje 3 grosze, siejesz taki spam że zaśmiecasz każdy wątek na forum. Nie wiem czy to nadmiar wolnego czasu czy jakieś inne problemy ale swoimi teoriami wprowaszasz ludzi w błąd, szczególnie jak jeszcze nie poznali Twojej twórczości.

    Największa wada silnika tego forum to brak możliwości ignorowania użytkowników.

    Odpowiadając jednak w miarę merytorycznie na posta. Jednemu nie przeszkadza, że sra w krzakach a drugiemu że mu nogi śmierdzą. Ja co roku żałuję że jak budowałem dom i kupowałem reku 14 lat temu nikt mi nie powiedział o przesuszaniu powietrza. Może zamiast zastanawiać się czemu mi nos krwawi zimą szybciej bym opomiarował dom i zaczął skręcać obroty zima bo wilgotność w domu na poziomie 30% to nie jest nic fajnego.

    A wiec szanowny Panie, skoro Tobie nie przeszkadza to nie znaczy że wszystkim nie przeszkadza. Twoje wywody z dupy o pompie ciepła są już legendą na tym forum. Zaczyna się to samo robić z rekuperatorami. Czekam tylko na wątek "zrobiłem sobie rury kanalizacyjne 50ki bo było taniej i wcale mi nie przeszkadza że kibel się zapycha"

    Zdecydowanie niepozdrawiam.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    będziesz marudził na brak odzysku wilgoci. Ten reku nawet nie ma bypassu wiec zero sterowania temperaturą komfortu.

    Szczerze? Dołóż parę zł i weź izzi 302. Ma bypass mechaniczny, ma odzysk wilgoci. Po dołożeniu tego do ozona będzie droższy.
    Po cholerę odzysk wilgoci ? Po co odzyskiwać coś co należy usunąć z domu a nie odzyskiwać ???

    Poprawnie wykonana instalacja WM z rekuperatorem zapewni w zimę wilgotnośc około 30-45% , bez żadnych nawilżaczy i innego kombinowania.

    Jak jest niższa wilgotność to jest ona źle wykonana i zaprojektowana.

    Co do bypasu to prawie każdy rekuperator to posiada , ale czy ma to jakiś sens ? Zapewne marketingowy bo tym bypasem nie schłodzisz domu . Do chłodzenia służy klimatyzacja a nie wentylacja ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 07-09-2021 o 06:31
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    no cóż to każdy ma chyba źle zaprojektowaną. Następna osoba co nie rozumie, że inaczej generuje w domu wilgoć rodzina z 5ką dzieci gdzie pralka chodzi nonstop a inaczej 2ka dorosłych ludzi normalnie pracujących których nie ma przynajmniej 8 godzin dziennie w domu i ma pralkę z suszarką i jedząca na mieście (czyli mało gotowania). Co ma powodować tą wilgoć w domu? Teleportacja?

    Odzysk wilgoci zmniejsza jej stratę przez wentylację. Rozumiem, że część ludzi może jej generować tyle że nawiewanie z zewnątrz 10% wilgotności w sypialniach nie robi im różnicy. Mi robi.

    A co do ochładzania domu to udaje mi się to robić wentylacją, nie są to oszałamiające wielkości bo nie mogą być ale często mi się zdarza zejść np o pół stopnia przez nockę przy sprzyjających warunkach. A klimę też mam. Tylko nie lubię przy niej spać bo też mocno wysusza powietrze.

    Ludzie zrozumcie każdy ma inne potrzeby. Nikt nie jest w stanie zrobić rekuperatora dopasowanego do wszystkich. Dlatego są różne wymienniki i konstrukcje. Każdy może dobrać coś do siebie. Problem taki, że jak się wielu rzeczy nie wie to można źle wybrać. Po to jest to forum żeby dzielić się doświadczeniami.

    Ok, załóżmy że kolega który się pyta ma źle zrobioną wg Ciebie wentylację. Załóżmy że ma dom piętrowy a rurki ma rozłożone w stropie i zalane. Zrobi coś z tym? nic. Takie gadanie to gadanie dla samego gadania.

    BTW nawet jak bypass nie ochłodzi domu to zapobiegnie jej dalszemu podniesieniu. Tak czy inaczej warto. Chyba tylko ozon nie ma bypasu albo ma ręczny w postaci wkładki. Cala reszta to i tak zakłada.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    no cóż to każdy ma chyba źle zaprojektowaną. Następna osoba co nie rozumie, że inaczej generuje w domu wilgoć rodzina z 5ką dzieci gdzie pralka chodzi nonstop a inaczej 2ka dorosłych ludzi normalnie pracujących których nie ma przynajmniej 8 godzin dziennie w domu i ma pralkę z suszarką i jedząca na mieście (czyli mało gotowania). Co ma powodować tą wilgoć w domu? Teleportacja?

    ......
    Ciekawi mnie jakie są wytyczne do zaprojektowania instalacji, ale samej instalacji, która powoduje utrzymywanie wilgotnosci w odpowiednim zakresie. ja takich nie znam, ale chetnie sie z nimi zapoznam. Wiedzy nigdy dosyc.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Ozon ma w niektórych modelach bypas i to całkiem fajnie rozwiązany. Mój ozon nie ma bypasu.
    Odzysk wilgoci zimą jest bardzo ważny, jak wspomniano o rodzinie 2 osoby, przy braku gotowania i prania.

    Optymalnym rozwiązaniem wydaje się mieć reku z dwoma wymiennikami, na lato zwykły, na zimę z odzyskiem wilgoci.
    W prostszej wersji, z odzyskiem wilgoci i koniecznie z bypasem.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Po cholerę odzysk wilgoci ? Po co odzyskiwać coś co należy usunąć z domu a nie odzyskiwać ???

    Poprawnie wykonana instalacja WM z rekuperatorem zapewni w zimę wilgotnośc około 30-45% , bez żadnych nawilżaczy i innego kombinowania.

    Jak jest niższa wilgotność to jest ona źle wykonana i zaprojektowana.

    Co do bypasu to prawie każdy rekuperator to posiada , ale czy ma to jakiś sens ? Zapewne marketingowy bo tym bypasem nie schłodzisz domu . Do chłodzenia służy klimatyzacja a nie wentylacja ...

    Chętnie się dowiem jak taka zaprojektować, by oszukać krzywą molliera. Jedyny sposób jaki znam to skręcic na minimum i wieszać pranie na sznurkach.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.375
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    Największa wada silnika tego forum to brak możliwości ignorowania użytkowników.
    Jak nie, jak tak?
    https://forum.muratordom.pl/profile.php?do=ignorelist


    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Poprawnie wykonana instalacja WM z rekuperatorem zapewni w zimę wilgotnośc około 30-45% , bez żadnych nawilżaczy i innego kombinowania.
    Ale nie masz tego opomiarowanego?
    Już Ci to wyjaśniałem:

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    W zimę nie narzekam na bardzo suche powietrze (mam 30-40%) , w lato mam 40-50% ...
    Pierwszy sezon (czyli z wilgocią technologiczną) miałem rekuperator bez ERV i w większe mrozy przy reku na minimum nawilżacze Eldom NU5 (dosyć wydajne) nie potrafiły utrzymać wilgotności >=40% w małych pokoikach dzieci. W pomieszczeniach bez nawilżania prawie cały sezon grzewczy było <40%.

    Jak kogoś powszechnie powtarzane zalety odzysku wilgoci nie przekonują i twierdzi, że "suche powietrze mi nie przeszkadza" jeszcze jeden argument:

    Po zamontowaniu ERV pierwszy sezon (w lutym pojawiła się suszarka kondensacyjna):



    W drugim sezonie było:


    O grypie:
    Najszybciej wirus rozprzestrzeniał się przy niskiej wilgotności powietrza, wynoszącej od 20 do 35%. W tych warunkach od 75% do 100% zdrowych świnek morskich stawało się nosicielami grypy. Gdy wilgotność osiągnęła 50%, wirusem grypy zaraziła się tylko jedna świnka. Przekazywanie wirusa zostało natomiast całkowicie zablokowane przy wilgotności wynoszącej 80%.

    O Covid

    Badano czasy przeżycia koronawirusów SARS na powierzchniach nieożywionych oraz w formie kropelek w powietrzu. Bardzo niskie temperatury (badane w temperaturze 6°C) i bardzo niska wilgotność (30%) umożliwiają wirusom przetrwanie przez długi czas na powierzchniach i w powietrzu. Nawet w umiarkowanych temperaturach 20-30°C istniał długi czas przeżycia, ale tylko wtedy, gdy powietrze było suche. Bardzo wysokie temperatury (>30°C) powodują, że koronawirusy są nieaktywne. Na szybkość przenoszenia z człowieka na człowieka wpływ mają warunki wewnętrzne" - wyjaśnia dr Walter Hugentobler, lekarz ogólny FMH i dr Stephanie Taylor - Harvard Medical School, Medical Advisors for Condair Group.


    Owczar ma nawilżacz kosztujący więcej, niż wiele rekuperatorów - a i tak w końcu wymienił wymiennik na entalpiczny.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7987774


    A sprawność reku w mrozy, na niskich obrotach sprawdzałeś?

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    W domu mam 45-47% wilgotności i problem jest dość wyraźny. Bez wietrzenia spada do 70%. Ustawiłem wietrzenie poniżej 75%.
    Początkowo miałem 5 minut, ale w sumie wystarcza 2 minuty by wylać wode i prywrócić sprawność do ok 80%.

    Poniżej wykres.

    Więcej do poczytania po wrzuceniu w szukajkę "higroplus"


    Jak dwie osoby mocno przyglądające się pomiarom i używające zimą nawilżaczy wymieniają posiadany wymiennik bez odzysku wilgoci na ERV to o czymś to świadczy.

    Co do meritum - tam, gdzie łatwy dostęp, zimą cieplej, latem chłodniej. Więc pewnie garaż. Za to zaletą strychu pewnie będzie możliwość umieszczenia reku centralnie i krótsze do tego o mniejszych różnicach długości rury.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Żeby nie było że nawilżacz nie dawał rady dawał bez problemu, ale reku jak wyżej. Sprawność spadała na łeb. Bez nawilżacza pewnie problem byłby mniej dotkliwy bo mniej wody w wywiewie. Tak czy inaczej niech każdy wnioski wyciąga samemu. Jeśli deficyt wody w największe mrozy to kilkadziesiąt litrów, to trzeba by chyba robić kilka pran dziennie by utrzymać wilgotność powyżej 40 lub wentylować tyle co nic...
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony