dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Podłogówka elektryczna + klima do grzania + rekuperator + fotowoltaika + PC do c.w.u.

    Witam,

    w zasadzie temat wyjaśnił konfigurację.
    Otóż chciałbym przemyśleć sprawę dobrania zestawu ogrzewania domu w konfiguracji z kablami w podłodze + dogrzewaniem klimatyzacją (czyli pompą powietrze-powietrze).

    Za:
    - brak pompy ciepła do centralnego ogrzewania -> klimatyzacja i grzanie w jednym urządzeniu
    - brak instalacji wodnej do podłogówki
    - bardzo proste sterowania ogrzewaniem podłogowym (termostaty na każde pomieszczenie)
    - wykorzystanie wysokiej sprawności ogrzewania dzisiejszych klimatyzacji (praca nawet do -25C, SCOP około 4 przy mocy grzewczej około 5,5kW)

    Do zasilania chciałbym wykorzystać fotowoltaikę + akumulator. Rekuperator przecwiprądowy do zestawu.

    Budynek o powierzchni użytkowej około 200m2.

    Czy ktoś ma doświadczenie i może się wypowiedzieć na temat działania takiej konfiguracji ? Może ktoś już ma taką instalację?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.327
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarnyLewis Zobacz post
    Do zasilania chciałbym wykorzystać fotowoltaikę + akumulator.
    W sezonie grzewczym po uwzględnieniu bytowego zostanie mniej, niż nic na ogrzewanie z PV. Więc akumulator nie ma do tego żadnego sensu. Grzej w taniej strefie jakiejś odmiany G12 lub G13.


    Cytat Napisał CzarnyLewis Zobacz post
    Czy ktoś ma doświadczenie i może się wypowiedzieć na temat działania takiej konfiguracji ? Może ktoś już ma taką instalację?
    https://forum.muratordom.pl/showthre...%C3%B3wk%C4%99

    https://forum.muratordom.pl/showthre...e-kablami-2017

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    @CzarnyLewis

    Zastanów się wiele razy, czy na pewno chcesz postawić na kable e. w wylewce jako główne źródło ciepła.

    Ten sam efekt uzyskasz robiąc wodną podłogówkę zasilaną grzałką elektryczną, ale w przyszłości nie zamkniesz sobie drogi do 3X tańszej w eksploatacji PC.

    Używałem kabli w starym domu w łazience, przez 25 lat bezawaryjnie, nawet ten sam termostat i czujnik temperatury. Potwierdzam długowieczność takiego rozwiązania. Plus dogrzewanie klimą w okresach przejściowych od jakiś 8 lat.
    Zapewniam że wiatr i szum nie jest fajny. Klima w trakcie chłodzenia, przez te kilkanaście dni w roku jest do zniesienia, ale do grzania przez kilka miesięcy już nie.

    W nowym domu, kilka lat temu zdecydowałem jednak postawić na wodną podłogówkę i bufor grzany prądem w II taryfie e.e.
    PC staniały i teraz cieszę się zużyciem e.e. na CWU na poziomie 1,45 kWh/dobę (średnia z 50 dni, podlicznik)
    Ta zima będzie pierwszą od zamieszkania, więc nie znam rzeczywistego zużycia na CO.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.327
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Ten sam efekt uzyskasz robiąc wodną podłogówkę zasilaną grzałką elektryczną,
    Jak? Wczoraj sobie odpaliłem podłogówkę w łazienkach. I tylko łazienkach. Pompa obiegowa pewnie by się udławiła tak małymi przepływami a termostat by ześwirował. Przy pompie ciepła ciepła jeszcze robi się problem z taktowaniem. Żeby to jakoś funkcjonowało potrzebny bufor.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak? Wczoraj sobie odpaliłem podłogówkę w łazienkach. I tylko łazienkach. Pompa obiegowa pewnie by się udławiła tak małymi przepływami a termostat by ześwirował. Przy pompie ciepła ciepła jeszcze robi się problem z taktowaniem. Żeby to jakoś funkcjonowało potrzebny bufor.
    Guzik prawda. Tak samo można zasterować pętlami podłogówki jak kablami, tylko pętle mają zawory.
    Są pompy (mam taką), które dostosowują przepływy.
    Bufor pomaga, ale nie jest konieczny. Wystarczy Kospel, lub ruropiec.

    Kable są dobre, ale do domku 70m2 inaczej to strzał w kolano. A klima wieje i szumi.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post

    A klima wieje i szumi.
    Napisz może jaka i na ilu metrach grzała aby inni omijali ją szerokim łukiem bo na rynku są też ciche i w normalnej cenie.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.327
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Guzik prawda. Tak samo można zasterować pętlami podłogówki jak kablami, tylko pętle mają zawory.
    Są pompy (mam taką), które dostosowują przepływy.
    Bufor pomaga, ale nie jest konieczny. Wystarczy Kospel, lub ruropiec.
    I jakie masz przeplywy grzejąc same łazienki? Ręcznie kręcisz zaworami, żeby reszty nie grzać?

    Żadne sterowanie wodna podłogówką, nawet za grube pieniądze, nie dorówna zypelnie niezaleznemu sterowaniu kazdym kablem z osobna.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    @Kaizen Nie masz wodnej podłogówki, to nie wiesz. Rozdzielacze OP na poszczególne pętle można wyposażyć w zawory NO sterowane czujnikami temp. z każdego pomieszczenia.

    I żadnych kabli nie zasilisz PC, aby grzały przynajmniej trzy razy taniej.

    @Berliniak Ogrzewam klimami od ładnych paru lat (już starymi) i ciszę się że teraz przynajmniej w nowym domu nie muszę.
    Też tak jak Ty w nowym domu mam Rotenso i faktycznie jest prawie cisza, przy chłodzeniu.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.327
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    @Kaizen Nie masz wodnej podłogówki, to nie wiesz. Rozdzielacze OP na poszczególne pętle można wyposażyć w zawory NO sterowane czujnikami temp. z każdego pomieszczenia.

    I żadnych kabli nie zasilisz PC, aby grzały przynajmniej trzy razy taniej.
    To grzejesz same łazienki czy ściemniasz? Jakoś miłośnicy wodnych podłogówek nie chwalą się, że odpalili ogrzewanie tylko w łazienkach. Czy wyłączyli na wiosnę wszędzie, oprócz łazienek. A po co odpalać wszędzie, jak wszędzie jest 22* - a tylko w łazience chcę 24*?

    Przy wodnej podłogówce jak unikasz taktowania, jak trzeba na dobę wpakować z 1kWh w podłogę?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Nie grzeję łazienki w osobny sposób, nie mam zaworów NO na poszczególne pętle, bo nie ma takiej potrzeby na tak mały dom. Łazienkę wyposażę w grzejnik drabinkowy i to wystarczy, aby podnieść w niej nieznacznie temp.
    Rozdzielacz mam przystosowany do montażu zaworów w razie czego, ale nie sądzę żebym z tego skorzystał.

    U mnie taktowanie nie występuje bo mam bufor, a PC włącza się na razie tylko w okienkach II taryfy.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.327
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Nie grzeję łazienki w osobny sposób, nie mam zaworów NO na poszczególne pętle, bo nie ma takiej potrzeby na tak mały dom.
    To skąd wiesz, że Tak samo można zasterować pętlami podłogówki jak kablami, tylko pętle mają zawory. skoro nie sprawdziłeś?

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    U mnie taktowanie nie występuje bo mam bufor, a PC włącza się na razie tylko w okienkach II taryfy.
    I jaką minimalną moc jest w stanie dostarczyć z niego pompa obiegowa do łazienek?

    Najpierw twierdzisz @Kaizen Nie masz wodnej podłogówki, to nie wiesz. a sam masz i nie wiesz. Odpal, opowiedz jak działa. Ciepła podłoga znacznie fajniej podnosi komfort, niż drabinka.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    @Kaizen
    Pisałem Ci że nie mam zaworów, a właściwie siłowników do sterowania pętlami, ale są takie plastikowe korki, mogę je zakręcić i puścić ciepło tylko do łazienki. Tylko po co, na komfort nie narzekam,
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.327
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Tylko po co, na komfort nie narzekam,
    Tak samo twierdzą ci, co nie mają rekuperacji.
    Ale jakoś ciągle nie dowodzi, że Tak samo można zasterować pętlami podłogówki jak kablami, tylko pętle mają zawory.
    Nie można, bo pętle są powiązane. Można się trochę ratować buforem - ale to koszt, komplikacja układu i zajmuje miejsce. I nie rozwiązuje wszystkich wad względem kabli. Można dokładać wypasioną automatykę - ale dalej to nie rozwiąże wszystkich wad.

    Nie, nie da się pętlami podłogówki "zasterować" tak, jak kablami.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tak samo twierdzą ci, co nie mają rekuperacji.
    Ale jakoś ciągle nie dowodzi, że Tak samo można zasterować pętlami podłogówki jak kablami, tylko pętle mają zawory.
    Nie można, bo pętle są powiązane. Można się trochę ratować buforem - ale to koszt, komplikacja układu i zajmuje miejsce. I nie rozwiązuje wszystkich wad względem kabli. Można dokładać wypasioną automatykę - ale dalej to nie rozwiąże wszystkich wad.

    Nie, nie da się pętlami podłogówki "zasterować" tak, jak kablami.
    Jak pisałem wcześniej, da się zasterować pętlami, tak jak kablami. Jest dostępna armatura i automatyka do tego celu.

    Owszem dostrzegam wady, taktowanie kotła gazowego lub PC, jeśli miałyby zasilać jedną, czy dwie pętle. Ale przy wykorzystaniu kotła elektrycznego tej wady nie ma.
    Podbicie temp. w łazience o te 2*C wykona z powodzeniem drabinka z grzałką el.
    Te ewentualne niedogodności nie usprawiedliwiają pakowania się w ogrzewanie domu czystym prądem z kabli w podłodze.
    Ciepła podłoga. U mnie nie występuje, zimą przy mrozach ma zaledwie 25*C, a zasilam podłogówkę 27-28*C (taki mały termometr tarczowy)
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony