dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 56
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie rozliczenie roczne prosumenta - kiedy nam energia przepada?

    Zasady ogólne znam. Chodzi o szczegóły.

    Przykład. prosument założył instalacje i zaczął produkcje 26.10.2020rok.

    1) Czy to znaczy, że ze energia która wyprodukował zostanie mu zresetowana 26.10.2021? Trochę to bez sensu bo przecież 25 też produkował energie i ma czas aby ja wykorzystać tylko 1 dzień. A teoretycznie powinien mieć rok.


    Jak to w szczegółach jest . Operator PGE.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Do rozliczenia bierze się energię wprowadzoną na ostatni dzień m-ca i ją trzeba rozliczyć do do końca tego samego m-ca następnego roku, tyle ustawa i tak rozlicza Tauron, PGE powinno też tak ale np. bilansują międzyfazowo tak jak prosument oczekuje i inaczej niż np. Tauron to może magazyn rozliczą też inaczej

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Kiedyś o tym pisałem jak to rozumiem. Otóż tak.
    Operator PGE rozlicza nas w okresach półrocznych. Styczeń - czerwiec i lipiec - grudzień.
    W każdym miesiącu są tworzone magazynki energii jak i są zapamiętywane wartości pobranej energii ale to drugie nie ma znaczenia.
    Można to odczytać pół roku wstecz na liczniku energii. Przy rozliczaniu co pół roku opróżniane są magazynki z każdego miesiąca rok wstecz. Starsze magazynki nawet jak coś w nich zostanie idą w "rozkurz" czyli giną.
    TU UWAGA
    Magazynki są opróżniane procentowo. Czyli w magazynie zgromadziłeś 1500kWh pobrałeś 1000kWh rozliczono Ci 1250kWh, pozostało Ci 250kWh w magazynkach sumarycznie rok w tył.
    Teraz DRUGA UWAGA.
    Magazynki, a jest ich 12, opróżniane są proporcjonalnie czyli z każdego wzięto tylko część kWh. W tym przypadku 1250/1500 z każdego miesięcznego magazynku czyli 0,82. Jak w magazynku było 100kWh to pozostało 18kWh i tak z każdego miesiąca.
    I teraz trzecia UWAGA
    Przy następnym rozliczaniu półrocznym nie są brane już pod uwagę magazynki 1-6 z poprzedniego rozliczenia bo są starsze niż 1 rok. czyli energia w nich, która pozostała zostanie stracona.
    Nie wiem czy dobrze przeprowadziłem wywód, ale tak zrozumiałem działanie rozliczenia w PGE.
    Moja rada jest taka, aby nie tracić ewentualnej nadprodukcji, trzeba wykorzystać całą zgromadzoną energię przynajmniej raz w roku a jest to najlepiej zrobić na koniec grudnia bo jest jak to wykonać np. przez włączenie przysłowiowej farelki.
    UF ale się spisałem.

  4. #4

    Domyślnie

    Stemaj, przecież jak Ci na koniec roku zostanie (w grudniu) to nie musisz tego wykorzystywać na siłę, przejdzie Ci na styczeń
    Tak miałem, z okresu lipiec-grudzień 2020 zostało mi prawie 1000 kWh, przeszło na 2021, całość wykorzystałem w styczniu 2021
    pozdrawiam
    Moja Marysia

    Dom z poddaszem użytkowym, ukończony i zamieszkały w 2012 roku, powierzchnia po podłogach 180, ogrzewane prawie 160 (po podłogach). Ściany silikat, styropian 15 cm, 0,38. Okna dwuszybowe, podłoga 12 cm 0,38. Poddasze, skosy 30 cm, sufit 45 wełny 0,39. Ogrzewanie: w 2019 roku nawrócony z ekogroszku, PC PW Nibe AMS 10-12, HK200S. PV 9,66 kWp

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Kiedyś o tym pisałem jak to rozumiem. Otóż tak.
    Operator PGE rozlicza nas w okresach półrocznych. Styczeń - czerwiec i lipiec - grudzień.
    Niekoniecznie. Ja przed zainstalowaniem PV miałem dwumiesięczny okres rozliczeniowy i nadal dostaję faktury co 2 miesiące.
    Z tymi "magazynkami" trafiłeś w punkt. Przy dwumiesięcznych fakturach działają identycznie.

  6. #6

    Domyślnie

    @TINEK. Ty pobrałeś w porę całą energię. W przypadku, gdyby został Ci zapas sprzed 12 m-cy, to nie zostanie on pobrany w pierwszej kolejności na pokrycie zakupu. Z każdego miesiąca odliczone będziesz miał proporcjonalnie i w magazynie zostaną udziały. W następnym rozliczeniu udziały starsze niż rok przepadają.
    Reasumując: nie działa zasada "pierwsze weszło - pierwsze wyszło". Dlatego najkorzystniej jest mieć instalację lekko niedowymiarowaną i odrobinę energii dokupywać - bo na zero to raczej nikt się nie wstrzeli

  7. #7

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 12:51

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    @TINEK. Ty pobrałeś w porę całą energię. W przypadku, gdyby został Ci zapas sprzed 12 m-cy, to nie zostanie on pobrany w pierwszej kolejności na pokrycie zakupu. Z każdego miesiąca odliczone będziesz miał proporcjonalnie i w magazynie zostaną udziały. W następnym rozliczeniu udziały starsze niż rok przepadają.
    Reasumując: nie działa zasada "pierwsze weszło - pierwsze wyszło". Dlatego najkorzystniej jest mieć instalację lekko niedowymiarowaną i odrobinę energii dokupywać - bo na zero to raczej nikt się nie wstrzeli
    oczywiście masz rację, mnie chodziło tylko o to, że energia przechodzi, na następny okres rozliczeniowy, ale tak jak piszesz, co starsze niż 12 miesięcy, przepada.
    Ja nie mam problemu, według moich założeń, miało mi braknąć 1000 - 2000 kWh (na rok, zależnie jaka zima) i widzę, że się to sprawdza
    Moja Marysia

    Dom z poddaszem użytkowym, ukończony i zamieszkały w 2012 roku, powierzchnia po podłogach 180, ogrzewane prawie 160 (po podłogach). Ściany silikat, styropian 15 cm, 0,38. Okna dwuszybowe, podłoga 12 cm 0,38. Poddasze, skosy 30 cm, sufit 45 wełny 0,39. Ogrzewanie: w 2019 roku nawrócony z ekogroszku, PC PW Nibe AMS 10-12, HK200S. PV 9,66 kWp

  9. #9

    Domyślnie

    Wyszedłem z tych samych założeń. Szkoda pieniędzy na przewymiarowaną instalację.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    A jeżeli przewymiarowana kosztuje tyle co "na styk" ?
    Bierzesz pod uwagę coroczny spadek wydajności modułów?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    A jeżeli przewymiarowana kosztuje tyle co "na styk" ?
    To biorę przewymiarowaną, oczywiście...
    Daje ktoś takie bonusy?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Mam większą, lepszą i tańszą niż mniejszą, gorszą i bez opty
    A dodatkowy jeden moduł z opty więcej za 500 PLN więcej
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  13. #13

    Domyślnie

    Też wybrałem najlepszy stosunek mocy do ceny. Na dodatek u zaprzyjaźnionego dostawcy. Ale z większej zrezygnowałem, bo wpadłbym 70% zamiast 80% odzysku (pow. 10kW).
    I tu już nie pomoże najlepsza oferta. Nie wierzę w takie cuda

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Jest oferta 1:1 w "fotowoltaika od Cyfrowego Polsatu 2021" z prądem od Plusa.
    Sprawdzę co to jest warte i jakie są dokładne warunki i ceny.
    W tym roku też jest do 10 kWp a w przyszłym podobno ma być do 20 kWp lub 50 kWp.

    Czasami lepiej jest mieć 20 kWp z 0,7 niż 10 kWp z 0,8.
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 17-10-2021 o 23:00 Powód: "z prądem od Plusa"
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Macie może jakieś linki do artykułów? Postaram się dopytać mojego instalatora i ewentualna rozmowę tu streszczę. To jednak irytujące ze trzeba się domyślać.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  16. #16

    Domyślnie

    Zerknij na tabelę na str. 6 tej ulotki.
    Ostatnio edytowane przez niedowiarek ; 18-10-2021 o 07:46

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dziś jakoś ciężko myślę. Znaczy, że ....
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  18. #18

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 12:51

  19. #19

    Domyślnie

    W Innogy w rozliczeniu podają stan wysłanej energii co 4 miesiące, np. w okresie 01.04.2021-31.07.2021 jest stan tylko na 31.07.2021. Rozumiem, że mogę to wykorzystać do 31.07.2022?
    Ostatnio edytowane przez marvinetal ; 18-10-2021 o 11:28

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Niestety ale wychodzi, że masz racje. Zasady są ogólnie tak pomyślane żeby mało kto je zrozumiał.



    Cytat Napisał stos Zobacz post
    To znaczy że, jak Twoim OSD jest PGE, będziesz okradany z energii wprowadzanej do sieci.
    Jeśli Twoja instalacja jest na granicy bądź lekko przewymiarowana, te PGE Ci ukradnie nadmiar z danego roku chociaż przy mniejszej produkcji w następnym roku mógłbyś ją wykorzystać.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony