dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 14 z 18
Pokaż wyniki od 261 do 280 z 341
  1. #261
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.460
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Niestety influxdb dziala u mnie od 2 połowy września. Wcześniej zbierałem tylko dane chwilowe. Chłodnica działa u mnie praktycznie od początku czerwca do końca sierpnia 24h na dobę. Chłodzenie pasywne głównie w dzień w podobnym okresie - to wszystko przy minimalizacji zysków słonecznych. Przez noc z nawiewem 15 stopni temperatura praktycznie nie spada. Może gdybym dmuchał większą wymianę, to by coś zmieniło, ale wtedy kosztem hałasu. Zdecydowanie lepszy efekt osiągniesz otwartym oknem.

    Moja konkluzja jest prosta - wentylacja nie chłodzi. Może jedynie odzyskać chłód.
    Tak, ja to wszystko rozumiem, ale potrzebuję zebrać dane statystyczne o skuteczności bypassu, a nie że "sam bypass to za mało". Od czerwca do sierpnia non-stop, to już jakieś informacje.
    Otwartym oknem zamierzam chłodzić jak najbardziej, w końcu idealnie się to wpisuje w koncepcję domu pasywnego.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  2. #262
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.386
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Możesz przywołać ten fragment?
    Klimy nie zastąpi - ale może kilka złotówek zaoszczędzić.

  3. #263
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.460
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Klimy nie zastąpi - ale może kilka złotówek zaoszczędzić.
    "Pod linkiem nie ma informacji o ilości dni w roku, w których bypass nie daje rady."


    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #264
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ale co masz na myśli bypass daje radę? Żeby w domu było komfortowo całą dobę, w nocy?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #265
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.460
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Ale co masz na myśli bypass daje radę? Żeby w domu było komfortowo całą dobę, w nocy?
    Tak. Czemu w ogóle jest bypass w rekuperatorach?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #266
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    No to ci odpowiem - nie daje rady.
    Jego działanie przez większość sezonu letniego pozostaje niezauważalne.
    Na tyle niezauważalne, że więcej daje otwarcie okien na noc, czy solidne wywietrzenie domu (dzrzwi tarasowe, wejściowe i okna "na przestrzał" o 5 rano
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #267

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    No to ci odpowiem - nie daje rady.
    Jego działanie przez większość sezonu letniego pozostaje niezauważalne.
    Na tyle niezauważalne, że więcej daje otwarcie okien na noc, czy solidne wywietrzenie domu (dzrzwi tarasowe, wejściowe i okna "na przestrzał" o 5 rano
    Czerpnie masz od strony północnej? nie jest nasłonecznione?

  8. #268
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Wschodnia. Pod okapem.
    Raczej w nocy nie jest nasłoneczniona
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #269

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Wschodnia. Pod okapem.
    Raczej w nocy nie jest nasłoneczniona
    Ale w dzień jest i się nagrzewa, to może być po części problem u Ciebie? może się nagrzewać od tego
    Mi nie chodzi o chłodzenie bypassem jak klimą, tylko o możliwości zbicia 2-4* chłodnym powietrzem w nocy czy jest to wykonalne?

    Najlepsze miejsce na Czerpnie to chyba Północna?
    Wypowie się ktoś w tym temacie?

    Mocno się zastanawiam nad instalacją na wiosne.
    Powiedzcie rekuperator dobierać na podstawie kubików w domu?
    na 200m2 to raczej trzeba taki z 400m3/h ??
    Ostatnio edytowane przez Fanek ; 09-01-2022 o 19:12

  10. #270
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ale przecież w dzień bypass ni jest otwarty.
    Zreszta jest pod okapem i jeszcze drzewo osłania przed słońcem.

    Zbicie temperatury o 2-4C za pomoca bypassa jest NIEWYKONALNE
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #271
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Mam czerpnie od wschodu. Nawet w upały temperatura powietrza się nie różni. Może przy czarnej czerpni i małym przepływie będzie widać jakąś różnicę. Temperatura powietrza od wschodu, zachodu czy północy ma dokladnie tę samą temperaturę.

    Chłodzenie bypassem to mit, który często wciskają instalatorzy jako argument za rekuperacją. A prawda jest taka, że coś tam da - w maju czy wrześniu. Ale czerwiec, lipiec i sierpień to jest już inna bajka o tutaj trzeba szykować grube kWh chłodu na dobę.

  12. #272
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.460
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Widzę, że mało kto zrozumiał proste pytanie o skuteczność bypassu liczoną w dniach w roku. Zastanawiam się z czego to wynika. Pewnie z tego, że inwestor chce mieć jedno rozwiązanie na każdą aurę, co się sprowadza do klimy. Jak coś działa tylko przez 50% okresu pozagrzewczego, to znaczy, że jest do d*py, czyli w ogóle nie działa. A jak dla mnie skrócenie czasu napierdzielania klimą choćby o 20% jest cenne samo w sobie, bo klima jest komfortowa i niekomfortowa jednocześnie (o kosztach generowanych przez nią nie wspominam).

    Czy instalatorzy wciskają kit? A co mówi producent? Podnosi niepotrzebnie cenę rekuperatora o koszt układu bypass? Przecież to taka niepotrzebna zabawka, co to słynie ze swojej mitycznej skuteczności.
    A może jednak to nie kit i są domy, w których bypass skraca okres niekomfortowego gorąca do np 14-tu dni w roku? Warto dla tych dni instalować klimę?

    Pytanie pomocnicze: czy dla np 14-20 ekstremalnie zimnych dni w sezonie grzewczym warto przewymiarować pompę ciepła czy jednak pogodzić się z faktem wspierania jej przez wbudowaną grzałkę (co podnosi koszt pobieranego prądu w tym okresie)?

    Po prostu nie chce mi się wierzyć, że w Waszych domach przez całe lato musi działać klimatyzacja (może poza nocą, gdy otwieracie okna).
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  13. #273

    Domyślnie

    Kaizen chyba pisał że on daje rade chłodzić bypassem?
    no może troche w cudzysłowiu, nie porównując tego do klimy

    Prosze czy ktoś może mi pomóc z doborem wydajności reku do domu 200m2 ?
    Gdybym miał zakładać to na wiosne, ale już powoli zaczynam się zniechęcać, bo wiem ile czasu poświeciłem na montaż pompy w tamtym roku i rozmowy z majstrami..

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8110366
    Ostatnio edytowane przez Fanek ; 09-01-2022 o 19:46

  14. #274
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.386
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    Kaizen chyba pisał że on daje rade chłodzić bypassem?
    Gdzie?

  15. #275

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Gdzie?
    Nie?
    Jakie jest Twoje stanowisko na ten temat "SCHŁADZANIA DOMU LATEM BYPASSEM"?
    mam wrażenie że na te hasło pada za dużo skojarzeń i odniesień do konwencjonalnej klimy

  16. #276

    Domyślnie

    Ale bypass w żadnym założeniu nie miał zastąpić klimy.
    Ma tylko sprawić, aby rekuperator nie odzyskiwał ciepła wtedy kiedy nie powinien (masz w domu 27, na zewnątrz 18, a reku bez bypass nawiewa ci 26 stopni).
    U mnie na przykład nie ma możliwości otwarcia na noc okien (znaczy możliwość jest, ale hałas z ulicy będzie nie do zniesienia i wolę nawet wentylację na max obrotach).

  17. #277
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.386
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    Nie?
    Jakie jest Twoje stanowisko na ten temat "SCHŁADZANIA DOMU LATEM BYPASSEM"?
    mam wrażenie że na te hasło pada za dużo skojarzeń i odniesień do konwencjonalnej klimy
    #256

  18. #278

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    #256
    Ok konkret!

  19. #279
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    662

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ale przecież w dzień bypass ni jest otwarty.
    Zreszta jest pod okapem i jeszcze drzewo osłania przed słońcem.

    Zbicie temperatury o 2-4C za pomoca bypassa jest NIEWYKONALNE
    No... w domu mocno energooszczędnym to ciężki temat....
    ale 2 stopnie da się zbić.
    Tylko, że trzeba to traktować jak wojnę z temperaturą. Wentylacja na max w nocy i przy temperaturze w nocy poniżej 20*.

    A tak poważnie... to trzeba wbić do głowy każdemu kto chce wentylację. Wentylacja - TYLKO wentyluje. Komfort świeżego powietrza ma zapewnić.
    Nie ma co liczyć na komfort cieplny w lecie dzięki rekuperacji. Nie mam GWC podłączonego pod rekuperator. Ale teraz jestem pewny, że to i tak bezsensowny wydatek. Zbyt małe przepływy powietrza. Ale mam rury przygotowane pod glikolowy wymiennik.

    U siebie też ten temat przerabiałem. Rolety w dól. Kwiatki wynieść na zewnątrz.

    Żeby w domu latem było komfortowo to są 4 warunki.
    - okapy odpowiednie. Olać modę na ich brak.
    - wentylacja mechaniczna - bo i tak trzeba regulować przepływ.
    - inteligentne sterowanie roletami.
    - klimatyzacja. Lepiej pogodzić się od razu niż później brudzić i montować.

  20. #280
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.460
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Endrju111 Zobacz post
    Ale bypass w żadnym założeniu nie miał zastąpić klimy.
    Ma tylko sprawić, aby rekuperator nie odzyskiwał ciepła wtedy kiedy nie powinien (masz w domu 27, na zewnątrz 18, a reku bez bypass nawiewa ci 26 stopni).
    U mnie na przykład nie ma możliwości otwarcia na noc okien (znaczy możliwość jest, ale hałas z ulicy będzie nie do zniesienia i wolę nawet wentylację na max obrotach).
    Otóż to. Otwieranie okien jest bardzo skuteczne, ale nie zawsze zasadne.

    Czy więc dobierać rekuperator na mocne przewietrzanie, przewymiarowując centralkę i instalację dwukrotnie (co mi radził jeden instalator od wentylacji) czy jednak dobrać na typowe zużycie powietrza i dodać klimę (co radził mi inny instalator)? Czy zbyt duży rekuperator będzie przesuszał dom nawet na najniższym biegu czy olać to i od razu instalować wymiennik entalpiczny.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Strona 14 z 18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony