dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 7
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 121
  1. #81
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.895

    Domyślnie

    Na druku który oferuje dany dystrybutor.

    W systemie opustów pozostaną dotychczasowi prosumenci, a także ci, którzy do 31 marca 2022 r. złożą kompletne i poprawne zgłoszenie do operatora o przyłączenie mikroinstalacji do sieci.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  2. #82
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Przekopiowane:

    Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii z 29 października 2021 r. wprowadziła od 1 kwietnia 2022 r. dla nowych prosumentów system wartościowego rozliczenia energii wyprodukowanej przez prosumenta, tj. net-billing, w oparciu o wartość energii ustaloną docelowo wg ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN).

    Dotychczasowi prosumenci jak również ci, którzy do 31 marca 2022 r. złożą kompletne i poprawne zgłoszenie do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) o przyłączenie mikroinstalacji do sieci, pozostaną w systemie opustów, z którego będą korzystać przez 15 lat (podstawa prawna – art. 4d ust. 2 ustawy o oze)

    Oznacza to, że warunkiem uzyskania prawa do rozliczenia w systemie opustu jest dokonanie kompletnego i poprawnego zgłoszenia o przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej w terminie do 31 marca br.

    Bez znaczenia dla nabycia tego prawa jest wymiana licznika, przyłączenie mikroinstalacji, wytworzenie energii elektrycznej oraz przekazanie jej do sieci. Są to czynności techniczne, które wpłyną na moment rozpoczęcia działalności prosumenckiej, jednak pozostają bez wpływu na nabycie prawa do rozliczania się w systemie opustu

  3. #83

    Domyślnie

    Przecie jedno z drugim jest sprzeczne "(...) którego mikroinstalacja została przyłączona do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej"
    1) "(...) na podstawie kompletnego i poprawnego zgłoszenia"

    Czyli Art. mówi że ma być przyłączona do sieci, ale punkt 1 informuje że wystarczy poprawnie wypełniony wniosek i kompletny w sensie znów bierzesz 100.000 zleceń i robisz je przez kolejne 10 lat w myśl zasady zgłoszone przed 31.03.2022.
    punkt 2 zupełna abstrakcja
    3) tu tylko że jeśli będzie niekompletna to 14 dni na dostarczenie wersji poprawnej i znów 100000 zleceń i zalewamy ZE stertą papierów i mamy kolejne 10 lat na realizację zleceń.

    Coś mi się to nie widzi. Wraca jednak to że energia ma być WYPROWADZONA i odebrana. I to będzie wyznacznikiem. Jeśli uważasz inaczej idź do sądu i przekonaj ZE że jest inaczej myślę że zajmie to jakieś 4-5 lat w 3 instancjach wraz z 4 instancją odwołaniem u Prezydenta.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  4. #84

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Masz do 31.03.2022 wyprowadzić energię ze swojej mikroinstalacji rozumiem przez to wymianę licznika na 2 kierunkowy, i zalegalizowanie całej procedury przyłączeniowej.
    W pierwszej wersji ustawy minister Emilewicz tak miało być, a datą miał byc chyba 1 stycznia 2022 ale ten projekt został wycofany i nagle pojawił się ten który został uchwalony.
    PV Panele 6.2kWp inwerter Growatt 5000tl3-s

  5. #85

    Domyślnie

    Trochę jak bilansowaniem między fazowym niby w każdym zakładzie jest a prawie nigdzie nie działa tak jak powinien wszyscy to wiemy ale jakoś do sądu nikt z tym nie poszedł. Czy z tą ustawą będzie dokładnie tak samo? I czy tylko mi się wydaje że każdy ZE interpretuje to na własny sposób.
    Rozliczenie miało być 6 miesięczne lub 12 miesięczne dlaczego więc Energa ma 2 miesięczny system rozliczeń i też z tym nikt do sądu nie poszedł?
    Dlaczego PGE stosuje jakieś wzory do wyznaczania ile zostało w magazynie i nikt z tym niczego nie robi?

    BO MOŻE I w 4 literach ma prosumenta.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  6. #86

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Trochę jak bilansowaniem między fazowym niby w każdym zakładzie jest a prawie nigdzie nie działa tak jak powinien wszyscy to wiemy ale jakoś do sądu nikt z tym nie poszedł. Czy z tą ustawą będzie dokładnie tak samo? I czy tylko mi się wydaje że każdy ZE interpretuje to na własny sposób.
    Rozliczenie miało być 6 miesięczne lub 12 miesięczne dlaczego więc Energa ma 2 miesięczny system rozliczeń i też z tym nikt do sądu nie poszedł?
    Dlaczego PGE stosuje jakieś wzory do wyznaczania ile zostało w magazynie i nikt z tym niczego nie robi?

    BO MOŻE I w 4 literach ma prosumenta.
    Nie masz racji. Rozliczenie energii w Enerdze jest 12-sto miesięczne. Nie licząc aktualnego miesiąca, ale to zostało doprecyzowane w aktualnej wersji ustawy i ma obowiązywać od 1 kwietnia. To, że rachunek dostajesz co 2 m-ce, nie ma nic wspólnego z "przechowywaniem" energii przez 12 m-cy w wirtualnym magazynie. Bilansowanie - już o tym chyba rozmawialiśmy, zobaczymy co będzie od 1 kwietnia - to już niedługo.

    Co do 31/03/2022 - masz złożyć kompletny wniosek. Nie masz szans realizować tych 100 k wniosków przez 10 lat, bo wniosek składasz _PO_ założeniu instalacji. Czyli jak przychodzi smutna ekipa z zakładu, to masz ją już mieć. Jak nie ma - to wniosek do kosza i po zabawie. Jak się pomylisz we wniosku, masz 14 dni na poprawki i jak nie zdążysz, to wniosek do kosza.

    Możesz i rzecz jasna będą takie przypadki, że w tych instalacjach na ostatnią chwilę ekipa się nie wyrobi i najpierw wyślą wniosek, a potem dokończą w pierwszych dniach kwietnia montaż. I to pewnie w większości sytuacji przejdzie, bo zanim ZE zareaguje, to miną 2-4 tygodnie. Ale jak komuś się nie uda zdążyć przed technikami, to będzie zonk.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  7. #87

    Domyślnie

    Odpowiedz mi jak to możliwe że panele mam na dachu od 6,5 roku i rachunki dostaje co 2 miesiące a nie 6 czy 12 miesięcy - przecież tak to u innych sprzedawców wygląda. I Twierdzisz że to nie prawda!
    Wniosek składam o przyłączenie i ma być kompletny podaj wzór wniosku o "po założeniu instalacji" jego wzór ma bank jest dostępny u każdego operatora!
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  8. #88

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Odpowiedz mi jak to możliwe że panele mam na dachu od 6,5 roku i rachunki dostaje co 2 miesiące a nie 6 czy 12 miesięcy - przecież tak to u innych sprzedawców wygląda. I Twierdzisz że to nie prawda!
    Rozliczanie energii != częstotliwość wystawiania rachunku. To są dwie różne sprawy. Nie twierdzę, że to nie prawda, że nie trzymujesz rachunków co 2 m-ce. Ja też dostaję rachunki co 2 m-ce i jakie to ma znaczenie? Jak spojrzysz do rachunku, to masz pozycje wprowadzonej energii na każdy miesiąc. I tam masz mieć uzbieraną energię z całego roku - oczywiście żeby mieć na rachunku 12 m-cy, to musiałbyś mieć kosmicznie przewymiarowaną instalację albo zbierać energię z całego roku, a wykorzystywać ją w jednym miesiącu.

    Reasumując, zgodnie z ustawą Art. 4 pkt 5 nierozliczona energia przechodzi na kolejne okresy rozliczeniowe na maksymalnie 12 miesięcy. I częstotliwość wystawiania rachunków nie ma tu z punktu widzenia ustawy najmniejszego znaczenia.

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Wniosek składam o przyłączenie i ma być kompletny podaj wzór wniosku o "po założeniu instalacji" jego wzór ma bank jest dostępny u każdego operatora!
    No składasz parę dokumentów. W tym zgłoszenie przyłączenia instalacji oraz oświadczenie instalatora (które podpisuje instalator świadomy, że ryzykuje karą grzywny lub więzienia, hehe), w którym są takie punkty traktujące o tym, ze "instalacja jest wybudowana" oraz "została wykonana". Nie ma żadnego wniosku "po", bo wniosek składasz z założenia dopiero po wykonaniu instalacji. Wykonaniu, czyli instalacji istniejącej, sprawnej i gotowej do uruchomienia. Nie ma wniosku "przed" wykonaniem mikroinstalacji.

    Czyli nie ma (w teorii - bo ten poślizg paru dni zanim przyjdzie technik w teorii jest dopuszczalny, aczkolwiek jest to taka gra w rosyjską ruletkę) możliwości zgłoszenia fikcyjnej (nie istniejącej) instalacji. Tym samym nie możesz zrobić takiego numeru jak pisałeś (100 k wniosków i wykonywanie instalacji przez 10 lat), bo technik przyjdzie, zobaczy że instalacji brak, odnotuje to w notesiku, zawinie się do kolejnego licznika, a pani w biurze odpisze, że poświadczyłeś nieprawdę i idziesz siedzieć i odłoży wniosek do segregatora z opisem "odmowa". Zwłaszcza, że można się spodziewać, że technicy dostaną polecenie z góry, aby dokładnie weryfikować czy wszystko jest "by the book" włącznie ze schematem elektrycznym, oznaczeniami falownika i liczbą modułów.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  9. #89

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Zwłaszcza, że można się spodziewać, że technicy dostaną polecenie z góry, aby dokładnie weryfikować czy wszystko jest "by the book" włącznie ze schematem elektrycznym, oznaczeniami falownika i liczbą modułów.
    Szczerze wątpię żeby technik wchodził na dach i liczył moduły. U mnie nie oglądał ani modułów ani falownika ani niczego, wymienił tylko licznik (który jest gdzie indziej) i poszedł. A wtedy nie było 50tys. przyłączeń mc. Nawet ciekawi mnie czy przeszła by wymiana licznika przy braku instalacji PV (co jest oczywiście be sensu).
    Ostatnio edytowane przez marvinetal ; 03-03-2022 o 12:06

  10. #90

    Domyślnie

    Przeszłoby, znam takie przypadki gdzie była tylko konstrukcja, a paneli brak. Ci co wymieniają liczniki to są podwykonawcy (przynajmniej w rejonie tauronu) i ich nie interesuje co masz na dachu, czy gruncie tylko robią co maja na zleceniu i jadą dalej zarabiać "na życie".

  11. #91

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Szczerze wątpię żeby technik wchodził na dach i liczył moduły. U mnie nie oglądał ani modułów ani falownika ani niczego, wymienił tylko licznik (który jest gdzie indziej) i poszedł. A wtedy nie było 50tys. przyłączeń mc. Nawet ciekawi mnie czy przeszła by wymiana licznika przy braku instalacji PV (co jest oczywiście be sensu).
    Widać zależy od tego, czy im zależy. U mnie, w 2019 r policzył moduły na dachu (do tego w 99% przypadkach nie trzeba wchodzić na dach, dachy płaskie stanową margines mikroinstalacji), sprawdził model falownika, odpalił go, poczekał aż ruszy produkcja i sprawdził czy licznik pokazuje produkcję i wyłączył instalację (i poinformował, że choć oficjalnie muszę czekać, to mogę od razu odpalić instalację ).

    Pod koniec marca będzie masa zgłoszeń i każda wykryta nieprawidłowość to czysty zysk dla energetyki, więc może być polecenie z góry, żeby dokładnie sprawdzać. A może wszystko na pałę przyjmą, kto wie. Poza tym technik też człowiek, można się dogadać

    Co do wymiany licznika bez instalacji - to wcale nie jest bez sensu. Teraz obłożenie instalatorów jest takie, że jak chcesz przed 31/03 to najczęściej masz kosmiczną cenę. A tak, to na spokojnie sobie za 2 miesiące byś zamontował
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  12. #92

    Domyślnie

    No to niezły full serwis miałeś, ja nie miałbym nic przeciwko . Zaintrygowałeś mnie tym oficjalnym czekaniem - to od kiedy można prawilne uruchomić instalacje skoro nie od razu po wymianie?

  13. #93

    Domyślnie

    U mnie w 2015r nawet wszystko fotografowali, ze 30 zdjęć zrobili i to dosłownie wszystkiego łącznie ze szpilką wbitą w ziemie jako uziom.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  14. #94
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    296

    Domyślnie

    1 marca 2022 z samego rana miałem wymianę licznika(28 lutego minął termin więc się przypomniałem 28.02 oraz kilka razy wcześniej ale zawaleni robotą są na maxa i nie ma szans na wcześniejszą wymianę) w PGE-po interwencji(pewnie było o kurde gość zara dymić zacznie, bo termin upływa więc o 1 dzień może przymknie oko) kierownika ZE,technik 1.03 zadzwonił, przyjechał i licznik wymienił, poprosił o odpalenie(falownik w innym miejscu) instalacji aby zerknąć czy wsio podłączył prawidłowo i dać szybką lekcję obsługi licznika, miła pogadanka podpis i dalej na biegu(z pośpiechu wracać musiał, bo zapomniał oddać potwierdzenie przyłączeni/wymiany licznika). Natłok mają taki, że wymiany robią wedle kolejności zgłoszeń i terminy przekraczają-kto się przypomni to wymienią względnie w terminie ustawowym(lub nastepnego dnia po upłynięciu tego terminu) ale jak ktoś czeka to...poczeka.
    Ostatnio edytowane przez Dariusz1983 ; 03-03-2022 o 16:14

  15. #95
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Cytat Napisał damiaszek Zobacz post
    Przeszłoby, znam takie przypadki gdzie była tylko konstrukcja, a paneli brak. Ci co wymieniają liczniki to są podwykonawcy (przynajmniej w rejonie tauronu) i ich nie interesuje co masz na dachu, czy gruncie tylko robią co maja na zleceniu i jadą dalej zarabiać "na życie".
    Dwa lata temu bez problemu dało się zgłosić jeszcze nie istniejącą instalację w PGE i nawet jak przyjechali na wymianę to nie robili problemów, że jej nie ma.
    Ale raz przyjechali niezapowiedzianie na wymianę, nikogo nie zastali a licznik był na posesji i się zaczęło. Kupa nieprzyjemności łącznie ze straszeniem o poświadczeniu nieprawdy... Jestem niemal w 100% pewien, że w kwietniu będą sprawdzać czy instalacja istnieje. Niekoniecznie muszą ją odpalić, bo to nie ich działka ale panele będą oglądać, bo będzie wysyp takich firm, które będą wysyłać same zgłoszenia.
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  16. #96

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    No to niezły full serwis miałeś, ja nie miałbym nic przeciwko . Zaintrygowałeś mnie tym oficjalnym czekaniem - to od kiedy można prawilne uruchomić instalacje skoro nie od razu po wymianie?
    Dopiero jak podpiszesz aneks umowy albo jak w przypadku Energi jakiś papierek, że przyjmujesz do wiadomości, że jesteś już prosumentem. No ale bez jaj, nikt na to nie czeka
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  17. #97
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.895

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Dopiero jak podpiszesz aneks umowy albo jak w przypadku Energi jakiś papierek, że przyjmujesz do wiadomości, że jesteś już prosumentem. No ale bez jaj, nikt na to nie czeka
    W ENEA Poznań po wymianie licznika na dwukierunkowy można włączyć falownik.
    Nie trzeba czekać na podpisanie umowy.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  18. #98

    Domyślnie

    Cytat Napisał St@nley Zobacz post
    Dwa lata temu bez problemu dało się zgłosić jeszcze nie istniejącą instalację w PGE i nawet jak przyjechali na wymianę to nie robili problemów, że jej nie ma.
    Ale raz przyjechali niezapowiedzianie na wymianę, nikogo nie zastali a licznik był na posesji i się zaczęło. Kupa nieprzyjemności łącznie ze straszeniem o poświadczeniu nieprawdy... Jestem niemal w 100% pewien, że w kwietniu będą sprawdzać czy instalacja istnieje. Niekoniecznie muszą ją odpalić, bo to nie ich działka ale panele będą oglądać, bo będzie wysyp takich firm, które będą wysyłać same zgłoszenia.
    i prawidłowo - za poświadczenie nieprawdy w dokumentach jest odpowiedni paragraf... czas w końcu poważnie brać się za oszustów, inaczej nasz kraj dalej będzie oazą dla wszelkiej maści kombinatorów i oszustów.

  19. #99
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    296

    Domyślnie

    Teraz na ostatni moment to wiele będzie zapewne zgłoszeń instalacji "widmo" i robienie na aby szybciej więc kto teraz montuje musi pilnować fachowców.
    Ostatnio edytowane przez Dariusz1983 ; 05-03-2022 o 16:25
    3.95kW(p) instalacja odpalona 1.03.2022:
    -falownik FoxEss T4
    -10x JKM395M-6RL3 JKM395M-6RL3-V na ekierkach 32,5stopnia skierowane na południe(dach skośny opadający z zachodu na wschód) w 3 rzędach: 2 poziomo, 4 w pionie, 4 w pionie

    21-205 gmina Jabłoń, lubelskie

    Pierwszy pełny rok: 1.03.2022-28.02.2023 produkcja roczna: 4416,4kWh z 3,95kW(p) co daje 1118kWh/kW(p)
    Drugi pełny rok: 1.03.2023-29.02.2024 produkcja roczna: 4466,8kWh z 3,95kW(p) co daje 1130,83kWh/kW(p)

  20. #100

    Domyślnie

    Cytat Napisał tom.pk Zobacz post
    NIE. Jeżeli chcesz aby objęły cie obecne warunki musisz złożyc wniosek o przyłączenie mikroinstalacji do 31 marca 2022.
    To co zmieniła nowelizacja podpisana przez prezydenta 22.02.2022 ?

    Czytam różne artykuły np. https://serwisy.gazetaprawna.pl/samo...-ekologia.html

    pisze tutaj
    Zakłada on, że osoba, która zawrze do 31 marca 2022 r. umowę na zakup, montaż lub dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej z JST (lub innym uprawnionym podmiotem, który realizuje projekt dofinansowany w ramach RPO), będzie mogła rozliczać się z wytworzonej i pobranej energii elektrycznej na dotychczasowych zasadach, czyli w systemie opustu. Warunkiem jest prawidłowe złożenie wniosku o przyłączenie mikroinstalacji do 31 grudnia 2023 r.
    więc jakaś opcja jest, tylko nie wiem jak działają te projekty i czy można jeszcze podpisać taką umowę, może ktoś ma doświadczenie w tej kwestii?

Strona 5 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony