dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Temperatura powrotu a zużycie prądu i COP

    Witam, niedawno przy temp. Znacznie powyżej „0” męczyłem się z ciągłym taktowaniem PC. Dzieki Waszej pomocy i regulacji udało mi się z tym uporać. Zmniejszeniem szybkości przepływu „gorącej” wody na powrocie z drabinek wymusiłem deltę i PC stabilnie pracuje. Moje bieżące pytanie brzmi, czy jeśli teraz zwiększę ilość powrotu wody z drabinek i spowoduję zmniejszenie delty do np. 32/30; 32/29 to automatycznie zmniejszy się zużycie poboru prądu bo PC bedzie dogrzewać wodę z różnicy 2-3 stopnie a nie 5-6 jak obecnie? -z góry dziękuję za Wasze opinie

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal.bdg Zobacz post
    Witam, niedawno przy temp. Znacznie powyżej „0” męczyłem się z ciągłym taktowaniem PC. Dzieki Waszej pomocy i regulacji udało mi się z tym uporać. Zmniejszeniem szybkości przepływu „gorącej” wody na powrocie z drabinek wymusiłem deltę i PC stabilnie pracuje. Moje bieżące pytanie brzmi, czy jeśli teraz zwiększę ilość powrotu wody z drabinek i spowoduję zmniejszenie delty do np. 32/30; 32/29 to automatycznie zmniejszy się zużycie poboru prądu bo PC będzie dogrzewać wodę z różnicy 2-3 stopnie a nie 5-6 jak obecnie? -z góry dziękuję za Wasze opinie
    Nie ma nic za darmo, jeśli zwiększysz przepływ na drabinkach, a jak się domyślam masz ogrzewanie podłogowe, to co najwyżej spowodujesz, że pompa zacznie się znowu wyłączać, bo nie będzie trzymała delty.
    Jeśli chcesz szukać oszczędności, to możesz spróbować obniżać temperaturę na wyjściu z pompy ( temperaturę docelową ).
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal.bdg Zobacz post
    czy jeśli teraz zwiększę ilość powrotu wody z drabinek i spowoduję zmniejszenie delty do np. 32/30; 32/29 to automatycznie zmniejszy się zużycie poboru prądu bo PC bedzie dogrzewać wodę z różnicy 2-3 stopnie a nie 5-6 jak obecnie?
    Automatyka będzie pilnować tz. A deltę utrzyma zadaną dokąd się uda jej zejść z mocą aż w końcu przy spadku delty poniżej minimum wyłączy się. Ale podstawowy parametr to Tz.

  4. #4

    Domyślnie

    Ok. Dzieki za pomoc ale zakładając że PC pracuje stabilnie na 32/29 a obecnie mam powrót 25-26 to jesli ocieplę powrotem do 32/29 to teoretycznie powinno być oszczędniej, tak? Z obniżeniem temp. zasilania jest ciężko, nie wiem jak to wytłumaczyć ale mam chyba dość grubą wylewke na podlodze 10-11cm i majac parametr grzeczy 28* to ciepło poprostu nie wychodzi albo co gorsza ucieka dolem (10 styro, i srebrna folia). Obecnie grzeje w godzinach 8.00-01.00 w tym 2 przerwy na CWU (200litrów/50*) W zaleznosci jak sie PC uwinie z CWU, w grzaniu podlogi dochodzi jeszcze dodatkowe 30-40minut przerwy. Parametr grzewczy to 31* W domu temp. 21* w godzinach wieczornych dobija do 22* Rano po nocnej przerwie mam 21*

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal.bdg Zobacz post
    Ok. Dzieki za pomoc ale zakładając że PC pracuje stabilnie na 32/29 a obecnie mam powrót 25-26 to jesli ocieplę powrotem do 32/29 to teoretycznie powinno być oszczędniej, tak? Z obniżeniem temp. zasilania jest ciężko, nie wiem jak to wytłumaczyć ale mam chyba dość grubą wylewke na podlodze 10-11cm i majac parametr grzeczy 28* to ciepło poprostu nie wychodzi albo co gorsza ucieka dolem (10 styro, i srebrna folia). Obecnie grzeje w godzinach 8.00-01.00 w tym 2 przerwy na CWU (200litrów/50*) W zaleznosci jak sie PC uwinie z CWU, w grzaniu podlogi dochodzi jeszcze dodatkowe 30-40minut przerwy. Parametr grzewczy to 31* W domu temp. 21* w godzinach wieczornych dobija do 22* Rano po nocnej przerwie mam 21*
    Tych drabinek nie ruszaj, to ci nic nie da.Jak chcesz mieć cieplejszy powrót, to obniż deltę grzania na załóżmy 4st/c, bo teraz z tego co wnioskuję to masz więcej/
    Co chcesz osiągnąć? zmieścić się w tanich okienkach/ to podnieś temperaturę zasilania, ale samo zmniejszenie delty tez dużo da.
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Dopiero teraz doczytałem w twoich postach, że ty jeszcze masz bufor, a to już całkowicie zmienia postać rzeczy.
    Z buforem to dopiero koledze na innym wątku tłumaczyłem z grzejnikami, ale zasada ta sama, za buforem ma być większy przepływ niż przed.
    Ty jak się domyślam masz to niedograne, pewnie temperatura przed buforem jest większa niż za, oczywiście na zasilaniach.
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Możesz jeszcze raz wytłumaczyć ten bufor? Mam podobna sytuacje PC bufor 100l i sama podłogówka. Pompy obiegowe za buforem chodzą na 0,0m3/h. To chyba najniższy tryb bo włączone są w funkcje auto adapt i same regulują przepływ (ale mogę manualnie im zwiększyć wydajność - jeślib to by miało jakiś sens. )
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    Pompy obiegowe za buforem chodzą na 0,0m3/h.
    hmmm zjadło Ci cyferkę chyba coś
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Oczywiście masz rację. powinno być 0,8m3/h
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony