dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Pawel_ll

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-209
    Posty
    16

    Domyślnie Garaż kilku stanowiskowy w odległości 3m od granicy sąsiada a przepisy ppoż

    Witam
    W chwili obecnej mam projektowany garaż. Pani architekt twierdzi, że powinna być zabudowana ścianka ppoż powyżej dachu.
    Czytam przepisy pożarowe i przyznam, że zagmatwane to jest.
    Garaż będzie miał dwie duże bramy po 5m więc można przyjąć, że garaż dwustanowiskowy par. 213

    Bez ścianki ppoż podobno sąsiad może oprotestować.

    Jakie jest wasze stanowisko?

    pozdr

  2. #2

    Domyślnie

    3m od granicy wystarczy budynek bez okien, bez drzwi ze ścianą NRO. Nie ma przepisu, który wymaga ŚOP w odległości 3m od granicy. Sąsiad chyba nie będzie stroną postępowania, więc nie będzie miał jak "oprotestować". Jeśli byłby stroną, to jego "protest" będzie skuteczny jeśli wykaże, że naruszyłeś jakieś przepisy. Nieuzasadniony przepisami "protest" jedynie co może spowodować, to opóźnienie Twojej procedury. Zrobienie ŚOP, to nadgorliwy ukłon w stronę sąsiada. W przypadku ŚOP wypust można zastąpić odpowiednim pasem materiału niepalnego i jest wiele rozwiązań zamiennych zgodnych z przepisami, ale to trzeba rzeczoznawcę przeciwpożarowego, a Twoja architektka się nie zna.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 01-02-2022 o 08:37
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Pawel_ll

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-209
    Posty
    16

    Domyślnie

    Zakładałem na elewację styropian. Aby był spełniony warunek NRO trzeba by zastąpić go wełną?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawel_ll Zobacz post
    Zakładałem na elewację styropian. Aby był spełniony warunek NRO trzeba by zastąpić go wełną?
    Zgodnie z WT Załącznik nr 3, pkt. 2.1, tiret drugie system ETICS, czyli styropian pokryty tynkiem jest NRO. Typowy, "normalny" budynek jest NRO.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Pawel_ll

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-209
    Posty
    16

    Domyślnie

    Witam
    Stanowisko mojej Pani architekt:
    cyt:
    NIe ma przeciwwskazań, natomiast przyblokuje to i ograniczy nieco możliwości zabudowy na działce sąsiedniej, w związku z czym obszar oddziaływania obejmuje działkę sąsiednią. Sąsiad jako strona postępowania może wnieść uwagi do projektu w związku z ograniczeniem zabudowy na jego działce i organ prowadzący może się do jego uwag przychylić lub też jeśli nie wniesie uwag to w ciągu 14 dni od wydania decyzji może się od decyzji odwołać i także organ prowadzący może się do odwołania przychylić. Obydwa "czarne" scenariusze powodują ponowne wykonanie projektu przy zastosowaniu proponowanego przeze mnie rozwiązania tj ściana ppoż od strony sąsiada z ogniomurkiem, co nie ograniczy w żaden sposób możliwości zabudowy na działce sąsiada w związku z czym jakiekolwiek uwagi czy odwołania byłyby bezpodstawne.

  6. #6

    Domyślnie

    Skoro pisze, że "nie ma przeciwwskazań", to dobrze pisze bo jest to lokalizacja zgodna z przepisami, a zatem nie może zostać zablokowana przez sąsiada. Teraz odnośnie odległości. Powszechnie Wydziały Architektury przyjmują i tak było w artykułach w muratorze: 4 m ściana z oknami, 3 m bez okien i wtedy nie masz oddziaływania na sąsiadów. Uznaje się, że jest to standardowa lokalizacja względem granicy. Aczkolwiek jest to niezgodne z przepisami ppoż jeśli mam 3m - 4m. Dlaczego? Przepis mówi, że odległość między ścianami NRO z oknami wynosi 8 m. Odległość tę można zmniejszyć o 25% jeśli obie ściany są bez okien - czyli do 6 m. Ale co jeśli jedna ściana jest bez okien, a druga z oknami? Powszechnie przyjmuje się, że okna 4 m mogę postawić zawsze (nawet jak u sąsiada jest 3 m bez okien). Niestety nie ma przepisu, że jeśli jedna ściana z oknami, a druga bez okien, że wtedy zmniejszamy o 12,5 % - do 7 m odległości. Nadal jest wtedy 8 m, chociaż widziałem artykuły w różnych gazetach i muratorach, że wtedy 7 m - ale nie ma takiego przepisu. Czyli jak Ty postawisz bez okien 3 m od granicy, to sąsiad nie może z oknami 4 m od granicy, tylko 5 m od granicy, żeby nadal w sumie wyszło 8 m. Jakby chciał bez okien, to może nadal 3 m od granicy. Zatem odsuwasz sąsiada o 1 m w przypadku gdyby on chciał stawiać budynek z oknami. Czyli ograniczasz jego zabudowę, co by oznaczało, że Pani architekt ma rację, że będzie stroną, aczkolwiek ściśle wg przepisów nie ma prawa zablokować Ci takiej budowy (może protestować, tyle że zgodnie z prawem jego protesty powinny zostać odrzucone, ale może Cię to kosztować czas). Nie wiem jakie masz układy z sąsiadem, czy tam już coś stoi. Budowa ŚOP to trochę kłopot dla Ciebie, nie jakiś tragiczny. Sąsiad być może nawet jak będzie stroną nie będzie protestował. No i jeszcze zwróć uwagę, że wystający murek można zastąpić wieloma innymi rozwiązaniami, z których najtańszy jest pas pokryty materiałem niepalnym. Ja mam takie pasy w projekcie - zamiast wystających murków. Tak jeszcze dodam, że w projekcie ŚOP mam stałe przeszklenia E30 z profili aluminiowych 3 m od granicy. Ale ewentualne dołożenie ŚOP do istniejącego już projektu to taki duży problem dla Pani architekt? Składa tylko PZT i PAB. Projekt Techniczny zrobi później.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 02-02-2022 o 20:38
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Pawel_ll

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-209
    Posty
    16

    Domyślnie

    Na działce sąsiada nie ma nic, Sąsiada nie znam ale już widzę, że w okolicy sami zawistni ludzie

    ŚOP rozumiem przez to środek ochronny przeciwpożarowej?

    Reasumując to każda inwestycja od granicy 3 lub 4 m powinna spełniać dodatkowo 8 m PPOż.od innego obiektu.

    Teoretycznie na dwóch działkach sąsiadujących nie mogą powstać budynki bez okien 3m od granicy no chyba, że sąsiad nie będzie protestował.

    W przypadku domów jednorodzinnych nikt np. nie stosuje ognio murków tylko dachówka w moim przypadku

    Tak się jeszcze zastanawiam bo w przepisach jeszcze jest mowa o garażach dwustanowiskowych par.213 a par. 276 o trzy stanowisk owych i więcej.

    I tu pytanie garaż będzie zgłoszony jak dwustanowiskowy z dwoma bramami po 5m (czyli niby teoretycznie czterostanowiskowy) tak aby nie generowało to jeszcze jakiś dodatkowych problemów przy uzyskania pozwolenia na budowę.

    Czy urząd może w przyszłości skontrolować ilość pojazdów w garażu?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.459
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawel_ll Zobacz post
    Teoretycznie na dwóch działkach sąsiadujących nie mogą powstać budynki bez okien 3m od granicy no chyba, że sąsiad nie będzie protestował.
    na pewno?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawel_ll Zobacz post
    ŚOP rozumiem przez to środek ochronny przeciwpożarowej?
    Ściana Oddzielenia Przeciwpożarowego zdefiniowana w WT § 232.

    Cytat Napisał Pawel_ll Zobacz post
    Reasumując to każda inwestycja od granicy 3 lub 4 m powinna spełniać dodatkowo 8 m PPOż.od innego obiektu.
    No właśnie nie każda. Ale jak jest ŚOP, to wtedy żadne przepisy o odległościach PP (przeciwpożarowych) nie obowiązują. 8 m ma być pomiędzy dwiema ścianami jeśli co najmniej jedna jest z oknami. Jeśli obie są bez okien to pomiędzy nimi 6 m.

    Cytat Napisał Pawel_ll Zobacz post
    Teoretycznie na dwóch działkach sąsiadujących nie mogą powstać budynki bez okien 3m od granicy no chyba, że sąsiad nie będzie protestował.
    No właśnie 3 m od granicy buduje się ściany bez okien (i bez konieczności ŚOP). Protesty sąsiada (ani jego zgody) nie mają znaczenia prawnego (poza wydłużaniem procedury). Znaczenia ma tylko wskazanie naruszeń przepisów. Nie ma instytucji "zgody sąsiada" w Prawie Budowlanym. Jest obowiązek spełnienia wszystkich przepisów niezależnie od tego czy sąsiad się zgadza na ich łamanie czy nie.
    Natomiast zastosowanie ŚOP powoduje dodatkowo, że działka sąsiada przestaje być objęta obszarem oddziaływania, więc sąsiad przestaje być stroną postępowania o Pozwolenie na Budowę. Zatem nie będzie informowany i nie będzie wiedział co się u Ciebie dzieje i co budujesz. Ma to swoje zalety.



    Cytat Napisał Pawel_ll Zobacz post
    Tak się jeszcze zastanawiam bo w przepisach jeszcze jest mowa o garażach dwustanowiskowych par.213 a par. 276 o trzy stanowisk owych i więcej.

    I tu pytanie garaż będzie zgłoszony jak dwustanowiskowy z dwoma bramami po 5m (czyli niby teoretycznie czterostanowiskowy) tak aby nie generowało to jeszcze jakiś dodatkowych problemów przy uzyskania pozwolenia na budowę.

    Czy urząd może w przyszłości skontrolować ilość pojazdów w garażu?
    Nie. Ważna jest tylko projektowana ilość stanowisk, według przepisowych wymiarów stanowiska postojowego. A to że ktoś wjedzie sześcioma smartami i czterema maluchami, to nikogo nie obchodzi. A i w praktyce nikt Ci tego nie skontroluje, a nawet gdyby to jak dostaniesz zawiadomienie o kontroli to mógłbyś wyjechać tymi smartami z garażu.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Pawel_ll

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-209
    Posty
    16

    Domyślnie

    No właśnie nie każda. Ale jak jest ŚOP, to wtedy żadne przepisy o odległościach PP (przeciwpożarowych) nie obowiązują. 8 m ma być pomiędzy dwiema ścianami jeśli co najmniej jedna jest z oknami. Jeśli obie są bez okien to pomiędzy nimi 6 m.

    Te 6m z czego wynika. Tabela mówi o 8 m.


    No właśnie 3 m od granicy buduje się ściany bez okien (i bez konieczności ŚOP). Protesty sąsiada (ani jego zgody) nie mają znaczenia prawnego (poza wydłużaniem procedury). Znaczenia ma tylko wskazanie naruszeń przepisów. Nie ma instytucji "zgody sąsiada" w Prawie Budowlanym. Jest obowiązek spełnienia wszystkich przepisów niezależnie od tego czy sąsiad się zgadza na ich łamanie czy nie.
    Natomiast zastosowanie ŚOP powoduje dodatkowo, że działka sąsiada przestaje być objęta obszarem oddziaływania, więc sąsiad przestaje być stroną postępowania o Pozwolenie na Budowę. Zatem nie będzie informowany i nie będzie wiedział co się u Ciebie dzieje i co budujesz. Ma to swoje zalety.


    Jak to wygląda w praktyce. Sąsiad jest informowany o moim zamierzeniu gdyż jest objęty oddziaływaniem i co on robi. Odpisuje, że protestuje?


    Ważna jest tylko projektowana ilość stanowisk, według przepisowych wymiarów stanowiska postojowego. A to że ktoś wjedzie sześcioma smartami i czterema maluchami, to nikogo nie obchodzi. A i w praktyce nikt Ci tego nie skontroluje, a nawet gdyby to jak dostaniesz zawiadomienie o kontroli to mógłbyś wyjechać tymi smartami z garażu.[/QUOTE]

    Miejsce parkingowe 2,5x5 m . Powierzchnia garażowa 12x6 u mnie. Czyli projektuje się dwa miejsca a reszta to przestrzeń magazynowa na przykład

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawel_ll Zobacz post
    Te 6m z czego wynika. Tabela mówi o 8 m.
    Dla ścian NRO § 271 ust. 9

    Cytat Napisał Pawel_ll Zobacz post
    Jak to wygląda w praktyce. Sąsiad jest informowany o moim zamierzeniu gdyż jest objęty oddziaływaniem i co on robi. Odpisuje, że protestuje?
    W moim Pozwoleniu na budowę sąsiad był stroną. Dostał listem poleconym zawiadomienie, że trwa procedura wydania Pozwolenia na budowę i że może w Wydziale Architektury zapoznać się z dokumentami. Więc, mógł tam podejść i oglądać mój projekt i wszystkie pisma, które wchodziły i wychodziły z urzędu. Jeżeli milczy, to jak minie termin (z reguły 2 tygodnie), to sprawa idzie dalej. U mnie m.in zgłosił, że nie życzy sobie okien od strony swojej działki, oraz że będę go zalewał wodami opadowymi. Okna pozostały, bo są zgodne z przepisami i jego zgoda nie ma znaczenia, a na zalewanie dołożyłem w projekcie korytko odwadniające przy granicy (chociaż jego działka jest wyżej niż moja, no ale zgłosił taką uwagę i trzeba było się do tego odnieść). Za ostatnim razem zgłosił, że ściana w projekcie jest źle opisana (bo architekt się pomylił), to wtedy architekt szybko poprawił i urząd dał mu już tylko tydzień na wniesienie uwag, co świadczyło że już nie miał się czego przyczepić. Czyli jego protesty, że nie życzy sobie tego czy tamtego (kilkukrotnie) opóźniły, bo mój architekt musiał się do nich ustosunkować i wykazać, że przepisy są spełnione. W wydanym Pozwoleniu na budowę mam takie zdanie:

    Zgodnie z art. 35 ust.4 ustawy Prawo budowlane „W razie spełnienia wymagań określonych w ust. 1 oraz w art. 32 ust. 4, właściwy organ nie może odmówić wydania decyzji o pozwoleniu na budowę."

    Przepis powyższy z Prawa budowlanego oznacza, że PnB (Pozwolenie na budowę) nie zależy od woli urzędnika, czy też zgody sąsiada, tylko jest gwarantowane prawnie, jeśli przepisy są spełnione. Z drugiej strony tzw. "zgoda sąsiada" (która jak bumerang powraca tu na forum) miałaby charakter umowy mafijnej czyli sąsiad się zgadza, że ja łamię przepisy o odległościach, ale będzie siedział cicho.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 05-02-2022 o 08:44
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony