dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 45
  1. #1

    Domyślnie Awaryjne otwieranie rolet elektrycznych

    Planuję montaż 10 zewnętrznych rolet okiennych elektrycznych w przyszłości, a teraz elektryk robi instalację.
    Niestety nie mogę się z nim dogadać, co zrobić w przypadku braku prądu, gdy wszystkie rolety będą opuszczone.
    On z uporem maniaka chce przygotować instalację elektryczną w domu pod zasilanie awaryjne z agregatu (kupi se Pan agregat 3-fazowy, będzie Pan niezalezny...). Oczywiście po co mi to, i jaki to koszt. Bo twierdzę, a nie dom buduję i cierpię na nadmiar gotówki... Ta opcja więc odpada.

    Czy jest możliwość awaryjnego zasilania samych rolet i otwarcia ich po kolei korzystając z akumulatora w samochodzie? Ja to widzę tak: chce podnieść rolety a nie ma prądu, to wyjeżdżam samochodem z garażu, podpinam kable do akumulatora, potem pewnie do falowniki, falowniki do jakiegoś gniazdka. Odpalam auto i podnoszę rolety po kolei. I tyle. Albo aż tyle. A elektryk patrzy na mnie jak na idiotę.

    Da się zrobić, co chcę, czy to bez sensu?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Z pomysłem na akumulator nie pomogę - pewnie się da, jeśli akumulator wystarczająco mocny i jak przerobisz 12V na 230V.
    Co do pomysłu awaryjnego otwierania rolet, to jak wiele osób zastanawialiśmy sie. Szybko zdecydowaliśmy , gdy policzyliśmy koszt. Najprostszy sposób to dodanie manualnych linek,by podnieść rolety przy zaniku napięcia. Jednak psuje to wygląd i IMO przyda się może raz na rok? Grunt, że można do budynku się dostać i wyjść. Słyszałem o historiach gdy inwestor nie mógł wyjść z inteligentnego domu, gdy padło zasilanie

  3. #3

    Domyślnie

    Dlatego nie interesują mnie nadmierne koszty, bo przyda się takie otwieranie może raz na rok.
    Samochód z akumulatorem mam, więc dokupienie falownika, to już koszt niewielki.

    Założyłem, że silnik jednej rolety niech pobiera 160W, niech prz starcie będzie to 300W. To chyba nie jest ogromna moc chwilowa dla samochodu i falownika. Ale ja nie jestem elektrykiem.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Zapytaj się jakiegoś elektryka, czy to przejdzie i jest bezpieczne. Rozumiem że osobną linie będziesz wszędzie ciągnął kabel, czy przepinał się w rozdzielni w razie "w"?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Z pomysłem na akumulator nie pomogę - pewnie się da, jeśli akumulator wystarczająco mocny i jak przerobisz 12V na 230V.
    Co do pomysłu awaryjnego otwierania rolet, to jak wiele osób zastanawialiśmy sie. Szybko zdecydowaliśmy , gdy policzyliśmy koszt. Najprostszy sposób to dodanie manualnych linek,by podnieść rolety przy zaniku napięcia. Jednak psuje to wygląd i IMO przyda się może raz na rok? Grunt, że można do budynku się dostać i wyjść. Słyszałem o historiach gdy inwestor nie mógł wyjść z inteligentnego domu, gdy padło zasilanie
    Da się dodać linki do rolet elektrycznych? Czytałem o korbkach ale o linkach nie.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniel_P Zobacz post
    Da się dodać linki do rolet elektrycznych? Czytałem o korbkach ale o linkach nie.
    A korbką będzie zawijać powietrze?
    Może były razem.z korbkami. Już nie pamiętam dokładnie - nie montowaliśmy, tylko rozmawialiśmy na etapie SSO i elektryki. Chodziło o manualny tryb podnoszenia rolet.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Mam takie otwieranie u siebie - mam reflksole, które muszę chronić przed silnym wiatrem, a wiadomo gdy mocno wieje może się zdarzyć, że nie ma prądu.

    Akumulator żelowy 120Ah plus UPS sinus pro 1000W.

    Zasilam z niego całą automatykę - ssterowniki PLC, mini PC, switch 48 portów, routery, moje stanowisko pracy plus właśnie rolety i pergolę (też składana i ochrona rpzed wiatrem). Rolety podnoszone sekwencyjnie - bez dodatkowego obciążenia spokojnie można i wiecej, ale gdy dociskam innymi urządzeniami to już UPS krzyczy.
    Automatyka domowa dba o to by zamykały i otwierały się pojedyńczo.

    Tak BTW agregat 3 fazowy do zasilania domu to słaby pomysł

    Dla sporadycznych akcji możesz sobie zamontować przełącznik sieć - agregat - choćby na tę jedną różnicówkę, która będzie osbługiwała rolety. Wtedy podąłczysz UPS - choćby ten sinus pro. Podłaczysz przewody UPS do akumualtora w aucie, choć nie wiem czy bym odpalał auto. Spokojnie dasz radę podnieść rolety jedna po drugiej. Przy normalnym użytkowaniu na codzień UPS będzie w Twoim przypadku upierdliwy.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    UPS + duży aku i podniesiesz rolety oraz otworzysz bramę. Ważne gdy wrócisz i nie ma światła. Głupio jest osobiście pokazywać jak i w którym miejscu najłatwiej pokonać własne ogrodzenie. Coś wiem w tej materii gdyż mam stalowe sztachety zakończone w szpic i głupio się nad nimi balansuje, nawet w nocy. Z domu łatwiej wyjść gdy nie ma światła, ale przecież nie zostawisz otwartej bramy?
    Przy dużym aku, to piec gazowy może pochodzi nawet dobę...

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Bramę garażową jak i bramę od ogrodzenia bez problemu otworzy się ręcznie bez zasilania (a i potem zamknie...jak trzeba). Wejść można furtką za pomocą klucza chyba, że ktoś nie ma furtki to wtedy skacze po nocach przez płot Problemem faktycznie są rolety bo ręcznie je otworzyć ciężko...

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    UPS + duży aku i podniesiesz rolety oraz otworzysz bramę. Ważne gdy wrócisz i nie ma światła. Głupio jest osobiście pokazywać jak i w którym miejscu najłatwiej pokonać własne ogrodzenie
    Co to znaczy "duzy aku"? Duzy tzn jaki?

    Jeśli chodzi o skakanie przez plot, to jestem przeciwnikiem pchania elektroniki, gdzie popadnie. Co prawda u mnie, to dopiero śpiew przyszłości, ale furtka będzie że zwykła klamka i każdy domownik będzie miał zwykły klucz. Co najwyżej elektrozaczep zwalniany przyciskiem z domu. Bez żadnej klawiatury do wpisania kodu, czytnika kart lub innych pastylek RFID.
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 11-02-2022 o 18:41

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Słyszałem o historiach gdy inwestor nie mógł wyjść z inteligentnego domu, gdy padło zasilanie
    Inwestor musiał być równie inteligentny co dom

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Duży aku to 100 Ah lub 2 x 100 Ah/12V.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Duży Aku i tak nie pozwoli zamknąć i otworzyć wszystkich naraz. Więc albo automat sterujący albo bardzo mocny UPS.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    Zamykać kolejno - sekwencyjnie.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Taki proces zajmuje u mnie 15 minut. Gdybym miał to robić ręcznie to by mi się odechciało.
    Ja bym je podłączył normalnie, a tylko w razie W przełączył na UPS i wtedy podniósł sekwencyjnie. Może się zdarzyć, że przez kilka lat nie będzie nawet takiej potrzeby.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Dla sporadycznych akcji możesz sobie zamontować przełącznik sieć - agregat - choćby na tę jedną różnicówkę, która będzie osbługiwała rolety. Wtedy podąłczysz UPS - choćby ten sinus pro. Podłaczysz przewody UPS do akumualtora w aucie, choć nie wiem czy bym odpalał auto. Spokojnie dasz radę podnieść rolety jedna po drugiej. Przy normalnym użytkowaniu na codzień UPS będzie w Twoim przypadku upierdliwy.
    Możesz wyjaśnić co masz na myśli / na czym polega upierdliwość UPS?

    Mi tak jak twórcy wątku chodzi przede wszystkim o awaryjne otwieranie rolet, ale jak już bym miał taki UPS (i do tego tez akumulator, bo i tak planuje kupić do napędu pontonu), to czemu nie wpiąć obydwa na stale i rozszerzyć podtrzymywanie zasilania na krytyczne urządzenia jak u Ciebie..

  17. #17

    Domyślnie

    [QUOTE=Lukasz11;8120821 Co najwyżej elektrozaczep zwalniany przyciskiem z domu. Bez żadnej klawiatury do wpisania kodu, czytnika kart lub innych pastylek RFID.[/QUOTE]

    Przecież można mieć klucz, rfid i czytnik kodów, żadna z tych opcji nie wyklucza innej, w czym problem?

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Inwestor musiał być równie inteligentny co dom
    To są opowieści "z mchu i paproci", tych którzy widzą zagrożenie w rozwiązaniach smart/inteligentnego domu.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał gryziciel Zobacz post
    Możesz wyjaśnić co masz na myśli / na czym polega upierdliwość UPS?

    Mi tak jak twórcy wątku chodzi przede wszystkim o awaryjne otwieranie rolet, ale jak już bym miał taki UPS (i do tego tez akumulator, bo i tak planuje kupić do napędu pontonu), to czemu nie wpiąć obydwa na stale i rozszerzyć podtrzymywanie zasilania na krytyczne urządzenia jak u Ciebie..

    W normalnym użytkowaniu przychodzi np noc i chcesz zamknąć wszystkie rolety. Wciskasz wtedy przycisk zamknij wszystkie. Przy UPS będziesz musiał to robić jedna po drugiej lub powiedzmy 2. To samo rano gdy chcesz otworzyć.
    Uruchomienie tego przeciąża UPS, który się wyłączy. Nie ma znaczenia czy jest prąd bo UPS cały czas przetwarza napięcie.
    U siebie musiałem dopasować algorytmu i funkcje przycisków i to wszystko dzieje się samo w tle. Ale opuszczenie jednej rolety to np 44 sekundy. Nie wyobrażam sobie klikać tak codziennie 1 po 2 wszystkich.


    Jeśli kupisz akumulator do pontonu to nie użyjesz go w UPS - on musi być tam cały czas, czy jest prąd czy go nie ma. Chyba że znajdziesz UPS, który zrobi automatyczny bypass po odpięciu akumulatora - może mój to nawet ma, nigdy nie testowałem.

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Przecież można mieć klucz, rfid i czytnik kodów, żadna z tych opcji nie wyklucza innej, w czym problem?
    Można mieć i czytnik linii papilarnych plus klucz. Uwielbiam pytania typu Twój dom przestanie funkcjonować jak wyłącza prąd. No tak, a Twój nie?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Owczar co Ty masz za rolety , że 44 sekundy się opuszczają? U mnie na HS'ie to maks chyba 25 sek .

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony