dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maroFX

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-130
    Posty
    46

    Domyślnie zawór trójdrożny do pompy ciepła - przepływy i opory

    Witam
    Taki oto dylemat bo czegoś na logikę nie pojmuję: moja pompa ciepłą posiada przyłącze na gwint 1 calowy chociaż w tym miejscu otwór ma fizycznie 22mm. Żeby zmniejszyć opory i nie piłować pompy dałem wszędzie od pompy do bufora śrubunki 1calowe i rury 28mm. Ale po drodze mam zawór przełączający z siłownikiem, a w nim na wlocie i wylocie otworek średnicy może 13mm . Jaki sens ma taka konstrukcja? Po co wielka średnica przyłącza skoro w środku takie małe przekroje? Co mówi w tym momencie parametr DN25 ? Zawór to dokładnie EXT-SW-E253V4C8 firmy BELIMO i ma przepływ normatywny KV = 6.9 m3/h. Zawór w środku ma klapkę przymykającą jeden z dwóch króćców. Wyobrażałem sobie zawsze, że taki zawór powinien mieć jak największe światło, żeby duży strumień przepychać bez strat. Czy mój zawór ma sens czy dać sobie spokój i zmieniać na coś innego?
    Nie chcę tez przepłacać, a widzę, że prawie 2x droższe zawory maja wcale nie lepsze KV. Wyjątkiem jest chyba Afrizo AZV 643, DN20, KV = 8.0 m3/h

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Przeliczając litry na minuty wychodzi bardzo dużo w zapasie do tego czego PC potrzebuje aby pracowała stabilnie bez wywalania błędów. Z tym że dużo zależy od reszty instalacji , ona może też dalej zmniejszać przepływy.
    Taka np wężownica w bojlerze cwu przeważnie jest z rury fi 22 i pc daje radę .

    ps 13mm średnicy wylotu ? ja mam tego AZV 643 i jest tam co prawda przepustnica która przełącza kierunek wody , światło przelotu jest mniejsze niż przyłącza 1" ale aż tak małe nie jest.
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maroFX

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-130
    Posty
    46

    Domyślnie

    Cytat Napisał e_nygma Zobacz post
    ps 13mm średnicy wylotu ? ja mam tego AZV 643 i jest tam co prawda przepustnica która przełącza kierunek wody , światło przelotu jest mniejsze niż przyłącza 1" ale aż tak małe nie jest.
    tak, może nawet 12.5mm. Tez własnie trafiłem na AZV 643 i wygląda że ma większy przelot. Zawór ma chyba taki obrotowy, a nie klapka z gumy?
    Ogólnie projektuję instalacje bez wężownic w zbiornikach. Bufor w roli sprzęgła wpięty w główny obieg pompy (monoblock 8kw). Wszędzie na zasilaniu przekroje 28mm/1 cal gwinty, mało zakrętów, krótka droga. Może przesadzam ale pompie obiegowej chyba łatwiej? Inne pompy osobno zasilają obiegi grzewcze ze sprzęgła i tam juz 3/4"

  4. #4

    Domyślnie

    Sprawdź dokumentację pompy i jej przepływ nominalny.
    KVS 6,3
    Oznacza, że dla takiego przepływu przy maksymalnym otwarciu zaworu jest 1 bar straty
    Im wyższy KVS tym mniejsze straty generuje zawór przełączający.

    W przypadku małej instalacji z buforem w formie sprzęgła to praktycznie jedyny opór miejscowy na instalacji którą zasila pompa obiegowa wbudowana w jednostkę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony