dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    waka

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    227

    Domyślnie Niedotrzymanie terminu montażu pv- pytania

    Cześć.
    Pod koniec lutego podpisałem umowę z firmą na wykonanie instalacji 9.9kw. W umowie termin wykonania jest do końca marca. Oczywiście nie wyrobią się i zaczynają ściemniać. Pewnie nabrali chętnych i nie mogą się powyrabiac.
    Czy mogę z tego względu rozwiązać z nimi umowę bez żadnego problemu? Podejrzewam, że może być problem ze zwrotem zaliczki. Czy trzeba zakładać jakąś sprawę w sądzie czy UOKiK?
    Czy instalacje może założyć inna firma jeżeli parametry będą takie same, czy mogą być z tym jakieś problemy?
    Licznik został już wymieniony na dwukierunkowy.

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Płaci się za wykonaną robotę, a nie zaliczkuje słowa właściciela. Termin do końca marca to do końca marca a zaliczkę albo Ci oddadzą albo nie. Tylko masz problem innego typu nie wyrobisz się przed kwietniem wpadasz na nowe zasady. A szukaj teraz firmy z terminem na wczoraj!
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    waka

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    227

    Domyślnie

    Z tauronu licznik wymienili i przysłali pismo że przyjmują że instalacja jest założona

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.266

    Domyślnie

    Cytat Napisał waka Zobacz post
    Z tauronu licznik wymienili i przysłali pismo że przyjmują że instalacja jest założona
    To w czym problem ustal szybki termin i przypilnuj a nie się sadź bo to na nic. Nawet przed sądem może być różnie może wykonawcy mieli covid i co zrobisz? Nic.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Energetyka powinna odnotować oddawaną energię do sieci. U znajomego po wymianie licznika na 2-kierunkowy tak na prawdę dopiero po pół roku instalacja uzyskała pełną moc. Przez kilka miesięcy miał podpięte kilkaset wat w panelach GS-50 opartych o ścianę.

    Przyczyna opóźnienia wynikła z tego, że umówieni dekarze po prostu "się zwinęli", a nową ekipę zatrudnił dopiero pod koniec lata.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  6. #6

    Domyślnie

    Tylko sytuacja jest pod bramkowa bo 1.04 zmienia się prawo i jak wspominałem już wielokrotnie ZE może powiedzieć że nie zarejestrował wysłania energii do sieci to instalacja nie w terminie zrobiona. Podobnie jak z bilansowaniem międzyfazowym wszędzie jest a tylko u jednego sprzedawcy działa jak powinno. Się nie podoba sąd określi kto lepiej myśli prawnicy ZE czy Twoja papuga z urzędu.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Tylko sytuacja jest pod bramkowa bo 1.04 zmienia się prawo i jak wspominałem już wielokrotnie ZE może powiedzieć że nie zarejestrował wysłania energii do sieci to instalacja nie w terminie zrobiona. Podobnie jak z bilansowaniem międzyfazowym wszędzie jest a tylko u jednego sprzedawcy działa jak powinno. Się nie podoba sąd określi kto lepiej myśli prawnicy ZE czy Twoja papuga z urzędu.
    Marcin, nie wprowadzaj w błąd. Jeśli tylko zgłoszenie jest zarejestrowane u operatora, to może se on mówić co tylko mu się żywnie podoba - nie będzie to miało kompletnie na nic wpływu. To nie moment wprowadzenia energii do sieci jest decydujący, a termin zgłoszenia. Masz prawo następne 10 lat nie włączać instalacji a i tak będziesz rozliczany na starych zasadach.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  8. #8

    Domyślnie

    Więc kolejny raz pytam o bilansowanie między fazowe każde ZE mówi że ma i tylko jeden robi to dobrze. Rozliczanie wszędzie roczne a Energa 2 miesięczne - i też można. Się nie podoba do sądu.
    Kolejny raz pytam fima weźmie 3000 zleceń i do końca marca zgłosi a roboty będzie robiła przez kolejne 10 lat dzień w dzień i nikt się nie skapnie?
    I tych firm mamy tysiące ja bym przyjął 100 osób do spisywania umów że w 3 dni ogarną zgłoszenia a później dziesięciolecia będą ogarniały instalacje.

    Na zmarłych bym zgłaszał aby za 15 lat prostować że podpisali umowy, ale nie doczekali montażu i teraz spadkobiercy montują.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 28-03-2022 o 22:15
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Więc kolejny raz pytam o bilansowanie między fazowe każde ZE mówi że ma i tylko jeden robi to dobrze. Rozliczanie wszędzie roczne a Energa 2 miesięczne - i też można. Się nie podoba do sądu.
    Więc (tak, wiem, nie zaczyna się od "więc" ) po raz n-ty Ci piszę, że nie masz racji z bilansowaniem. Dopiero obecna ustawa jednoznacznie określa, że bilansowanie wektorowe jest jedynie słuszne. Jesteś w stanie mi wskazać, gdzie wcześniej w ustawie o oze zapisano cokolwiek o "dobrym bilansowaniu wg marcinbbb"? Nie jesteś, bo takiego zapisu nie było. Od 1 kwietnia można ich będzie dopiero o to ścigać i sam zamierzam to zrobić - z jakim skutkiem - dam znać.

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Kolejny raz pytam fima weźmie 3000 zleceń i do końca marca zgłosi a roboty będzie robiła przez kolejne 10 lat dzień w dzień i nikt się nie skapnie?
    I tych firm mamy tysiące ja bym przyjął 100 osób do spisywania umów że w 3 dni ogarną zgłoszenia a później dziesięciolecia będą ogarniały instalacje.

    Na zmarłych bym zgłaszał aby za 15 lat prostować że podpisali umowy, ale nie doczekali montażu i teraz spadkobiercy montują.
    No to na co czekasz? Będziesz ustawiony do końca życia Ignorujesz zapisy w ustawie - spoko, wolno Ci. Ale nie rozumiem, czemu tak zaciekle walczysz w przegranej sprawie. Bez urazy, ale zachowujesz się jak energetyka w stosunku do PV Zapis w ustawie jest i jestem przekonany, że jeśli będą jakieś wtopy na tym tle, to wyłącznie z powodu niewiedzy/niekompetencji konkretnego pracownika i nie będzie to standardem. Nie masz racji, nie sądzisz, że powinieneś odpuścić już?
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  10. #10

    Domyślnie

    Faktycznie PV mam od wczoraj i bilansowanie międzyfazowe interesuje mnie od wczoraj, pytanie po co 7 lat temu przepiąłem całą chałupę na 1 fazę, tę samą na której było wpięte PV. Pytanie dlaczego dzią produkując na 1 fazie 3kW na innej pobierając 3kW jestem 20% w plecy? Ale przecież jak zaznaczasz bilansowanie międzyfaowe jest "słuszne". Nawet gdziueś tu był temat o bilansowanie międzyfazowym którego nie ma.

    ZE ignoruje ustawę że ma mnie rozliczać raz do roku a rozlicza nie co 2 miesiące - nie widzisz problemu? A co mówi ustawa - przypomnisz nam? Od 7 lat nie odpuszczam dlaczego miałbym teraz odpuścić?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Faktycznie PV mam od wczoraj i bilansowanie międzyfazowe interesuje mnie od wczoraj, pytanie po co 7 lat temu przepiąłem całą chałupę na 1 fazę, tę samą na której było wpięte PV. Pytanie dlaczego dzią produkując na 1 fazie 3kW na innej pobierając 3kW jestem 20% w plecy? Ale przecież jak zaznaczasz bilansowanie międzyfaowe jest "słuszne". Nawet gdziueś tu był temat o bilansowanie międzyfazowym którego nie ma.
    Nie zrozum mnie źle. Ja też miałem/mam pretensję o to, że Energa stosuje rozliczanie międzyfazowe metodą algebraiczną, a nie wektorową. Niemniej Energa stosuje rozliczanie międzyfazowe, a to, że ustawodawca nie wskazał wcześniej palcem metody wektorowej, to wina jedynie ustawodawcy, a nie operatora, który dokonał takiego a nie innego wyboru. Bo miał do tego prawo. W ustawie było zapisane, że ma stosować rozliczanie międzyfazowe i Energa to robiła, zgodnie z zasadą "co nie jest wprost zabronione, jest dozwolone". Tak to jest, jak za ustawę biorą się amatorzy albo lobbyści.

    Ale po raz n-ty Ci powtarzam: Energa nie robiła nic niezgodnego z prawem i stosowała się do obowiązujących przepisów w tym zakresie. Dopiero jeśli od 1 kwietnia 2022 nie zmienią na wektorowe, to będą to robili niezgodnie z prawem - tak samo jak w kwestii rozliczania najpierw bieżącego okresu, a dopiero potem najstarszego. Natomiast IMHO jest mały haczyk jeśli chodzi o rozliczanie międzyfazowe. W związku z tym, że od 1/04 wchodzi rozliczanie w okresach godzinnych, będą mogli zrobić to nie na liczniku, tylko w "excelu", ponieważ będą mogli zsumować produkcję/zużycie na wszystkich fazach w danej godzinie i wykazać per saldo. Z punktu widzenia matematyki nie ma znaczenia czy bilansowanie będzie dokonane na liczniku czy w excelu.

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    ZE ignoruje ustawę że ma mnie rozliczać raz do roku a rozlicza nie co 2 miesiące - nie widzisz problemu? A co mówi ustawa - przypomnisz nam? Od 7 lat nie odpuszczam dlaczego miałbym teraz odpuścić?
    Nie, nie widzę problemu, ponieważ nigdy i nigdzie w ustawie (ani wcześniejszych wersjach ani tej obowiązującej od 01/04/2022) nie widziałem zapisu, że operator ma dokonywać rozliczenia raz w roku. Jesteś w stanie przytoczyć odpowiedni paragraf? Pamiętaj, że rozliczenie to nie rachunek - to dwa kompletnie różne byty. ZE miały "przechowywać" energię przez rok i akurat Energa tego się trzymała, nie wiem jak inni.

    Ale przypominam, że od 1 kwietnia będzie można wymagać od operatorów rozliczania międzyfazowego metodą wektorową w okresach godzinnych oraz prawidłowej kolejności rozliczania energii zgromadzonej w wirtualnym magazynie - począwszy od najstarszej. A nie jak obecnie w zależności od operatora, od aktualnego okresu, potem od najstarszego albo proporcjonalnie z każdego okresu czy jeszcze innych wariacji. I o to będzie można jak najbardziej walczyć.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Jak będę następnym razem u rodziny na Kujawach na wszelki wypadek przepnę wszystkie urządzenia na jedną fazę - na której pracuje PV.

    Instalacja PV jest raczej mała - niecałe 3,6 kW w panelach, więc inwerter jest jednofazowy.

    Po co główkować, czy Operator rozlicza energię z PV prawidłowo...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  13. #13

    Domyślnie

    @mitch nadal nie rozumiem dlaczego Energa wysyła mi rachunek raz na 2 miesiące kiedy inne ZE mogą wysłać raz w roku? Jeśli w styczniu i lutym PV się poślizgnie muszę zapłacić za różnicę w poborze energii. Wszelkie inne ZE stosując rozliczenie raz w roku można się u nich zapożyczyć na przyszłość aby styczeń i luty pokryć produkcją z np. maja. W myśl zasady ZE nigdy nie jest winny tylko lobbyści piszą prawo i ZE tych zapisów nie rozumieją.
    Jeśli napięcia na sieci sie nie zgadzają to też nie wina ZE tylko Twoja/moja/Nasza im się może napięcie wahać od 208-251V a jak przekracza to może przez kilka godzin tygodniowo. Dlaczego każda ustawa broni na każdym kroku ZE a nie indywidualnego Kowalskiego? I to Kowalski zawsze musi walczyć z molochem i z założenia być na straconej pozycji.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    @mitch nadal nie rozumiem dlaczego Energa wysyła mi rachunek raz na 2 miesiące kiedy inne ZE mogą wysłać raz w roku? Jeśli w styczniu i lutym PV się poślizgnie muszę zapłacić za różnicę w poborze energii. Wszelkie inne ZE stosując rozliczenie raz w roku można się u nich zapożyczyć na przyszłość aby styczeń i luty pokryć produkcją z np. maja.
    Taka sytuacja generalnie będzie miała miejsce tylko raz, na początku przygody z PV. Dlaczego raz na 2 m-ce? Pytaj Energi, tak mają dla każdego klienta, a nie specjalnie, złośliwie dla prosumenta. Nie podoba się, to idź do innego operatora
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  15. #15

    Domyślnie

    Dziś u znajomego wymieniali licznik, oczywiście zanim wymienili licznik kazali włączyć PV i sprawdzić czy działa dopiero po tym wymienili licznik. Otrzymali przykaz sprawdzania czy instalacja działa poprawnie i dopiero wtedy mają wymieniać, Jeśli instalacji fizycznie nie ma, lub nie ukończona w jakimś stopniu kara 5000zł i brak wymiany licznika. Więc nie ma wybacz instalacja nie założona będzie odebrana już na nowych zasadach. Podobno leżą sterty papierów do przyłączenia i wysłali wszystko co możliwe na wymiany i weryfikację.

    Co podejrzewałem już wcześniej ale sadziliście że wymieniają bez gadania. O ile temat kar ciekawy nie wiem skąd bo nie widziałem nowych protokołów i co w nich jest napisane.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 30-03-2022 o 16:16
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  16. #16

    Domyślnie

    No ale autor wątku twierdzi że jemu już wymienili licznik a instalacja dopiero w drodze. U mnie w tym roku wymieniali i nie pytali czy jest instalacja (a widzieć jej nie mogli z miejsca wymiany licznika). Instalacja oczywiście fizycznie była.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Dziś u znajomego wymieniali licznik, oczywiście zanim wymienili licznik kazali włączyć PV i sprawdzić czy działa dopiero po tym wymienili licznik. Otrzymali przykaz sprawdzania czy instalacja działa poprawnie i dopiero wtedy mają wymieniać, Jeśli instalacji fizycznie nie ma, lub nie ukończona w jakimś stopniu kara 5000zł i brak wymiany licznika. Więc nie ma wybacz instalacja nie założona będzie odebrana już na nowych zasadach. Podobno leżą sterty papierów do przyłączenia i wysłali wszystko co możliwe na wymiany i weryfikację.

    Co podejrzewałem już wcześniej ale sadziliście że wymieniają bez gadania. O ile temat kar ciekawy nie wiem skąd bo nie widziałem nowych protokołów i co w nich jest napisane.
    Ciekawe rzeczy piszesz Bajtuś. Naprawdę. Jeżeli jednak tylko siejesz zamęt, to mam nadzieję, że zbierzesz za to odpowiednią "nagrodę" na koniec.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zbignievsson Zobacz post
    Ciekawe rzeczy piszesz Bajtuś. Naprawdę. Jeżeli jednak tylko siejesz zamęt, to mam nadzieję, że zbierzesz za to odpowiednią "nagrodę" na koniec.
    Ja tylko piszę co usłyszałem od kumpla z wioski obok u którego dziś wymieniali licznik. Na nagrodę z chęcią poczekam.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  19. #19

    Domyślnie

    Dziś wymienili u mnie. Miałem obawy z ww. powodów, ale mimo braku mojej obecności obyło się bez tych czynności. Po 2h znalazłem instalatora i podziękowałem mu. Dobro wraca

  20. #20

    Domyślnie

    Obawy niepotrzebne. To zwykłe farmazony opowiadane przez "ojca założyciela" polskiej fotovoltaiki.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony