dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 14 z 28
Pokaż wyniki od 261 do 280 z 546
  1. #261
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    Ad. 1MPZP jest na stronie gminy, ale składa się z 2 częsci, razem 172 stron.
    Ad. 3 to jest w zasadzie dogadane, w momencie robienia stanu zero, mam również "przekopać" rurociag i zrobić to co wyżej pisałem,
    tylko, że to ma być robota zrobiona albo w piątek, albo w sobote , najlpiej w godzinach bardzo porannych.

    Ad. 4 Dzięki za zestawienie, Ty nie miałeś MPZP dlatego tyle załatwiania w starostwie? W sensie kosztów.
    Ad. 6 przemyśle ten temat jeszcze, ale jak widziałem parterówki 2-spadowe, to w wiekszości nie było tego okna.
    Ad. 7 Tak, takie wymiary ma działka, tak to strzeliłem z dupy, bo chciałbym mieć fontanne ala takie rondo przed domem, dlatego tyle dom cofnąłem, a działka długa..





    Rozumiem Twój tok rozumieniwania i w pewnym sensie bym to uczynił, tylko wiesz, ja będę budował dom jako kawaler, nie wiem jak mi się życie potoczy....
    Skoro mieszkanie 70m^2 jest duże dla rodziny 2+2 ..., to dom 107m^2 dla 1 osoby na razie, a docelowo 2+2 bedzie odpowiedni..
    Mam kolege , ma parterówke 106m^2 w kopercie... naprawdę tam jest mega przestrzenne to...





    Tak jak wyżej, na chwile obecną jestem sam, i mi taka przestrzeń wystarcza zdecydowanie...
    Nie potrzebuje większego, choć z każdej strony, słyszę, że to za mały....
    Ale jak realnie chce ocenić siły na zamiary, czekają nas chore socjalsityczne czasy z gigantycznymi kosztami energii.
    Naprawdę , chce ten dom kiedyś skończyć, a nie budować w nieskonczoność 200m^2, z którego i tak nie będę korzystał.


    Ale Panowie, z kim bym nie gadał( po za forum), to każdy mi mówił, żebym nie robił monolitycznego stropu w parterówce...
    @Kaizen, tutaj w tym watku liczył, że wiązary + podwieszane sufity w cale wiele taniej nie wychodzą(kwestia paru tys zł).

    Ale z kolei strop drewniany nikt tutaj nie ma?
    Nie jest w stanie podać kosztów?
    Albo był ktoś w domu ze stropem drewnianym? Jak to wygląda?
    Jak tylko w restrauracjach(karczmach) takie widziałem na żywo..


    P.S Tak się zanastawiam, w 2019r kupiłem działke, która wcześniej wymagała rozdzielenia od innej działki,
    płaciłem jakaś wiecej za geodete(mój koszt to był) i u notariusza, czy ja czasem nie bedę miał już mapki do celów projektowych? (nawet te zdjęcie co post wyżej zamieściłem, to nie jest fragment takiej mapki? )
    Miałem MPZP. Uchwała ma kilka lub kilkanaście stron. Wow, Twoja ma 172? Chyba że jest dla sporego obszaru... No cóż, bywa
    Jak odejmiesz koszty typu operat i jakieś pierdołki, to najistotniejsze będą:
    - projekt - szacowane 8k
    - erbetka - 0,5k
    - ogrodzenie - 2k
    - przyłącze prąd -1,5k
    - przyłącze woda - 6k
    - papierki z Starostwa - 0,5k
    - mapka - 1k
    - geodeta - 1k
    - geolog - 1k
    - kierownik - 4k
    I mamy 25k a łopata nawet nie wbita ...

    Dokładnie tak samo planowałem z fontanną i rondem Niestety mam wyznaczoną linię zabudowy, więc musieliśmy robić projekt indywidualny z garażem z tyłu domu (i rondem z fontanną)

    Jak budujesz dla siebie, to też bym robił jak Ty - planowałem 110m2 dom, bez garażu w bryle. Lepiej tak, niż 5 lat męczyć się z zamknięciem za dużej budowy. W mojej sytuacji akurat doszło do zmian, bo w międzyczasie poznałem partnerkę i połączyliśmy siły dla budowy 240m2

    Nie jestem pewien ale to nie mapka do celów projektowych - ona dot. tylko jednej działki. Sprawdzę jak wygląda moja jak wrócę do domu.

    Sufity typu regips trochę kosztują - u mnie było to blisko 100 zł/m2 (z grubym ociepleniem) vs strop pełny - na pewno nie będzie taniej niż 30 tys. zł. Dodając wiązary droższe od systemu krokwiowo-jętkowego, to faktycznie różnica może wynieść 10 tys. zł Jeśli robicie część prac sami, to zdecydowanie łatwiej (i taniej) się pracuje bez lanego stropu. Drewniany stop też tylko w starych domach/knajpach widziałem. Nie znam też nikogo, kto taki by robił u siebie. Drewno drogie i kłopotliwe w utrzymaniu. Coraz mniej fachowców zajmujących się obróbką drewna. Może to są przyczyny?
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  2. #262
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    @Sativum,
    żeby nie było śmieszniej, że ja też teraz poznam partnerke i połączymy siły na 240m^2 haha,
    ale schodzac na ziemie zostaje przy swoim 107m^2.

    Ja takich rzeczy jak erbetka czy ogrodzenie nie będe musiał mieć, wiec cos zostaje.

    Jesli chodziło mi o strop drewniany , to o takie cos:
    https://muratordom.pl/budowa/stropy-...uSpX-CxFA.html
    Tutaj nie było wiązarów i sufitu podwieszanego, tylko taki drewniany


    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Ja pisałem że mam strop drewniany - wiązary
    Cenowo wyszło to w roku 2018/19 następująco:
    - wiązary 22600
    - deski na zadeskowanie stropu - 2000
    - legary i kilka płyt osb na stryszek na graty - 2000
    - materiał na sufity podwieszane 9000 (robiłem sam więc bez robocizny)
    RAZEM: 35600

    W tamtym czasie ekipa powiedziała, że za postawienie tradycyjnej więźby wzięliby 6 tyś, drugie 6 tyś wyniosłoby mnie drewno na tą więźbę. Beton na zalanie stropu to wtedy było 3500, 3 tony stali po 2000 za tonę daje 6000. Do tego deski na szalunek, stemple - ok 2000. Otynkowanie sufitu 120m2x25zł=3000
    RAZEM 26500
    W tym nie ma robocizny za strop. Trzeba by tez doliczyć trochę betonu i bloczka fundamentowego pod dodatkową ścianę nośną (przy wiązarach niepotrzebna). Ale zakładając, że wyszło by to z 10 tys. to cena wiązarów w moim przypadku równała się w zasadzie cenie monolitu.

    To wszystko są oczywiście wyliczenia mojego przypadku i sprzed kilku lat. Musiałbyś dokładnie sobie to przeliczyć po dzisiejszych cenach. Ale jak widać szału z wiązarami nie ma bo ich ceny są kosmiczne.





    Wygląda normalnie, bo od spodu masz sufit podwieszany. Wizualnie tak samo jak monolit.
    Koszt bardziej podobny, ale strop monolityczny lepiej wygląda i trwalszy, dlaczego przy podobnej wycenie(nawet liczmy te +/-5tys z) zdecydowałeś się jednak na wiazary? Czas robocizny dużo szybszy, dlatego czy z jakiś innych powodów.

    Chodzi mi o strop drewniany taki jak dałem z arytkułu muratora, całkowice drewniany.

    Ale jeśli chodzi o podwieszanie elementów sufitu do stropu drewnianego(nie wiazar) to się to robi tak samo jak dla wiązar?

  3. #263
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał casual Zobacz post
    W tym porównaniu cenowym masz już podłogę i ściany strychu. Przy monolicie takie koszty też trzeba doliczyć.
    Podłogi strychu nie mam bo wygląda u mnie to tak: 15 cm wełny między wiązary, na to deska i na deskę kolejne 20 cm wełny. Dlatego na stryszek potrzebowałem legary + osb - na powierzchni stryszku podłoga musiała być podniesiona.
    Ale fakt - chcąc uzyskać tą samą funkcjonalność przy lanym stropie muszę doliczyć te 2000 na legary i osb
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  4. #264
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    283

    Domyślnie

    Ah, to na bogato
    U mnie bieda wersja z nasypem na suficie i podłogą z desek 32mm niestruganych na stryszku, spełnia wymogi graciarni za 1600 zł

    @renerd musisz się określić na czym tobie najbardziej zależy. Jeśli na wizualnym efekcie beli na suficie to albo strop drewniany albo jakieś imitacje.
    wg mnie obecnie strop drewniany ma wszystkie wady wiązarowego połączone z ceną monolitu.

    Budujesz dla siebie, więc buduj tak jak jesteś przekonany. Każdy tu ma trochę inne wymagania i sytuację życiową, czy nawet dostęp do majstrów.
    Ja na ten przykład jestem już z małżonką po okresie "rozrodczym" więc wiedziałem, że rozbudowy w górę nie będzie. Chciałem parterówkę i nawet wymóg 35 stopni w MPZP mnie nie zniechęcił. A że z trójkąta szybko-dobrze-tanio w 2021 trzeba było wybierać dwa pierwsze aby uzyskać trzecie to wybrałem wiązary.
    Do tego znaleźć dobre drewno i trzeźwego cieślę było akurat u mnie trudno.

    U ciebie pewnie i tak skończy się na wyprowadzce kiedy panna za robotą pogna do dużego miasta

  5. #265
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.464
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post

    Ale Panowie, z kim bym nie gadał( po za forum), to każdy mi mówił, żebym nie robił monolitycznego stropu w parterówce...
    @Kaizen, tutaj w tym watku liczył, że wiązary + podwieszane sufity w cale wiele taniej nie wychodzą(kwestia paru tys zł).
    Widzisz, próbujesz robić wyceny, jak nie masz nawet projektu. U mnie strop wychodził 10 tysięcy drożej niż wiązary prefabrykowane, a do tego jeszcze przy wiązarach mogłem dać18cm silki jako ścianę nośną, zamiast 24 cm, co byłoby wymagane przy podparciu stropu o rozpiętości 8m. Jak policzyłem, sama zamiana 24 na 18 cm oszczędziła mi ok. 3m2 domu, co przy cenie około 3,5 tysiąca za m2 daje ponad 10 tysięcy. To jest właśnie optymalizacja projektu. Strop musiałby mieć 22cm grubości, co wymusiłoby cofnięcie schodów strychowych wewnątrz garderoby (tam mam schody), co nie było możliwe ze względu na jej planowaną zabudowę. Itd itp.

    Sensowna ścieżka postępowania to pójście do architekta, który wypytuje, doradza i rysuje sobie obraz domu od strony funkcjonalnej. I na koniec coś proponuje, robi wyzualizacje, ew. podpowiada jakiegoś gotowca z katalogów, do których Ty byś nawet nie dotarł.

    Twoja ścieżka to typowa amatorszczyzna: z czego robić ściany, dawać strop z betonu czy drewniany, MUSI być Mokka, bo tak! No ręce opadają. Nie obraź się, chcę Ci pomóc uzmysłowić sobie, że budujesz dom z d*py strony.

    Ty nawet nie wiesz, czy masz mapkę do celów projektowych a "projektujesz" dom, w myślach! Weź ochłoń, pogadaj z jednym architektem, pogadaj z drugim, ochłoń jeszcze raz i usiądź przy ich propozycjach.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #266

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Za 30 tys nie wykończysz poddasza 105m2. Zapomnij.

    Policz wełnę, policz łazienkę na górze, policz gipsy, policz instalacje elektryczne, wentylacyjne, wodne, ogrzewanie, dodatkowe okna, lepsze schody niż wlazowe na strych. Policz ściankę kolankową, policz robociznę.
    Przecież ja nie piszę o wykończeniu poddasza za 30tyś tylko o dołożeniu 30tyś aby zrobić poddasze w stanie surowym do ewentualnego wykończenia na przyszłość.

  7. #267
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Widzisz, próbujesz robić wyceny, jak nie masz nawet projektu. U mnie strop wychodził 10 tysięcy drożej niż wiązary prefabrykowane, a do tego jeszcze przy wiązarach mogłem dać18cm silki jako ścianę nośną, zamiast 24 cm, co byłoby wymagane przy podparciu stropu o rozpiętości 8m. Jak policzyłem, sama zamiana 24 na 18 cm oszczędziła mi ok. 3m2 domu, co przy cenie około 3,5 tysiąca za m2 daje ponad 10 tysięcy. To jest właśnie optymalizacja projektu. Strop musiałby mieć 22cm grubości, co wymusiłoby cofnięcie schodów strychowych wewnątrz garderoby (tam mam schody), co nie było możliwe ze względu na jej planowaną zabudowę. Itd itp.

    Sensowna ścieżka postępowania to pójście do architekta, który wypytuje, doradza i rysuje sobie obraz domu od strony funkcjonalnej. I na koniec coś proponuje, robi wyzualizacje, ew. podpowiada jakiegoś gotowca z katalogów, do których Ty byś nawet nie dotarł.

    Twoja ścieżka to typowa amatorszczyzna: z czego robić ściany, dawać strop z betonu czy drewniany, MUSI być Mokka, bo tak! No ręce opadają. Nie obraź się, chcę Ci pomóc uzmysłowić sobie, że budujesz dom z d*py strony.

    Ty nawet nie wiesz, czy masz mapkę do celów projektowych a "projektujesz" dom, w myślach! Weź ochłoń, pogadaj z jednym architektem, pogadaj z drugim, ochłoń jeszcze raz i usiądź przy ich propozycjach.
    Cenię sobie komentarze Kolegi, ale tu się nie zgadzam w części:
    W mojej ocenie budowę zaczynamy od:
    1) ocena stanu prawnego, formalnego
    2) ocena naszych możliwości
    3) opracowanie głównych założeń i koncepcji
    4) przekucie pkt 3 w realny kształt

    Czyli najpierw ustaliłbym co i jak chcę, porozmawiał z kimś kto uczciwie i krytycznie oceni taki plan (i tak nawet kilka razy - może to Kolega chciał podkreślić), a dopiero poszedłbym do projektanta. Ma być po naszemu, a nie tak jak chce projektant (bywa tu różnie)
    Natomiast racja, że ilość szczegółów i implikacje naszych decyzji bywają często niedoceniane przez osoby rozpoczynające budowę

    @Randerd Tak wygląda mapka:
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  8. #268
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Cytat Napisał casual Zobacz post
    Ah, to na bogato


    @renerd musisz się określić na czym tobie najbardziej zależy. Jeśli na wizualnym efekcie beli na suficie to albo strop drewniany albo jakieś imitacje.
    wg mnie obecnie strop drewniany ma wszystkie wady wiązarowego połączone z ceną monolitu.

    Budujesz dla siebie, więc buduj tak jak jesteś przekonany. Każdy tu ma trochę inne wymagania i sytuację życiową, czy nawet dostęp do majstrów.
    Ja na ten przykład jestem już z małżonką po okresie "rozrodczym" więc wiedziałem, że rozbudowy w górę nie będzie. Chciałem parterówkę i nawet wymóg 35 stopni w MPZP mnie nie zniechęcił. A że z trójkąta szybko-dobrze-tanio w 2021 trzeba było wybierać dwa pierwsze aby uzyskać trzecie to wybrałem wiązary.
    Do tego znaleźć dobre drewno i trzeźwego cieślę było akurat u mnie trudno.

    U ciebie pewnie i tak skończy się na wyprowadzce kiedy panna za robotą pogna do dużego miasta
    Nie mam doświadczenia dla tego pytam, poddasze bedzie tylko graciarnia i taką role będzie pełnić.
    Te ostatnie raczej nie osiągalne.


    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Widzisz, próbujesz robić wyceny, jak nie masz nawet projektu. U mnie strop wychodził 10 tysięcy drożej niż wiązary prefabrykowane, a do tego jeszcze przy wiązarach mogłem dać18cm silki jako ścianę nośną, zamiast 24 cm, co byłoby wymagane przy podparciu stropu o rozpiętości 8m. Jak policzyłem, sama zamiana 24 na 18 cm oszczędziła mi ok. 3m2 domu, co przy cenie około 3,5 tysiąca za m2 daje ponad 10 tysięcy. To jest właśnie optymalizacja projektu. Strop musiałby mieć 22cm grubości, co wymusiłoby cofnięcie schodów strychowych wewnątrz garderoby (tam mam schody), co nie było możliwe ze względu na jej planowaną zabudowę. Itd itp.

    Sensowna ścieżka postępowania to pójście do architekta, który wypytuje, doradza i rysuje sobie obraz domu od strony funkcjonalnej. I na koniec coś proponuje, robi wyzualizacje, ew. podpowiada jakiegoś gotowca z katalogów, do których Ty byś nawet nie dotarł.

    Twoja ścieżka to typowa amatorszczyzna: z czego robić ściany, dawać strop z betonu czy drewniany, MUSI być Mokka, bo tak! No ręce opadają. Nie obraź się, chcę Ci pomóc uzmysłowić sobie, że budujesz dom z d*py strony.

    Ty nawet nie wiesz, czy masz mapkę do celów projektowych a "projektujesz" dom, w myślach! Weź ochłoń, pogadaj z jednym architektem, pogadaj z drugim, ochłoń jeszcze raz i usiądź przy ich propozycjach.

    A jak ma to wyglądać jak nie amatorszczyzna, jak działam prywatnie na granicy inżynierii/automatyki i IT i co mam pojęcia o budownictwie?

    Ludzie tutaj mi pomagają, doradzili parterówke, ja pisałem jaki chce rozkład pomieszczeń , a Mokka idealnie to spęłnia, metraż jest ok, kąt nachylenia dachu narzuca gówniany MPZP .
    Wysłałem 21 maili do architetktów o wycene , na razie odpowiedź od 2, jak coś sensownie odpisza to się do nich udam.

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Cenię sobie komentarze Kolegi, ale tu się nie zgadzam w części:

    @Randerd Tak wygląda mapka:
    Dzięki serdecznie

  9. #269
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.464
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    A jak ma to wyglądać jak nie amatorszczyzna, jak działam prywatnie na granicy inżynierii/automatyki i IT i co mam pojęcia o budownictwie?

    Ludzie tutaj mi pomagają, doradzili parterówke, ja pisałem jaki chce rozkład pomieszczeń , a Mokka idealnie to spęłnia, metraż jest ok, kąt nachylenia dachu narzuca gówniany MPZP .
    Wysłałem 21 maili do architetktów o wycene , na razie odpowiedź od 2, jak coś sensownie odpisza to się do nich udam.
    To może lepiej porozmawiaj osobiście, czy są zainteresowani zaprojektowaniem domu. To nie kupowanie bułek, tylko twórcza sztuka podszyta inżynierią.

    Jakbym miał myśleć o poddaszu użytkowym, to dach bym dał na 45 stopni, czyli dużo więcej niż dolna granica "gównianego" MP. Wcale nie będziesz miał dodatkowych 105 m2, tylko sporo mniej użytecznej powierzchni. Nie jesteś architektem, tylko amatorem, ale wiesz na 100% że Mokka ma idealny rozkład i powierzchnię.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  10. #270
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Panowie,

    Jakieś pierwsze koty za płotem za mną .

    Bylem w gminie i złozyłem wniosek o wypis i wyrys z MPZP.
    Z racji tego, że jest to domek jednorodzinny, nie będzie to nic kosztowało.
    Pan z gminy(mega spoko gość), polecił mi architekta, który pracuje w domu(jest w okolicy).
    Dodatkowo powiedział, że ta opinia geologiczna jest chyba niepotrzebna i to wyrzucenie kasy w błoto(wiemy jaki tutaj jest grunt, są domy w okolicy...)


    Zadzwoniłem do niego i wstępnie my pogadali, ma mu wysłać dane i sie spotkamy u mnie na działce jak to wygląda.
    Mówiłem mu o tym kącie nachylenia dachu 35 stopni, a on mi powiedział, że to nie problem, że zrobi się na 30 stopni, bo on sam tak ma.
    Architekt naprawdę spoko, doradza, gdzie tanio kupić materiały i z czego budować.
    Mówił, że totalnie nieopłaca się kupować projektów domu, bo roboty wiele mniej nie ma.



    I teraz to naprawdę zmienia postać rzeczy....

    Dodatkowo byłem u geodetki i zleciłem mapkę do celów projektowych.

  11. #271
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Super. Zacząłeś etap - formalności Powodzenia. Zachęcam do założenia wątku z budową w sekcji dzienniki budowy.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  12. #272
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.464
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ranerd Zobacz post
    Mówił, że totalnie nieopłaca się kupować projektów domu, bo roboty wiele mniej nie ma.
    I teraz to naprawdę zmienia postać rzeczy....
    Nie mówiąc o rojach błędów w tych projektach. Teraz rozmawiasz z zawodowcem i się tego trzymaj.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  13. #273
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Super. Zacząłeś etap - formalności Powodzenia. Zachęcam do założenia wątku z budową w sekcji dzienniki budowy.
    Założe dziennik, gdy dostanę pozwolenia.

    Napisałem później bardzo długi mail do tego projektanta, chyba na niego zdecyduje się nawet bezwględu na cene,
    nie ma specjalnego biura, ale jest doświadczony, polecony i z moich terenów, zna rynek tutaj cen itd.

    Fragment mojego maila do niego:

    Kod:
    Co ja oczekuje od budynku.
    - Dom parterowy
    - 3 pokoje, spiżarnia, łazienka z toaletą, toaleta pomieszczenie techniczne(też około 7-8m^2 bo tam by były rozdzielacz hydrauliczny, rozdzielnica elektryczna i inne magazynki, graty), salon otwarty z kuchnią, wejście na poddasze przez opuszczane schody lub z pomieszczenia technicznego( w mokk'e) ten układ właśnie był.
    - Dach dwuspadowy
    - Jakieś uozdobienie wejscia, w Mokke' to wlaśnie wnęka taką role pełni, bo nie chce typowej "stodoły"
    - Ogrzewanie pompą ciepła powietrze - woda
    - Brak kominka
    - Wymiar tak do 110m^2.
    - brak okien narożnych(nie chce zbędnych kosztów)

  14. #274

    Domyślnie

    O poddaszu było już wiele, pytanie do Ciebie, czy jesteś pewien, że ta powierzchnia - nawet nieużytkowa - się jednak nie przyda.

    Wyobraźmy sobie, że tak jak ja masz zajawkę, by zrobić siłownię w domu. Na którą potrzeba, no, z 10m^2 minimum, by pomieścić ławeczkę i obciążenia bez potykania się o własne nogi - więcej, jeśli dołożysz przyrządów.

    Niby 107m^2 w chacie, ale w salonie tego nie postawisz, w sypialni nie, w gabinecie do pracy nie, w kotłowni się nie zmieści, łazienka odpada, w pokojach dzieciaki i tam też nie.

    Wtedy lipa, musisz dostawiać jakiś budynek gospodarczy, a to jest od nowa papierologia i koszt od cholery większy, niż ta nieszczęsna ścianka kolankowa na etapie budowy.

    O ile poddasze nie jest specjalnie korzystne w cenie m^2 uwzględniając wygodę - do zamieszkania - to nadal jest cholernie tanim sposobem na uzyskanie dużej powierzchni krytej do różnych celów. Ja za tą ścianę kolankową z materiałem i robocizną dałem koło 3000zł. Minus taki, że wyciąga dom w górę i robi go brzydszym, plus - to praktycznie podwoiło powierzchnię użytkową. I teraz na tym poddaszu zmieszczę siłownię, suszarnię, warsztat i graciarnię - i nadal zostanie od groma miejsca.

    Tak więc zależnie od potrzeb. Oczywiście jeśli liczysz każdy grosz, to 3000zł to dużo. Jednak w koszcie ogólnym domu (zejdzie Ci pewnie ze 400 tysięcy minimum na sam dom do stanu deweloperskiego) - to jest to pryszcz, a jednak zyskujesz realne metry kwadratowe powierzchni. Nawet, jeśli nigdy tego nie wykończysz w żaden sposób, to nadal jest to dostępne do różnych celów.

    Kwestia tego, jak bardzo chcesz zoptymalizować koszt budowy, no i oczywiście - czy jesteś w stanie pogodzić się z brzydszym domem.

  15. #275
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    283

    Domyślnie

    Z drugiej strony stawianie domu z hasłem "wyobraźmy sobie" może spowodować, że i 250m będzie za mało.

  16. #276
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mokebe Zobacz post
    Wyobraźmy sobie, że tak jak ja masz zajawkę, by zrobić siłownię w domu. Na którą potrzeba, no, z 10m^2 minimum, by pomieścić ławeczkę i obciążenia bez potykania się o własne nogi - więcej, jeśli dołożysz przyrządów.
    Mam parterówkę bez ścianki kolankowej i przy kącie dachu 25 stopni i na strychu jest wystarczająco miejsca na siłownię czy coś innego. Problemem przy wykorzystaniu jest nie miejsce a brak ocieplenia połaci (ocieplałem strop). Latem jest tam z 50 stopni a zimą w zasadzie tyle co na dworze. Jakbym chciał wykorzystać strych na coś innego niż graciarnię, to musiałbym ocieplić połacie, zabudować jakimś rigipsem a to już nie są małe koszty.

    Nie mówię już nawet o tym że 3000 to na materiał na ściankę kolankową nie starczy a co tu mówić o całości.
    Ostatnio edytowane przez Nurek_ ; 15-07-2022 o 07:26
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  17. #277
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.464
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Mam parterówkę bez ścianki kolankowej i przy kącie dachu 25 stopni i na strychu jest wystarczająco miejsca na siłownię czy coś innego. Problemem przy wykorzystaniu jest nie miejsce a brak ocieplenia połaci (ocieplałem strop). Latem jest tam z 50 stopni a zimą w zasadzie tyle co na dworze. Jakbym chciał wykorzystać strych na coś innego niż graciarnię, to musiałbym ocieplić połacie, zabudować jakimś rigipsem a to już nie są małe koszty.
    Kilka osób namawia na siłownię na poddaszu, ale chyba sami na siłowni nigdy nie byli. Siłownia to miejsce, gdzie:
    1. panuje temperatura 22-30 stopni, co zapobiega kontuzjom mięśni. Na siłownię chodzi się regularnie albo nie ma to sensu, czyli trzeba zapewnić taką temperaturę przez cały rok!
    2. potrzeba ogromnych ilości powietrza, co wymusza wentylację mechaniczną
    3. wyposażenie to trochę więcej niż ławeczka. Podstawowe wyposażenie zapewni prędzej rehabilitację niż poprawne, rozwojowe wykonywanie ćwiczeń.
    4. na ścianach są lustra, chyba wiadomo po co.


    Czyli oprócz zapewnienia temperatur potrzeba pełnej i wydajnej wentylacji.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  18. #278
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ranerd

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    34-600
    Posty
    157

    Domyślnie

    Panowie,
    nie chce siłowni na poddaszu, przerabiałem to wiele lat temu w domu rodzinnym na strychu.

    Metraż mi odpowiada.
    O co mogę architekta jeszcze zapytać?
    Zadałem mu pytanie, o ulokowanie na działce, o naslonecznienie itd, ma sie zapoznać z materiałami dać wstępną wycene i jeśli mi pasuje, to wizyta na działce itd.

    Potrzeba teraz odwiertów geologicznych ? (Extra dom pisał, że to konieczne, w gmienie mi powiedzieli, że nie) .

    Po zatym ciekawostka.
    Wpłyneły na maila kolejne oferty na adaptacje gotowego projektu - ceny od 2700 do 8000 zł .

    I z oferteo dzwonił gość, mówił, że może być moim kierownikiem budowy - kwota 7000zł (5 wizyt).
    Podziekowałem grzecnzie.

  19. #279
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.464
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o badania geotechniczne gruntu, to nawet jak nie trzeba warto je zrobić. Architekt powinien ich zażądać (a raczej opinii na ich podstawie).
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  20. #280
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Zdecydowanie warto zrobić badania gruntu.

    Od października zeszłego, po nowelizacji są obowiązkowe, jeśli projektant nie podpisze się , że są typowe i nie widzi takiej potrzeby. Możesz sprawdzić sam. Jest to chyba w rozporządzeniu o wytycznych dla tworzenia projektów budowlanych.
    Moim zdaniem kluczowe są założenia jakie dasz projektantowi do zrobienia indywidualnego - rozpisze mu na kartce jak chcesz by wyglądał dom. Kolejne ważne rzeczy : rodzaj fundamentu, rodzaj wentylacji, rodzaj dachu, materiał nośny ścian i pokrycie dachu, jakie okna i drzwi - gdzie i wymiary. Kolejne pytanie - czy w cenie zrobi branzowki i projekty przyłącza, wysokość sufitu, grubość wylewki, izolacji ściana, podłoga, dach

Strona 14 z 28

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony