dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 10 z 21
Pokaż wyniki od 181 do 200 z 401
  1. #181
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    No właśnie, ile tak naprawdę ma zdrożeć gaz?

    Ktoś wesprze jakimiś danymi (i ich źródłem)?

    Na własne potrzeby robiłem takie luźne założenia:
    # jako, że ceny energii mamy w PL częściowo regulowane, dlatego czynnik polityczny ma tu decydujące znaczenie.
    Podobno noworoczna 2022 podwyżka gazu o 87% podyktowana była polityczną zgodą na rozłożenie podwyżek na dłuższy okres. Za portalem wysokie napięcie: https://wysokienapiecie.pl/75273-pan...-pradu-i-gazu/
    koszt MWh wzrósł z średniej 100 zł, a po lecie 2021 z okolic 200 zł, do 400 zł na początku tego roku. Skumulowany wzrost wyniósł więc 400%. Politycy zgodzili się do tej pory na podniesienie taryfy o 87%, to znaczyłoby, że PGNIG oczekuje na kolejny wzrost przynajmniej 100-200%. Obecnie cena (spekulacyjna?) wynosi na TGE i TTF ok. 1000 zł/MWh.
    Na podstawie tych danych przygotowuję się na koszt kWh z gazu na poziomie 60-80 gr.


    # Jeśli mowa o EE, to w sierpniu 2021 r. cena MWh wynosiła 360 zł. W sierpniu 2022 r. już 1600 zł. To wzrost o 450% Cena kwh EE to obecnie ok. 70 gr.
    Oznacza to, że uwolniona cena EE mogłaby wynieść powiedzmy 3 zł/kwh, przy uwolnionej cenie gazu 1,50 zł/kWh. Wydaje się, że relacja ceny EE/gaz pozostaje niezmienna od dłuższego czasu, nieprawdaż?
    Politycznie skala podwyżek będzie ograniczana do: gaz 80 gr/kWh, EE 2 zł/kWh?

    Ciekawe jak będzie to wyglądać po oddaniu do używania pierwszego bloku EA.

    PS @Kaizen, widzę, że nie ogarniasz... a poza tym koniec OT. Popytaj się.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  2. #182
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Co do ceny prądu, licząc 2 zł za kwh, jak to wpłynie na popularność PC, która w zeszłym i tym roku wystrzeliła?
    Dla 120 m2 domu zapotrzebowanie na ogrzewanie przyjmijmy 4000 kwh energii + 2000 kwh na produkcję ciepłej wody + 2000 kwh na potrzeby bytowe. Jak się to ma do ogrzewania gazem?
    Mój dom 120m2 to niecałe 3000 kWh na sezon grzewczy na CO i CWU, więc bez przesady, nie jest tak xle....
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  3. #183
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    W sierpniu 2022 r. już 1600 zł.
    Rynkowa miesięczna cena energii wyniosła w sierpniu 2022 1023,42zł/MWh. Dzisiejsza zaś mieści się w zakresie 830-1500

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    PS @Kaizen, widzę, że nie ogarniasz... a poza tym koniec OT. Popytaj się.
    Kogo mam pytać? Prawników? Oni nie znają słowa "wynajem". Nie ma go w języku prawniczym.

  4. #184

    Domyślnie

    [QUOTE=Ratpaw;8153215]Aha, PC jest zajebista, bo jest zła.[/QUOTE
    Sam Kaizen pisał, że rdzewieje...

  5. #185
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.465
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    Sam Kaizen pisał, że rdzewieje...
    Zupełnie inaczej niż klimatyzator, który pewnie Kaizenowi w ogóle nie zardzewieje. Trzeba mieć swój rozum i nie łykać "propagandy", tak dystrybutora jak i forumowiczów.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #186
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Na podstawie tych danych przygotowuję się na koszt kWh z gazu na poziomie 60-80 gr.

    .
    No nie może tyle kosztować bo od pewnego czasu trąbią , że wprowadzą coś ala to ciepło systemowe i max podwyżka 42%. Mowa oczywiście o gazie dla gospodarstw domowych bo firmom to wiadomo że dopierniczą normalnie.

  7. #187

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    (...)
    Ciekawe jak będzie to wyglądać po oddaniu do używania pierwszego bloku EA.
    Jak ma wygladac? Raczwj nie stanieje. Budowa atomówki to ogromne koszty. Wiadomo, ze je poniosą odbiorcy energii elektrycznej.
    Dodatkowo, jeśli wybudują taką elektrownie w miejscu gdzie nie ma obecnych elektrowni, to bedzue trzeba dodatkowo wybudować sieci przesylowe. A to kolejne koszty.
    Poza tym już od dawna eksperci mowią, ze sieć przesyłowa w Polsce jest przestarzala i wymaga wręcz gigantycznych nakładow.
    Jesli do tego dodamy jeszcze rozwoj zielonej energii (UE kladzie na to nacisk), to raczej marne szanse, zeby ceny energii elektrycznej w przyszlosci spadly. Nawet, jest sytuacja na rynku węgla i gazu wroci do normalnosci.

  8. #188
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    No nie może tyle kosztować bo od pewnego czasu trąbią , że wprowadzą coś ala to ciepło systemowe i max podwyżka 42%. Mowa oczywiście o gazie dla gospodarstw domowych bo firmom to wiadomo że dopierniczą normalnie.
    Nie słyszałem. Masz gdzieś link by poczytać o tym?
    Myślę, że podniosą cenę o 50%, a po wyborach przynajmniej o kolejne 50% oznaczałoby to wzrost do 45 gr/kWh a potem 60-70 gr.

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Jak ma wygladac? Raczwj nie stanieje. Budowa atomówki to ogromne koszty. Wiadomo, ze je poniosą odbiorcy energii elektrycznej.
    Dodatkowo, jeśli wybudują taką elektrownie w miejscu gdzie nie ma obecnych elektrowni, to bedzue trzeba dodatkowo wybudować sieci przesylowe. A to kolejne koszty.
    Poza tym już od dawna eksperci mowią, ze sieć przesyłowa w Polsce jest przestarzala i wymaga wręcz gigantycznych nakładow.
    Jesli do tego dodamy jeszcze rozwoj zielonej energii (UE kladzie na to nacisk), to raczej marne szanse, zeby ceny energii elektrycznej w przyszlosci spadly. Nawet, jest sytuacja na rynku węgla i gazu wroci do normalnosci.
    Słuszna uwaga. W koszcie energii będzie zaszyty podatek od budowy elektrowni i tyle z tego będzie. No ale coś trzeba było robić przez ostatnie 30 lat niż budzić się jak jest już kryzys. Ale lepsze i to niż nic nie robić.

    --------------CUT HERE -------- (OT) --------------------------------
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    "wynajem". Nie ma go w języku prawniczym.


    Rebus: dyskutować z samym sobą + nie mieć nawet wtedy racji? = K _ _ Z _ _
    Nie zapomnij pouczyć sędziów SN, że tak się nie mówi "po prawniczemu" xD
    --------------CUT HERE -------- (OT) --------------------------------
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 22-09-2022 o 11:15
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  9. #189
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Nie słyszałem. Masz gdzieś link by poczytać o tym?
    Myślę, że podniosą cenę o 50%, a po wyborach przynajmniej o kolejne 50% oznaczałoby to wzrost do 45 gr/kWh a potem 60-70 gr.
    -
    Linku teraz nie znajdę ale gdzieś czytałem o takich pomysłach (oczywiście to żaden pewnik bo cholera wie jak będzie).
    Tak wracając do energii elektrycznej to pamiętajmy, że teraz może i dadzą limit tych 2000 kwh po "starej cenie" ale docelowa cena za 1 kwh to już zawsze będzie ta wyższa czyli koło 2zł... Po wyborach skończą się dotacje itp.

  10. #190
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    --------------CUT HERE -------- (OT) --------------------------------



    Rebus: dyskutować z samym sobą + nie mieć nawet wtedy racji? = K _ _ Z _ _
    Nie zapomnij pouczyć sędziów SN, że tak się nie mówi "po prawniczemu" xD
    --------------CUT HERE -------- (OT) --------------------------------
    Nie ten wyraz podkreśliłeś - przeczytaj ten wyraz, który dałem w cudzysłowie i jeszcze raz wciśnij ctrl+f. Ale lepiej zrób to w KC czy innych ustawach. Bo sądy to potrafią różne rzeczy wypisywać więc jakaś szansa, że w wyrokach znajdziesz jest (choć bym się nie zakładał). A tak przy okazji - najem okazjonalny to w jedną stronę, a w drugą wynajem? Sprawdź

    A powiedz mi, ten wyrok jest w różnych sprawach, czy te słowo "najem" dotyczy usługi "wynajęcia"? Czy może sąd się pomylił, i powinno być "WYnajem jachtu a podatek VAT"?

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	temp.jpg
Wyświetleń:	270
Rozmiar:	31,3 KB
ID:	460987  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-09-2022 o 11:51

  11. #191
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    Sam Kaizen pisał, że rdzewieje...
    Nie przypominam sobie, żebym to pisał. Gdzie to przeczytałeś?

  12. #192
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Linku teraz nie znajdę ale gdzieś czytałem o takich pomysłach (oczywiście to żaden pewnik bo cholera wie jak będzie).
    Tak wracając do energii elektrycznej to pamiętajmy, że teraz może i dadzą limit tych 2000 kwh po "starej cenie" ale docelowa cena za 1 kwh to już zawsze będzie ta wyższa czyli koło 2zł... Po wyborach skończą się dotacje itp.
    Jestem ciekaw, bo pojawiają się hasła blokowania cen na poziomie europejskim:
    https://wysokienapiecie.pl/75713-bru...da-przed-zima/
    Podano tam wyjaśnienie dlaczego to się uda:
    "Wytwórcy energii z OZE, atomu czy węgla brunatnego są dziś głównymi beneficjentami kryzysu. Koszty mają takie same jak wcześniej, ale ceny, a więc i zyski, dużo większe. Dlaczego tak się dzieje? Owymi ostatnimi elektrowniami wyznaczającymi ceny na rynku energii w większości krajów UE są bloki gazowe. Gdy ceny gazu poszybowały w górę, w ślad za nimi poszły ceny prądu. Wyjątkiem jest Polska, gdzie nie ma elektrowni gazowych, a ceny określają najdroższe elektrownie na węgiel kamienny."

    Czy z tego powodu można sądzić, że ceny się ustabilizują na tę zimę? Czyt faktycznie, obecna sytuacja to czysty zysk i spekulacja PL elektrowni? Ktoś ogarnia lub jest z branży?

    -----------OT----------------
    Nie bez przyczyny pisałem, że dyskutujesz sam ze sobą (jak zwykle). Poczytaj #187 bo o tym była mowa.
    Wstydem jest nie przyznać się do braku wiedzy. Myślałem, że to wyczerpie temat, ale Ty dalej brniesz....ech.
    PS. a same słowo "wynajem" (bez odmian formy) jest użyte 811 razy w aktach prawnych publikowanych w Dz.U.
    Bez odbioru.
    -----------OT----------------
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  13. #193
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    PS. a same słowo "wynajem" (bez odmian formy) jest użyte 811 razy w aktach prawnych publikowanych w Dz.U.
    Daj namiary na konkretną ustawę. I oznacza coś innego, niż najem?

    Edyta.
    Przywołam jeszcze ten autorytet, skoro gazetą prawną gardzisz:
    Uświadomiwszy sobie wariantywność (tożsamość znaczeniową) par nająć - wynająć, najem - wynajem, przejdziemy teraz do czasownika podnająć i rzeczownika podnajem.

    Przyznasz się do błędu?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-09-2022 o 12:21

  14. #194

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie przypominam sobie, żebym to pisał. Gdzie to przeczytałeś?
    Parę m-cy temu... dajmy spokój, mało ważne.
    Ten z Baltyku, ma nierówno pod sufitem.

  15. #195
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    Parę m-cy temu... dajmy spokój, mało ważne.
    Mi tam przeszkadza, jak mi się przypisuje słowa, których nie napisałem. Takie wciskanie słów, których nie napisałem/nie powiedziałem jest wskaźnikiem uczciwości autora.

  16. #196

    Domyślnie

    To bylo coś z serwisowaniem, zeby sprawdzic, czy rdzewieje... coś w tym rodzaju. Nie pisałes doslownie, może żle zrozumialem.

  17. #197

    Domyślnie

    Co do ceny gazu to myślę że to zależy jaki będzie początek zimy bo od tego z kolei zależy jak szybko zaczną się wyczerpywać rezerwy (notabene jedne z najniższych w EU w stosunku do zużycia). 50% to by była superpromocja a przy ciężkiej zimie także strzał w kolano. Dla mnie scenariusz bazowy to 100% od Stycznia, czyli jakieś 40-50gr z przesyłem.

  18. #198
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alessandro Zobacz post
    To bylo coś z serwisowaniem, zeby sprawdzic, czy rdzewieje... coś w tym rodzaju. Nie pisałes doslownie, może żle zrozumialem.
    Uroiłeś coś sobie.
    Za to przyznaję się do regularnego cytowania stwierdzenia Mitsubishi:
    with a professionally maintained Ecodan heat pump unit offering an average lifespan of 15 - 20 years
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-09-2022 o 17:23

  19. #199
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    Co do ceny gazu to myślę że to zależy jaki będzie początek zimy bo od tego z kolei zależy jak szybko zaczną się wyczerpywać rezerwy (notabene jedne z najniższych w EU w stosunku do zużycia). 50% to by była superpromocja a przy ciężkiej zimie także strzał w kolano. Dla mnie scenariusz bazowy to 100% od Stycznia, czyli jakieś 40-50gr z przesyłem.
    Wiesz, rozumiem obiektywne - rynkowe przyczyny dlaczego powinno drożeć, ale z uwagi na decydujący czynnik polityczny (wybory 2023) uważam, że rząd nie podejmie tutaj drastycznych kroków. Stąd prognoza 50%, a w każdym wypadku nie przekroczy 100%
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  20. #200

    Domyślnie

    Po podwyżce o 100% nadal cena byłaby ponad dwa razy mniejsza od rynkowej po ostatnich spadkach dlatego uważam to za konserwatywny wariant. To jest kwestia kilkudziesięciu mld pln dotacji dla PGNiG, nie w kij dmuchał nawet jak drukujom na potenge a przecież to za sam gaz a jeszcze muszą dać na prąd, wegiel.
    Ostatnio edytowane przez marvinetal ; 22-09-2022 o 20:39

Strona 10 z 21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony