dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 113 z 135
Pokaż wyniki od 2.241 do 2.260 z 2694
  1. #2241
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.396
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    Poczytaj o bilansowaniu godzinowym...
    To do mnie? Nic nie pisałem o bilansowaniu godzinowym.
    Nie myl bilansowania godzinowego z cenami godzinowymi.

  2. #2242

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    To że masz gwarancję pobrania od Ciebie tej energii, nawet gdy OSD jej nie potrzebuje, czyli że na magazynowanie energii net-meterowców składają się wszyscy użytkownicy systemu.
    Po pierwsze, OSD nigdy nie potrzebował, nie potrzebuje i nie będzie potrzebował energii od prosumentów bo ma swoją do sprzedania. Zrobi wszystko aby tej energii od prosumentów nie było. Jedną z metod jest przekonywanie takich jak Ty do pisania tego co właśnie tu popełniłeś.
    Po drugie, nie mam żadnej gwarancji pobrania mojej energii przez OSD bo wystarczy że ten OSD podniesie napięcie w sieci a mój inwerter się wyłączy i niczego do sieci nie wprowadzę.
    OSD nie musi nawet tego podnoszenia napięcia robić świadomie (choć często robi). To się odbywa automatycznie gdy sieć nie ma gdzie odprowadzić pobranej energii.
    Jednocześnie ten sam OSD zmusi mnie do zakupu ich energii, na moje potrzeby, chociaż miałbym swoją gdyby mi OSD inwertera nie wyłączył.

    Poczytaj trochę o tych problemach zanim się tak kategorycznie wypowiesz.
    Ostatnio edytowane przez stos ; 14-12-2023 o 13:23

  3. #2243
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    295

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Po pierwsze, OSD nigdy nie potrzebował, nie potrzebuje i nie będzie potrzebował energii od prosumentów bo ma swoją do sprzedania.
    Z punktu widzenia tych rozważań stan faktyczny jest nieistotny, liczy się stan prawny. Masz prawo podłączyć swoją mikroinstalację do sieci, i oczekujesz że OSD ją odbierze. Przyznam, że nie wczytywałem się czy ma taki obowiązek, ale to nieistotne, bo patrz niżej.
    Cytat Napisał stos Zobacz post
    wystarczy że ten OSD podniesie napięcie w sieci a mój inwerter się wyłączy i niczego do sieci nie wprowadzę.
    Pełna zgoda, ale ten sam problem dotyczy net-billingu, czyż nie? Więc ten czynnik nie może być brany pod uwagę do rozważań czy jeden system jest sprawiedliwy, a drugi nie.
    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Jednocześnie ten sam OSD zmusi mnie do zakupu ich energii, na moje potrzeby, chociaż miałbym swoją gdyby mi OSD inwertera nie wyłączył.
    Nie zmusiłby Cię, gdybyś miał odpowiednią instalację.
    Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
    Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

  4. #2244

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Z punktu widzenia tych rozważań stan faktyczny jest nieistotny, liczy się stan prawny. Masz prawo podłączyć swoją mikroinstalację do sieci, i oczekujesz że OSD ją odbierze. Przyznam, że nie wczytywałem się czy ma taki obowiązek, ale to nieistotne, bo patrz niżej.
    Teraz piszesz "nieistotne" a wcześnie pisałeś że "istotne" bo OSD ma obowiązek odebrania mojej energii. Zdecyduj się.

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Pełna zgoda, ale ten sam problem dotyczy net-billingu, czyż nie? Więc ten czynnik nie może być brany pod uwagę do rozważań czy jeden system jest sprawiedliwy, a drugi nie.
    Ja nie piszę że jeden system jest sprawiedliwy a drugi nie. To Ty piszesz że net-metering jest niesprawiedliwy.
    Ja Ci tłumaczę że to co piszesz nie jest prawdą a Ty teraz "odwracasz kota ogonem".

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Nie zmusiłby Cię, gdybyś miał odpowiednią instalację.
    A tak dokładnie to jaką instalację powinienem mieć żeby była odpowiednia?
    Ostatnio edytowane przez stos ; 14-12-2023 o 14:00

  5. #2245
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.819

    Domyślnie

    Ale w tych ciemnych czasach zrobiło się jaśniej otóż Białoruś uprościła możliwość dostania ich obywatelstwa i to jakaś furtka też jest jak nas docisną a dociskają z każdej strony to można powiedzieć papa ,
    https://www.youtube.com/watch?v=Nm0RnSWtrQY

  6. #2246
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    295

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Teraz piszesz "nieistotne" a wcześnie pisałeś że "istotne" bo OSD ma obowiązek odebrania mojej energii. Zdecyduj się.
    Myślę, że celowo udajesz że nie rozumiesz, ale dobrze:
    Przy założeniu, że system "działa", tzn. że OSD odbiera energię mój argument jest ważny.
    Przy założeniu że system "nie działa", czyli że OSD nie odbiera energii mój argument jest nieważny i cała dyskusja nie ma sensu, skoro system nie działa.

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    A tak dokładnie to jaką instalację powinienem mieć żeby była odpowiednia?
    Conajmniej falownik hybrydowy, nie wiem czy magazyn energii jest niezbędny.
    Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
    Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

  7. #2247
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Ale w tych ciemnych czasach zrobiło się jaśniej otóż Białoruś uprościła możliwość dostania ich obywatelstwa i to jakaś furtka też jest jak nas docisną a dociskają z każdej strony to można powiedzieć papa ,
    https://www.youtube.com/watch?v=Nm0RnSWtrQY
    Ale po co jakieś starania o papiery? Lepiej granicę przeskoczyć, to i z honorami przyjmują, w TV pokażą itd itp...
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  8. #2248

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dlaczego sprzedawca, sprzedając kilka procent towaru od najtańszego dostawcy miałby stosować jego ceny dla całej sprzedaży i to bez marży?
    Nie mozesz patrzyc na to z punktu widzenia monopolisty bo energia nie jest zwykly produktem ale strategicznym. Konieczna do zycia tak jak woda. Sa koncesje, a do tego wszystko regulowane przez rzad i stworzony oraz kontrolowany przez niego system.
    Gdyby tak nie bylo do placilbys 5zl za kWh bo czemu nie? Nie zapominaj tez ze te wszystkie twory energetyczne powstaly z pieniedzy podatnikow.
    Po to jest rynek energii aby na tej podstawie oszacowac cene energii. Dystrybutorzy czy jak zwiesz sprzedawcy zarabiaja na przesyle. Oni nie produkuja tylko przesylaja energie.
    Gdyby byly ceny godzinowe zarowno dla sprzedazy jak i kupna to dzieki temu konsumenci starali by sie kupowac energie taniej a dzieki temu regulowali by zapotrzebowanie na energie. Jak jest duzo niepotrzebnej energii i cena jest bliska zerowej to konsument wtedy by staral sie ja wykorzystac. Skorzystali by na tym nie tylko producenci i sprzedawcy ale tez caly rynek. Nie musielibysmy placic kar za wysylanie energii za granice bo mamy jej za duzo.
    A w tej chwili jest tak ze jedni produkuja bo moga albo musza a zarabia na tym posrednik co dla niego jest to obojetne w ktora to strone energia plynie i kto za to placi.
    Ostatnio edytowane przez Patatay ; 14-12-2023 o 18:05

  9. #2249

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Myślę, że celowo udajesz że nie rozumiesz, ale dobrze:
    Przy założeniu, że system "działa", tzn. że OSD odbiera energię mój argument jest ważny.
    Przy założeniu że system "nie działa", czyli że OSD nie odbiera energii mój argument jest nieważny i cała dyskusja nie ma sensu, skoro system nie działa..
    Myślę że się zagalopowałeś w swojej teorii biednego, prześladowanego OSD i teraz szukasz wyjścia z twarzą.
    Moja odpowiedź dotyczyła Twojego wpisu w którym stwierdziłeś że OSD musi odbierać energię od net-meteringowców nawet jeśli jej nie potrzebuje.
    Powtarzam jeszcze raz, to nie jest prawda.
    Jak sieć nie jest w stanie odebrać energii to podnosi się napięcie i inwerter się wyłącza.
    Tu się kończy Twoja teoria że OSD musi cokolwiek odbierać.
    Niczego nie musi.
    Zakładając że system "działa" musimy też założyć że jest w stanie energię odebrać i OSD na tej energii zarabia znacznie więcej niż te 20-30%.
    Jak system "nie działa" to OSD niczego nie musi odbierać.

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Conajmniej falownik hybrydowy, nie wiem czy magazyn energii jest niezbędny.
    Ponad 90% instalacji w Polsce to proste instalacje ON-gridowe od których, wg Ciebie, OSD ma obowiązek odbierać energię nawet jeśli jej nie potrzebuje.
    Teraz piszesz że oni muszą zainwestować w hybrydę a może i magazyn aby OSD nadal miał obowiązek odbierać od nich energię.
    Ostatnio edytowane przez stos ; 14-12-2023 o 16:54

  10. #2250
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.652
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Ale w tych ciemnych czasach zrobiło się jaśniej otóż Białoruś uprościła możliwość dostania ich obywatelstwa i to jakaś furtka też jest jak nas docisną a dociskają z każdej strony to można powiedzieć papa ,
    https://www.youtube.com/watch?v=Nm0RnSWtrQY
    Buahaha, leć do tej wolności, leć
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #2251
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    295

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Myślę że się zagalopowałeś w swojej teorii biednego, prześladowanego OSD i teraz szukasz wyjścia z twarzą.
    A ja myślę że nie przeczytałeś tego co napisałem.
    Nie pisałem o "biednym, prześladowanym OSD", pisałem że za net-metering płacą wszyscy użytkownicy systemu, w domyśle odbiorcy, bo to oni stanowią większość użytkowników.

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Moja odpowiedź dotyczyła Twojego wpisu w którym stwierdziłeś że OSD musi odbierać energię od net-meteringowców nawet jeśli jej nie potrzebuje.
    Powtarzam jeszcze raz, to nie jest prawda.
    Jak sieć nie jest w stanie odebrać energii to podnosi się napięcie i inwerter się wyłącza.
    W poprawnie działającej sieci elektroenergetycznej napięcie nie powinno się podnosić do poziomu wyłączającego falownik, zatem do mojej oryginalnej wypowiedzi można dodać dodatkowy warunek:
    "(nieuczciwe jest) To że w poprawnie działającej sieci elektroenergetycznej masz gwarancję pobrania od Ciebie tej energii, nawet gdy OSD jej nie potrzebuje, czyli że na magazynowanie energii net-meterowców składają się wszyscy użytkownicy systemu."

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Zakładając że system "działa" musimy też założyć że jest w stanie energię odebrać i OSD na tej energii zarabia znacznie więcej niż te 20-30%.
    Nieistotne jest ile na niej zarabia, masz wirtualny magazyn energii o sprawności 80%, za który nie płacisz, płacą za niego inni użytkownicy systemu.

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Teraz piszesz że oni muszą zainwestować w hybrydę a może i magazyn aby OSD nadal miał obowiązek odbierać od nich energię.
    Niczego takiego nie napisałem. Napisałem, że jeżeli chcesz korzystać z własnej energii w czasie gdy OSD wyłączy Twój falownik, to musisz mieć przygotowaną na to instalację.
    Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
    Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

  12. #2252
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    908

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Buahaha, leć do tej wolności, leć
    Robimy zrzutę na bilet ?

    Na Grzesia zrobili i juz sie sporo uzbierało

  13. #2253
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.652
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Możę Grześ wyjedzie i zafunduje bilety do raju gogusiom
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #2254

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    A ja myślę że nie przeczytałeś tego co napisałem.
    Nie pisałem o "biednym, prześladowanym OSD", pisałem że za net-metering płacą wszyscy użytkownicy systemu, w domyśle odbiorcy, bo to oni stanowią większość użytkowników.
    Jak to nie napisałeś. Ten biedny prześladowany OSD przecież MUSI odebrać ode mnie energię której nie potrzebuje. Ten biedak MUSI.

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    W poprawnie działającej sieci elektroenergetycznej napięcie nie powinno się podnosić do poziomu wyłączającego falownik, zatem do mojej oryginalnej wypowiedzi można dodać dodatkowy warunek:
    "(nieuczciwe jest) To że w poprawnie działającej sieci elektroenergetycznej masz gwarancję pobrania od Ciebie tej energii, nawet gdy OSD jej nie potrzebuje, czyli że na magazynowanie energii net-meterowców składają się wszyscy użytkownicy systemu."
    Niezależnie ile kwantyfikatorów dopiszesz do swojej odpowiedzi, OSD niczego nie musi, bo właśnie sieć jest tak zbudowana/zaprojektowana żeby nie musiał
    Nie ma tu żadnej nieuczciwości.
    OSD odbiera moją energię i sprzedaje ją kilkaset metrów dalej innemu klientowi zarabiając na tym sporą kasę. Jak nie może odebrać to nie odbiera wyłączając mi inwerter.
    Jak już Ci tu pisałem, OSD nigdy nie potrzebuje mojej energii bo ma swoją. Dlatego to Twoje ciągłe pisanie o energii którą OSD musi ode mnie odebrać a jej nie potrzebuje, jest bez sensu i logiki. Nikt się nie składa na ten "wirtualny magazyn" o którym piszesz. Takiego magazynu nie ma bo to jest tylko sposób rozliczenia w kWh zamiast w pseudo złotówkach net-bilingowców.

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Nieistotne jest ile na niej zarabia, masz wirtualny magazyn energii o sprawności 80%, za który nie płacisz, płacą za niego inni użytkownicy systemu.
    Ja płacę opustem tak samo jak net-bilingowiec płaci różnicą w cenie kupna i sprzedaży EE.

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Niczego takiego nie napisałem. Napisałem, że jeżeli chcesz korzystać z własnej energii w czasie gdy OSD wyłączy Twój falownik, to musisz mieć przygotowaną na to instalację.
    Jakim prawem OSD wyłącza mój falownik skoro, jak twierdzisz, ma obowiązek odbierać moją EE?

  15. #2255
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    295

    Domyślnie

    Czym się kierowałeś inwestując w fotowoltaikę, skoro dobrze wiesz że OSD nie potrzebuje Twojej energii, bo ma swoją?
    Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
    Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

  16. #2256

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Czym się kierowałeś inwestując w fotowoltaikę, skoro dobrze wiesz że OSD nie potrzebuje Twojej energii, bo ma swoją?
    Ustawa mi to umożliwiła.
    Bez Ustawy, OSD pokazywało mi środkowy palec i odmawiało podłączenia bo im moja EE jest niepotrzebna a nawet konkurencyjna.

  17. #2257
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    295

    Domyślnie

    No ale po co to zrobiłeś, skoro wiedziałeś że OSD nie musi odbierać Twojej energii?
    Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
    Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

  18. #2258

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    No ale po co to zrobiłeś, skoro wiedziałeś że OSD nie musi odbierać Twojej energii?
    Chciałem zasilać dom z własnej energii.
    Zanim pozwolili mi wysyłać do sieci produkowałem tylko na swoje potrzeby. Był to jednak nadal prosty ON-grid.

  19. #2259
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.819

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Buahaha, leć do tej wolności, leć
    Kto wie kto wie być może i ty kiedyś polecisz, jak już samochodu mieć ie będziesz a dom co 3 lata każą ci docieplać bo oni tak chcą tak sobie wymyśleli ale ty masz płacić za to nie oni , kredyty są niektórzy wezmą ale ja prędzej dom spalę i wyjadę gdzie pieprz rośnie , nasza piękna EU żygać się chce.

  20. #2260
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    660

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Kto wie kto wie być może i ty kiedyś polecisz, jak już samochodu mieć ie będziesz a dom co 3 lata każą ci docieplać bo oni tak chcą tak sobie wymyśleli ale ty masz płacić za to nie oni , kredyty są niektórzy wezmą ale ja prędzej dom spalę i wyjadę gdzie pieprz rośnie , nasza piękna EU żygać się chce.
    Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma.
    A nie lepiej... zwyczajnie żyć? Jest jak jest. Można o coś walczyć, co s poprawić. Ale zwyczajnie trzeba sobie radzić w tym bagnie które mamy. Dopasować się.
    W Białorusi zaraz Cię obrobią - bo bogaty z zachodu przyjechał.
    A jak w ciemnym zaułku Cię spotka jakaś grupa przyjaznych tubylców możesz się nagle na kosę przewrócić.
    Leć do raju.
    Jak dla mnie Polska to wciąż świetne miejsce do życia.
    Wciąż jest względnie bezpiecznie, można zarobić można czegoś się dorobić i się ustawić. Wystarczy.... chcieć i nieco pomyśleć.
    To już nie komuna, że wystarczyło chcieć. Ale wciąż jest nie źle. Wole PL niż zachód, a już w szczególności wschód.
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

Strona 113 z 135

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony