dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rafal9
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    2.030
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    44

    Domyślnie Czy ławy fundamentowe należy polewać wodą?

    Po wylaniu ław nastąpi przerwa tak gdzieś ok. tygodnia do murowania ścian fundamentowych.
    Jak często należy polewać ławy wodą w tym okresie?

    Czy właściwe jest założenie foli na wierzch ławy, tak aby wolniej się osuszały?

  2. #2

    Domyślnie

    Jak były lane z ziemię bez folii - przykrywanie za wiele nie pomoże bo większość wilgoci i tak grunt odciągnie. Ale polewać trzeba i to solidnie.
    Ja polewałem prze kilka dni rano i wieczorem.

    pozdrawiam
    RYDZU
    "Jeśli się czegoś nie da zrobić to trzeba znaleźć kogoś kto o tym nie wie"
    dziennik
    komentarze

  3. #3

    Domyślnie Re: Czy ławy fundamentowe należy polewać wodą?

    Cytat Napisał rafal9
    .
    Jak często należy polewać ławy wodą w tym okresie?

    Czy właściwe jest założenie foli na wierzch ławy, tak aby wolniej się osuszały?
    To zależy w jakim gruncie? U nas trzeba było wodę wypompowywać

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kroyena

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    8.113
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    84

    Domyślnie

    Pierwszy raz należy "obrzędowo" polać moczem przyszłego (-ych) właściciela (-li) (co by dobrze rosło ).

    Możesz popytać, czy lepiej rośnie.
    I tak do piachu, i tak do piachu, tylko pytanie w jakim stylu?
    legendus
    legendus komentarium

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pasco

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    915
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Jak weźmiesz worek cementu z Lafarge, jest tam napisane, że beton należy nawilżać przez 7 dni. Niestety nie jest napisane jak często, ale najlepiej jeżeli beton będzie mokry przez cały czas. Mój majster mówił, żeby polewać co 2 godziny, ale tak naprawdę było lane 3 razy dziennie (rano-południe-wieczór po zachodzie słońca). Oczywiście jeżeli nie ma upałów można polać rzadziej.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar nurni
    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    2.863
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    281

    Domyślnie

    Ja polewałem ok. 3-4 razy dziennie przez ok. tydzień.
    Z tego co zaobserwowałem polewać trzeba, bezapelacyjnie.
    Chyba, że pada

    Pozdrawiam
    Mój DOM na mojej ZIEMI.
    Dziennik
    Komentarze

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Miożna przykryć matami - najprostszy domowy sposób to zakupa mat w sklepie ogrodniczym (takie jak dla roślinności) polewa się je wodą - utrzymują wilgoć nieco dłużej......

  8. #8

    Domyślnie

    ja wylewałem ławy w te upalne dni majowe. Najpierw polewałem wężem. ale zanim skończyłem koniec jednego boku to początek już był suchy. Uznałem że to Syzyfowa praca i wylałem raz dziennie 1.000 l wody z beczki. Wcześniej przykryłem ławy folią,takze woda wlała sie pod folię. Ławy lane w gruncie a grunt to glina. Woda stała na kilka centymetrów. I tak przez 3 dni. Niestety musiałem wracac do pracy więc ostatniego dnia wylałem 2 beczki. . Trochę sie później przeraziłem że może mi podmyć grunt pod ławą, ale chyba tak sie nie stało.

  9. #9

    Domyślnie

    Jezeli lfundamenty sa w gruncie latwoprzepuszczalnym to nalezy je polewac ale jesli sa robione w glinie mozna je polewac ale juz nie tak czesto. Fundament ciagnie wilgoc z ziemi. Najlepiej poprzykrywac fundamenty folia lub jaks mata.

  10. #10

    Domyślnie Czy ławy fundamentowe polewać wodą?

    Im cieplej tym bardziej lać. Tata budowlaniec powiadał. Przy robieniu beton jak najsuchszy, potem lać, lać, każdy metr wody to tak jakbyś dał worek więcej cementu. Beton potrzebuje wilgoci do dojrzewania. Jeżeli robi się "biały" tzn. że za słabo lejesz. Więc ja lałem ile mogłem.

  11. #11

    Domyślnie

    Mój majster tak to okreśłił: " beton ma płakać"... no i lałem ubiegłego lata po 3-4 razy dziennie w upały.. było naocznie widać jak "siorbie". Tak przez tydzień i nic nie spękało.
    optymista

  12. #12

    Domyślnie

    Mój majster tak to okreśłił: " beton ma płakać"... no i lałem ubiegłego lata po 3-4 razy dziennie w upały.. było naocznie widać jak "siorbie". Tak przez tydzień i nic nie spękało.
    optymista

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony