dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Duża liczba załączeń pompy ciepła

    Witam,
    Pompa Panasonic Aquarea J 7kW (KIT-WC07J3E5).
    1. Od 17.11 do 11.12 grzanie harmonogramem od 8:00 do 21:00 z krzywą -15*C/+35*C i +13*C/+25*C. Średnie dobowe temperatury -2*C do +2*C. 705 załączeń, 307h pracy. Wychodzi defrost co niecałe 0,5h. W tym trybie po uruchomieniu rano pompa działała na pełną moc przez kilka godzin, żeby dogrzać wodę po 11h przerwy, więc i defrosty częstsze. Pomyślałem, że zmienię tryb działania na całodobowy.
    2. Od 12.12 do 18.12 grzanie całą dobę z krzywą -15*C/+33*C i +13*C/+23*C. Średnie dobowe temperatury -7*C do -2*C. 241 załączeń, 138h pracy. Więc defrost co ponad 0,5h. Tutaj pompa w ogóle nie dobiła do pełnej mocy i mimo, że defrosty były rzadsze to ich liczba w ciągu dnia była duża.

    Czy 1000 załączeń sprężarki w ciągu ostatnich 30 dni to nie za dużo?
    Ostatnio edytowane przez konrad_gom ; 18-12-2022 o 11:12

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ghostoen

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    118

    Domyślnie

    A jaka jest instalalacja , bufor do pompy, oraz metraż domu, zapotrzebowanie w energię i gdzie zainstalowana jest pompa w sensie strony świata.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    293

    Domyślnie

    Cytat Napisał konrad_gom Zobacz post
    705 załączeń, 307h pracy. Wychodzi defrost co niecałe 0,5h.
    To chyba zbyt szybki wniosek, sprężarka może się wyłączać nie tylko do odmrażania, ale po prostu po stwierdzeniu że nie ma potrzeby dalej grzać.
    Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
    Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

  4. #4

    Domyślnie

    Zależy jaka jest histereza grzania bufora (o ile jest bufor). Lepsze dłuższe cykle niż mało krótszych. U mnie jest 850 załączeń na 3500h pracy spręzarki jak na razie. 1000 na miesiąc to za dużo jak dla mnie.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  5. #5

    Domyślnie

    Brak bufora, bo jest duży zład wody. Pompa dobrana na bazie OZC. Nie ma żadnego taktowania. To są na pewno defrosty, obserwuję.

  6. #6

    Domyślnie

    Mam tą pompę monoblok mały zład wody w 7miu grzejnikach blaszanych i na rozgałęzieniu -trójniku wpięty jeden z dwóch buforów 1000l tyle że rura powrotu wpięta jest w połowie jego wysokości -czy grzeję na oba kierunki czy na jeden pompa robi ostatnio defrosty co godzinę lub częściej. Mam ustawienie na 41 C i delta 8.
    Pracowałem na krzywej i było podobnie.Wiem że pogoda ma znaczenie ale w marcu i kwietniu kiedy pompę uruchamiałem potrafiła pracować po kilka kilkanaście godzin bez przerw a jak je robiła to raczej dlatego że dom nie odbierał ciepła -teraz mam podobnie jak autor tematu defrost za defrostem - 20 litrów wody skroplonej na dobę odbieram. Czy jest jakiś patent aby grzać sprawniej ?
    Jak uruchamiałem pompę po letniej przerwie miałem 177 uruchomień na 555 godzin . Od 20 listopada zrobiło się 529 na 948 godzin -wynika z tego że od jesiennego uruchomienia pompa co godzinę się odszraniała - jakaś masakra wg mnie i obawa że się biedactwo zamorduje .
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 19-12-2022 o 22:00

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał konrad_gom Zobacz post
    Witam,
    Pompa Panasonic Aquarea J 7kW (KIT-WC07J3E5).
    1. Od 17.11 do 11.12 grzanie harmonogramem od 8:00 do 21:00 z krzywą -15*C/+35*C i +13*C/+25*C. Średnie dobowe temperatury -2*C do +2*C. 705 załączeń, 307h pracy. Wychodzi defrost co niecałe 0,5h. W tym trybie po uruchomieniu rano pompa działała na pełną moc przez kilka godzin, żeby dogrzać wodę po 11h przerwy, więc i defrosty częstsze. Pomyślałem, że zmienię tryb działania na całodobowy.
    2. Od 12.12 do 18.12 grzanie całą dobę z krzywą -15*C/+33*C i +13*C/+23*C. Średnie dobowe temperatury -7*C do -2*C. 241 załączeń, 138h pracy. Więc defrost co ponad 0,5h. Tutaj pompa w ogóle nie dobiła do pełnej mocy i mimo, że defrosty były rzadsze to ich liczba w ciągu dnia była duża.

    Czy 1000 załączeń sprężarki w ciągu ostatnich 30 dni to nie za dużo?
    To jest chore- ponad 1000to ma przez 3 lata
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    To chyba zbyt szybki wniosek, sprężarka może się wyłączać nie tylko do odmrażania, ale po prostu po stwierdzeniu że nie ma potrzeby dalej grzać.
    A dlaczego PC ma twierdzić ze nie ma potrzeby grzać? Skoro pracowała na harmonogramie ? Jedyne wyjaśnienie to takie że nie ma odpowiedniego odbioru mocy. A to już inna bajka
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    To jest chore- ponad 1000to ma przez 3 lata
    Dlaczego chore? Znów te mityczne taktowanie?
    1000 załączęń miesięcznie to mniej więcej start co 45 minut. Może w instalacji pozakładane są jakieś siłowniki na pętlach, to i słaby odbiór mocy.
    Ale to nic strasznego.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  10. #10

    Domyślnie

    Szroni klima, co się dzieje? Defrost nie daje ci spać? Co to w ogóle jest? https://www.youtube.com/watch?v=VCNTvaNVuKw
    A tak pięknie być miało i kolorowo a tu dupa z tego – to jak z tym COP jest skoro to jeszcze samo siebie ogrzewać musi do tego każdy rozruch, to wysokie prądy rozruchowe i za każdym uruchomieniem się żywotność tego się skraca.
    Fasz mać – węgla nie ma – koksu nie ma – czym koksowniki przed ty opalać – drewno fuka szybko – no i co – nic tylko przy koksowniku stać i dokładać ciągle.
    To już lepiej mieć w salonie kotłownię i kominkiem kopcić.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    A tak pięknie być miało i kolorowo a tu dupa z tego – to jak z tym COP jest skoro to jeszcze samo siebie ogrzewać musi do tego każdy rozruch, to wysokie prądy rozruchowe i za każdym uruchomieniem się żywotność tego się skraca.
    Oczywiście, masz rację...ale tylko wtedy, kiedy urządzenie nie ma Softstartu.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Oczywiście, masz rację...ale tylko wtedy, kiedy urządzenie nie ma Softstartu.
    A dlaczego szerzej nie opiszesz tego – od dawna o PC czytam i dopiero teraz na światło dzienne została wywleczona z tym związana afera – gdzie te wszystkie sucze syny, które gwałtem skłonne były i są wszystkich do posiadania PC zmusić. Tyle się krwi o to polało i leje – tyle wszędzie jest o tym a o defroście ani słowa !!! - „jak tu żyć panie premierze”.

    Powiadasz, że jak : „nie ma Softstartu” a jak ma to co – fizyki nie zmienisz tym i dalej w zależności od zmianowości będzie z tym tak jak jest.

    Za free jeszcze osuszacza powietrza do tego nie wymyślili a z tym koksownikiem, to tak półżartem-półserio napisałem – jest problem którego rozwiązać się nie da ot tak po prostu i z tego powodu w dużym stopniu dyskredytuje to się - do tego dziadostwo huczy na okrągło.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    A dlaczego szerzej nie opiszesz tego – od dawna o PC czytam i dopiero teraz na światło dzienne została wywleczona z tym związana afera – gdzie te wszystkie sucze syny, które gwałtem skłonne były i są wszystkich do posiadania PC zmusić. Tyle się krwi o to polało i leje – tyle wszędzie jest o tym a o defroście ani słowa !!! - „jak tu żyć panie premierze”.

    Powiadasz, że jak : „nie ma Softstartu” a jak ma to co – fizyki nie zmienisz tym i dalej w zależności od zmianowości będzie z tym tak jak jest.

    Za free jeszcze osuszacza powietrza do tego nie wymyślili a z tym koksownikiem, to tak półżartem-półserio napisałem – jest problem którego rozwiązać się nie da ot tak po prostu i z tego powodu w dużym stopniu dyskredytuje to się - do tego dziadostwo huczy na okrągło.
    Nie wydaje mi się żeby Ciebie można było do czegokolwiek zmusić.
    Jak defrosty Ci przeszkadzają zainwestuj w pompę gruntową.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    Dlaczego chore? Znów te mityczne taktowanie? 1000 załączęń miesięcznie to mniej więcej start co 45 minut. Może w instalacji pozakładane są jakieś siłowniki na pętlach, to i słaby odbiór mocy. Ale to nic strasznego.
    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Jak defrosty Ci przeszkadzają zainwestuj w pompę gruntową.
    A dlaczego 1000 defrostów a nie 1000 000 w miesiącu i do tego 1000 załączeń i wyłączeń na taktowanie.
    O gruntowej piszesz, to dlaczego nie napiszesz, że gruntowa na podskórnej iść może i głębinowa do niczego w tym nie jest potrzebna ???

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony