dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 7
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 132
  1. #101

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Oki- wszystko gra . Teraz najważniejsze przy mieszanej instalacji aby to dobrze spiąć.
    Bufor w układ równoległy -pierwotny i wtórny
    Dwie pompki na układzie wtórnym z zaworem termostatycznym ( osobna temp na OP i grzejniki )
    Przy takim układzie wystarczy płyta bez rozszerzeń w PC
    Niestety grzanie będzie jedną temperaturą, bo na jednym pionie mam 2 kaloryfery i u góry podłogówkę. Tam jest założony regulator temperatury.
    Piony prawdzie są 3 - na 2 pozostałych grzejniki, ale nie wiem czy jest sens kombinować.
    Podłogówka ma swoją pompkę, więc będą 2.
    Co to znaczy że płyta bez rozszerzeń?

  2. #102

    Domyślnie

    Cytat Napisał trapper Zobacz post
    Zgadza się tylko, jak chcesz mieć ciepło przy temp -20*C to chyba raczej musi to być TCAP 12kW (OZC 11.5kW)
    No właśnie - zakładając że poziom modulacji mocy jest taki sam to z czystym sumieniem można iść w 12kw.....

  3. #103
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.374
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grigorex Zobacz post
    Bez zysków bytowych i słonecznych i bez CWU.
    To nie dobieraj pod te parametry.

    Mam nadzieję, że nie nazywasz OZC cieplowlasciwie czy podobnego kalkulatorka.

  4. #104

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To nie dobieraj pod te parametry.

    Mam nadzieję, że nie nazywasz OZC cieplowlasciwie czy podobnego kalkulatorka.
    Pod jakie parametry mam dobierać?
    Wcześniej dobierali mi moc pompy "fachowcy" którzy albo podawali 9 albo 12kw. Brałem pod uwagę tylko T-capa. Czasem zdarzało się że ktoś próbował sprzedać High Performance.
    Podana moc jest na podstawie wyliczenia na stronie ciepło właściwe.

  5. #105

    Domyślnie

    Nawet niektórzy "fachowcy" zalecali skorzystanie ze strony ciepło właściwe.
    No i, jak mi się wydaje, do mocy obliczonej na CO, należy jeszcze dodać na potrzeby CWU.

  6. #106
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.374
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grigorex Zobacz post
    Podana moc jest na podstawie wyliczenia na stronie ciepło właściwe.
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132631
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132709

  7. #107

    Domyślnie

    Cytat Napisał trapper Zobacz post
    Zgadza się tylko, jak chcesz mieć ciepło przy temp -20*C to chyba raczej musi to być TCAP 12kW (OZC 11.5kW)
    Tak bo ja tylko o T Cap piszę Zresztą sam zainteresowany właśnie taką PC rozważa.
    PS. Co do mocy to moja 9kW max moc którą widziałem to było 11,2kW
    Biorą pod uwagę że dni z temp. -20*C jest kilka w roku lub wcale pewnie i 9kW dała by radę .
    Po za tym jak przez np. tydzień będzie -20 *C to też się da wytrzymać z temp. np. 21*C zamiast 23*C PC ma jeszcze grzałkę i jak rożnica między temp. docelową a osiąganą będzie 5*C przez jakiś tam czas ( nie pamiętam jaki ) niech będzie 40min to załączy grzałkę
    Decyzja należy do inwestora. Wiadomo że mocniejsza PC lepiej sobie poradzi a modulują się identycznie.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 16-02-2023 o 12:45
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  8. #108

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grigorex Zobacz post
    Niestety grzanie będzie jedną temperaturą, bo na jednym pionie mam 2 kaloryfery i u góry podłogówkę. Tam jest założony regulator temperatury.
    Piony prawdzie są 3 - na 2 pozostałych grzejniki, ale nie wiem czy jest sens kombinować.
    Podłogówka ma swoją pompkę, więc będą 2.
    Co to znaczy że płyta bez rozszerzeń?
    Panasonic dla układów mieszanych ma w opcjach możliwość dokupienia płyty głównej ( sterowniczej ) na której możesz ustawić dwa obiegi jak i dwie temp dla grzejników i OP
    Osobiście bym tej płyty nie kupował bo jak ( CO ) zrobisz prawidłowo to wystarczy zawór 3 czy czterodrogowy.Możliwości jest
    ale podstawą jest to by układy schodziły do kot.owni ( maszynowni ) byś tam mógł spiąc to z buforem osobno OP i Grzej. gdzie na OP podasz niższy parametr.
    Lecz wodę trzeba grzać do temp grzejników.
    No chyba że tak przewymiarujesz grzejniki aby ta woda była identyczna dla obu układów.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  9. #109

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To nie dobieraj pod te parametry.

    Mam nadzieję, że nie nazywasz OZC cieplowlasciwie czy podobnego kalkulatorka.
    Daj chłopie spokój z tymi twoimi pomysłami .Gdzie byś nie był zawsze lubisz mieszać
    Kasę z tego pisania masz??? Albo nie masz innego zajęcia. To taka twa praca??/
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  10. #110

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grigorex Zobacz post
    Nawet niektórzy "fachowcy" zalecali skorzystanie ze strony ciepło właściwe.
    No i, jak mi się wydaje, do mocy obliczonej na CO, należy jeszcze dodać na potrzeby CWU.
    Tu na forum jest @Aspolt który nie jednemu liczył OZC i pewnie nie tak drogo ( parę stów ) ja bym zlecił profesjonalne OZC jak nie wiesz jaka PC
    Policzy dla każdego pomieszczenia i będziesz wiedział jakie grzejniki itd.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  11. #111
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Daj chłopie spokój z tymi twoimi pomysłami .Gdzie byś nie był zawsze lubisz mieszać
    Kasę z tego pisania masz??? Albo nie masz innego zajęcia. To taka twa praca??/
    Akurat tu ma racje
    Po prostu istnieje coraz wieksza grupa zwolenników prostych i zgrubnych kalkulatorów, a jednoczesnie przeciwników dokładnych obliczen. CW było pisane do pod kotły stałopalne nawet nie na ekogroszek (zasobnikowe), licznie PC o mocach wielokrotnie mniejszych od kotłow powoduje ze ten dobór nie jest optymalny, ale co tam oszczednosci kilku tysiecy, jak od razu i tylko mozna zaoszczedzic kilkaset zł.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 16-02-2023 o 13:36

  12. #112

  13. #113

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Panasonic dla układów mieszanych ma w opcjach możliwość dokupienia płyty głównej ( sterowniczej ) na której możesz ustawić dwa obiegi jak i dwie temp dla grzejników i OP
    Osobiście bym tej płyty nie kupował bo jak ( CO ) zrobisz prawidłowo to wystarczy zawór 3 czy czterodrogowy.Możliwości jest
    ale podstawą jest to by układy schodziły do kot.owni ( maszynowni ) byś tam mógł spiąc to z buforem osobno OP i Grzej. gdzie na OP podasz niższy parametr.
    Lecz wodę trzeba grzać do temp grzejników.
    No chyba że tak przewymiarujesz grzejniki aby ta woda była identyczna dla obu układów.
    Grzejniki są przewymiarowane, ale raczej nie będzie jednakowa temperatura dla obu układów. Grzany bedzie bufor 300l z którego wyjdzie jednakowa temperatura na wszystkie układy, bo przed samym rozdzielaczem na podłogówkę mam założony regulator temperatury (czy jak to się tam nazywa) który obecnie puszcza na podłogę ok 33 st.

  14. #114

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Tu na forum jest @Aspolt który nie jednemu liczył OZC i pewnie nie tak drogo ( parę stów ) ja bym zlecił profesjonalne OZC jak nie wiesz jaka PC
    Policzy dla każdego pomieszczenia i będziesz wiedział jakie grzejniki itd.
    Generalnie wszyscy którzy dobierali pompę przy robieniu wycen, dawali 9 lub 12 kw. Ja na początku byłem nastawiony na 12kw. Jedna z firm stwierdziła że 12kw to za dużo i będzie taktowała. Z tutaj zadanego tematu wynika że w tym względzie nie miał racji.
    Wracając jeszcze do kaloryferów - dobrane są zdecydowanie większe niż te które proponowali sprzedawcy.
    A jakie zapotrzebowanie na moc CWU przelicza się na jedną osobę? Bo tutaj są chyba jeszcze większe rozbieżności niż przy CO.

  15. #115
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grigorex Zobacz post
    Grzejniki są przewymiarowane, ale raczej nie będzie jednakowa temperatura dla obu układów.....
    Skąd to wiesz, masz obliczenia strat poszczegolnych pomieszczen i grzejników w nich zamontowanych? Wiesz jaka jest Tz dla temperatury obliczeniowej?

  16. #116

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Skąd to wiesz, masz obliczenia strat poszczegolnych pomieszczen i grzejników w nich zamontowanych? Wiesz jaka jest Tz dla temperatury obliczeniowej?
    @Grigorex
    Żeby to policzyć musisz wyjść od OZC dla pomieszczeń ogrzewanych kaloryferami oraz mocy grzejników dla 75/65/20˚C (zawsze podają). Następnie wziąć tabelę współczynników korekcyjnych dla grzejnika i dzieląc przez współczynnik zobaczyć dla jakiej Tz wyjdzie Ci wartość zbliżona do OZC (czyli przy jakiej temp. grzejnik ma wydajność odpowiadającą kalkulacji OZC dla danego pomieszczenia)

  17. #117

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Akurat tu ma racje
    Po prostu istnieje coraz wieksza grupa zwolenników prostych i zgrubnych kalkulatorów, a jednoczesnie przeciwników dokładnych obliczen. CW było pisane do pod kotły stałopalne nawet nie na ekogroszek (zasobnikowe), licznie PC o mocach wielokrotnie mniejszych od kotłow powoduje ze ten dobór nie jest optymalny, ale co tam oszczednosci kilku tysiecy, jak od razu i tylko mozna zaoszczedzic kilkaset zł.
    Oki- nie dyskutuję
    W duzym przybliżeniu ( jak ktos chce ) mozna policzyć dla starego kotła ze sprawnością ok.50% i na tej podstawie ,oczywiście z małym błędem przyjąc Moc PC
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  18. #118

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grigorex Zobacz post
    Grzejniki są przewymiarowane, ale raczej nie będzie jednakowa temperatura dla obu układów. Grzany bedzie bufor 300l z którego wyjdzie jednakowa temperatura na wszystkie układy, bo przed samym rozdzielaczem na podłogówkę mam założony regulator temperatury (czy jak to się tam nazywa) który obecnie puszcza na podłogę ok 33 st.
    na za samym buforem założyć pompkę ( CO ) dalej zawór termostatyczny lub ( trójdrogowy ) potem termometr taki wlutowany w rurę .Ustawić na nim 33*C reszta ciepła wróci do bufora
    + drugi układ identyczny za buforem do grzejników ale już bez zaworu termostatycznego
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  19. #119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grigorex Zobacz post
    Generalnie wszyscy którzy dobierali pompę przy robieniu wycen, dawali 9 lub 12 kw. Ja na początku byłem nastawiony na 12kw. Jedna z firm stwierdziła że 12kw to za dużo i będzie taktowała. Z tutaj zadanego tematu wynika że w tym względzie nie miał racji.
    Wracając jeszcze do kaloryferów - dobrane są zdecydowanie większe niż te które proponowali sprzedawcy.
    A jakie zapotrzebowanie na moc CWU przelicza się na jedną osobę? Bo tutaj są chyba jeszcze większe rozbieżności niż przy CO.
    Nie jestem Audytorem ( asolt to wie ) ja bym nic na CWU nie dodawał bo PC wodę z 37* do 43*C zagrzeje ci max w 30min ( pompa T cap ) więc po co to w ogóle brać pod uwagę.
    Po za tym w wodzie 37*C prysznic spokojnie weźmiesz do wanny to za mało. To tak na marginesie.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  20. #120

    Domyślnie

    Tak na marginesie
    Ktoś mi fajnie napisał na priv. ale nie wiem Kto
    Dzięki.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

Strona 6 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony