dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja w kotłowni

    Czy z kotłowni, w której znajduje się piec gazowy, musi byc wyprowadzona wentylacja grawitacyjna ponad dach? Czy wystarczy jedynie kratka wentylacyjna pod sufitem. Dom ma zamontowaną rekuperację, ale nie ma anemostatu w kotłowni. Kocioł jest podłączony do przewodu spalinowego wyprowadzonego na zewnątrz. Kominiarz odmówił odbioru kominiarskiego z powodu braku wentylacji grawitacyjnej

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    § 170 tech. war. budynków

    Wymogi dotyczące pomieszczeń z instalacją gazową
    1.
    Urządzenia gazowe mogą być instalowane wyłącznie w pomieszczeniach spełniających warunki dotyczące ich wysokości, kubatury, wentylacji i odprowadzenia spalin, a także dopływu powietrza do spalania określone w rozporządzeniu, w Polskich Normach i przepisach odrębnych.
    2.
    Urządzenia gazowe z otwartą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu A i B, nie mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, z zastrzeżeniem § 93 ust. 2, 4 i 5.
    3.
    Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175.

    § 175 tech. war. budynków

    Wyloty przewodów spalinowych
    1.
    Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:
    1)
    21 kW - w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej;
    2)
    5 kW - w pozostałych budynkach mieszkalnych.
    2.
    Wyloty przewodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m ponad poziomem terenu. Dopuszcza się sytuowanie tych wylotów poniżej 2,5 m, lecz nie mniej niż 0,5 m ponad poziomem terenu, jeżeli w odległości do 8 m nie znajduje się plac zabaw dla dzieci lub inne miejsca rekreacyjne.
    3.
    Odległość między wylotami przewodów, o których mowa w ust. 1, powinna być nie mniejsza niż 3 m, a odległość tych wylotów od najbliższej krawędzi okien otwieranych i ryzalitów przesłaniających nie mniejsza niż 0,5 m.
    4.
    W budynkach produkcyjnych i magazynowych oraz halach sportowych i widowiskowych nie ogranicza się nominalnej mocy cieplnej urządzeń z zamkniętą komorą spalania, od których indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe są wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli odległość tej ściany od granicy działki budowlanej wynosi co najmniej 8 m, a od ściany innego budynku z oknami nie mniej niż 12 m, a także jeżeli wyloty przewodów znajdują się wyżej niż 3 m ponad poziomem terenu.

    Ten Twój kominiarz trochę niedouczony , albo starej daty i to jest właśnie najgorsze gdy się nie przygotujemy na odbiór.

    Tutaj możesz zadać jeszcze pytania:
    https://lexlege.pl/tech-war-budynkow/paragraf-170/
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał mch33 Zobacz post
    Kominiarz odmówił odbioru kominiarskiego z powodu braku wentylacji grawitacyjnej
    Jak co roku , zawsze zdarzy się jakiś cwaniak co nie rozumie wentylacji mechanicznej i nie czyta zmieniających się przepisów

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Kto jest niedouczony? Chyba osoba, która uważa kotłownię za pomieszczenie mieszkalne.

    Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji,

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8102714

  5. #5

    Domyślnie

    Kolejny kominiarz odmowil odbioru bez wentylacji grawitacyjnej...

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    macie jakiś dziwnych tych kominiarzy.
    Mam kocioł w pom. gospodarczym TYLKO z wentylacją mechaniczną z rekuperacją i nikt nie robił obiekcji.
    Temat dawno omówiony przez cech kominiarski już przed 2014 rokiem.

  7. #7

    Domyślnie

    W takim razie proszę o polecenie kominiarza z okolic Wieliczki, który zrobi odbiór mojego budynku.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Przede wszystkim rozumiem, że twój kocioł gazowy spełnia podstawowe wytyczne - moc do 21 kW, zamknięta komora spalania, pobór powietrza z zewnątrz?
    W pomieszczeniu jest wentylacja zrównoważona?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Przede wszystkim rozumiem, że twój kocioł gazowy spełnia podstawowe wytyczne - moc do 21 kW, zamknięta komora spalania, pobór powietrza z zewnątrz?
    W pomieszczeniu jest wentylacja zrównoważona?
    Tak, kociol ma moc ponizej 21kW, zamknieta komora spalania i pobor powietrza z zewnatrz. Rekuperacja w calym domu, w kotlowni brak anemostatu, tylko pod sufitem zrobiony otwor z kratka.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał mch33 Zobacz post
    W takim razie proszę o polecenie kominiarza z okolic Wieliczki, który zrobi odbiór mojego budynku.
    Mogę polecic
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    macie jakiś dziwnych tych kominiarzy.
    Mam kocioł w pom. gospodarczym TYLKO z wentylacją mechaniczną z rekuperacją i nikt nie robił obiekcji.
    Temat dawno omówiony przez cech kominiarski już przed 2014 rokiem.
    U mnie podobnie jak u kolegów też był problem z odbiorem kominiarskim. Hydraulik musiał wybijać dziurę w ścianie, żeby kominiarz (żeby było śmieszniej znajomy hydraulika) podpisał. Nie czytałem przepisów, więc nie wiem ile w tym prawdy, że problem wynika z nazewnictwa. Gdyby, tak jak u Ciebie, pomieszczenie z kotłem nazywało się w projekcie pomieszczeniem gospodarczym wówczas nie byłoby problemu z brakiem WG. A że pomieszczenie było nazwane kotłownią to musiało mieć WG

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nie.
    Kaizen źle czyta przepisy, a kominiarze którzy twierdzą ze WG musi być ominęli nowelizację przepisów 20 lat temu.

    Czy działanie kotła kondensacyjnego z poborem powietrza z zewnątrz w kotłowni jest inne niż w przedpokoju, kuchni, łazience czy pralni? Czy zagrożenie wybuchem gazu jest inne? Więc dlaczego przepisy miałyby różnicować wymogi w zależności od funkcji pomieszczenia? I paradoksalnie byłyby łagodniejsze w przypadku pokoi? To byłby prawny absurd. Przecież wyciek gazu w sypialni byłby groźniejszy niż w kotłowni.

    Nie mieszajcie przepisów dotyczących budownictwa wielorodzinnego a jednorodzinnego.
    W domu jednorodzinnym możesz sobie zrobić pokój bez okien (np. ciemnię), niezależnie od tego, że WT wymagają okien dla pomieszczeń, które mają być pokojami.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 14-03-2023 o 19:08

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Nie.
    Kaizen źle czyta przepisy, a kominiarze którzy twierdzą ze WG musi być ominęli nowelizację przepisów 20 lat temu.
    Ale co nie, bo nie rozumiem?
    Nie interesuje mnie jak Kaizen interpretuje przepisy.
    Jestem ciekaw co hipotetycznie powinien zrobić (już tego nie zrobię, bo mam WG), żeby mieć odebraną kotłownię z kotłem kondensacyjnym z zakniętą komorą spalania i wentylacją mechaniczną. Zmienić kominiarza ?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Ale co nie, bo nie rozumiem?
    Nie interesuje mnie jak Kaizen interpretuje przepisy.
    Jestem ciekaw co hipotetycznie powinien zrobić (już tego nie zrobię, bo mam WG), żeby mieć odebraną kotłownię z kotłem kondensacyjnym z zakniętą komorą spalania i wentylacją mechaniczną. Zmienić kominiarza ?

    https://arslege.pl/rozporzadzenie-mi...ie/k218/s3069/
    paragraf 150
    "W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.
    Przepisu [...] nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową."

    Polskie prawo kompletnie ignoruje konieczność stosowania wentylacji przy kotłach z zamkniętą komora spalania pobierających powietrze z zewnątrz, bo ona dla spalania gazu w taki sposób jest nieistotna.

    Ponieważ polskie prawo budowlane zabrania łączenia wentylacji mechanicznej z grawitacyjną, to zalecanie wykuwania otworów w ścianie na kratki wentylacyjne jest namawianiem do złamania prawa.

    Poproś instalatora rekuperacji, czy nie może polecić jakiegoś ogarniętego kominiarza.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 14-03-2023 o 20:55

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    https://arslege.pl/rozporzadzenie-mi...ie/k218/s3069/
    paragraf 150
    "W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.
    Przepisu [...] nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową."
    Jakie znaczenie ma ten przepis dla kotłów z zamkniętą komorą spalania?

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Poproś instalatora rekuperacji, czy nie może polecić jakiegoś ogarniętego kominiarza.
    Ja mam już odbiór od dwóch lat
    pytam teoretycznie.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakie znaczenie ma ten przepis dla kotłów z zamkniętą komorą spalania?
    Taki, że wentylacja grawitacyjna dotyczy TYLKO kotłów pobierających powietrze z pomieszczenia. Natomiast ŻADEN przepis nie precyzuje wentylacji pomieszczeń dla kotłów pobierających powietrze z zewnątrz, z zamkniętą komora spalania.

    Dlatego jeśli w Rozporządzeniu masz pkt 1 ze pomieszczenie z kotłem powinno spełniać polskie przepisy i normy, a dla kotłów z zamknięta komorą i pobieraniem powietrza z zewnątrz takich przepisów nie ma, znaczy, że nie jest ZABRONIONE montowanie ich w rekuperacją.

    Nie masz ŻADNEGO przepisu zakazującego montażu.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 14-03-2023 o 22:49

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dla normalnego kominiarza WM z rekuperacją w kotłowni to żadna nowość:
    https://www.uslugikominiarskieslask....ji-w-kotlowni/

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Polskie prawo kompletnie ignoruje konieczność stosowania wentylacji przy kotłach z zamkniętą komora spalania pobierających powietrze z zewnątrz, bo ona dla spalania gazu w taki sposób jest nieistotna.

    Ponieważ polskie prawo budowlane zabrania łączenia wentylacji mechanicznej z grawitacyjną, to zalecanie wykuwania otworów w ścianie na kratki wentylacyjne jest namawianiem do złamania prawa.

    Poproś instalatora rekuperacji, czy nie może polecić jakiegoś ogarniętego kominiarza.
    Aż z ciekawości poszukałem mojego projektu. I on ma łączenie WM z WG
    W jednym z akapitów jest napisane m.in.: W pomieszczeniach X, Y, Z wentylacja mechaniczna, w kotłowni wentylacja nawiewna niezamykalna o przekroju (...)"

    W innym miejscu: "W pomieszczeniu kotła gazowego powinna być wentylacja grawitacyjna wywiewna o przekroju 14x14, oraz nawiewna 14x14 zakończona 30 cm nad posadzką (...) Odbioru przewodów spalinowych jak i wentylacyjnych powinien dokonać Rejonowy Zakład Komoniarski"

    Więc wychodzi na to, że hydraulik przebijając otwory w ścianie robił zgodnie z moim projektem
    Ostatnio edytowane przez kemot_p ; 15-03-2023 o 08:20

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Dla normalnego kominiarza WM z rekuperacją w kotłowni to żadna nowość:
    https://www.uslugikominiarskieslask....ji-w-kotlowni/
    Dokładnie tak - ja na przykład korzystałem z usług kominiarza-inżyniera
    https://www.uslugikominiarskiezory.pl/kontakt.html

    Zrobił odbiór, pomierzył wydajność wentylacji.
    Notabene, mój "zwykły" rejonowy kominiarz nie miał nic przeciwko idei kotła w pomieszczeniu technicznym z WM, tylko nie mógł tego odebrać, bo nie miał uprawnień do pomiarów WM.

    I tu mamy w teorii Kaizena klasyczny przykład na "nie znam się, ale się wypowiem".
    Wg niego kotły kondensacyjne powinny być montowane w salonie, lub sypialniach - bo to pomieszczenia mieszkalne.
    Praktycy się nie znają, PINB zezwalając na użytkowanie takich mieszkań/domów się nie zna, a wg Niego lada moment ktoś podczas kontroli kominiarskiej nie obierze takiej instalacji.
    Pisze tak od kilku lat, przykładów z życia brak
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony