dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Powiększenie instalacji powyżej 10kwp - pytanie o net-metering

    Mam instalację 10kwp. Wg faktury z roku poprzedzającego założenie instalacji mój dom zużywał 9600kwh rocznie. Co ciekawe był to rok pandemii. Przed pandemią zużycie było 7100-8500kwh rocznie. Czy u Was też było zwiększone zużycie w czasie pandemii?
    Moja instalacja ruszyła w 2022roku i po 12 miesiącach zużycie mam 7000kwh. Czyli niskie. Może dlatego, że zima była łagodna? A może dlatego, że źle odczytałem skomplikowaną fakturę? Jestem w starym systemie. Na razie instalacja pokrywa moje zapotrzebowanie. Ale chciałbym ją powiększyć. Czy powiększając instalację zostanę w starym systemie? Czy automatycznie zostanę przeniesiony do net-billingu?
    Czy ktoś z Was już robił taki manewr?
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.915

    Domyślnie

    Masz zamiar zainstalować dodatkowe odbiorniki prądu?
    Powiększając instalację 10 kWp zmienisz magazynowanie z 0,8 na 0,7.
    Do ilu kWp chcesz zwiększyć instalcję PV?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3

    Domyślnie

    Właśnie się zastanawiam i liczę. Obecnie instalacja produkuje 10000kwh. Z tego 1000kwh mam autokonsumpcji.Reszta idzie do sieci i odbieram z tego 80%. Żeby więc pokryć zapotrzebowanie w razie mroźnej zimy wychodzi mi minumum 15kwp. TYlko co się będzie lepiej opłacać. Dołożyć te 5kwp i przejść w 0,7? Czy może zainstalować magazyn energii?
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.915

    Domyślnie

    Ile będzie Ciebie kosztować dodatkowe 5 kWp?
    25 tysięcy zł?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.266

    Domyślnie

    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    Mam instalację 10kwp. Wg faktury z roku poprzedzającego założenie instalacji mój dom zużywał 9600kwh rocznie. Co ciekawe był to rok pandemii. Przed pandemią zużycie było 7100-8500kwh rocznie. Czy u Was też było zwiększone zużycie w czasie pandemii?
    Moja instalacja ruszyła w 2022roku i po 12 miesiącach zużycie mam 7000kwh. Czyli niskie. Może dlatego, że zima była łagodna? A może dlatego, że źle odczytałem skomplikowaną fakturę? Jestem w starym systemie. Na razie instalacja pokrywa moje zapotrzebowanie. Ale chciałbym ją powiększyć. Czy powiększając instalację zostanę w starym systemie? Czy automatycznie zostanę przeniesiony do net-billingu?
    Czy ktoś z Was już robił taki manewr?
    NIe możesz rozbudować instalację do 50 kilowatopików o ile masz takie przyłącze.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.266

    Domyślnie

    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    Właśnie się zastanawiam i liczę. Obecnie instalacja produkuje 10000kwh. Z tego 1000kwh mam autokonsumpcji.Reszta idzie do sieci i odbieram z tego 80%. Żeby więc pokryć zapotrzebowanie w razie mroźnej zimy wychodzi mi minumum 15kwp. TYlko co się będzie lepiej opłacać. Dołożyć te 5kwp i przejść w 0,7? Czy może zainstalować magazyn energii?
    2 kwp to krew w piach z powodu zmiany upustu z z 0,7/0,8 ja na razie bym zaczekał i nie histeryzował.

    Mam zapotrzebowanie na prąd <6 MWh rocznie, a produkcję <6MWh na rok różnicę dopłacam w II strefie za I półrocze tego roku to 180 złotych . Pomnóż to przez 2. Nie dożyłbym chyba zwrotu tych dodatkowych paneli. Może spróbuj zmniejszyć zużycie prądu zlikwiduj mostki termiczne. Ja zainwestowałem w to może z 4 tys i zużycie prądu spadło o 1000 kwh
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 16-07-2023 o 06:24

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    Właśnie się zastanawiam i liczę. Obecnie instalacja produkuje 10000kwh. Z tego 1000kwh mam autokonsumpcji.Reszta idzie do sieci i odbieram z tego 80%. Żeby więc pokryć zapotrzebowanie w razie mroźnej zimy wychodzi mi minumum 15kwp. TYlko co się będzie lepiej opłacać. Dołożyć te 5kwp i przejść w 0,7? Czy może zainstalować magazyn energii?
    Możesz dołożyć drugą instalację ale OFF-grid o wielkości potrzebnej do zaspokojenia części konsumpcji w domu.
    To co masz w ON-grid wysyłasz wtedy w większości do sieci na zimowe potrzeby.
    W ten sposób pozostaniesz w opuście 0.8 i będziesz miał dość energii, bo instalacji OFF-grid nie trzeba zgłaszać.
    OFF-grid nie koniecznie musi mieć magazyn ale z nim zyskasz znacznie więcej.
    Musisz tylko kupić inwerter który może pracować w OFF bez magazynu i z nim.

  8. #8

    Domyślnie

    Zużycie masz 7000kWh, a tutaj nagle doszedłeś do wnisoku, że będziesz potrzebować ponad 2x tyle.
    Ładnie coś kombinujesz.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.915

    Domyślnie

    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    Mam instalację 10kwp. Wg faktury z roku poprzedzającego założenie instalacji mój dom zużywał 9600kwh rocznie. Co ciekawe był to rok pandemii. Przed pandemią zużycie było 7100-8500kwh rocznie. Czy u Was też było zwiększone zużycie w czasie pandemii?
    Moja instalacja ruszyła w 2022roku i po 12 miesiącach zużycie mam 7000kwh. Czyli niskie. Może dlatego, że zima była łagodna? A może dlatego, że źle odczytałem skomplikowaną fakturę? Jestem w starym systemie. Na razie instalacja pokrywa moje zapotrzebowanie. Ale chciałbym ją powiększyć. Czy powiększając instalację zostanę w starym systemie? Czy automatycznie zostanę przeniesiony do net-billingu?
    Czy ktoś z Was już robił taki manewr?
    Było 9.600 kWh i też 7.100-8.500 kWh.
    Po założeniu instalacji zużycie wynosi 7.000 kWh.
    To jest zużycie całościowe z produkcją z PV? Tyle pobrałeś z sieci ee ?
    Musiałeś za coś zapłacić?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #10

    Domyślnie

    Zapłaciłem tylko opłaty typu kogeneracyjne, OZE, przejściowe itd. Instalacja pokryła w pełni zapotrzebowanie. Ale jak dom zużyje ponad 9000kwh to będę musiał dopłacać. I tak będzie się opłacało, ale stąd moje myślenie o powiększeniu instalacji.Oczywiście są różne zimy i w jednym roku dopłacę a w innym nie dopłacę. Ale nie wiadomo, co przyniesie przyszłość, tzn. czy zapotrzebowanie nie wzrośnie z jakiś powodów. Nie wiem , jakie są teraz ceny PV. Sąsiad , który teraz instaluje powiedział, że około 8tys. za 1kw. Drogo, ale jak trzeba będzie się przesiąść na auto elektryczne, to może będzie warto. Pytanie tylko czy więcej paneli czy magazyn i przez to zwiększenie autokonsumpcji. No i czy po powiększeniu instalacji nie przeniosą mnie automatycznie do nowego systemu.

    P.S. Jest jeszcze opcja, że źle odczytałem i obliczyłem autokonsumpcję , zużycie domu itp. Faktury PGE nie należą do najbardziej czytelnych....
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.915

    Domyślnie

    Nie spisałeś stanu licznika na koniec roku?
    Koszt 5 kWp szacuję na ok. 25 tys. zł +/- 2-3 tys. zł w zależności od systemu montażowego, modułów, falownika itp.
    Czyli ok. 5.000 zł/kWp a nie 8.000 zł/kWp.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.915

    Domyślnie

    Przykładowa cena

    PV 6,24 kWp z montażem - 22.900 zł z 8% VAT czyli 3.670 zł/kWp

    * Panele Hyundai 390W czarna rama Model HiE-S390UF 16 szt.
    * Falownik FoxESS T6 G3

    * Rozdzielnie DC oraz AC 2 stringi + kable, uziom, wszelkie akcesoria
    * Konstrukcja na dach z blachodachówką, gontem (dachówka z uchwytami podwójnie regulowanymi +800zł)
    * Pełen montaż z formalnościami z licznikiem dwukierunkowym oraz konsultacja-projekt inspektor PPOŻ jeśli wymagane.
    * Powielone bezpieczeństwo - firmowa gwarancja na całą instalacje 10 lat + gwarancje produktowe producenta na falownik 10 lat oraz panele 25 lat
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony