dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 71 z 129
Pokaż wyniki od 1.401 do 1.420 z 2578
  1. #1401
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.797

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Ok, załóżmy, że szacujesz dobrze.
    Ale do kosztów auta spalinowego dolicz nadchodzący podatek, który pojawi się gdzieś pod koniec 2024. I od 2025 ma być coroczny.
    Jaka jego wielkość będzie - nie wiemy.
    Kosztów paliwa? Nie znamy.

    Za to koszta energii nas średnio interesują w systemie opustów.

    No cóż... wszystko to wymaga nutki ryzyka. Bo przyszłości nie znasz Ty ani ja.

    Wniosek taki, opłaca się. Moja opcja, Twoja w sumie też. Bo to tak na granicy jest. Kwestia "chęci".
    Nie zapominaj że niedługo są wybory do europarlamentu i może się tak zdarzyć że wyborcy powiedzą von obecnym decydentom i nastąpi odwrót o 180 stopni czego powinniśmy sobie życzyć dla naszego dobra nie ich.

  2. #1402
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    657

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Nie zapominaj że niedługo są wybory do europarlamentu i może się tak zdarzyć że wyborcy powiedzą von obecnym decydentom i nastąpi odwrót o 180 stopni czego powinniśmy sobie życzyć dla naszego dobra nie ich.
    I co? Myślisz, że ten podatek/opłata która jest w większości krajów UE zniknie?
    Uważasz, że ta prawica którą wybierzesz wywali te eko podatki z budżetu?
    Są rzeczy które zabrnęły za daleko.
    Tak jak np. podatek belki... vat 23% Wszystko na chwilę... na jakiś czas.
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  3. #1403
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    891

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Robi się, chyba tylko Tesla ich nie wymaga.

    Ogólnie popierdułki nie mają zadnych ograniczeń względem spalinowych. Mają wręcz korzyści.

    Jako auto główne... niestety tutaj trzeba wydać znacznie większą sumkę pieniędzy. Kwestie opłacalności też bedą indywidualne.
    Da się, można jeździć komfortowo. Aczkolwiek wymaga to nieco innych przyzwyczajeń. Jeden podejmie rękawice i się odnajdzie - inny nie.

    Czego oczekujesz?
    Już pisałem wcześniej

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Ja nie jestem przeciwny, jest mi obojętne czym pokonam każde 100km, ma tylko spełnić kilka punktów . Zasięg minimum 500km i ładowanie w 3 minuty na kolejne 500km . Możliwość ładowania wszędzie, pod każdym blokiem, kinem, urzędem , stadionem, na każdym parkingu itp . To ma spełniać rodzinne auto. Te drugie, mniejsze, może być "gorsze" w zasięgu .
    Wygodne normalne auto, takie żebym mógł stać w korku w lato z włączoną klimą, w zimie stać w korku z ogrzewaniem , to do czego przyzwyczaiła nas przez ostatnich kilkadziesiąt lat motoryzacja. Czyli wygodny sedan który nie kosztuje 250k

    Pisałem już że mam 74km dziennie do pracy tam i nazot. Ale kumpel rekordzista ma 72km w jedną stronę. Jeździł autem na gaz , ale miał już dość tankowania co 2-3 dni ( nie chodzi o koszt a systematyczne odwiedzanie stacji ) . Kupił sobie 2 lata temu A6 oczywiście TDI. Zapytałem go ostatnio czy by zamienił na małe elektryczne auto do którego prąd miałby za free z paneli. Odpowiedział ze zdecydowanie NIE bo spędza w aucie dziennie 3h i woli wydać pare stówek dodatkowo za komfort który oferuje A6. Na stacje teraz zagląda 2x w miesiącu.... Ja też jestem gotowy płacić 500 miesięcznie za gaz ( jedno tankowanie co tydzień ) . Więc nadal jak fotohobby czekam na rozwój nowej technologii.

  4. #1404
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    891

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juan Zobacz post
    Nie mam Passata ani podobnych, tylko ceeda. I jest dla mnie za duży. Po co mi spore kombi jak jeżdżę prawie wyłącznie po mieście i sam? W soboty z żoną na zakupy. Dziecko dorosłe, dalekie rodzinne wyjazdy z bambetlami się skończyły. "Trasy" robię średnio raz na pół roku i są to "ekspedycje" po 100-200, góra 300 km od domu.
    No właśnie, tu jest pies pogrzebany....
    Porównanie jest krzywdzące bo porównujesz dwie inne klasy samochodów, no i masz teraz inne potrzeby....

    Też mogę powiedzieć sąsiadowi że mój domek 86m jest 3x tańszy w utrzymaniu niż jego 350m willa. Tyle że on ma inne potrzeby niż ja, a jego dom ma zupełnie inne zapotrzebowanie niż mój. Mój dom nie zastąpiłby mu jego domu mimo że ma tak samo okna , dach na głową , ogrzewanie itp. To dwa różne produkty

  5. #1405
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    657

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Już pisałem wcześniej



    Wygodne normalne auto, takie żebym mógł stać w korku w lato z włączoną klimą, w zimie stać w korku z ogrzewaniem , to do czego przyzwyczaiła nas przez ostatnich kilkadziesiąt lat motoryzacja. Czyli wygodny sedan który nie kosztuje 250k

    Pisałem już że mam 74km dziennie do pracy tam i nazot. Ale kumpel rekordzista ma 72km w jedną stronę. Jeździł autem na gaz , ale miał już dość tankowania co 2-3 dni ( nie chodzi o koszt a systematyczne odwiedzanie stacji ) . Kupił sobie 2 lata temu A6 oczywiście TDI. Zapytałem go ostatnio czy by zamienił na małe elektryczne auto do którego prąd miałby za free z paneli. Odpowiedział ze zdecydowanie NIE bo spędza w aucie dziennie 3h i woli wydać pare stówek dodatkowo za komfort który oferuje A6. Na stacje teraz zagląda 2x w miesiącu.... Ja też jestem gotowy płacić 500 miesięcznie za gaz ( jedno tankowanie co tydzień ) . Więc nadal jak fotohobby czekam na rozwój nowej technologii.
    Wszystko ok.
    Ale porównyjesz jakieś używane do nowych elektrycznych.

    Bo auto elektryczne o podobnym komforcie i wyposażeniu co spalinowe nie jest aż tak wiele droższe.
    "wiele" kwestia subiektywna, bo tutaj trzeba liczyć zwrot. A ten zależy od tego ile jeździsz i jak daleko dziennie.
    Komfort w A6 jest ok. Ale nie jest on jakiś wybitny w porównaniu do współczesnych aut elektrycznych podobnej klasy.
    Ba, w elektrycznym masz nawet wyższy.
    Dźwięk silnika mimo, że przyjemny - nie występuje w elektrycznym aucie.
    Klimatyzacja w korku? To żadne obciążenie dla aut elektrycznych Zimą? W sumie też, problemem jest nagrzanie kabiny - czyli start.
    Owszem, Nagrzanie elektryka jest znacznie szybsze i przyjemniejsze niż spalinowego - czyli komfort na plus.
    Odmrażanie też bajka.
    Chyba, że masz webasto w spaliniaku.
    Klimatyzacja/ogrzewanie na postoju? Auta się nie gasi. Zostawiasz klime włączoną i możesz sobie iść. Nikt się nie przyczepi.

    Twoje argumenty są słabe, bo auto elektryczne oferuje wyraźnie lepszy komfort niż spalinowe.

    Jedynie to dalekie trasy wymagają jakiś tam poświęceń. Jednych przeraża inni... mają to gdzieś. Tak jak w filmiku który wysyłałem.

    ps. patrząc ceny od. Elektryczne mimo, że droższe zaczynają zwykle z wyższego poziomu wyposażenia.
    Musisz je wziąć mimo wszystko. Ale... jednak doposażając spaliniaka do równożednego poziomu to sytuacja robi się coraz bardziej na korzyść BEV.
    Ja nie wyobrażam sobie kupić podstawowy model auta, zwłaszcza spalinowego. Co z tego, że cena od 110tyś czy coś. Jak auto to ... wolał bym rower.

    ps2. Nie nie będę linkować przykładów na Wasze propozycje spalinowych "focusów" czy innych takich. Mam gdzieś czy ktoś z Was kupi elektryka.
    Po prostu nie lubię jak się je beszta za wyssane z palca powody.
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  6. #1406
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.797

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    I co? Myślisz, że ten podatek/opłata która jest w większości krajów UE zniknie?
    Uważasz, że ta prawica którą wybierzesz wywali te eko podatki z budżetu?
    Są rzeczy które zabrnęły za daleko.
    Tak jak np. podatek belki... vat 23% Wszystko na chwilę... na jakiś czas.
    Ja nie powiedziałem że głosować tylko na prawicę a głosujmy nawet na samego diabła byle on był totalnym przeciwnikiem tego wariactwa dla naszego dobra Unijnego dobra bo żal patrzec jak EU się cofa w rozwoju a te cofanie ciagnie za sobą horrendalne ceny i koniec końców sami się zarżniemy jak tego nie zatrzymamy .

  7. #1407
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    657

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Ja nie powiedziałem że głosować tylko na prawicę a głosujmy nawet na samego diabła byle on był totalnym przeciwnikiem tego wariactwa dla naszego dobra Unijnego dobra bo żal patrzec jak EU się cofa w rozwoju a te cofanie ciagnie za sobą horrendalne ceny i koniec końców sami się zarżniemy jak tego nie zatrzymamy .
    Dobrze, czyli na kogo głosujemy?
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  8. #1408
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.908

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Wszystko ok.
    Ale porównyjesz jakieś używane do nowych elektrycznych.

    Bo auto elektryczne o podobnym komforcie i wyposażeniu co spalinowe nie jest aż tak wiele droższe.
    "wiele" kwestia subiektywna, bo tutaj trzeba liczyć zwrot. A ten zależy od tego ile jeździsz i jak daleko dziennie.
    Komfort w A6 jest ok. Ale nie jest on jakiś wybitny w porównaniu do współczesnych aut elektrycznych podobnej klasy.
    Ba, w elektrycznym masz nawet wyższy.
    Podaj elektryczny odpowiednik Audi A6, MB E-class, BMW 5 i np. VW Golfa Focusa lub innego w tej klasie.
    Tylko nie pisz o Tesli lub o chińczyku.

    Jeżeli jeździsz teraz pizdrykiem po co co trzymasz A6?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #1409
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    657

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Podaj elektryczny odpowiednik Audi A6 i np. VW Golfa lub innego w tej klasie.
    Tylko nie pisz o Tesli lub o chińczyku.

    Jeżeli jeździsz teraz pizdrykiem po co co trzymasz A6?
    hyundai ioniq 5 całkiem ciekawa alternatywa dla A6, chodź krótsza. Komfort całkiem nie zły. Warty rozwagi.
    etrony, niby ok... ale już bliżej mi do hyundai niż vw.
    BMW nie miałem jeszcze styczności. Ponoć też nie są takie złe...

    Golf to ID3, po lifcie też wcale nie głupie autko. Cenono też nie ma tragedii, bo rabaty dealer daje nie złe. (tak słyszałem)

    A po co trzymam A6? Zwyczajnie czasem potrzebny większy bagażnik i dłuższa trasa.
    Do czasu wymiany na następce trzeba je trzymać.
    Aktualnie Tesla Y na pierwszym miejscu.
    Pojeżdżę jeszcze VW ID7 jak wyjdzie wersja Tourer
    Zobaczymy A6 etron jak wyjdzie na platformie PPE tej co wyszło Porsche Macan ev

    Mimo wszystko liczę jednak na lift Model Y. Może poprawią zasięg tak jak różne ludki spekulują... W końcu konkurencja zaczyna deptać po piętach coraz solidniej.
    A w Chinach to już nawet są obok.
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  10. #1410
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    891

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Wszystko ok.
    Ale porównyjesz jakieś używane do nowych elektrycznych.

    Bo auto elektryczne o podobnym komforcie i wyposażeniu co spalinowe nie jest aż tak wiele droższe.
    "wiele" kwestia subiektywna, bo tutaj trzeba liczyć zwrot. A ten zależy od tego ile jeździsz i jak daleko dziennie.
    Komfort w A6 jest ok. Ale nie jest on jakiś wybitny w porównaniu do współczesnych aut elektrycznych podobnej klasy.
    Ba, w elektrycznym masz nawet wyższy.
    Dźwięk silnika mimo, że przyjemny - nie występuje w elektrycznym aucie.
    Klimatyzacja w korku? To żadne obciążenie dla aut elektrycznych Zimą? W sumie też, problemem jest nagrzanie kabiny - czyli start.
    Owszem, Nagrzanie elektryka jest znacznie szybsze i przyjemniejsze niż spalinowego - czyli komfort na plus.
    Odmrażanie też bajka.
    Chyba, że masz webasto w spaliniaku.
    Klimatyzacja/ogrzewanie na postoju? Auta się nie gasi. Zostawiasz klime włączoną i możesz sobie iść. Nikt się nie przyczepi.

    Twoje argumenty są słabe, bo auto elektryczne oferuje wyraźnie lepszy komfort niż spalinowe.

    Jedynie to dalekie trasy wymagają jakiś tam poświęceń. Jednych przeraża inni... mają to gdzieś. Tak jak w filmiku który wysyłałem.

    ps. patrząc ceny od. Elektryczne mimo, że droższe zaczynają zwykle z wyższego poziomu wyposażenia.
    Musisz je wziąć mimo wszystko. Ale... jednak doposażając spaliniaka do równożednego poziomu to sytuacja robi się coraz bardziej na korzyść BEV.
    Ja nie wyobrażam sobie kupić podstawowy model auta, zwłaszcza spalinowego. Co z tego, że cena od 110tyś czy coś. Jak auto to ... wolał bym rower.

    ps2. Nie nie będę linkować przykładów na Wasze propozycje spalinowych "focusów" czy innych takich. Mam gdzieś czy ktoś z Was kupi elektryka.
    Po prostu nie lubię jak się je beszta za wyssane z palca powody.
    Ja wiem że klima i ogrzewanie w tych autach działają ale nie o to chodzi. Chodzi o to jak długo

    Mam do pewniej ulubionej górskiej miejscowości 150km i jadę tam zazwyczaj 2h. Ale jechałem też kiedyś 7h w bardzo trudnych warunkach... Zauważyłem że obrońcy aut elektrycznych nigdy nie mieli takiej sytuacji, zdarza się ona zawsze spalinowcom

    W zeszłym roku dla odmiany musiałem jechać na podkarpacie ( 330km w jedną stronę ) do notariusza złożyć kilka podpisów i zaraz po tym wydarzeniu wrócić na Śląsk. Zrobiłem to autem spalinowym bez problemu. No ale jak widać elektrowozy jak zwykle takiego pecha nie mają i zawsze mają nieograniczony czas...

    Twierdzisz że elektryk to niezależność. Auto spalinowe jest zależne od stacji raz na tydzień , dwa lub raz na miesiąc . Twój elektryk jest zależny od energii elektrycznej, magazynu czy nawet słońca dzień w dzień ( oczywiście mowa o "darmowym tankowaniu" )

    Gadamy o autach używanych bo przecież takie tutaj wychwalacie za 30-40k . Więc do rzeczy. Moje obecne auto to Vectra C 1,8 z LPG. Mam 40k na zmianę auta. Podoba mi się Insignia lub Mondeo. Jakie mi polecisz auto elektryczne w tej klasie żeby miało jakiś logiczny zasięg, większy niż wasze zabawki, było tak samo wygodne ( w sensie komfortu, rozstaw osi , nie skakało na każdej dziurze jak piłka ) ?. Paneli PV i magazynu nie liczymy z litości dla auta elektrycznego

    Nowe elektryki ( lepszej klasy ) nie są dla Kowalskiego, przynajmniej ja takich nie znam. A bogaty jak kupi , to ma w głębokim poważaniu ile kWh spala mu te auto i kiedy się to zwróci....

  11. #1411

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Nie zapominaj że niedługo są wybory do europarlamentu i może się tak zdarzyć że wyborcy powiedzą von obecnym decydentom i nastąpi odwrót o 180 stopni czego powinniśmy sobie życzyć dla naszego dobra nie ich.
    Dokładnie tak jak w Polsce się wydarzyło
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  12. #1412
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    657

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Ja wiem że klima i ogrzewanie w tych autach działają ale nie o to chodzi. Chodzi o to jak długo

    Mam do pewniej ulubionej górskiej miejscowości 150km i jadę tam zazwyczaj 2h. Ale jechałem też kiedyś 7h w bardzo trudnych warunkach... Zauważyłem że obrońcy aut elektrycznych nigdy nie mieli takiej sytuacji, zdarza się ona zawsze spalinowcom

    W zeszłym roku dla odmiany musiałem jechać na podkarpacie ( 330km w jedną stronę ) do notariusza złożyć kilka podpisów i zaraz po tym wydarzeniu wrócić na Śląsk. Zrobiłem to autem spalinowym bez problemu. No ale jak widać elektrowozy jak zwykle takiego pecha nie mają i zawsze mają nieograniczony czas...

    Twierdzisz że elektryk to niezależność. Auto spalinowe jest zależne od stacji raz na tydzień , dwa lub raz na miesiąc . Twój elektryk jest zależny od energii elektrycznej, magazynu czy nawet słońca dzień w dzień ( oczywiście mowa o "darmowym tankowaniu" )

    Gadamy o autach używanych bo przecież takie tutaj wychwalacie za 30-40k . Więc do rzeczy. Moje obecne auto to Vectra C 1,8 z LPG. Mam 40k na zmianę auta. Podoba mi się Insignia lub Mondeo. Jakie mi polecisz auto elektryczne w tej klasie żeby miało jakiś logiczny zasięg, większy niż wasze zabawki, było tak samo wygodne ( w sensie komfortu, rozstaw osi , nie skakało na każdej dziurze jak piłka ) ?. Paneli PV i magazynu nie liczymy z litości dla auta elektrycznego

    Nowe elektryki ( lepszej klasy ) nie są dla Kowalskiego, przynajmniej ja takich nie znam. A bogaty jak kupi , to ma w głębokim poważaniu ile kWh spala mu te auto i kiedy się to zwróci....
    czy w aucie zamarzniesz , poruszane było.
    https://elektrowoz.pl/porady/czy-sto...czadach-wideo/
    tym to się nie ma co przejmować.

    Chcesz komfortowe duże auto za 40 czy 50tyś? No to musisz poczekać Póki co używane tesla model S to około 100tyś.
    Czyli tyle ile jakieś nowsze A6 też używane.
    Bo A6 za 50 tyś... to nie tknę palcem. Już robiłem raz skrzynie i rozrząd w 3.0TDI.

    Zresztą, stare auto - trzeba serwisować, może to nie kosztuje tyle co w nowszych, ale na pewno częściej. Ja już nie mam do tego cierpliwości.

    Zresztą nie chce mi się udowadniać wyższości elektryków nad jakimś 1.8 LPG . Auta takie nie trafiały w moje gusta.
    Wyrosłem z takich 15lat temu.
    Ostatnio edytowane przez Gik ; 03-01-2024 o 17:27
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  13. #1413
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    891

    Domyślnie

    To teraz może o waszym ulubionym segmencie. Zerkłem na Fiata 500 , nowy elektryk kosztuje ~150k , a hybrydowy ~70k . Daję elektrykowi fory na starcie i uznaję że przyszły właściciel ma PV na dachu na starych zasadach , zostaje mu coś w magazynie, a sama instalacja jest już "zwrócona" . Zakładam też ( jak Wy ) że takie auto kręci się głównie w koło komina , zakupy, blisko praca itp, czyli 7000-10000 km rocznie. Moje pytanie brzmi, kiedy sie zwróci różnica w cenie zakładając że elektryk spala 12-14 kWh a hybryda 5L .

    Jeszcze jedno, od zawsze samochód ( pomijając klasyki i zabytki ) był "luksusem" który generował koszty. Mniejsze lub większe w zależności od klasy auta i szczęścia w trafieniu właściciela na dobry egzemplarz. Aż tu nagle pojawiły się auta elektryczne i okazuje się że większość ich właścicieli nagle twierdzi że nie tylko nie generują kosztów ale nawet zarabiają . Nie potrzebują mechanika, opon, zawieszenia a nowe akumulatory do nich są jak Yeti, nikt ich nigdy nie widział. Więc polecam wszystkim którzy do tej pory tylko ładowali kasę w auta ( spalinowe ) kupić nowego elektryka , do tego ze 2 instalacje PV i jakiś spory magazyn, po kilku latach jak zacznie brakować energii to znowu kolejne PV i magazyn. A potem już tylko zostaje odcinać kupony....

  14. #1414
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    657

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    To teraz może o waszym ulubionym segmencie. Zerkłem na Fiata 500 , nowy elektryk kosztuje ~150k , a hybrydowy ~70k . Daję elektrykowi fory na starcie i uznaję że przyszły właściciel ma PV na dachu na starych zasadach , zostaje mu coś w magazynie, a sama instalacja jest już "zwrócona" . Zakładam też ( jak Wy ) że takie auto kręci się głównie w koło komina , zakupy, blisko praca itp, czyli 7000-10000 km rocznie. Moje pytanie brzmi, kiedy sie zwróci różnica w cenie zakładając że elektryk spala 12-14 kWh a hybryda 5L .

    Jeszcze jedno, od zawsze samochód ( pomijając klasyki i zabytki ) był "luksusem" który generował koszty. Mniejsze lub większe w zależności od klasy auta i szczęścia w trafieniu właściciela na dobry egzemplarz. Aż tu nagle pojawiły się auta elektryczne i okazuje się że większość ich właścicieli nagle twierdzi że nie tylko nie generują kosztów ale nawet zarabiają . Nie potrzebują mechanika, opon, zawieszenia a nowe akumulatory do nich są jak Yeti, nikt ich nigdy nie widział. Więc polecam wszystkim którzy do tej pory tylko ładowali kasę w auta ( spalinowe ) kupić nowego elektryka , do tego ze 2 instalacje PV i jakiś spory magazyn, po kilku latach jak zacznie brakować energii to znowu kolejne PV i magazyn. A potem już tylko zostaje odcinać kupony....
    fiat 500 to jakaś porażka. Wymarzyli sobie zrobienie z niego premium czy czegoś tam. To się w ogóle nie sprzedaje. Tak jak honda E. To ma ceny zaporowe.
    Może lepiej już pegout 208? Tak czy siak ze 40tyś więcej EV kosztuje. Ale możesz odliczyć dotację 17tyś. Wtedy już wygląda to lepiej.
    Nie znam nikogo kto by się interesował fiatem 500E

    zresztą peugot też drogi.
    Stare koncerny to ślepa uliczka. Niestety....
    Jednak tym bardziej wolę Teslę. Wygląd i tablet przeboleje.
    Zamiast jakiegoś B/C segmentu. W abstrakcyjnych cenach.

    Ewentualnie MG4
    i może E-C3.

    edyt

    https://www.youtube.com/watch?embeds...&v=y-f9mLCxgrw

    Warto oglądnąć
    Ostatnio edytowane przez Gik ; 03-01-2024 o 18:51
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  15. #1415
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Hmm..widzę sporo ofert nowych 500etk z 2023r za ok 90k...ale te się pewnie nie liczą w wyliczeniach
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  16. #1416
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Cóż...BYD przegania Teslę pod względem sprzedaży głównie na swoim rynku. Jak zawojują Europę , to będzie ciekawie. Europejskie koncerny poddają się Tesli w temacie wtyczek/ładowarek więc może myślą o jakiej współpracy, by z chińskim smokiem powalczyć ?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  17. #1417
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    891

    Domyślnie

    No to może mój ulubiony "dziadowski" Opelek

    Nowa benzynowa Corsa 65-75k kontra elektryczna od 130k w górę

    Nie wiem ile jeździ aut spalinowych w Europie ale pozbycie się ich w ciągu 15-20 lat uważam za nierealne. Nawet jak paliwo będzie po 10zł litr i w każdym roku trzeba będzie zapłacić podatek od takiego auta. No chyba że powstaną auta elektryczne pokroju Golfa, Octavi z zasięgiem 500km i ceną powiedzmy do 100k.

    Najlepsze że niektórzy zakładają że drożeć będzie tylko paliwo a energia elektryczna nie
    Obstawiam, że ktoś juz dawno to policzył i przeciętny Kowalski i tak zapłaci kilkadziesiąt złotych za 100km nawet jak pojedzie elektrykiem. To tylko kwestia czasu , mniej więcej tak jak zrobiono z pompami ciepła, trzeba tylko poczekać aż rynek się nasyci. To błędne koło chociaż niektórym się wydaje że mają "za darmo"

  18. #1418
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    657

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    No to może mój ulubiony "dziadowski" Opelek

    Nowa benzynowa Corsa 65-75k kontra elektryczna od 130k w górę

    Nie wiem ile jeździ aut spalinowych w Europie ale pozbycie się ich w ciągu 15-20 lat uważam za nierealne. Nawet jak paliwo będzie po 10zł litr i w każdym roku trzeba będzie zapłacić podatek od takiego auta. No chyba że powstaną auta elektryczne pokroju Golfa, Octavi z zasięgiem 500km i ceną powiedzmy do 100k.

    Najlepsze że niektórzy zakładają że drożeć będzie tylko paliwo a energia elektryczna nie
    Obstawiam, że ktoś juz dawno to policzył i przeciętny Kowalski i tak zapłaci kilkadziesiąt złotych za 100km nawet jak pojedzie elektrykiem. To tylko kwestia czasu , mniej więcej tak jak zrobiono z pompami ciepła, trzeba tylko poczekać aż rynek się nasyci. To błędne koło chociaż niektórym się wydaje że mają "za darmo"
    Super, co to za silnik i wyposażenie za 65-75tyś Wytrzyma 100tyś bez wymiany?

    mnie przeciętny Kowalski nie interesuje.

    Przeciętny Kowalski będzie zwykle dopłacał do energii za moje ładowania w domu. Zostanie mu to doliczone
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  19. #1419
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    891

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Hmm..widzę sporo ofert nowych 500etk z 2023r za ok 90k...ale te się pewnie nie liczą w wyliczeniach
    Sporo jest też nowych hybryd z 2023r za 55-57k

    Mnie tylko ciekawi czy cena 90k za elektryczną wersję jest dla prywatnej osoby i czy w tej cenie ma jakiś haczyków

  20. #1420
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    657

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Sporo jest też nowych hybryd z 2023r za 55-57k

    Mnie tylko ciekawi czy cena 90k za elektryczną wersję jest dla prywatnej osoby i czy w tej cenie ma jakiś haczyków
    możliwe, że odliczyli dotację dla rodzin z 3 dzieci
    Bo ładnie wygląda na portalu taka cena.
    A może tylko 17tyś.
    A tak naprawdę nie powinno wcale się odliczać.
    Trzeba w ogłoszeniu zobaczyć
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

Strona 71 z 129

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony