dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie

    Kochani pomocy! Nie mogę załatwić odbioru mojego budynku. Chodzi o fakt, iż nie mam wybudowanego nowego szamba. Moja kanalizacja podłączona jest do jednego z szamb na sąsiednej działce (działka i szambo należy do rodziców). Taki sposób podłączenia kanalizacji przewiduje mój projekt i na to rozwiązanie w 1999 roku wyraził zgodę urząd wydając pozwolenie na budowę. Teraz proszą o zaświadczenie wydane przez kierownika budowy, iż szambo to jest szczelne. Tyle tylko, że mój kierownik (ani żadna inna osoba uprawniona do wydania takiego zaświadczenia) nie chce wydać tłumacząc iż nie są w stanie ocenić stanu tego urządzenia. Szambo jest wymurowane ale ma już 30 lat. Co powinnam zrobić. Może ktoś miał podobny problem i udało mu się go rozwiązać.

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    On 2002-12-13 21:27, Małgośka wrote:
    Teraz proszą o zaświadczenie wydane przez kierownika budowy, iż szambo to jest szczelne. Tyle tylko, że mój kierownik (ani żadna inna osoba uprawniona do wydania takiego zaświadczenia) nie chce wydać tłumacząc iż nie są w stanie ocenić stanu tego urządzenia. Szambo jest wymurowane ale ma już 30 lat. Co powinnam zrobić. Może ktoś miał podobny problem i udało mu się go rozwiązać.
    nie jestem pewien tego ale zdaje się słusznie napisałas proszą - prosić im wolno owszem ... ale żadać od kierownika ???
    oszaleli ???
    Zapytaj pisemnie na jakiej postawie masz im oświadczenie kierownika o szczelniości szamba dostarczyć ?
    Czyj to wymysł ?
    Prawo Budowlane takiego wymogu nie stawia - zdaje się, że oświadczenie wymyślał sobie jakiś sprytny urzędnik
    a kierownik ? wygląda, że ma głowę nie od parady

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar kgadzina
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    3.883

    Domyślnie

    Nie tylko tamci urzędnicy żądają potwierdzenia że szambo jest szczelne. To zwykła troska o środowisko znana we wszystkich urzędach. No bo co by było gdyby szambo było nieszczelne? Lub co gorsza - zamiast szamba istniałaby jedynie jakaś jego atrapa? W mojej okolicy jest taka działka, na którą szły ścieki z 3 domów bezpośrednio!!!!!! Kiedy firma deweloperska zaczęła tam prowadzić roboty ziemne to okazało się że ziemia jest przesiąknięta szajsem na ponad metr głęboko!!!!!
    Rada dla zmartwionego: albo wypompujesz ścieki ze starego szamba i uszczelnisz go od wewnątrz, albo kupisz owe szambo i je zaistalujesz. To będzie zgodne z sumieniem i przepisami.
    Wersja negatywna - znajdziesz takiego kierownika budowy, który się podpisze pod oświadczeniem o szczelności bez sprawdzania stanu rzeczy - ale to mooooooocno nie w porządku.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za opinię. Co do stanu tego szamba, to przed rozpoczęciem budowy, przed wydaniem pozwolenia na budowę byli ludzie z nadzoru o oceniali to szambo - między innymi sprawdzali jego głębokość i czy jest wybetonowane dno. Nie wnosili żadnych uwag ani też nie chcieli go odkopywać. Dodam że nic nie było z mojej strony naciągane ani załatwiane. Gdybym wiedziała, że pojawi się taki problem, to zdecydowałabym się na doprojektowanie i wybudowanie samodzielnego szamba. Ale robienie problemów teraz, w momencie gdy jest zrobiona cała kanalizacja z przyłączem to chyba z lekka niewprządku.

  5. #5
    Guest

    Domyślnie

    On 2002-12-29 23:51, kgadzina wrote:
    Nie tylko tamci urzędnicy żądają potwierdzenia że szambo jest szczelne. To zwykła troska o środowisko znana we wszystkich urzędach.
    Nie rozumiesz co Małgośka pisze
    Urzędnicy nie żadają tylko proszą - pisze Małgośka- widocznie nie maja na to podstawy prawnej tylko chcą sie wykazać
    Gdyby mieli podstawę to by nie prosili tylko żądali i nie kierownika budowy (bo on chyba może to tylko "na oko" im sprawdzić tylko jakiegos fachowca instalatora, który może tą szczelność jakoś zmierzyć
    Może Sanipro wie czy urzednik może tego żadać, czy prosić tylko mu wolno o to ?
    Nawet gdy grzecznie prosi nie zwracałbym na takiego urzędnika uwagi - taka moja rada.

  6. #6

    Domyślnie

    Małgośka niczym się nie przejmuj. Co prawda nie wiem jakim pismem urzędnicy Ci "prosili" o zaświadczenie, ale jedno jest pewne nie mogą tego wymagać.
    Owszem przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę mogliby zażądać od ciebie analizy możliwości przyjęcia ścieków przez ten zbiornik. Jeżeli jest to budynek mieszkalny jednorodzinny to najprawdopobobniej nie masz nałożonego obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie, to powinno być w dec. o pozw. na bud.
    Jeżeli nie ma takiego obowiązku to znaczy ze ty musisz tylko zgłosić zamiar przystąpienia do użytkowania i do tego musisz dołączyć dziennik, inwent. geod., pomiar skut. zerowania, prot. komin., ośw. kierownika ozgodności wybudowania z projektem oraz o uporządkowaniu terenu.
    Teraz trzeba czekać jeżeli wydadzą sprzeciw do użytkowania to się odwołaj na pewno wygrasz.
    pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki za radę. Spróbuję. Pozdrawiam.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony