dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 63
  1. #1

    Domyślnie Dom-kopuła wg koncepcji Fullera

    Wszystkich, których elektryzuje pomysł zbudowania własnego domu własnym sumptem według koncepcji Buckmistera Fullera, zapraszam do zabierania głosu w dyskusji tutaj, albo na założonej właśnie stronie http://www.gnosis.art.pl/e_gnosis/pr...dom_kopula.htm .
    poświęconej przygotowaniom i realizacji domów-kopuł.
    W USA, Kanadzie, Australii, W. Brytanii istnieją firmy konstruujące domy-kopuły, lub przysyłające zestawy do samodzielnego montażu. W Polsce na razie nie. Mam nadzieję, że uda się zgromadzić ludzi chcących zbudować taki fantastyczny dom, lub choćby dom wakacyjny. Wspólne wypracowanie strategii budowy, stworzenie banku planów konstrukcyjnych, banku opinii rzeczoznawców, a wreszcie wystąpienie wobec producentów surowców i wytwórców specyficznych części konstrukcyjnych, w sposób radykalny zmniejszyłoby koszty.
    Bardzo proszę o wszelkie uwagi i pomysły.
    Lech R.

  2. #2

    Domyślnie Re: Dom-kopuła wg koncepcji Fullera

    Cytat Napisał Lech Robakiewicz
    Wszystkich, których elektryzuje pomysł zbudowania własnego domu własnym sumptem według koncepcji Buckmistera Fullera, zapraszam do zabierania głosu w dyskusji tutaj, albo na założonej właśnie stronie
    nie elektryzuje mnie ten pomysł
    wiekszość ludzi buduje własnym sumptem niezaleznie od rozwiązania konstrukcyjnegoi domu.
    Cytat Napisał Lech Robakiewicz
    Mam nadzieję, że uda się zgromadzić ludzi chcących zbudować taki fantastyczny dom, lub choćby dom wakacyjny.
    Jak rozumem jesteś pierwszym który wybuduje takie coś?
    czy tylko szukasz frajerów
    choc wakacyjny do wynajęcia ... czemu nie.
    zawsze to atrakcja.
    Gdzies czytałem ze w USA sa betonowe wigwamy przy jakiejs autostradzie

    Z tej fantastycznej strony

    Jeśli nam to odpowiada, możemy zaplanować ogromny pokój o wysokości 6-7 metrów
    to raczej jest wada.. a nie zaleta, no chyba ze ktoś lubi ogrzewac sufit.
    W takiej kopule ze wzgledu na optymalizacje zuzycia materiału i powierzchni uzytkowej, wysokosc kopuły musi mieć połowe jej średnicy (+/-)
    Wiec ta wysokość jest mocna narzucona.

    Ale pozdrawiam entuzjaste

  3. #3

    Domyślnie

    Nie rozumiem dlaczego wszystkie pomysły budowania inaczej niż z prostopadłościanów z zasady są bombardowane i wyszydzane. Co w tym złego, że dom jest kopułą? Zauważyłam, że przeciwnicy bardzo chętnie krytykują, ale nie podają żadnego sensownego argumentu, a nie spotkałam się jeszcze żeby jakiś mieszkaniec kopuły żałował swojego wyboru. Pragnę przypomnieć, że kopuła jest konstrukcją samonośną i w tym tkwi jej przewaga, a to czy ktoś zrobi sobie salon wysoki na 6 czy 7 m to na prawdę kwestia gustu i zasobności portfela, a nie konstrukcyjnego wymogu kopuły. Zachęcam to rozejrzenia się, jak buduje się na świecie bo jak na razie to prawie wszyscy budują z oklepanych projektów, za wielkie kredyty, a potem płaczą, że ogrzewanie jest drogie.

  4. #4

    Domyślnie

    Zdaje się że RMFka w taki sam sposób wybudowała swoją siedzibę przy A4

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    Cytat Napisał Margareth
    Nie rozumiem dlaczego wszystkie pomysły budowania inaczej niż z prostopadłościanów z zasady są bombardowane i wyszydzane. Co w tym złego, że dom jest kopułą? Zauważyłam, że przeciwnicy bardzo chętnie krytykują, ale nie podają żadnego sensownego argumentu,
    no to jeden - pie... się w postawieniu tego ustrojstwa, nie powiesz, że kostkę trudniej

    a nie spotkałam się jeszcze żeby jakiś mieszkaniec kopuły żałował swojego wyboru.
    z kim rozmawiałaś?

    Pragnę przypomnieć, że kopuła jest konstrukcją samonośną i w tym tkwi jej przewaga, a to czy ktoś zrobi sobie salon wysoki na 6 czy 7 m to na prawdę kwestia gustu i zasobności portfela, a nie konstrukcyjnego wymogu kopuły.
    nie inaczej, a nawet łatwiej i taniej w kostce
    Zachęcam to rozejrzenia się, jak buduje się na świecie bo jak na razie to prawie wszyscy budują z oklepanych projektów, za wielkie kredyty, a potem płaczą, że ogrzewanie jest drogie.
    aaaa, kopuła samonośna i samogrzewcza, cuda panie
    szczególnie te 6 czy 7m

    sorry, piszesz jakieś tam quasimarketingowe bla bla bla, a chcesz mieć dyskusję
    postaraj się...
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    a
    i nie jestem przeciwnikiem, kogo stać niech sobie buduje, jednak nie każdego stać na takie ekstrawagancje, tanie nigdy nie będzie, nie ma co się czarować
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  7. #7

    Domyślnie

    Pierwszy problem będzie już przy warunkach zabudowy!

  8. #8

    Domyślnie

    Mi się zawsze podobali ludzie z entuzjazmem do stosowania niecodziennych rozwiązań i uważam, że nie jest na wysokim poziomie wyszydzanie ich.
    Sam "płynę z prądem" i buduje standardowy dom, ale jakby mnie było stać to z chęcią bym poeksperymentował.
    Byłem już bliski budowania w zupełnie zapomnianej u nas technologii (w przeciwieństwie do zachodu) szkieletowej z wypełnieniem z glinianych bloczków, niestety po zrobieniu kosztorysu zrezygnowałem.
    Dzięki ludziom odważnym i chcącym żyć trochę inaczej świat jest barwniejszy, niestety nie można zapominać, że do tego potrzebna jest kasa bo tanie jest tylko to co typowe.

  9. #9

    Domyślnie

    inna sprawa to powierzchnia - żeby uzyskać 75 m2 kopuła będzie miała 12m wysokości 100m2 - 16 metrów
    Powrót jest JEDI a nie KRÓLA

    Dziennik budowy
    Komentarze

  10. #10

    Domyślnie

    Ja myślę, że w takiej kopule też należy zrobić kondygnacje bo inaczej to faktycznie nie ma sensu. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie kilku przenikających sie wzajemnie kopuł, ale taka konstrukcja to już majstersztyk.
    Jakbym miał kasy jak lodu w eskimoskim iglo to zrobiłbym eksperymentalny dom ultra energooszczędny właśnie w postaci kopuły do tego obrotowej (w Niemczech widziałem podobny dom) Połowa kopuły zakryta zaś druga przeszklona, całość obraca się za Słońcem. Kształt i ruch zapewniałby minimalne straty ciepła, wewnątrz ze dwie kondygnacje wokół centralnej klatki schodowej.
    Pofantazjowałem sobie a co mi tam.

    PS:
    Ostatnio najbardziej znany i utytułowany polski architekt lansuje swój projekt domu w kształcie walca (było w muratorze), może to nie jeszcze kopuła ale czytelny krok w tym kierunku.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Wątek dla tych, którzy chcą być królikami doświadczalnymi na koszt własny, mało tego, z dużą dopłatą... brrrrrr... wolę iść na ryby.
    Ale entuzjastom życzę powodzenia. Bo sa różne zboczenia, ale ja jestem tolerancyjny.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał arturromarr
    Jakbym miał kasy jak lodu w eskimoskim iglo to zrobiłbym eksperymentalny dom ultra energooszczędny właśnie w postaci kopuły do tego obrotowej (w Niemczech widziałem podobny dom) Połowa kopuły zakryta zaś druga przeszklona, całość obraca się za Słońcem. Kształt i ruch zapewniałby minimalne straty ciepła, wewnątrz ze dwie kondygnacje wokół centralnej klatki schodowej.
    Ta jedna połówka to w zboczu góry powinna się chować...
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar BartekS
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Kolonia Tomaszowice, Lublin, Poland, Poland
    Posty
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał piterazim
    inna sprawa to powierzchnia - żeby uzyskać 75 m2 kopuła będzie miała 12m wysokości 100m2 - 16 metrów
    Jak dobrze pamiętam, to wzór na pole koła to Pi x r2, czyli twój dom o wysokości 12m (czyli r=12) miałby powierzchnię 12x12x3,14 m2 = 452m2 Jeśli więc kopuła jest tym, czym myślę, że jest czyli połową kuli, to dla 75m2 musiałaby mieć 5m wysokości, dla 100m2 powierzchni, niecałe 6m. Gdzieś jadąc po kraju widziałem, chyba ośrodek naukowy czy jakiś inny o takim kształcie, ogólnie pomysł ciekawy ale chyba nie na nasze warunki.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał retrofood
    Ta jedna połówka to w zboczu góry powinna się chować...
    Dokładnie tak to sobie wykombinowałem ale tylko fragmentem bo przy obrocie przysłaniała by okna i jeszcze parę innych rzeczy.
    Cóż niektórzy wydają fortuny na superszybkie samochody wysadzane diamentami a ja bym z przyjemnością poeksperymentował z takim domem (ala stacja kosmiczna), chociaż i jedno i drugie nie ma ekonomicznych racji to na szczęście niektórzy decydują się na takie fanaberie, bo czy życie w ogóle się opłaca.
    Niestety zaciskając pasa mogę tylko pokibicować innym.
    Na zachodzie jest coraz więcej zwariowanych projektów (kryzys chyba trochę to przystopował) a u nas jest większy konserwatyzm więc nawet popatrzeć nie ma na co.

  15. #15

    Domyślnie

    sam bym takiego nie postawił, ale najlepszy stosunek powierzchni ścian do kubatury, energetycznie może być to ciekawe
    a jak w środku wyglądają pomieszczenia ?

    Lech Robakiewicz - może masz gdzieś rzuty kondygnacji ?

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar racer
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ci to przyszło do głowy?
    Posty
    679

    Domyślnie

    Brzydkie te pieruńswo...
    Nie bij, wytłumacz!

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    stosunek może i ok, ale czy ta kubatura ma lepszy stosunek jej wykorzystania
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  18. #18

    Domyślnie

    ..biorąc pod uwagę radosną twórczość Polaków - mam tu na myśli domki gargamele itp itd różowe, zielone i niebiesko-żółte,obok totalnych ruder i klocków z minionej epoki, to nie wiem czy jeszcze takie kopuły są nam potrzebne w ramach poprawiania krajobrazu...

    myślę też , że krwawica wielu polskich architektuf oraz dowolna interpretacja ich dzieł przez inwestoruf, jest często dużo bardziej awangardowa niż jakiekolwiek eksperymenty z Zachodu....

    Kopuły , GO HOME!
    pozdr

  19. #19

    Domyślnie

    Nie widzę konstrukcji nośnej w tych kopułach

    http://courses.washington.edu/laresc.../framework.htm

    ani w tej

    http://home.howstuffworks.com/home-i...hbag-home2.htm
    Proszę tylko by nie próbowano mi za chwilę wmówić zachęcania do budowy z worków z ziemi, to tylko przykłady na samonośność kopuły.

    Tu zadowoleni mieszkańcy
    http://www.wiadomosci24.pl/artykul/d...ule_12508.html

    ale te zadarnione są już ładniejsze
    http://www.erdhaus.ch/main.php?fla=n...ont=earthhouse

    Wszyscy chyba się nie mylą...

    http://www.inwestycje.pl/lifestyle/s...55123%3B0.html
    (przyznaję, że ten przykład do pięknych nie należy)

    Co do stopnia trudności, to chyba łatwiej ogarnąć elementy konstrukcyjne długości ok.1m niż np.8 i składać z nich powtarzalne moduły?

  20. #20

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony