dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Czy uprawiacie w ogrodach zioła?

    Chętnie poczytałabym na ten temat, bo marzy mi sie taki zielniczek, nie wiem jednak które z ziół są łatwe w uprawie, jak je pielęgnować, w zasadzie nic nie wiem na ten temat. Czy macie jakies doświadczenia, którymi zechcielibyście sie podzielić?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    http://murator.com.pl/forum/viewtopi...%B3a+przyprawy
    W tym poście sporo mówiliśmy o ziołach i przyprawach uprawianych w ogrodzie. I też tutaj http://murator.com.pl/forum/viewtopi...%B3a+przyprawy
    Jak będziesz miała jakieś wątpliwości co, kiedy i jak siać zbierać etc. to pytaj, postaram się odpowiedzieć w miarę wyczerpująco co wiem na ten temat.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję wciornastku. Zaraz biorę się za czytanie.

  4. #4

    Domyślnie

    A może ktoś ma już zaplanowany taki ogródek w kształcie np. neregularnej grządki, rozplanowanie np. pod względem wysokości ziół, co koło czego może rosnąć i jak w praktyce wygląda taki zakątek ziołowy, jakieś fotki.Mam kilka gatunków ziół ale w różnych miejscach ogrodu.

    Działkowiec wydał numer specjalny "Ogrody ziołowe" niestety już nie jest dostępny.

    w.

  5. #5

    Domyślnie

    Ja mam (w zasadzie moja żona pielegnuje) zielnik czy tez "przyprawnik" na malym skalniaku i cale lato przyprawy byly swiezutkie na dodatek ususzylismy wiele gdyz produkcja szla calkiem szybko - rozmaryn - ten chyba zakopany w doniczce do wyciagniecia na zime, bazylia kilka odmian, tymianek, oregano, szalwia, mieta, koperek, pietruszka, i wiele innych ktorych nazw nie pamietam jest fajnie kolorowo pachnaco i milo tak sobie podcinac wprost do garnka.

    Pzdr
    Fugas

  6. #6

    Domyślnie

    He, he, zioła to ulubiony temat mojej mamy, uprawia je w ogródku i na okiennym parapecie (a potem ja musze to jeść ), nie korzysta natomiast z internetu więc się tu nie wypowie polecam natomiast napisany przez nią artykuł na temat uprawy ziół, który został umieszczony w poradniku ogrodniczym:
    http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/ogrodekziolowy.html

    pozdrawiam i żuycze miłej lektury

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Widzę, że trzeba dodać trzy grosze.
    Cała sprawa z ogródkiem ziołowym polega na tym, że jedne zioła u nas zimujš a drugie nie. Więc zakładajšc taki ogródek trzeba pomyœleć o tym, że częœć ziół sadzimy na stałe miejsce i możemy je pozyskiwać przez wiele lat. Takie zioła to estragon, lubczyk,mięta, oregano, melisa lekarska, szałwia, lawenda (pewnie wymienajšc coœ zapomniałam ). Poœredni jest tymianek on niekiedy wymarza, również lawenda ma czasami kłopoty z przetrwaniem.
    Druga grupa to zioła, które mimo, że sš w swoich ojczyznach wieloletnie to wymarzajš - majeranek, bazylia, czšber, rozmaryn - te z kolei lepiej sadzić co roku. Rozmaryn najlepiej hodować w donicy i zimować w domu.
    Wracajšc do ziół u nas zimujšcych to szykujšc taki ogródek trzeba pamiętać, że sš one bardzo ekspansywne i potem można zaczšć z nimi walczyć jak z chwastami. Mistrzami w rozrastaniu się sš mięta, oregano, estragon. Estragon należy do grupy bylic i potrafi osišgać wysokoœć 1,5 m i rozpełzać się w tempie kosmicznym puszczajšc rozłogi. Mięta, oregano osišga wysokoœć ok. 30 cm i też niŸle się rozłazi. Lubczyk, lawenda, szałwia i inne tworzš pojedyncze kępy - krzaki. Najwyższy z nich jest lubczyk ok 50 do 100 cm wysokoœci i ten tworzy największe kępy. Najmniejszy z kolei jest tymianek ok 15 -20 cm.

  8. #8

    Domyślnie

    Dobrze, ze jesteście, bo tyle mozna sie od Was nauczyć

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony