dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1
    Guest

    Domyślnie Czy beton może leżeć bezpośrednio na porothermie?

    No właśnie - jak w temacie.
    Czy na Porotherm (na wierzchu ściany parteru) trzeba położyc warstę cegieł a dopiero na tym zalewać wieniec?
    Czy też można beton położyć bezpośrednio na Porotherm?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    u mnie dawali warstwę cegieł , mój kierownik budowy powiedział że tak trzeba zrobić.

  3. #3

    Domyślnie

    Na Porothermie nie można bezpośrednio układać belek stropowych (bo w przszłości popęka), lecz należy cały strop unieść 2-3cm, aby beton dostał się miedzy belki i wierzch Porothermu i wytworzyły się t.zw. poduszki.
    Ale aby unieść te belki trzeba wykonać dodatkowe stemple, co jest pracochłonne i kosztowne.
    Zamiast unoszenia stropu można dać warstwę cegieł (na zaprawę) i na tej warstwie położyć już (na sucho) belki.
    Ta warstwa nie musi być na całej grubości ściany w ścianach zewnętrznych, wystarczy od strony wewnętrznej budynku.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zbigniew Rudnicki
    Na Porothermie nie można bezpośrednio układać belek stropowych (bo w przszłości popęka), lecz należy cały strop unieść 2-3cm, aby beton dostał się miedzy belki i wierzch Porothermu i wytworzyły się t.zw. poduszki.
    Ale aby unieść te belki trzeba wykonać dodatkowe stemple, co jest pracochłonne i kosztowne.
    Zamiast unoszenia stropu można dać warstwę cegieł (na zaprawę) i na tej warstwie położyć już (na sucho) belki.
    Ta warstwa nie musi być na całej grubości ściany w ścianach zewnętrznych, wystarczy od strony wewnętrznej budynku.
    Belki podnosi się rygami czyli opera na deskach zamocowanych na ścianach - specjalnie to koszto i pracochłonne nie jest.
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  5. #5

    Domyślnie

    Takie deski wspierające belki stropowe trzeba by chyba przybijać gwoździami do ściany.
    W cudzym domu można - w swoim bym nie pozwolił.
    Rzeczywiście, koszt dodatkowego stemplowania nie jest taki duży, jeśli przyrównać go w skali kosztu całego domu.

  6. #6

    Domyślnie

    Nikt nie powiedział, że kraftz robi strop Terriva, a nie np. monolityczny.
    W moim przypadku był ten drugi - Wieniec był opuszczony w stosynku do płyty o kilka cm. Do okoła wewnątrz pomieszczeń biegła przybita deska do pustaków i tak powstałą poduszka .
    Sposób opisany powżej zalecany jest również do stropów z belkami tak jak pisał Zbigniew Rudnicki
    Od stycznia 2005 na swoim

    altana z grillem = moje dzieło

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Moze coś nie doczytałęm - na porotherm w przypadku wieńca nic nie trzeba domurowywać - jedyna wada rozwiązania to nieco większe zużycie betonu (wpada w pustki).
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  8. #8

    Domyślnie

    Przy robieniu instalacji elektr. przebijałem się przez mur właśnie pod stropem - duuużo tam było tego betonu , a jakie wiercenie

    Nasunął mi się wtedy temat mostka termicznego który wówczas powstaje

    ale... mam ścianę 2 warstwową
    Od stycznia 2005 na swoim

    altana z grillem = moje dzieło

  9. #9
    Guest

    Domyślnie

    Prośba o wyrozumiałość:
    czy poduszka to jest to samo co wieniec?
    Będę kładł TRivę. Poszuka jest potrzebna jak pisaliście powyżej.
    Wieniec to coś innego niż ta poduszka? Leży na TRivie?

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał kraftz
    Prośba o wyrozumiałość:
    czy poduszka to jest to samo co wieniec?
    Będę kładł TRivę. Poszuka jest potrzebna jak pisaliście powyżej.
    Wieniec to coś innego niż ta poduszka? Leży na TRivie?
    Poduszka to po prostu poduszka coś w rodzaju podlewki pod belki,nadproża itp. wieniec jak nazwa mówi coś wieńczy czyli ściany w skrócie zapobiega "rozłażeniu" się ich.
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  11. #11
    Guest

    Domyślnie

    Czyli winiec jest wylewany ponad stropem (dokładnie: strop stanowi podstawę dla wieńca). Czy tak?

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał kraftz
    Czyli winiec jest wylewany ponad stropem (dokładnie: strop stanowi podstawę dla wieńca). Czy tak?
    Wieniec jest w poziomie stropu i belki stropu są zakotwione (umocowane,zatopione) w wieńcu - tylko ,że wieniec wieńcowi nie równy w zależności od stropu są różne rozwiązanie np. w drewnianym itp. mogą być wience ścian szczytowych,kolankowych itd.
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  13. #13
    Guest

    Domyślnie

    Czyli żeby sprawę uporządkować: poduszka to część wieńca - część na której leży strop.

    U mnie jest porotherm (ściana 2W).
    Czy powinienem wzmacniać ostatnią warstwę pustaków cegłą?

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał kraftz
    Czyli żeby sprawę uporządkować: poduszka to część wieńca - część na której leży strop.

    U mnie jest porotherm (ściana 2W).
    Czy powinienem wzmacniać ostatnią warstwę pustaków cegłą?
    Poduszka to nie jest część wieńca - poduszka stosowana jest pod np. belki nadprożowe,podciagi stalowe ze wzgledu na większą wytrzymałośc niż np. pustaki czy bloczki BK - można też podmurować cegłą np. klasy 15. Pod wieńcem nie ma potrzeby podmurowywać - jedynie pod oparciami nadproży itp. ZXa bardzo nie widzę sensu wzmacniania bo i po co? ostatniej warstwy pustaków.
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał kraftz
    Czyli żeby sprawę uporządkować: poduszka to część wieńca - część na której leży strop.

    U mnie jest porotherm (ściana 2W).
    Czy powinienem wzmacniać ostatnią warstwę pustaków cegłą?
    Genowi chodzi pewno o to że poduszkę można wylać wczesniej,ale nic nie szkodzi wylewać razem z wieńcem wtedy nazywa sie to "wieniec opuszczony"i potrzebna jest deska wokół scian.Nie ważne czy u siebie czy u obcych mozna ją przybic,przykręcić czy jeszcze w inny sposób przymocować.
    Porotherm ma dosc małe szczeliny,aż tak duż tego betonu nie powinno wpłynąć, mysle że nie musisz dawac cegly

  16. #16
    Guest

    Domyślnie

    No to zginąłem za własną ojczyznę. Dzisiaj po południu majster wymurował mi dwie warstwy cegieł za dodatkowe n zł.
    Zeby ofkors wzmocnić ścianę pod wieńcem.
    Sie dałem naciągnąć.

  17. #17

    Domyślnie

    no to gratis zafundował ci "mały mostek termiczny"

    Dobrze że masz ścianę 2-warstwową
    Od stycznia 2005 na swoim

    altana z grillem = moje dzieło

  18. #18

    Domyślnie

    Kraftz
    Być może majster dał aż dwie warstwy cegieł aby zachować projektową wysokość parteru. W przypadku Porothermu "regulacja" jest co 25cm (bo taka jest wysokość pustaka z zaprawą).

  19. #19

    Domyślnie

    Osobiście uważam, że nadmurówka z cegieł lub bloczków betonowych, to lepsze rozwiązanie niż podnoszenie belek w celu powstania tak zwanej poduszki.
    Widziałem juz jak wyglądają takie poduszki po rozszalowaniu. Często, gęsto właśnie pod belkami - po betonie jest tylko wspomnienie! Wiąże się nie tylko ze złym zagęszczaniem lub jego brakiem. Po prostu trzeba mieć świadomość, iż żeby beton podpłynął pod belkę, to musi mieć wyjściowy stożek około 15cm. Wtedy można mówić o skutecznym wibrowaniu. Jak na budowę przyjeżdża beton o opadzie 3 cm, to o czym my rozmawiamy Panowie?!
    Reasumując, w warunkach krajowych lepiej podmurować porotherm, czy komórkowca.
    Szatan, szóstki trzy...

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nazaryjczyk
    Osobiście uważam, że nadmurówka z cegieł lub bloczków betonowych, to lepsze rozwiązanie niż podnoszenie belek w celu powstania tak zwanej poduszki.
    Widziałem juz jak wyglądają takie poduszki po rozszalowaniu. Często, gęsto właśnie pod belkami - po betonie jest tylko wspomnienie! Wiąże się nie tylko ze złym zagęszczaniem lub jego brakiem. Po prostu trzeba mieć świadomość, iż żeby beton podpłynął pod belkę, to musi mieć wyjściowy stożek około 15cm. Wtedy można mówić o skutecznym wibrowaniu. Jak na budowę przyjeżdża beton o opadzie 3 cm, to o czym my rozmawiamy Panowie?!
    Reasumując, w warunkach krajowych lepiej podmurować porotherm, czy komórkowca.
    Chyba opowiadasz o sztychowaniu - przy dobrym wibratorze zawibrujesz K1
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony