dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Z pwenością większość z mieszkajacych już w swoich domach Forumowiczów posiada obliczenia strat ciepła z etapu projektowania. Czy możecie podzielić się Waszymi obserwacjami jak te obliczenia mają się do rzeczywistych warunków. Mile widziane były by również uwagi gdzie zostały popełnione błędy w obliczeniach, oraz podstawowe parametry domu, jak powierzchnia z czego zbudowany, jak ocieplony, jak wentylowany. Będę wdzięczny za Wasze informacje i sugestie.
    Pozdrawiam i proszę o wszelkie informacje.

  2. #2

    Domyślnie

    generalnie wyliczenia są na nieznaczny plus, szacuję je na ok 10% ,
    duże różnice wychodzą na wentylacji, jeśli projektanci liczą na 1 wymianę.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Roose
    Dzięki za informację.
    Różnica na wentylacji na plus czy na minus. Jaką masz wentylację?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Czy nikt poza Roose nie chce podzielić się tymi informacjami ???

  5. #5

    Domyślnie

    Też chętnie poczytam o doświadczenaich innych.
    To jest swego rodzaju bolączką tego Forum, że chyba większość forumowiczów jest albo w trakcie planowania/projektowania (na przykłąd ja ) albo w trakcie budowania.
    Jak już ktoś mieszka to raczej nie działa na Forum... (chciałbym wierzyć, że to dlatego, że po wprowadzeniu jest już tak pięknie, że tylko mieszkać a nie że tyle roboty, że nie ma czasu na Forum)

  6. #6

    Domyślnie

    To glowna przyczyna. 95% z nas wlasnie wybudowalo lub buduje dom.
    Ja wlasnie bede instalowal C.O. a wlasciwie hybryde: Kominek (DGP) + ogrzewanie elektryczne (promienniki).
    Wszystko robie przy zalozeniach strat ciepla z projektu.
    Mam dokladnie te same obawy co Wy. Niestety - przekonam sie o tym nie wczesniej niz po 2-3 sezonach grzewczych. A wiec do uslyszenia za 2-3 lata??!!!

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Na forum piszą również osoby mieszkające już w swoich domach, podają np. jakie jest zużycie gazu lub oleju do ogrzewania.
    Może Ci forumowicze poszperają w projektach i uchylą nam rąbka tajemnicy jak to się ma do obliczeń ? Cy jest aż tak źle, że nie ma się czym chwalić ?
    Myślę, że wszelkie dane na ten temat są bardzo cenne i pouczające właśnie dla tych forumowiczów którzy "się" włśnie ocieplają lub stoją przed tym problemem.
    Z góry dziękuję i bardzo proszę o informacje.

  8. #8

    Domyślnie

    W projekcie nie miałem policzonego zapotrzebowania na ciepło. Policzyłem to sam w arkuszu kalkulacyjnym. Zapotrzebowanie zgadza się z dokładnością +-10%. Zimą nie ma co zakładać wymiany powietrza na poziomie 0,5 czy też 1. Mam wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, która była cały czas włączona, nawet podczas 20 stopniowych mrozów, ale na najmniejszą wydajność. Temperatura powietrza wwiewanego nie spadła poniżej +9 stopni. Obserwowałem poziom wilgoci, ale ten nigdy nie przekroczył 40%. W takich warunkach krotność wymiany jest 0,1 - 0,2. Model nie zakładał zysków z energii słonecznej, strat z powodu wiatrów itp., był bardzo prosty - tylko różnica temperatur, współczynniki przenikania ciepła, powierzchnia przegród.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Jesteśmy obecnie już poza połową sezonu grzewczego i pozwoliłem sobie na podciągnięcie tego watku do góry.
    Obecnie sam mogę się podzielić własnymi doswiadczeniami.

    Obliczenia zapotrzebowania na ciepło robiłem samodzielnie programem OZC i muszę przyznać, że z dużą dokładnością sprawdzają się w praktyce. Moc do ogrzewania rzeczywista pokrywa się z wyliczoną z dokładnością lepszą niż 10%. Trudno uznać to jeszcze za wynik wiarygodny gdyż jest to pierwszy sezon grzewczy i budynek intensywnie wysycha. Wilgotność w pomieszczeniach początkowo wynosiła ponad 80% obecnie już spadła do ok. 60%.

    Ogrzewanie mam kotłem gazowym kondensacyjnym na gaz GZ50, mieszane grzejnikowo podłogowe (podłogowe w łazienkach i korytarzach) Wentylacja grawitacyjna wspomagana wyciagami w łazienkach. Technologia budowy ściana jednowarstwowa BK Termorex odm. 400 na zaprawę ciepłochronną 36 cm.
    Zapraszam do podawania własnych uwag.
    Prosiłbym osoby mieszkajace już dłużej niż jeden sezon aby napisały czy w drugim sezonie spadło zapotrzbowanie na ciepło do ogrzewania.
    Pozdrawiam

  10. #10
    Guest

    Domyślnie

    ale co się sprawdza w praktyce !?!?!?. podawaj w temacie o co ci chodzi, marnujesz czas ludzi którzy nie potrzebnie tu wchodzą a ani ci pomóc nie umieją, ani ich to nie interesuje jak mnie, nie rób burdelu na forum

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Dziekuję za szybką i "fachową" odpowiedź "właściciela" forum Muratora szkoda że Twoja wypowiedź gościu jest odrobinę spóźniona wątek został załorzony ponad rok temu.

    Tak na marginesie skoro nie chce ci się czytać to po co odwiedasz to forum.
    Pozdrawiam i życzę więcej luzu i cierpliwości.

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    jest nowa wypowiedź, odpowiadam, a robię to w interessie innych użytkowników

  13. #13

    Domyślnie

    Witam.

    U nas obliczenia z projektu się prawie sprawdziły. Na dole jest dokładność 100%, na górze jednak, gdybym drugi raz budował dom dałbym grzejniki o wielkości odpowiadającej powierzchni podłogi a nie wynikające z kubatury. Wyszły ciut za małe, przez skosy. W rezultacie na górze jest zwykle 1st. chłodniej niż na dole. Mimo, iż ocieplenie dachu jest grubsze niż w projekcie, nie ma mostków (sprawdzałem pirometrem), to inna jest akumulacja, a raczej jej brak. W rezultacie czasami jest chłodniej, czasami tak samo jak na dole, z przewagą pierwszego. Ponieważ termostat umieściłem na dole, na górze jest chodniej. Problem rozwiąże zdalny czujnik na górze i zawory termostatyczne na dole, ale to później, bo 1st. różnicy nie jest dokuczliwy. Mamy stałą temperaturę 21st na programatorze.

  14. #14

    Domyślnie

    art media
    czy masz (i jak) izolowane stropy miedzy parterem a poddaszem? generalnie zawsze jest problem z przegrzewaniem sie poddasza.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor
    Moc do ogrzewania rzeczywista pokrywa się z wyliczoną z dokładnością lepszą niż 10%.
    A skąd wiesz, że się pokrywa ? To że masz ciepło oznacza jedynie że nie masz za mało a możesz mieć dużo za dużo. To że w różnych pomieszczeniach jest taka sama temperatura nie świadczy o tym że wszystkie grzejniki są obciażone w takim samym stopniu lecz o tym że zawory pracują a grzeniki nie są za małe. To czy kocioł nie jest przewymiarowany mogłbyś stwierdzić gdybyś zmierzył czas pracy i postoju palnika (dla palników niemodulowanych) ale i tak pozostaje jescze mnóstwo parametrów do przeliczenia. Dla -20 kocioł nie powinien się w ogóle wyłączyć, zawory grzejnikowe powinny się całkowicie otworzyć, temperatura wody na wylocie z każdego grzejnika powinna być taka sama a to wszystko powinno się dziać przy temperaturach w pomieszczeniach na jakie były projektowane oraz przy temperaturze wody zasilającj na jaką były obliczone na dodatek przy założonej krotności wentylacji (której nie jesteś w stanie pomierzyć chyba, że masz mechaniczną ze zrobionymi pomiarami)

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał tom soyer
    art media
    czy masz (i jak) izolowane stropy miedzy parterem a poddaszem? generalnie zawsze jest problem z przegrzewaniem sie poddasza.
    Nieizolowana TerrivaII z gazobetonu.

  17. #17

    Domyślnie

    Byłbym zapomniał o 3 cm. styropianu pod wylewką...

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    U mnie też się sprawdzają obliczenia z praktyką. Przy różnicy temperatur 40 stopni obliczeniowo wychodzi u mnie niecałe 5 kW i z moich obserwacji wynika, że tyle właśnie jest. Dom parterowy 138 m2. W podłodze na gruncie 14 cm, w ścianach bk i 24 cm styropku, a strop 30 cm wełny. Wentylacja jak na razie kiepska grawitacyjna a docelowo wydajna mechaniczna.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Gnom
    Nastąpiło chyba małe nieporozumienie. Napisałem, że chodzi o obliczenia zapotrzebowania na ciepło. Z twojej wypowiedzi rozumiem że chodzi ci o obliczenia parametrów instalacji c.o. To są dwie różne sprawy. Oczywiście jeśli chodzi o wentylację to nie mam możliwości sprawdzenia jaka jest krotność wymian, mogę jedynie stwierdzić, że wentylacja pracuje.

    Jeśli natomiast chodzi o parametry instalacji to myślę, że również nie jest najgorzej. Robiłem pomiary temperatury zasilania i powrotu z instalacji ( co prawda z całej instalacji a nie z poszczególnych grzejników) oraz temperatury pomieszczeń. Wszystko to w czasie ustabilizowanej temperatury zewnętrznej (był okres w styczniu gdy temperatura przez kilka dni utrzymywała się praktycznie na jednym poziomie ok. –9 oC). Dodam że wszystkie zawory termostatyczne zostały otwarte na full (zdjąłem głowice termostatyczne). Temperatury w poszczególnych pomieszczeniach nie różniły się o więcej niż 1 oC z wyjątkiem łazienek gdzie było cieplej o 3 oC . Aby zminimalizować wymianę ciepła pomiędzy pomieszczeniami wszystkie drzwi zostały pozamykane. Temperatura wody w instalacji była utrzymywana przy pomocy regulatora pogodowego z uwzględnieniem czujnika w pomieszczeniu referencyjnym.
    Pozdrawiam

  20. #20

    Domyślnie

    Do Inwestora. No właśnie, to że po zdjęciu głowic masz w miarę równe temperatury świadczy o tym że grzejniki mają podobny stosunek mocy do strat pomieszceń czyli ktoś policzył straty poszczególnych pomieszczeń a nie dobrał grzejniki wg m2 podłogi. Mam tylko jedno pytanie, jak długo trwał pomiar bo w przypadku budynku o b. dobrej izolacji wykonanego z materiałów o dużej pojemnosci cieplnej możemy mieć taką sytuację, że po całkowitym wyłączeniu ogrzewania przez długi czas temperatura nie zmieni się. Ciekawy jestem ile czasu temperatura będzie spadała o 1 stopień w Twoim domu.
    Aby stwierdzić na ile przewymiarowany jest kocioł trzeba zmierzyć albo czas pracy palnika (tylko w kotle bez modulacji) albo zużycie gazu ziemnego i po uwzględnieniu sprawności kotła (zmierzyć rzeczywista temperaturę spalin) i wartości opałowej gazu, wyliczyć rzeczywiste zużycie ciepła (oczywiście zasobnik musi byc wyłączony). Stałość temperatury pomieszczenia i temperatura zasilania nie mają tu nic do rzeczy.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony