dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 42 z 107
Pokaż wyniki od 821 do 840 z 2127
  1. #821
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    teraz o kolektorze...
    do ukończenia całego systemu wentylacyjno -grzewczego w moim domu pozostało zrobić kolektor powietrzny na południowej ścianie.
    planuję powierzchnię ok. 20m2, mam pytanie z czego najlepiej zrobić absorber?
    mam dwa pomysły, pierwszy to czarny filc (tylko nie wiem czy słońce go szybko nie "wykończy"), a drugi to gęsto tkana ( jak materiał ) siatka metalowa, w obydwu przypadkach powietrze jest przeciągane przez absorber.
    co o tym sądzicie ?, może jakieś inne pomysły ?

  2. #822
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    mam pytanko do jakiejś" tęgiej głowy"...
    od samego początku obserwuje takie zjawisko, często w słoneczny dzień pod dachem są temp. ponad 60* ale maszynka ni chu chu nie przekroczy 55* chociaż bedzie mieliła powietrze o takiej temperaturze z godzinę..., dlaczego tak się dzieje ??
    I nie co wcześniejszy:
    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    mamy na zewnątrz w tym momencie 22.6*
    wewnątrz domu 22.9
    pod połacią dachu 33.1 ( słońca nie widziałem )
    w zbiorniku 31 (rano miał 22)
    To niby jak? Wcześniej z powietrza o temp. 33 stopni otrzymywałeś w zbiorniku 31 stopni a teraz z 60 nie wiesz dla czego tylko 55 w zbiorniku?
    Prosiłem nie cygań.

    pozdrawiam.
    Witold
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  3. #823
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    napisałem spostrzeżenie, w czym masz problem..., jak wiesz o co biega to mi wytłumacz.

  4. #824
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    I nie co wcześniejszy:

    To niby jak? Wcześniej z powietrza o temp. 33 stopni otrzymywałeś w zbiorniku 31 stopni a teraz z 60 nie wiesz dla czego tylko 55 w zbiorniku?
    Prosiłem nie cygań.

    pozdrawiam.
    Witold
    wracając do tematu, to już wiem dlaczego nie można bardziej zagrzać wody... winna jest rura doprowadzająca powietrze do wymiennika, ona robi taką stratę w wysokiej temperaturze. Czujnik jest na wlocie pod dachem, do wymiennika dolatuje powietrze nieco chłodniejsze.
    pozdrawiam

  5. #825
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    dokonałem pewnej modyfikacji w moim "solarze"...
    połączyłem obydwa zbiorniki (ten od solara i bojler, obydwa po 140l ) pompką obiegową i sterownikiem, tak jak na tej animacji z instalacji w Bydgoszczy.
    oto efekty;
    godz. 9,37 zb. solar 33*, bojler 36*
    godz.14,47 zb. solar 48*, bojler 47*
    patrząc na to że dzień nie był taki idealny bo słoneczko nieco się chowało za chmurkami, wynik jest całkiem całkiem...
    w pełnym słońcu układ powinien dojechać do 50* w obydwu zbiornikach.
    dodam tylko że grzałka w bojlerze nastawiona jest na 42*( do tej temp. dogrzewa tylko w określonych godzinach, w moim przypadku włącza się o godz. 16 i dogrzewa do 19 jak jest taka potrzeba )
    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez jasiek71 ; 07-08-2011 o 17:09

  6. #826
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    czas na kilka informacji "prądowych"
    przez ostatnie 17 dni grzałka w bojlerze zużyła 6,1 kwh co daje ok. 0,36 kwh na dobę
    solar zużył 9,2 kwh co daje ok. o,54 kwh na dobę
    dla porównania przed zamontowaniem tego wynalazku zużywaliśmy średnio ok. 6 kwh na dobę grzejąc grzałką
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  7. #827
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał Egon2000 Zobacz post
    O tych skokach termicznych dokladnie tak samo myslalem ze bardziej "szok " termiczny moze pogorszyc przyczepnosc ale stosujac jakas zwykla automatyke tak jak wczesniej bylo wspomniane mozna uniknac takich szokow termicznych. Siatka to u mnie raczej odpada bo chce zastosowac cos podobnego jak na zdjeciu:
    Załącznik 64976

    taka plyte jak sie rowno poprzykleja to ukladanie plytek to juz "pestka".


    Szybko tego i tak nie wykonam bo jeszcze nie mam scian ale narazie mam nad czym sie zastanawiac.

    egon2000
    Pomyśl nad zrobieniem czegoś takiego z rowkami poszerzonymi na płytki elewacyjne:
    http://www.youtube.com/watch?v=BWlF1HUUwnY
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  8. #828
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    do tego urządzenia nie potrzeba rysunków technicznych i jakichś specjalnych wyliczeń, bierzemy to i tamto podłączamy gdzie trzeba ma działać...
    to jest zbyt proste żeby można zrozumieć?, przyzwyczailiśmy się już do tego że wszystko jest skomplikowane...
    Czytam i czytam, ale. ....ja to wolę zobaczyć chociaż prosty rysunek... może za "gupi" jestem, żeby sobie to połączyć
    Zastanów się - po co wyważać otwarte... przez Ciebie drzwi - podaj chociaż wymiar tej rury pod połacią, bo stale Cię o to forumowicze pytają.
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  9. #829
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał DEZET Zobacz post
    podaj chociaż wymiar tej rury pod połacią, bo stale Cię o to forumowicze pytają.
    u mnie jest 160 ale można i 200, ważne żeby była dobrze zaizolowana i jak najkrótsza bo bardzo gubi ciepło.
    postaram sie wrzucić jakiś schemacik i może jakieś foto
    pozdrawiam
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  10. #830
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Gdzieś się chyba pogubiłem- rura 160 pod blachodachówką, to specjalnie musiałeś coś kombinować z łatami, kontrłatami, bo tam tyle miejsca między membraną a blachą nie ma
    Temat mnie zaciekawił, tym bardziej, że mógłbym zrobić coś na połówce dachu garażu- ok.20m2 - teraz myślę, co lepsze: rurka pex ze spadkami, żeby można spuścić wodę na zimę, czy wymiennik z kanałów metalowych prostokątnych 6x20cm (od wentylacji). Czy tą rurę masz jako "wężownica", czy tylko prosty odcinek rury?
    A może coś takiego, na szybko wymyślone:

    Szare to kolektor powietrzny, płaskie kanały 5x20cm połączony na górze z rurą odbiorczą. Na wylocie wentylator do zasysania powietrza.
    żółte to kontrłaty
    pomarańczowe - ściany garażu.
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  11. #831
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    ta rura nie jest pod dachem, ona tylko ciągnie powietrze z te szczeliny wentylacyjnej pomiędzy blachą a membraną, ważne żeby ta cześć dachu była zaizolowana pomiędzy krokwiami, powietrze ciągniemy z centralnej części dachu...
    pod dachem nic się nie instaluje
    narysuje schemat i wstawię dla zobrazowania
    ps. zobacz jak działa kolektor powietrzny..., dach jest tym kolektorem
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  12. #832
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Schemacik solara

    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  13. #833
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    ta rura nie jest pod dachem, ona tylko ciągnie powietrze z te szczeliny wentylacyjnej pomiędzy blachą a membraną, ważne żeby ta cześć dachu była zaizolowana pomiędzy krokwiami, powietrze ciągniemy z centralnej części dachu...
    pod dachem nic się nie instaluje

    A nie lepiej żeby powietrze wyciągać w górnej części dachu, blisko kalenicy- nie jest tam najcieplejsze?
    A może lepiej zastosować takie odwrócone koryto, które wstępnie "zatrzymywałoby" powietrze i kierowało do rury?
    Muszę polatać po dachu z termometrem, zobaczyć jakie temperatury są pod brązową blachą i czarną membraną.
    A może ściągać ciepłe powietrze spod gąsiora- gotowe "korytko" z dwóch połaci?
    Im dalej w "las"... tym więcej pytań
    Ale skoro ma być tylko rura, to mógłbym wykorzystać cały dach garażu- słonko świeci na niego cały dzień (jeśli świeci )
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  14. #834
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał DEZET Zobacz post
    A nie lepiej żeby powietrze wyciągać w górnej części dachu, blisko kalenicy- nie jest tam najcieplejsze?
    A może lepiej zastosować takie odwrócone koryto, które wstępnie "zatrzymywałoby" powietrze i kierowało do rury?
    Muszę polatać po dachu z termometrem, zobaczyć jakie temperatury są pod brązową blachą i czarną membraną.
    A może ściągać ciepłe powietrze spod gąsiora- gotowe "korytko" z dwóch połaci?
    Im dalej w "las"... tym więcej pytań
    Ale skoro ma być tylko rura, to mógłbym wykorzystać cały dach garażu- słonko świeci na niego cały dzień (jeśli świeci )
    jak chcesz z górnej części dachu to musisz uszczelnić pod gąsiorem bo inaczej będzie ci lewe (chłodniejsze) powietrze zaciągać, w mojej wersji powietrze ma do pokonania taką samą drogę z każdej strony i nie trzeba przerabiać dachu
    nawet jak jest pochmurno to pod dachem jest o 8-10* więcej niż na zewnątrz i taką mniej więcej temp. osiąga zbiornik "solar"
    pobierając wodę ze zbiornika cwu uzupełniamy go ze zbiornika "solar" a resztę jak trzeba dogrzewa grzałka, w dni słoneczne nie dogrzewa bo w obydwu zbiornikach jest ponad 40* a czasami nawet ponad 50*
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  15. #835
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    jak chcesz z górnej części dachu to musisz uszczelnić pod gąsiorem bo inaczej będzie ci lewe (chłodniejsze) powietrze zaciągać, w mojej wersji powietrze ma do pokonania taką samą drogę z każdej strony i nie trzeba przerabiać dachu
    nawet jak jest pochmurno to pod dachem jest o 8-10* więcej niż na zewnątrz i taką mniej więcej temp. osiąga zbiornik "solar"
    pobierając wodę ze zbiornika cwu uzupełniamy go ze zbiornika "solar" a resztę jak trzeba dogrzewa grzałka, w dni słoneczne nie dogrzewa bo w obydwu zbiornikach jest ponad 40* a czasami nawet ponad 50*
    Dzięki za info.
    Z uszczelnieniem nie ma problemu- mam tą uszczelkę pod gąsior i wtedy bym ciągnął ciepłe powietrze z 2 połaci(południowo-zachodnia),słońce cały dzień,
    ale może faktycznie lepiej ze środka połaci pobierać, no może jednak ciut powyżej
    To jeszcze napisz co to za wymiennik, bo pisaliście coś o klimakonwektorze, a że w temacie nie siedzę, to mogłem coś pomylić.
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  16. #836
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Wypatrzyłem takie cudo- chyba nie bardzo przy ciekawej cenie urządzenia bawić się w eksperymenty:
    http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-c...la-pcwu38.html
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  17. #837
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał DEZET Zobacz post
    Wypatrzyłem takie cudo- chyba nie bardzo przy ciekawej cenie urządzenia bawić się w eksperymenty:
    http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-c...la-pcwu38.html
    wszystko się zgadza, co kto lubi...
    ja swoje zrobiłem w całości za ok. 1500zł, do tej pompy trzeba mieć jeszcze odpowiedni zbiornik itd.
    mój układ dołączasz do istniejącej instalacji, całoroczny COP 2 więc niewiele gorzej niż PC/pw (mówimy o całym roku a nie sezonie letnim), od wiosny do jesieni COP średni 3.4 (zasrany lipiec miał 3.1)
    jak ta zabawka by była niewiele warta to na pewno bym jej tu nie opisywał i zachwalał, oczywiście jeżeli zużywasz dużo ciepłej wody (pow. 140l doba) to trzeba by coś bardziej wydajnego.
    odnośnie wymiennika... mam obecnie zainstalowany klimakonwektor AUX, wcześniej była jakaś nagrzewnica trzyrzędowa
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  18. #838
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    ............
    Ostatnio edytowane przez jasiek71 ; 12-09-2012 o 17:19
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  19. #839
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Czyli ta rura w folii alu jest TĄ rurą ciągnącą ciepło z dachu. Myślałem, że ona gdzieś z boku jest wpuszczona, a tu po prostu poprzecznie do połaci.
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  20. #840
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał DEZET Zobacz post
    Czyli ta rura w folii alu jest TĄ rurą ciągnącą ciepło z dachu. Myślałem, że ona gdzieś z boku jest wpuszczona, a tu po prostu poprzecznie do połaci.
    tak jak na schemacie, z centralnej części połaci
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

Strona 42 z 107

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony