dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 61 z 107
Pokaż wyniki od 1.201 do 1.220 z 2127
  1. #1201
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    grzeniu666- na pewno zleciał, bo podgrzałeś od spodu. U siebie też tak miałem. Nad miejscem gdzie stoi koza w domu, śnieg na dachu zleciał, mimo, że do góry ponad 6m. Spaliny oczywiście szły kominem, ale ciepłe powietrze do góry pod membranę i grzało blachę. Dobrze by było wpuszczać jakieś suche ciepłe powietrze pod blachę "do odśnieżania". Choć pewnie jak pierzynka śniegowa na dachu to i ona robi za izolację cieplną?!
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  2. #1202

    Domyślnie

    Cytat Napisał DEZET Zobacz post
    ...Dobrze by było wpuszczać jakieś suche ciepłe powietrze pod blachę "do odśnieżania". Choć pewnie jak pierzynka śniegowa na dachu to i ona robi za izolację cieplną?!
    Powietrze w moim założeniu byłoby zewnętrzne albo z poddasza nieużytkowego (więc chyba suche), przepuszczane przez nagrzewnicę (GGWC) i fru pod blaszkę (na odpowiedniej wysokości, powiedzmy 1/3 dł. od okapu).

  3. #1203
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Nie wiem czy jest sens wyciągania powietrza z domu (poddasze). Zawsze to jakaś wyższa temperatura, którą wywalisz i uzupełnisz zimnym zewnętrznym.
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  4. #1204
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    netotine

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dzien dobry, jestem tutaj nowy, od pewnego czasu interesuje mnie technologia wykorzystania energi slonca do ogrzewania domu, I wszystko wyglada bardzo prosto czytajac posty.Przeczytalem caly ten watek, w sumie kilka dobrych lat tematu, lecz czy znalezliscie skuteczne rozwiazanie, co robic z energía uzskana z kolektora powietrznego latem, bez akumulowania tej energi, lub co gorzej, bez zakrywania, lub demontazu kolektora na sezon letni.

  5. #1205
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.219

    Domyślnie

    Znaleźć to nie znaleźliśmy.
    Za to - od dawna wiemy, bo odkryto tę tajemnicę, co należy zrobić.
    Chloroplasty sobie trzeba wyhodować.
    Wtedy będzie DOKŁADNIE TAK, jak Tobie potrzeba.
    Tyle, że łatwo nie jest cudzożywnym.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  6. #1206
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    netotine

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dziekuje za odpowiedz, z tymi chloroplastami to raczej w moim przypadku pudlo, brzydkiej pelargoni nie potrafie utrzymac przy zyciu na dluzej niz tydzien.
    Lecz tak zupelnie na serio, chcialbym sie dowiedziec co uzytkownicy kolektorow powietrznych robia latem z tymi kolektorami, z cala energía cieplna. Mnie zastanawia czy moglbym kolektor powietrzny wykorzystac latem do schlodzenia domu.
    Pozdrawiam.

  7. #1207
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Mógłbyś ale pod pewnymi warunkami.Dom niskoenergetyczny i szczelny.Kolektor wtedy za komin słoneczny może robić-wytwornica ciągu .Niezbędny będzie również GWC rurowe fi 200.Rozgrzane powietrze z kolektora może wysysać powietrze z domu poprzez GWC w którym powietrze zewnętrzne będzie schładzane.Taka klima bez wentylatora i energii elektrycznej.

  8. #1208
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    netotine

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dosyc dobry pomysl z taka klima pozbawiona elementow mechanicznych i z wykorzystaniem pracy kolektora.

  9. #1209
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał netotine Zobacz post
    Dosyc dobry pomysl z taka klima pozbawiona elementow mechanicznych i z wykorzystaniem pracy kolektora.
    to jest znane od wieków ...
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Komin_s%C5%82oneczny
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  10. #1210
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    netotine

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Posty
    4

    Domyślnie

    Tak, lecz nie dla mnie. Jedyna rzecz ktora zbudowalem w zyciu to byl domek dla lalek mojej siostry. Jestem laikiem budowlanym z bardzo zawezona wiedza fizyki Ucze sie na zasadzie kto plyta nie blondie.
    Wiec moze naprawde powaznie, jezeli masz kolektor powietrzny, jak wykorzystujesz go latem?

  11. #1211
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cruz

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piekary Śl.
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    567

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Mógłbyś ale pod pewnymi warunkami.Dom niskoenergetyczny i szczelny.Kolektor wtedy za komin słoneczny może robić-wytwornica ciągu .Niezbędny będzie również GWC rurowe fi 200.Rozgrzane powietrze z kolektora może wysysać powietrze z domu poprzez GWC w którym powietrze zewnętrzne będzie schładzane.Taka klima bez wentylatora i energii elektrycznej.
    Tylko czy aby dom niskoenergetyczny potrzebuje klimy.

  12. #1212
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał netotine Zobacz post
    Wiec moze naprawde powaznie, jezeli masz kolektor powietrzny, jak wykorzystujesz go latem?
    grzeję wodę ...
    cofnij się w tym wątku trochę wstecz to się przekonasz...
    zwykły blaszany dach wystarczy ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  13. #1213

    Domyślnie

    Dobre pytanie co zrobić latem , ale jeszcze jedno skąd ją wziąć teraz jak praktycznie w styczniu kolektor pracował kilka dni po 4- 5 godz . Sprawdzałem stopień nasłonecznienia dla mojego regionu i zawsze było lepiej niż teraz . Nie wiem miesiąc jeszcze się nie skończył więc może jeszcze nadrobi na razie potwornie sypie . Dla zainteresowanych kolektor słoneczny o mocy 50 W nie jest w stanie doładować akumulatora do 12,5 V i wczoraj rano cały sterownik się wyłączył mimo że zmniejszyłem moc żarówki [ teraz tylko jedna szt ] led 12 V 2,4 W .Teraz jest godz 14 i jeszcze się nie doładował na akumulatorze 11,7 V - wyłącza przy 10,5 - ruszy przy 12,5 V . Do wszystkiego co piszą trzeba podchodzić z dużą dozą ostrożności i przymrużeniem oka . Do akumulatora ok 40 Ah spokojne kupować panel o mocy 70 W wtenczas będzie OK nawet zimą [ latem oczywiście za dużo ]. Chcę zakupić pompę Fotton na 12 V i opiszę jak działa czy panel w dzień da radę pociągnąć [ pompa ma startować od 2 W jest z kondensatorem gromadzącym energię .Pompa będzie napędzać cwu w dzień .

  14. #1214
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał cruz Zobacz post
    Tylko czy aby dom niskoenergetyczny potrzebuje klimy.
    Taki dom jest bardzo czuły na zyski wewnętrzne,choćby gotowanie,obiadu czy kawy.Sami ludzie to grzejniki po kilkadziesiąt wat na sztukę.No i nie daj Boże jak gdzieś słoneczko zachodzące w okna zajrzy.Moje ściany nagrzewają się latem do przeszło50oC a dach do 80oC.Dla takiego domu klima z GWC jest wystarczająca.Dla pożeracz energii klima z GWC nic nie da.Za mała moc chłodnicza.

  15. #1215
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar atsyrut
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Sochaczew
    Kod pocztowy
    96-500
    Posty
    1.462
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14
    Tynki cementowo wapienne z kwarcem gotowe pod malowanie - ku przestrodze

    https://picasaweb.google.com/1042919...PvM7drD2YHxlQE

  16. #1216
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    No tak- powyżej 95% sprawności... echh....
    Jak zużywasz dużo ciepłej wody(dużo osób) to... można kupić.
    W przypadku brania dotacji, zwróć uwagę, że jest to kredyt. Przy całkowitym pokryciu kosztów dotacją (płacąc raty) docelowo odzyskasz z 10-15% z tych 45.
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  17. #1217

    Domyślnie

    A więc tak Panowie po doświadczeniach jakie przeprowadziłem przez dwa miesiące stwierdzam stanowczo ze ogrzewanie powietrza wsadowego zdecydowanie poprawia sprawność kotła [ pieca itp ]. Zdecydowanie polecam wykonanie tego czegoś - nie musi być takie duże jak u mnie np 200 na 100 lub 150 na 75 cm i ustawienie tego na wlocie do kotłowni lub nawet bliżej kotła . Kto ma GWC na wlocie z powodzeniem można ustawić dwie szt i ustawić pod kątem w kształcie piramidy .Już samo to ze do kotłowi wpada [ gdy jest słońce ] gorące powietrze uważam że jest dobre . Latem można skierować do garażu , tam gdzie trzymamy węgiel , drewno itp .

  18. #1218
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wezyr Zobacz post
    A więc tak Panowie po doświadczeniach jakie przeprowadziłem przez dwa miesiące stwierdzam stanowczo ze ogrzewanie powietrza wsadowego zdecydowanie poprawia sprawność kotła [ pieca itp ]. Zdecydowanie polecam wykonanie tego czegoś - nie musi być takie duże jak u mnie np 200 na 100 lub 150 na 75 cm i ustawienie tego na wlocie do kotłowni lub nawet bliżej kotła . Kto ma GWC na wlocie z powodzeniem można ustawić dwie szt i ustawić pod kątem w kształcie piramidy .Już samo to ze do kotłowi wpada [ gdy jest słońce ] gorące powietrze uważam że jest dobre . Latem można skierować do garażu , tam gdzie trzymamy węgiel , drewno itp .

    Czym się objawia ta sprawność kotła?
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  19. #1219

    Domyślnie

    Ja naprawdę mniej spalam paliwa mimo ze podniosłem temp do 56 C i tej zimy pierwszy raz ogrzewam zbiornik 140 L . Wiem że można powiedzieć że zima słaba bo na pewno jest słabsza niż tamtego roku , jednak ja to widzę wręcz czuję znaczną poprawę termiczną całego budynku . Tak jak dzisiaj było full słońca i maszyna wręcz szalała .Wiem że zaraz zacznie się nagonka po co komu 30 C w kotłowni , jednak to przenosi się na cały obiekt , jest świeżo i sucho .Wyobraź sobie że wpompowujesz 600 m świeżego i gorącego powietrza ok 50 C .To tylko na dzisiaj jednak dzień coraz to dłuższy i za dwa tygodnie tego powietrza może być już ok 800 m a w marcu spokojnie przekroczy 1000 m .Powiem tak w domu jest inaczej lepiej .Latem się zobaczy przecież to eksperyment .
    Ostatnio edytowane przez Wezyr ; 28-01-2013 o 19:38

  20. #1220
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał grybos1 Zobacz post
    Mam prośbę do biegłych w teorii. Chciałem obliczyć moc kolektora powietrznego znając wielkość przepływu powietrza i przyrost temperatury.
    Wdzięczny byłbym za podanie zależności między tymi parametrami.
    Jasiek.
    1m3 o 1K = 0,33wh
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

Strona 61 z 107

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony