dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 134 z 764
Pokaż wyniki od 2.661 do 2.680 z 15273
  1. #2661
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Tatarak
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    na zachód od Wrocka
    Posty
    8.719

    Domyślnie

    Newadec, jeszcze raz dziękuję za bardzo wyczerpującą odpowiedź

  2. #2662

    Domyślnie

    Cytat Napisał newadec Zobacz post
    Posiadam dom o powierzchni 160m2 - 105m2 na parterze i 54m2 na piętrze + antresola nad salonem - kubatura ok 850m3.Dom użytkowany od 2007 roku, Sciany porotherm 25cm +17cm styropianu, posadzki 15cm styropianu,poddasze 25cm wełny,"czapa 45cm wełny.Piec Buderus,kondensat, GBO22 6,7-28kw+120 litrowy zasobnik do CWU.Założyłem 40m2 podłogówki,reszta 120m2 w grzejnikach,tez Buderusa.Instalacja niskotemperaturowa,grzejniki mocno przewymiarowane , na listwie od podłogówki założone RTL-e,bo instalacja bez mieszacza.Zasilanie na wyjściu- podłogówka 38 C ,wysoka,bo mam dechy,grzejniki 39 C - 45 C ( krzywa grzewcza mocno spłaszczona) sterowana pogodówką.Temperatura w pokojach 21.5 C.Ustawiony własny program grzania.Przed sezonem odświerzałem ściany i przy okazji wyrzucilem piec kominkowy-zużycie gazu LPG (CO,CWU,kuchenka),bez dodatkowego żródła ogrzewania w okresie 31.07.2009-30.072010 wyniosło ok 1900 litrow.
    co po cenie ok 1,6 za litr na wolnym rynku daje bardzo dobry wynik bardzo zbliżony do wyników z GZ i potwierdza jeszcze to, że warto kupić butlę na własność
    PS
    napisz jaka była temperatura w pomieszczeniach żeby zaraz "eksperci" od wysokich kosztów ogrzewania przy LPG nie powiedzieli że chodziłeś po domu w kurtce.

  3. #2663
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał PiotrTok Zobacz post
    (...)
    napisz jaka była temperatura w pomieszczeniach żeby zaraz "eksperci" od wysokich kosztów ogrzewania przy LPG nie powiedzieli że chodziłeś po domu w kurtce.
    Cytat Napisał newadec Zobacz post
    (...).Temperatura w pokojach 21.5 C.(...)
    Przecież napisał ...

    21 stopni ?? - brrrrrr - ale zimno w pomieszczeniach - chłopak chyba musi chodzić po domu w kurtce ...

    --
    Pozdrawiam

  4. #2664

    Domyślnie

    i co tu po oczach jak człowiek czyta i nie widzi, sorki nie zauważyłem tej informacji.

  5. #2665
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    redlum

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Białystok
    Posty
    483

    Domyślnie

    chociaż moje pytanie tutaj nie pasuje - to nie chce już zakładać nowego tematu więc się podłączę pod tok rozmowy. Wczoraj byłem u szwagra - w domu który jest już wykańczany w środku. Temperatura w środku była 20,0-21C w zależności od pomieszczenia i było w środku ciepło. Czy temperatura 21,5C w zimę i 21C w lato - aż tak mogą się różnić komfortem i temperatura odczuwalną? Dodam że lubię ciepełko i z przyczyn niezależnych od siebie mam teraz u siebie ok 25-28C (w lipcu/sierpniu było gruba >30C)

  6. #2666

    Domyślnie

    Witam. Właśnie jestem przed zakupem kotła. Zastanawiam się nad Junkersem Cerapur Smart 14 kw oraz Immergas Victrix 12 kW ( chyba najtańsze przyzwoite kotły w małej mocy ? ) czy ktoś poda ich spalanie ? Dzięki za odpowiedź.
    salata

  7. #2667
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Przy podłogówce się np. różni. 21oC zimą daje odczuwalną temperaturę około 23oC. Dlatego między innymi podłogówka jest tańsza w eksploatacji.

  8. #2668

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tatarak Zobacz post
    Witam,
    Mam pytanie do osób ogrzewających dom gazem LPG.

    Jesteśmy dopiero na etapie obmyślania projektu naszego domu: będzie mieć do 150 m2 i chcemy zainwestować w dobrą izolację, ciepłą stolarkę, wentylację z rekuperatorem itd.
    Jest szansa, że w naszej miejscowości zostanie w ciągu kilku lat zbudowana sieć gazowa. Dlatego rozważamy przejściowo opcję LPG. Chciałabym na początek wstępnie się rozeznać, ile kosztuje w praktyce ogrzewanie domu o podobnych założeniach. Może być w pln albo w litrach gazu.
    Pomożecie?
    Przy twoim planowanym ocielpleniu+W.M+ciepłe okna zapotrzebowanie to bedzie jakies 40kwh/m2 czyli przy 150 m2 na cele ogrzewania jakies 900 litrów LPG + C.W.U. Jeżeli wsszystkiego dopilnujesz przy budowie i uda sie postawic dom 3-4 litrowy to nie ma siły żeby szło wiecej. Teść własnie skonczyl 1 sezon , dom 100 m2 lecz standardowy porotherm 25+styro 12 cm , okna typowe went grawitacyjna 1800 Litrów ogrzewanie+c.w.u .

    Pozdrawiam

  9. #2669
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Tatarak
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    na zachód od Wrocka
    Posty
    8.719

    Domyślnie

    Cytat Napisał aDw Zobacz post
    Przy twoim planowanym ocielpleniu+W.M+ciepłe okna zapotrzebowanie to bedzie jakies 40kwh/m2 czyli przy 150 m2 na cele ogrzewania jakies 900 litrów LPG + C.W.U. Jeżeli wsszystkiego dopilnujesz przy budowie i uda sie postawic dom 3-4 litrowy to nie ma siły żeby szło wiecej. Teść własnie skonczyl 1 sezon , dom 100 m2 lecz standardowy porotherm 25+styro 12 cm , okna typowe went grawitacyjna 1800 Litrów ogrzewanie+c.w.u .

    Pozdrawiam
    Dam to mężowi do przeczytania Dziękuję i też pozdrawiam!

  10. #2670
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Tatarak
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    na zachód od Wrocka
    Posty
    8.719

    Domyślnie

    Cytat Napisał redlum Zobacz post
    chociaż moje pytanie tutaj nie pasuje - to nie chce już zakładać nowego tematu więc się podłączę pod tok rozmowy. Wczoraj byłem u szwagra - w domu który jest już wykańczany w środku. Temperatura w środku była 20,0-21C w zależności od pomieszczenia i było w środku ciepło. Czy temperatura 21,5C w zimę i 21C w lato - aż tak mogą się różnić komfortem i temperatura odczuwalną? Dodam że lubię ciepełko i z przyczyn niezależnych od siebie mam teraz u siebie ok 25-28C (w lipcu/sierpniu było gruba >30C)
    Moim zdaniem różnica w tym jak się odczuwa temp. wynika też z wilgotności powietrza.

  11. #2671

    Domyślnie

    [QUOTE=PiotrTok;4300046]co po cenie ok 1,6 za litr na wolnym rynku daje bardzo dobry wynik bardzo zbliżony do wyników z GZ i potwierdza jeszcze to, że warto kupić butlę na własność
    PS
    napisz jaka była temperatura w pomieszczeniach żeby zaraz "eksperci" od wysokich kosztów ogrzewania przy LPG nie powiedzieli że chodziłeś po domu w kur

    Mam rzeczywicie własną butle 2700l , kosztowała wraz montażem i przyłączem 8,5 tys PLN.Gaz kupowałem po 1.67 PLN brutto,a koszt tak prostej instalacji ( jeden obieg,bez zaworu trójdrożnego,założone RTL-e) wraz z instalacją CWU i przyłączem do kanalizy 20 tyś PLN-2006 rok.Wspomne,ze instalacja chodzi znakomicie,no czasami zawiesi się sterownik, mam Buderusa R30.

  12. #2672
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Tatarak
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    na zachód od Wrocka
    Posty
    8.719

    Domyślnie

    Jeszcze mam takie pytanie laika: lepiej butlę naziemną czy podziemną?

    I drugie: chciałabym tę butlę ukryć za domem, ale przecież musi być do niej dojazd. Gaz jest zapewne pompowany jakąś "rurą". Długa ta rura? Jak to rozmieścić, żeby było dobrze? Macie jakieś sprawdzone rozwiązania?

  13. #2673

    Domyślnie

    Projekt robi Ci firma robiąca przyłącze. Do Ciebie nalezy wykop pod rure i fundament pod zbiornik. U mnie rok temu 2 tys za taka przyjemność. Materiały , wszelkia papierologia i robocizna w cenie. Dodatkowo używany zbiornik za 3,5 k. Nie wiem jak dzisiaj to wygląda , ale pewnie duzo sie nei zmieniło. WLKP , u nas propan w marcu 1,70 ale latem pewnie idzie taniej dostać. Czesto udzielam sie w tematach związanych LPG ( nie jestem absolutnie zadnym dostawca) poniewaz nie moge patrzec jak w kółko wszyscy wiercą , ze LPG najdrozsze !! Od prądu nawet.. tymczasem koszt wytworzenia 1kwh , przy dobrej cenie propanu , niskotemperaturowej podłogówce i kondensacie to niewiele ponad 20 gr całodobowo. Ale i tak LPG zawsze bedzie najgorszy i najdrozszy. Bo wszyscy myslą ze propan mozna kupic tylko u "żyda" z dzierzawa zbiornika i litrem za 2,5 zł

    aaa rura zakopywana jest najakichs 1.6 m o ile dobrze pamietam , wiec nic jej tam nie grozi

  14. #2674
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Tatarak
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    na zachód od Wrocka
    Posty
    8.719

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Chyba nieprecyzyjnie zadałam pytanie. Chodzi mi o rurę, którą cysterna pompuje gaz do zbiornika na posesji. Jak daleko mogę ustawić zbiornik od miejsca, do którego da radę dojechać dostawca?

    I jeszcze raz: co lepsze - zbiornik naziemny czy podziemny?

  15. #2675

    Domyślnie

    Zbiorniki

    Gaz płynny (propan) może być magazynowany w zbiornikach naziemnych lub podziemnych o pojemnościach:

    zbiorniki naziemne:
    2700 l - o długości 2,5m dla urządzeń do 30 kW, maksymalny pobór ciągły 2,2 kg/h
    4850 l - o długości 4,3m dla urządzeń do 50 kW, maksymalny pobór ciągły 3,7 kg/h
    6700 l - o długości 5,8m dla urządzeń do 65 kW, maksymalny pobór ciągły 5,0 kg/h

    zbiorniki podziemne:
    2700l dla urządzeń do 53 kW
    4850l dla urządzeń do 88 kW
    6700l dla urządzeń do 114 kW

    Zbiorniki podziemne są najczęściej wybierane ze względów na nie wyróżnianie się ich z planowanego w tym miejscu ogrodu lub zagospodarowania przestrzeni.


    Projekt

    Biura projektowe wykonują projekt przyłącza i instalacji zewnętrznej oraz wewnętrznej. Projektant sprawdza w terenie planowaną lokalizację zbiornika oraz czy odpowiada ona przepisom budowlanym. Przepisy wymagają, by zbiornik z gazem był zainstalowany poza budynkiem mieszkalnym w odpowiedniej odległości od domu i granic posesji.

    Dla podziemnego zbiornika o pojemności 4850 litrów przepisy ustalają następujące odległości:
    3 m – od budynku mieszkalnego, innych obiektów budowlanych, ogrodzenia i dróg
    8 m – od niezasyfonowanych studzienek kanalizacyjnych, a także studzienek wodociągowych
    3 m – od elektrycznej linii napowietrznej o napięciu do 1 kV.

    Poza tym zbiornik musi być uziemiony. Wokół płyty należy wykonać otok z bednarki i w dwóch miejscach podłączyć do niego zbiornik. Dodatkową ochroną zbiornika jest ochrona katodowa (dla zbiorników podziemnych).


    Prace instalacyjne

    Instalacja zbiornika podziemnego wymaga przygotowania wykopu oraz wylania podstawy betonowej, na której zostanie posadowiony zbiornik. Dla podziemnego zbiornika o pojemności 4850 litrów wykop ma wymiary 4x3 m. i głębokość 2,5 metra. Natomiast płyta ma wymiary 2x1,5 m., wysokość 25 cm. Zbiornik jest mocowany do betonowej płyty za pomocą taśm.


    Przed eksploatacją

    Zbiornik na gaz płynny jest urządzeniem ciśnieniowym i podlega dozorowi technicznemu. Przed rozpoczęciem eksploatacji inspektor Dozoru Technicznego musi dokonać pozytywnego odbioru zbiornika. Zgłoszenie jest wykonywane przez właściciela zbiornika, który przygotowuje niezbędne dokumenty i zgłasza zbiornik do odbioru.


    Zasypanie zbiornika

    Kolejnym etapem jest zasypanie zbiornika. Musimy zwrócić uwagę aby podczas tej czynności nie uszkodzić powłoki zbiornika. Najlepiej jest zasypać zbiornik piaskiem. Jedynym elementem wystającym ponad powierzchnię terenu jest kopuła. Pokrywa kopuły powinna znajdować się ok. 15 cm nad ziemią.


    Tankowanie zbiornika

    Pierwsze tankowanie zbiornika trwa ok. 30 min. Autocysterna jest wyposażona w licznik (w litrach) tankowanego propanu. Zbiornik można napełniać do 85% jego objętości.

    źródło Gaspol

    osobiście uważam że jedyna róznica to estetyka i cena.

    a na pytanie o odległość niestety nie potrafie odpowiedziec w chwili obecnej

    pozdrawiam

  16. #2676
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Tatarak
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    na zachód od Wrocka
    Posty
    8.719

    Domyślnie

    aDw - wielkie dzięki!

    Cytat Napisał aDw Zobacz post
    osobiście uważam że jedyna róznica to estetyka i cena.

    a na pytanie o odległość niestety nie potrafie odpowiedziec w chwili obecnej

    pozdrawiam
    Różnicę w estetyce rozumiem - zakopany jest w ziemi, można go sobie pewnie obsadzić kwiatuszkami i nic nie widać. naziemny "straszy" swoją urodą

    A cena? Na babski rozum wychodzi, że zakopany powinien być droższy, bo trzeba zrobić wykop i go zasypać, itd. Dobrym tropem idę? jak wysoka może być różnica w cenie?

    pozdrawiam serdecznie!

  17. #2677

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tatarak Zobacz post
    aDw - wielkie dzięki!



    Różnicę w estetyce rozumiem - zakopany jest w ziemi, można go sobie pewnie obsadzić kwiatuszkami i nic nie widać. naziemny "straszy" swoją urodą

    A cena? Na babski rozum wychodzi, że zakopany powinien być droższy, bo trzeba zrobić wykop i go zasypać, itd. Dobrym tropem idę? jak wysoka może być różnica w cenie?

    pozdrawiam serdecznie!
    W najbliższych miesiącach będę kupował zbiornik i wiem, że na obecną chwile zbiornik podziemny to koszt 10 000zł wraz z podprowadzeniem do budynku i papierologią.

  18. #2678
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Tatarak
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    na zachód od Wrocka
    Posty
    8.719

    Domyślnie

    Cytat Napisał PiotrTok Zobacz post
    W najbliższych miesiącach będę kupował zbiornik i wiem, że na obecną chwile zbiornik podziemny to koszt 10 000zł wraz z podprowadzeniem do budynku i papierologią.
    To będzie zbiornik nowy czy używany?

  19. #2679

    Domyślnie Podsumowanie pierwszego roku grzania.

    Piec pracuje już od roku. Dom piętrowy, nowy, pow. ogrzewana 144 m2., nie ma żadnych skosów. Wentylacja grawitacyjna, ściany: bk + 20 cm styropian,
    podłoga: 20 cm styropian, Strop: 30 cm Styropian + wylewka (poddasze nieużytkowe). Liczba domowników : 2 + 1
    Piec Vaillant ecoTec plus (kondensacyjny, dwufunkcyjny) + regulator pogodowy Calormatic 430. Dwa obiegi z mieszaczem: Piętro - grzejniki niskotemperaturowe, Parter - podłogówka.
    Grzałem od 11-08-2009 do początku czerwca 2010. Temp. stała na parterze 23-24 st., na piętrze - 22 - dzień , 20 noc.
    Kominek bez żadnych fajerwerków typu płaszcz wodny lub rozprowadzenie, odpalany w weekendy dla przyjemności.
    Zużycie gazu ziemnego w okresie : 11-08-2009 do 08-08-2010 wyniosło 1633 m3.
    Jak na pierwszy rok, świeże ściany, eksperymenty z piecem i regulatorem plus ciężka zima, chyba nie jest to zły wynik.
    Proszę specjalistów o opinie.
    Ostatnio edytowane przez jarekpierwszy ; 20-09-2010 o 17:07

  20. #2680
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Tatarak
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    na zachód od Wrocka
    Posty
    8.719

    Domyślnie

    Jak dla mnie to jest super wynik

Strona 134 z 764

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony