dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 75 z 764
Pokaż wyniki od 1.481 do 1.500 z 15266
  1. #1481
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pawulon30

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam wszystkich. Czytając Wasze posty na temat rach, dochodzę do wniosku że u mnie coś chyba jest do D... bo.. dom 180m2 i zew. podwójna cegła czerwona, styropian 5cm wew.pustak komórkowy okna plastyki k1,1 nie tynkowany ale chyba z dobrych materiałów i w sezonie grzewczym nie schodzę z 300-350 m3 miesięcznie + kominek z płaszczem wodnym i palę nim 3 całe dni w każdym tygodniu czyli 12-15 dni mies. piec stojący TERMET termo comfort +pogodówka+ pokojówka ustawiona na 20-21*c. bez zasobnika cwu Grzeję już 5 sezon i ciągle tak samo POWIDZCIE mi co jest nie tak ze AŻ tyle spalam gazu??? Gdyby nie kominek to nawet nie chcę myśleć Powiem jeszcze ze kilka razy sprawdzałem dobowe zużycie gazu bez kominka i było na poziomie 30m3 dobowo!

  2. #1482
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.209

    Domyślnie

    "... że u mnie coś chyba jest do D... "

    Obrzęd gromniczny całą rodziną, wieczorową odprawiany porą, może by co pokazał...

    Adam M.

  3. #1483

    Domyślnie

    Witaj Adamie....po zamontowaniu drzwi wew. u mnie,teraz dopiero ten obrzed sie pokazuje w calej swej wiejnosci

  4. #1484
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pawulon30

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    4

    Domyślnie

    I jeszcze jedno pytanko do znawców pieców- o co chodzi z tą krzywą grzania??
    na moim Termecie jest regulacja od 0,6 do 2,6 ale od początku czyli5 lat nie przestawiam tego i ciągle jest na 0,6 bo nawet serwisant nie potrafił mi wytłumaczyc o co w tym chodzi. dziękuję z góry

  5. #1485
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pawulon30

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    4

    Domyślnie

    ADAMIE, jak mam rozumieć Twoją wypowiedż z tym obrzędem??

  6. #1486
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.209

    Domyślnie


    Brak zadania domowego!!!

    Jest cały wątek - co robić jak nie wiadomo co się dzieje...
    Ten obrzęd właśnie...

    Poszukam linka..
    Adam M.

    Jest..
    Tu: http://forum.muratordom.pl/obrzed-gr...ami%20wykonany

  7. #1487
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał hala_k
    A co z tymi, którzy przy zapotrzebowaniu na energię cieplną 5-6 kW dobrali kotły 8-24 kW firmy V i sądzą, że one nie taktują przez odpowiednie nastawy i są jak najbardziej dobrze dobrane?! Czy mają komfort cieplny? Przecież to tylko fizyka, chyba, że jest inna której nie znamy?! Ale jak najbardziej ten komfort to wychodzi właśnie przy obecnych temperaturach.. Chyba trochę przegrzewa, co niektórym? V wzywa
    Chłopie - napisałem Ci - zejdź ze mnie - nie jestem dla ciebie adwersarzem ani partnerem do dyskusji - nie ten poziom - nie nadążam za Twoimi błyskotliwymi wnioskami - takoż wyładowuj swoje frustracje korzystając z innego misia ...

    Cytat Napisał Hans Kloss
    Cytat Napisał Hans Kloss
    U mnie pow użytkowa ogrzewana to ok 180m^3, kubatura 599m^3, poddasze 20cm wełny, Ytong 36,5 ocieplony 5cm wełny. Zamieszkany od 2 lat.
    Piec Junkers Cerasmart Modul ZSB-22 ze zintegrowanym zasobnikiem CWU 120l, sterownik pogodowy TA270, ogrzewanie mieszane: podłogówka ok 25m^3, reszta kaloryfery.
    Ogrzewanie gazem ziemnym CO, CWU i gotowanie.
    W weekendy nieregularnie dogrzewam kominkiem z DGP (wtedy CO automatycznie sie blokuje).
    Bazowa temperatura to 21st, ale ustawiona poprzez dobranie krzywych grzania - układem steruje pogodówka z niewielką korektą temperatury w pomieszczeniu (w reprezentacyjnym punkcie).
    Właśnie nadszedł rachunek za okres od 5/12 do 09/02 zużycie GZ50 495m3, do zapłaty 907zł (taryfa W-3). To daje średnią dzienną zużycia 7,5m3 i średni miesięczny koszt ok 430.
    Pozwoliłem sobie zacytować wypowiedź kolegi Hansa - rzeczywiście jak widać chałupa bardzo podobna do mojej - u mnie tylko więcej ocieplenia i przegrody z ceramiki - zapotrzebowanie na ciepło prawie identyczne - zużycie gazu jak widać także - kocioł Junkers 22kW - wniosek :

    - no to jest nas tu już dwóch - kłamców

    - bo przecie to niemożliwe żeby takie zużycie w takim domu ...

    - ekhhhh ...
    --
    Pozdrawiam

  8. #1488

    Domyślnie

    Tu musze poprzeć pablitoo. U mnie empirycznie maksymalne zapotrzebowanie na ciepło to ok 33W/m2 powierzchni uzytkowej ogrzewanej. Policzone z maksymalnego dobowego zużycia gazu w tym sezonie (ok 13m3 przy temp zewn do -20st) przez wartość opałową GZ odniesioną do sprawności pieca. Wychodzi ok 6KW na dom. Sam się zdziwiłem, ze tyle wychodzi, a liczyłem to niedawno jako odpowiedź ma polemikę związaną z ciepłotą domów budowanych z Ytonga - oponentom z tego miejsca dziękuję. Dzieki nim wiele rzeczy sobie policzyłem i uświadomiłem.
    Nie demonizowałbym też zanadto strat na taktowanie, jeśli tylko regulator jest w stanie zaadoptować sposób działania pieca do charaktetrystyki obiegów CO (albo ktos sobie to sam zaadoptuje lepiej niz regulator). W końcu jak piec nie grzeje to zużywa mniej energii elektrycznej - są zalety

  9. #1489

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hans Kloss
    Tu musze poprzeć pablitoo. U mnie empirycznie maksymalne zapotrzebowanie na ciepło to ok 33W/m2 powierzchni uzytkowej ogrzewanej. Policzone z maksymalnego dobowego zużycia gazu w tym sezonie (ok 13m3 przy temp zewn do -20st) przez wartość opałową GZ odniesioną do sprawności pieca. Wychodzi ok 6KW na dom.
    Te 33W/m2 i 6kW/dom to nie do końca. nie było tej zimy chyba takiego dnia, żeby -20 było przez cały dzień. przynajmniej u mnie. owszem, w nocy bywało zimno, ale dużo cieplej (względnie, w stosunku do nocnego minimum było w dzień. Tak więc średnio było trochę więcej i ten wynik jest dla tej średniej, a nie dla -20. To tak tylko pro forma.

  10. #1490

    Domyślnie

    Cytat Napisał hala_k
    A co z tymi, którzy przy zapotrzebowaniu na energię cieplną 5-6 kW dobrali kotły 8-24 kW firmy V i sądzą, że one nie taktują przez odpowiednie nastawy i są jak najbardziej dobrze dobrane?! Czy mają komfort cieplny? Przecież to tylko fizyka, chyba, że jest inna której nie znamy?! Ale jak najbardziej ten komfort to wychodzi właśnie przy obecnych temperaturach.. Chyba trochę przegrzewa, co niektórym? V wzywa
    Czuję się, podobnie jak Pablitoo /szacun za cierpliwość/ wywołany do tablicy.
    Otóż i ja mam przyjemność - w/g hala k chyba powinieniem napisać "znikomą przyjemność" - zaliczać się do grupy posiadaczy kotła na V - vitodensa WB2A /podobnie jak wspomniany Pablitoo, tyle tylko, że instalacja trochę inaczej rozwiązana, inny sterownik /. Dom wybudowany w/g projketu APS- 136 z 2 garażami Archi-projektu z Lublina. Mieszkamy od stycznia 2008. Początkowo średnie tygodniowe zużycie gazu w okresie grzewczym to 70m /w/g przedstawiciela firmy V - b. dobre/. Trochę jednak pozmieniałem ustawienia w kodowaniu 2, bez zmian zadawanej temperatury dziennej jak i zredukowanej i bez zmian ustawiania czasu pracy w trybie dziennym i zredukowanym /tutaj też z częściową pomocą kolegi Pablitoo oraz pomocą osoby z infolinii firmy V/ i udało mi sie porawić wynik - na przestrzeni ostatnich 4 tygodni /noca przymrozki, dni pochmurne, de facto brak dni słonecznych/ zużycie spadło do 55m tygodniowo.
    Ps. nic mi nie przegrzewa..... , a komfort cieplny w/g małżonki - a więc żródła wiarygodnego i wybrednego - lubiącego ciepło tj. ma być 20-21 stopni i już- bardzo dobry - wspomniana małżonka nie narzeka i nie marudzi, że jej zimno.

  11. #1491

    Domyślnie

    Cytat Napisał civic9
    Cytat Napisał Hans Kloss
    Tu musze poprzeć pablitoo. U mnie empirycznie maksymalne zapotrzebowanie na ciepło to ok 33W/m2 powierzchni uzytkowej ogrzewanej. Policzone z maksymalnego dobowego zużycia gazu w tym sezonie (ok 13m3 przy temp zewn do -20st) przez wartość opałową GZ odniesioną do sprawności pieca. Wychodzi ok 6KW na dom.
    Te 33W/m2 i 6kW/dom to nie do końca. nie było tej zimy chyba takiego dnia, żeby -20 było przez cały dzień. przynajmniej u mnie. owszem, w nocy bywało zimno, ale dużo cieplej (względnie, w stosunku do nocnego minimum było w dzień. Tak więc średnio było trochę więcej i ten wynik jest dla tej średniej, a nie dla -20. To tak tylko pro forma.
    Masz rację, napisałem wyraźnie, że temp zewn do -20st Po prostu wybrałem dzień, kiedy dobowo zużyłem najwięcej gazu (jak łatwo przewidzieć, był to dzień z najchłodniejszymi tem zewn, chyba wtedy dobowo nie było wyżej, niż -15st) i przeliczyłem to na moc - kalkulacja czysto empiryczna ale najbardziej prawdopodobna. Czy ktoś pamieta w ostatnich latach zimę, żeby non stop było -20st dłużej, niż 2-3 dni? Może gdzieś w górach albo w Suwałkach

  12. #1492

    Domyślnie

    ok,
    tylko zwracam jak pisałem uwagę pro forma,
    jakby ktoś chciał porównywać to do obliczeniowego zapotrzebowania
    (liczonego dla -20st.C całodobowo).
    najniższa dobowa średnia u mnie to około -12.5st.C (dane z imgw katowice),
    dlatego dorzuciłbym jeszcze z 20% (albo dokładniej jakbyś sprawdził średnią za dany dzień u Ciebie) do otrzymanego przez Ciebie wyniku, jeśli chcemy otrzymać wynik porównywalny z tym co się zwykle oblicza dla warunków -20 do 20st.C;
    pewnie jeszcze doczekamy takiej zimy, która nawet obliczeniowe zapotrzebowanie przekroczy przynajmniej w jednym dniu

    (*) oczywiście w/w -20 zależy jeszcze trochę od strefy klimatycznej

  13. #1493

    Domyślnie

    Witajcie
    Pierwsze uruchomienie pieca nastąpiło 18 lutego. Do dzisiaj "wypalił" 252m3 gazu, rachunek 497 zł. Temperatura w domu (wykańczamy/nie mieszkamy) 15-16 st. Z tego co zauważyłem i jeśli dobrze rozumiem Wasze posty to piec taktuje Nie wiem jednak o co chodzi z pozostałymi (dla mnie niezrozumianymi) zwrotami, np. histeryza
    Może ktoś mi podpowie, jak dobrze ustawić kocioł, żeby najmniej zużyć gazu?
    Wiem tylko tyle, że krzywą grzewczą mam ustawioną na 1.4, a kocioł to Vaillant Eco Tec plus (jednofunkcyjny) z regulatorem pogodowym Calor Matic 430.
    Dziękuję za wszelkie rady

  14. #1494

    Domyślnie

    hmmm,ja mam na swojej Brotje-krzywa 0.7,a mieszkamy,mamy temp. 21 w zasadzie przez pol doby...moc mam 7-22 kW....

  15. #1495

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysiek@Z
    Witajcie
    Pierwsze uruchomienie pieca nastąpiło 18 lutego. Do dzisiaj "wypalił" 252m3 gazu, rachunek 497 zł. Temperatura w domu (wykańczamy/nie mieszkamy) 15-16 st. Z tego co zauważyłem i jeśli dobrze rozumiem Wasze posty to piec taktuje Nie wiem jednak o co chodzi z pozostałymi (dla mnie niezrozumianymi) zwrotami, np. histeryza
    Może ktoś mi podpowie, jak dobrze ustawić kocioł, żeby najmniej zużyć gazu?
    Wiem tylko tyle, że krzywą grzewczą mam ustawioną na 1.4, a kocioł to Vaillant Eco Tec plus (jednofunkcyjny) z regulatorem pogodowym Calor Matic 430.
    Dziękuję za wszelkie rady
    Po krzywej podejrzewam, że masz kaloryfery.
    Masz panel wyniesiony poza piec w jakieś reprezentatywne (w sensie temperaturowym) miejsce? To ustaw sobie na stronie C10 przy opcji "włącz temp.pok." korekta lub termostat. I porównaj zużycie - ale tak po 48-72h, jednocześnie obserwując czy nie ma większych różnic w temp. zewn. Na razie to i tak raczej nie wiele zmieni, chyba że ustawiasz 15-16st. a wychodzi więcej - a nie jest Ci to więcej potrzebne. Poza tym nie ma tam za wiele ustawiania, reszta to pożądane temperatury. No i jak masz kaloryfery to możesz wykorzystać programy czasowe - na noc mniej, dzień czy kiedy Ci potrzeba więcej itd.

  16. #1496

    Domyślnie

    Cytat Napisał civic9

    Po krzywej podejrzewam, że masz kaloryfery
    Zgadza się.

    Cytat Napisał civic9
    Masz panel wyniesiony poza piec w jakieś reprezentatywne (w sensie temperaturowym) miejsce?
    Chodzi Ci o panel sterowania? Jeśli tak to mam go zamontowany w kotle.

    Cytat Napisał civic9
    To ustaw sobie na stronie C10 przy opcji "włącz temp.pok." korekta lub termostat. I porównaj zużycie - ale tak po 48-72h, jednocześnie obserwując czy nie ma większych różnic w temp. zewn. Na razie to i tak raczej nie wiele zmieni, chyba że ustawiasz 15-16st. a wychodzi więcej - a nie jest Ci to więcej potrzebne. Poza tym nie ma tam za wiele ustawiania, reszta to pożądane temperatury. No i jak masz kaloryfery to możesz wykorzystać programy czasowe - na noc mniej, dzień czy kiedy Ci potrzeba więcej itd.
    Mam ustawione 16 st. na termometrze wskazuje 15st., jeszcze nie używam programatora czasowego, nie chcę, żeby się wychłodziło w domu. Poza tym wydaje mi się, że kocioł zbyt często się włącza i wyłącza.
    Powiedz jeszcze czy mam nastawić korekta czy termostat? Co takie ustawienie ma zmienić?

  17. #1497

    Domyślnie

    Krzysiek@Z,

    dopóki masz go na kotle to te opcje nie są dostępne.
    przydadzą Ci się później, powodują one, że sterownik mierzy temperaturę w miejscu jego zainstalowania i dostosowuje grzanie dodatkowo do różnicy pomiędzy temp. zadaną, a zmierzoną. czyli może ograniczyć moc albo całkiem wyłączyć grzanie jeśli jest blisko temp. zadanej.

    ale w tej chwili skoro masz te 15st. i tyle chcesz mieć to nie wiele to nie da. tyle potrzebuje, żeby uzyskać tą temperaturę i już. no może czasem by ograniczył grzanie np. po nagrzaniu przez słońce itp. - może są takie momenty których nie zauważasz lub gdy Cię nie ma. a pewnie nawet by zwiększył zużycie bo by zmierzył, że jest 15 zamiast nastawionych 16 i podgrzał jeszcze bardziej, żeby te 16 osiągnąć.

    oszczędności szukaj poza piecem...albo poczekaj najpierw na wygrzanie wszystkiego, wygonienie wilgoci. bywa ciężko na początku.

  18. #1498

    Domyślnie

    Cytat Napisał civic9
    Krzysiek@Z,

    dopóki masz go na kotle to te opcje nie są dostępne.
    przydadzą Ci się później, powodują one, że sterownik mierzy temperaturę w miejscu jego zainstalowania i dostosowuje grzanie dodatkowo do różnicy pomiędzy temp. zadaną, a zmierzoną. czyli może ograniczyć moc albo całkiem wyłączyć grzanie jeśli jest blisko temp. zadanej.

    ale w tej chwili skoro masz te 15st. i tyle chcesz mieć to nie wiele to nie da. tyle potrzebuje, żeby uzyskać tą temperaturę i już. no może czasem by ograniczył grzanie np. po nagrzaniu przez słońce itp. - może są takie momenty których nie zauważasz lub gdy Cię nie ma. a pewnie nawet by zwiększył zużycie bo by zmierzył, że jest 15 zamiast nastawionych 16 i podgrzał jeszcze bardziej, żeby te 16 osiągnąć.

    oszczędności szukaj poza piecem...albo poczekaj najpierw na wygrzanie wszystkiego, wygonienie wilgoci. bywa ciężko na początku.
    Dzięki za odpowiedzi

    Nie wszystko szczegółowo wyjaśniłem. 15 st mam, ale w salonie, a tam gdzie jest kocioł to jest może 12 st. Może rzeczywiście ten panel wprowadza w błąd i powoduje częste włączanie i wyłączanie kotła?
    Tak jak radzisz poczekam aż zamieszkamy to wtedy będę kombinował.

    Czy oszczędniej jest kiedy kocioł się włącza i wyłącza czy kiedy chodzi np. dłużej ale na minimalnej mocy?

    Z pozdrowieniami początkujący "gazownik"

  19. #1499

    Domyślnie

    zależy jeszcze jak często - jak raz na kilkadziesiąt minut to wg mnie nie ma tragedii i nie wpływa to negatywnie na ekonomię spalania.

    nawet jeśli częściej - często się włącza i wyłącza bo do nagrzania do tych kilkunastu stopni dużo grzania nie potrzeba. jak będziesz utrzymywał wyższe temperatury to i chodził będzie dłużej/więcej.

    ten sterownik powoduje, że i tak chodzi z minimalną mocą gdy się da, więc już mniej się nie da.

    może nie dopiero jak zamieszkacie - obserwuj i poprawiaj, ale poza piecem. izolacje cieplne, szczelność domu, itp.

    ps. nie jestem fachowcem, ale męczę dokładnie ten sam kocioł i sterownik od jakiegoś czasu, trochę już poeksperymentowałem, pomierzyłem - piszę na podstawie doświadczeń i swoich obserwacji. tylko, że na podłogówce.

  20. #1500

    Domyślnie

    Właśnie zapłaciłem kolejny rachunek
    Poprzedni za listopad i grudzień był na ok 930 zł czyli ok 490 m3 a obecny na 990 zł i 525 m3.
    Niby dużo ale praktycznie cały czas ktoś w domu i grzejemy od 6:00 do 18:00 na 21,5 reszta obniżona na 19.

Strona 75 z 764

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony