dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tomiii

    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    1

    Domyślnie chudy beton pod ławami

    Proszę o poradę, jaki jest sens wykonywania tak zwanego chudziaka pod ławy budynku.
    W projekcie zauważyłem, że ławy mają szerokość 40 cm, a chudy beton ma szerokość 60 cm,
    Zastanawiam się, jaka rolę pełni chudy beton pod ławami, planowałem kopać ręcznie pod ławy na ich szerokość i wylać je bez szalowania na łączną wysokość chudego+właściwego betonu, jednym betonem B-20, lecz zastanawiam się czy chudziak na 60 cm nie ma pełnić jakiejś roli przenoszenia np. obciążenia. W przypadku konieczności wylewania chudziaka na większa szerokość niż ławy właściwe będę zmuszony do zastosowania szalunków oraz zmuszony do podwójnego wylewania ław, co wiąże się z kosztami podwójnego transportu betonu chudego oraz właściwego na ławy. Czy może ktoś mi udzielić wyjaśnień jaką rolę pełni chudziak. Z góry dziękuje i pozdrawiam.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    Rom

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    10.035

    Domyślnie

    Witam
    Nie wiem dokładnie jaką rolę pełni chudy beton pod ławami ale po ustaleniach z kierownikiem budowy i oględzinach na miejscu budowy zrezygnowałem z chudego betonu i beton na ławę zostały wylany bezpośrednio do wykopu wyłożonego uprzednio grubą folią budowlaną, co miało zapobiec "uciekaniu" zaczynu betonowego do ziemii. Zaznaczam że grunt był gliniasty i nie było niebezpieczeństwa obsuwania się ścian wykopu. Wykop wykonany został ręcznie na szerokość ławy fundamentowej.

  3. #3

    Domyślnie Re: chudy beton pod ławami

    Cytat Napisał tomiii
    Proszę o poradę, jaki jest sens wykonywania tak zwanego chudziaka pod ławy budynku.
    W projekcie zauważyłem, że ławy mają szerokość 40 cm, a chudy beton ma szerokość 60 cm,
    Zastanawiam się, jaka rolę pełni chudy beton pod ławami, planowałem kopać ręcznie pod ławy na ich szerokość i wylać je bez szalowania na łączną wysokość chudego+właściwego betonu, jednym betonem B-20, lecz zastanawiam się czy chudziak na 60 cm nie ma pełnić jakiejś roli przenoszenia np. obciążenia. W przypadku konieczności wylewania chudziaka na większa szerokość niż ławy właściwe będę zmuszony do zastosowania szalunków oraz zmuszony do podwójnego wylewania ław, co wiąże się z kosztami podwójnego transportu betonu chudego oraz właściwego na ławy. Czy może ktoś mi udzielić wyjaśnień jaką rolę pełni chudziak. Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    chudziak:
    1 jest warstwą wyrównawczą po robotach ziemnych czy to mechanicznych czy ręcznych,
    2 warstwa ta służy do równomiernego ustawienia zbrojenia jednocześnie zabezpiecza zbrojenie przed zabrudzeniem
    3 zapobiega odsączaniu mleczka cementowego z dolnej warstwy fundamentu, dzięki temu fundament pracuje równomiennie na całej wysokości
    4 stanowi podstawę do ustawienia szalunków- dzięki powiększeniu szerokości chudziaka
    5 dzięki niemu łatwiej jest wykonać izolację pionową fundamentów - mniejsze zanieczyszczenie ścian ziemią z wykopów

    oczywiście istnieje możliwośc pominięcia tej warstwy szczególnie gdy wykonuje się fundamenty w gruncie spoistym bez szalunków ale należy pamiętać o folii nie tylko na dole ale i bokach fundamentu (chodzi o odciaganie zaczynu cementowego z fundamentu)

    pomijam tu fakt wykonywania fundamentów w następujący sposób: wykopy byle jak, miejscami przekopane- miejsca przekopane zasypane ziemią bez zagęszczenia krzywe ściany wykopu, zbrojenie rzucone jak popadnie - częściowo zasypane przez robotników pracujących w wykopie a następnie wszystko zalane betonikiem
    raz że betonu idzie więcej a drugi jakość pracy takiego fundamentu nieznana - a później ŚCIANY PĘKAJĄ- a fachowcy mówią że budynek pracuje i że to normalne. O!
    ****Grześ****

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony