dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 14 z 192
Pokaż wyniki od 261 do 280 z 3827
  1. #261
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ewa

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    958
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    47

    Domyślnie

    Ja mam pytanie o szczepionego modrzewia. Czy powinnam obciachać "koronę" która rośnie nad miejscem szczepienia?
    Szkoda by mi jej było bo wygląda ładnie ale:
    1. boję się, że mi wyrośnie olbrzymie drzewo (chociaż nie widzę przewodnika)
    2. ogon bardzo marnie rośnie. Chyba wszystko idzie w góre.
    Zdjęcie:

  2. #262
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    Cholernie trudno udzielać rad na odległość. Zdjęcie to też nie to, jeśli pomacać i polizać nie można. Teska- wytnij co zasycha, wiciokrzew rośnie szybko, nie ma co żałować, zobacz, czy nie ma mszyc- ja dlatego wiciokrzew u siebie skasowałem- zgniewały mnie ciągłe opryski i chlapnij jakimś grzybobójczym profilaktycznie. A iglaki- drugi rok na 'Smaragdzie' na wielu szkółkach grasuje grzybek (może zestaw grzybków), a wygląda to jak na pierwszym zdjęciu- czernienie i zasychanie łusek wewnątrz krzewu, właśnie teraz, wiosną. Paru wielkich fitopato oglądało już to, nikt nie powiedział nic mądrego. U mnie też wylazło, zrobiłem dwa opryski- Amistarem i Topsinem (bardzo dokładnie- zatrzymało się). To co do zdjęcia 1 i 2., a na trzecim- straszna bida , toto powinno jeszcze trochę porosnąć w szkółce (cyprysik chyba???), a zasychają końce- to może być np. objaw przenawożenia i suszy fizjologicznej, ale rownie dobrze zimowego uszkodzenia. Też prysnąć i porządnie podlewać. No chyba , że poleje- właśnie skończyła się u mnie burza z czymś, co chyba oberwaniem chmury nazwać można, i dobrze, bo pożar lasu nam zgasiło.
    Na peoniach się nie znam- może wciornastek coś wie?
    Jak zwykle podpisuję się pod Twoją wypowiedzią i absolutnie się zgadzam.
    A moje trzy grosze - w tym roku na iglakach mamy zestaw grzybów Didymella sp. i to co zalecałeś powinno się sprawdzić ( dwa lata temu była głównie Pestalotia).
    Co do piwonii to one tak mają. Na pąkach słodka lepka wydzielina, uwielbiają ją mrówki.[/list]

  3. #263
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzej49
    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    Poczytałem, owszem. I cóż- choroby tui owszem znane i żaden obraz chorobowy nie odpowiada zdjęciu 1 i 2 amj2.
    amj2 odpowiedź uzyskasz na 100% na forum roślin iglastych: http://iglaki.agrosan.pl/forum/index.php
    Mirku opisy są jak najbardziej ok i fotki też się zgadzywają, ale wygłąd chorych roślin może być mylący bo objawy są bardzo podobne i wystarczy zrobić fotkę w różnych fazach rozwoju choroby. Bez hodowli na pożywce nie ma pewności.

  4. #264
    ELITA FORUM (min. 1000)
    abromba

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    1.705
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    A co grasuje w tym roku na sosnach czarnych? Myślałam, że to tylko u mnie - ale w okolicy Piaseczna wszystkie czarne mają igły od połowy żółto-pomarańczowe - wygląda to na jakąś rdzę. U mnie trochę tknęło wejmutki, zwykłych sosen nie rusza.

  5. #265
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał abromba
    A co grasuje w tym roku na sosnach czarnych? Myślałam, że to tylko u mnie - ale w okolicy Piaseczna wszystkie czarne mają igły od połowy żółto-pomarańczowe - wygląda to na jakąś rdzę. U mnie trochę tknęło wejmutki, zwykłych sosen nie rusza.
    Z sosnami nikt nie donosił problemów. A może jakiś większy opisik?

  6. #266
    ELITA FORUM (min. 1000)
    abromba

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    1.705
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Opisik będzie niestety werbalny....
    Wygląda to tak: od końców igieł do mniej więcej ich połowy następuje przebarwienie na pomarańczowo-brązowo-złoty kolor. U rozpoczęcia tych przebarwień krawędź ne jest ostra , ale plamkowata. Dlatego pomyslałam, że to jakaś rdza. W Magdalence widziałam cały szpaler takich sosen czarnych - wyglądały, jakby ktoś gałęzie wsadził do farby..
    No chyba, że aż tak oberwały mrozem? Ale dlaczego akurat czarne?

  7. #267
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał abromba
    Opisik będzie niestety werbalny....
    Wygląda to tak: od końców igieł do mniej więcej ich połowy następuje przebarwienie na pomarańczowo-brązowo-złoty kolor. U rozpoczęcia tych przebarwień krawędź ne jest ostra , ale plamkowata. Dlatego pomyslałam, że to jakaś rdza. W Magdalence widziałam cały szpaler takich sosen czarnych - wyglądały, jakby ktoś gałęzie wsadził do farby..
    No chyba, że aż tak oberwały mrozem? Ale dlaczego akurat czarne?
    Czy to wygląda jak na fotkach w tych linkach?
    http://www.na.fs.fed.us/spfo/pubs/ho...t_conifers.htm
    http://www.urbanext.uiuc.edu/focus/diplodia.html

    http://www.forestryimages.org/browse...es.cfm?SUB=706

  8. #268
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Osutka wiosenna?? Zdjęcie by się zdało

  9. #269
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    Osutka wiosenna?? Zdjęcie by się zdało
    Mirku nie wrzucałam osutki bo sugerowano sosnę czarną i te w połowie porażone igły a nie prążki (choć znowu to zależy od stadium rozwoju choroby)ale proszę
    http://www.forestpests.org/nursery/lophodermium.html
    http://www.forst.uni-muenchen.de/EXT...S/lophsedi.htm
    http://ppathw3.cals.cornell.edu/Trees/LophNcst.html

    Oj troszku kiepskie fotki - Mirku może masz lepsze

  10. #270

    Domyślnie

    Mam pytanie czy mogę przycinać tawuły? Rosną mi dośc ładnie nie za wysoko ale bardzo się rozrosły i "wchodzą" na inne roślinki. Czy można je tak przycinać jak np berberys lub bukszpan? Proszę o radę.

  11. #271
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Powiedział bym, że nie tylko można, ale nawet trzeba! Nie wiem jaka tawuła, ale np japońskie golę wiosną na króciutko, pięknie się zagęszczają. Jeżeli kwitnie na pędach zeszłorocznych, to tak jak migdałek- przyciąć po przekwitnięciu. Niecięty krzew po kilku latach robi się paskudny dosyć i słabo kwitnie.

  12. #272

    Domyślnie

    Witam wszystkich

    Panie Mairku chcialam sie zapytac co to za roslina na zywoploty i jakie ma wymagania . Przewertowalam poradniki niestety bez skutku

    Chcialam sie rownierz zapytac jakie ma wymagania trawa pampasowa

    Pozdrawiam


  13. #273

  14. #274
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wciornastek
    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    Osutka wiosenna?? Zdjęcie by się zdało
    Mirku nie wrzucałam osutki bo sugerowano sosnę czarną i te w połowie porażone igły a nie prążki (choć znowu to zależy od stadium rozwoju choroby)ale proszę
    http://www.forestpests.org/nursery/lophodermium.html
    http://www.forst.uni-muenchen.de/EXT...S/lophsedi.htm
    http://ppathw3.cals.cornell.edu/Trees/LophNcst.html

    Oj troszku kiepskie fotki - Mirku może masz lepsze
    Lepszych to ja nie mam , ale chyba nie tu szukamy. Pięć minut temu zadzwonił znajomy, co mu się dzieje z So. cz. Ale - poza opisanym wyżej żółknięciem dodał objawy żerowania szkodnika- wygryzione wzdłuż srodka igły. Wiadomo, dalej zżółkło. Chyba trzeba szukać szkodnika, nie grzybka.
    Jeśli ryjkowcowate, to powinna być jeszcze zaschnięta na pędach żywica- wygląda to jak opryskane wapnem. Ale one pojadły i sobie poszły

  15. #275
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Cytat Napisał bryta
    Poddaję się. Listki jak pieris trochę jakby. Pomóżcie !
    A trawa pampasowa do pierwszej paskudnej zimy rosnąć będzie..Zabezpieczyć trzeba zawsze.

  16. #276
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Paty
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Posty
    2.969

    Domyślnie

    Mirku!

    miałam w poniedziałek przeprowadzoną wertykulację trawnika, został nawieziony odpowiednim nawozem, w łyse miejsca i dołki dosypano torfu i dosiano trawę, przez trzy kolejne dni padał wieczorami deszcz , było ciepło więc wszystko wzięło się do rośnięcia, razem z odświeżoną trawką wyrósł również miejscami chwast - czy w tym momencie można już wykonać oprysk na dwuliścienne czy czekać jakiś czas od tych zabiegów

    miałam posadzone kilka krzaków żylistka mniej więcej 1,5 netrowe krzakii , wszystko umarzło , przyciełam badyle na ok 40 cm, pieknie sie rozkrzewiły ale czy one i za ile osiągną wysokość z jaką były posadzony, tworzyły szplaer w "żywopłocie" razem z róznymi roślinami

    czy weigele się przycina po kwitnieniu czy tylko suche badyle na wiosnę
    a forsycja, tniemy czy ma rosnąć jak chce

  17. #277

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    Cytat Napisał bryta
    Poddaję się. Listki jak pieris trochę jakby. Pomóżcie !
    A trawa pampasowa do pierwszej paskudnej zimy rosnąć będzie..Zabezpieczyć trzeba zawsze.

    Szukalam prawie wszedzie i centrach ogrobniczych i katalogach i nic nie wyglada jak to tylko podobnie . A szkoda bo ten zywoplot jest super

  18. #278
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    No to za koleją
    Jak niewiele chwastu, to wyrwał bym ręcznie. Wschodząca trawka może oberwać (zobacz w wątku: kondycja trawnika)
    Żylistek zmarzł zimą totalnie, jest okazja do odmłodzenia krzewów, stare nie cięte są paskudne, a rośnie to szybko, nie warto lać łez.
    Jak urośnie jak chce, to na pewno ozdobne nie będzie. Po przekwitnięciu wycinamy pędy które kwitły- do jesieni urosną młode. Kwitnienie u tych gatunków następuje na pędach jednorocznych wyrastających z dwuletnich- i takich pędów trzeba jak najwięcej. Stare wycinamy. A wiosną ogólne cięcie formujące krzew- nie ma liści, a ięc widać, co i jak. Wycinamy słabe, niezdrewniałe zmarznięte po zimie, rosnące do środka i nadmiernie zagęszczające krzew, przycinamy zbyt silne celem rozgałęzienia i utrzymania pokroju krzewu. Aha- forsycje niemrawo odbijają, ale też są przemrożone i warto przyciąć radykalnie i odmłodzić krzewy. Nawóz też nie zaszkodzi

  19. #279
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Paty
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Posty
    2.969

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    No to za koleją
    Jak niewiele chwastu, to wyrwał bym ręcznie. Wschodząca trawka może oberwać (zobacz w wątku: kondycja trawnika)
    Żylistek zmarzł zimą totalnie, jest okazja do odmłodzenia krzewów, stare nie cięte są paskudne, a rośnie to szybko, nie warto lać łez.
    Jak urośnie jak chce, to na pewno ozdobne nie będzie. wyciPo przekwitnięciu namy pędy które kwitły- do jesieni urosną młode. Kwitnienie u tych gatunków następuje na pędach jednorocznych wyrastających z dwuletnich- i takich pędów trzeba jak najwięcej. Stare wycinamy. A wiosną ogólne cięcie formujące krzew- nie ma liści, a ięc widać, co i jak. Wycinamy słabe, niezdrewniałe zmarznięte po zimie, rosnące do środka i nadmiernie zagęszczające krzew, przycinamy zbyt silne celem rozgałęzienia i utrzymania pokroju krzewu. Aha- forsycje niemrawo odbijają, ale też są przemrożone i warto przyciąć radykalnie i odmłodzić krzewy. Nawóz też nie zaszkodzi

    Mirek
    ale taką weigelę to by trzeba było całą ogołocic , tam na każdej gałązce kwiaty

  20. #280
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Maxtorka
    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    8.473

    Domyślnie

    Cytat Napisał bryta
    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    Cytat Napisał bryta
    Poddaję się. Listki jak pieris trochę jakby. Pomóżcie !
    A trawa pampasowa do pierwszej paskudnej zimy rosnąć będzie..Zabezpieczyć trzeba zawsze.

    Szukalam prawie wszedzie i centrach ogrobniczych i katalogach i nic nie wyglada jak to tylko podobnie . A szkoda bo ten zywoplot jest super
    Bryta , a może po prostu zapytaj właściciela co to za roślina .
    Taką wersję przyjęłam i takiej będę się trzymać do końca !

Strona 14 z 192