dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 6
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 103
  1. #21

    Domyślnie

    Witam.
    Też miałem podobne dylematy ale:
    - Porotherm 30 po 2,9 zł x 16 = 46,4 brutto w przyszłości -15% US.
    - dom ma większą wartość przy sprzedaży.
    - znajomy ma dom z styropianowych kształtek jak chciał sprzedać to ma problem.
    - wyśmienita jakość porothermu z Gnaszyna pod Częstochową, zero odpadów.
    - polecam ten materiał, nie babraj się w inne badziewia, szkoda czasu.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał MMD
    Polecam Poroterm 30, super materiał. BK to - beznadziejny materiał.Pozdr.
    Może byś czymś podparł swoją tezę. Napisać to nie problem.
    Mój domek zamierzam postawić z BK, bo poroterm to ..... beznadziejny materiał .
    Pozdrawiam

  3. #23

    Domyślnie

    uważam ze najwiekszy wpływ na koszty całkowite budowy ma nie tyle sam materiał na ściany i jego róznice w cenie w zależności od regionu odległosci od wytworni, wielkości hurtowni i opustu, ale typ sciany, dwu, jedno lub trzywarstwowa.

    z materiałem na sciany to jak z wyborem marki samochodu, kazdy ma swoje preferencje wyboru zalezne od wskaznika cena/jakosć

    generalnie na scianę jednowarstwową bez ocieplenia polecam Porotherm,

    dla krótkiego czasu realizacji, jezeli jeszcze w tym roku planujesz ocieplenie zew. i tynki wewnetrzne-Porotherm,

    materiały typu beton komórkowy maja duzo w sobie wilgoci technologicznej która w dobrych przewietrzenia odparowuje około 1 roku

    dla ściany trówarstwowej, tynkowanej -beton komórkowy ze względu na cene

    itd..
    cezak

  4. #24

    Domyślnie

    A jak spojrzycie na problem w aspekcie jakości. Chodzi o różnice między porotherm produkowanym przez wienerbergera a BK produkowanym przez X. OK są fabryki i fabryczki i to chyba też ważne? Inne pytanie to czy np bloczki SOLBETu to to samo co tzw. siporex z którego pewnie większość zamierza budować?

  5. #25

    Domyślnie

    Solbet jest (chyba polską?) grupą kapitałową która posiada kilka zakładów produkcji BK w Polsce.
    a
    Siporex to marka betonu komórkowego wytwarzanego w Szwecji od 1934 r. która przyjęła się w Polsce jako nazwa rodzajowa. A przy okazjii to historia BK sięga jeszcze dalej, pierwszy patent był w Niemczech w 1890 r.

    Z uwagi na drobne różnice w technologii, mogą być różnice w osiąganych parametrach, tak samo zresztą jak przy ceramice ale to można sprawdzić u producenta choć niektórzy podają je w taki sposób aby nie było można ich porównać z konkurecją

    Wienerberger też produkuje w różnych zakładach, więc jakość może być różna w zależności od dostępnych półproduktów.

  6. #26

    Domyślnie wybudowalem z Ytonga 40cm

    stan surowy otwarty

    i wszystko wskazuje ze optymalnym bedzie ten dom docieplic !!! ok 10 - 15 cm styropianu lub welny

    WNIOSEK:

    buduj z tego co najtansze i zdrowe - np. silikatowa cegla
    i ocieplaj ok 20 cm

    a i nie zapomniej o styropiania na podluzu - min. 20 cm i welnie w dachu c. 30 cm

    pozdrawiam sedecznie

    m

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał toomas
    ja postawiłem na BK. Będzie 36 cm jednowarstwowo. Bloczki z Solbet-Kolbuszowa. Połowa materiału juz na działce. )
    Uwierzyłeś w reklamę że taka sciana jednowarstwowa spełnia PN? Lepiej pomyśl o dociepleniu, chyba że prezes Gazpromu to Twoja rodzina

    wsp. k dla takiego bloczka (bez uwzględniania mostków) to k= 0,39 W/mkwK przy normalnej wilgotności użytkowej

    Przy dzisiejszych cenach nośników energii k= 0,2 to MAX

    Ja też będę budował z bloczków z Kolbuszowej ale 30 cm + 20 cm styropianu.
    Przemyśl to jeszcze i nie słuchaj tego co mówią goście z austriackich i szwedzkich firm oferujących materiały na ściany jednowarstwowe, co to niby spełniają polską normę to wykorzystywanie starych przepisów. Ciekawe czy u siebie tak samo budują inwestor by ich wyśmiał.

  8. #28

    Domyślnie

    I tu także zapytam:

    maciekkg - na jakiej podstawie to stwierdzasz, tym bardziej że w innym poście piszesz że budowałeś z Ytonga 40cm ?

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał cooler
    Cytat Napisał toomas
    ja postawiłem na BK. Będzie 36 cm jednowarstwowo. Bloczki z Solbet-Kolbuszowa. Połowa materiału juz na działce. )
    Uwierzyłeś w reklamę że taka sciana jednowarstwowa spełnia PN? Lepiej pomyśl o dociepleniu, chyba że prezes Gazpromu to Twoja rodzina

    wsp. k dla takiego bloczka (bez uwzględniania mostków) to k= 0,39 W/mkwK przy normalnej wilgotności użytkowej

    Przy dzisiejszych cenach nośników energii k= 0,2 to MAX

    Ja też będę budował z bloczków z Kolbuszowej ale 30 cm + 20 cm styropianu.
    Przemyśl to jeszcze i nie słuchaj tego co mówią goście z austriackich i szwedzkich firm oferujących materiały na ściany jednowarstwowe, co to niby spełniają polską normę to wykorzystywanie starych przepisów. Ciekawe czy u siebie tak samo budują inwestor by ich wyśmiał.
    U dla bloczka 36 z Solbet-Kolbuszowa dla warunków ustabilizowanej wilgotności to 0,31. Pisze na podstawie badań jakimi dysponuje producent - taki info mam od producenta potwierdzone pismem. Gdzies je mam jak bedzie potrzeba to poszukam. U dla stanu suchego to 0,29.
    ::[TOOMAS]::[toomas(at)o2(dot)pl]::

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał toomas
    U dla bloczka 36 z Solbet-Kolbuszowa dla warunków ustabilizowanej wilgotności to 0,31. Pisze na podstawie badań jakimi dysponuje producent - taki info mam od producenta potwierdzone pismem. Gdzies je mam jak bedzie potrzeba to poszukam. U dla stanu suchego to 0,29.
    A o jakiej gęstości objętościowej są te bloczki?

    Przy 400 kg/m3 to jest to możliwe, ....bo dla k=0,31 lambda = 0,11 co jest wartością normalną dla BK bezpopiołowego, tyle że oni podają ten parametr przy wilgotności "ustabilizowanej" która dla BK wynosi 1,5 do 5% masy.
    Badania ITB stwierdzają natomiast że "użytkowa wilgotność ustabilizowana" kształtuje się w granicach 6-8 % masy. Dlatego do obliczeń lepiej przyjąć bardziej pesymistyczne dane. Ja przyjmuję że lambda dla odmiany 500 powinna się zmieścić w 0,14 W/mkwK.

    I jeszcze:
    - Przy docieplaniu można dać mniejszą grubość bloczka czyli taniej
    - Odmiana 400 jest droższa od 500
    - Przy ścianie jednowarstwowej trzeba robić na klej co wymusza większą dokładność wymiarową a zatem cena też idzie w górę

    Nie liczyłem tego bo nigdy nie brałem pod uwagę ściany jednowarstwowej, ale kto wie czy różnica w cenie na 1 mkw nie pokryłaby ok. połowy kosztu docieplenia. A poza tym tynkowanie ściany robionej na klej prawdopodobnie nie obejdzie się bez wyrównania powierzchni, więc mogłoby się okazać że łączne koszty są zbliżone przy całkowicie różnych współczynnikach przenikania ciepła.

  11. #31

    Domyślnie

    dla gestosci 400 ))
    ::[TOOMAS]::[toomas(at)o2(dot)pl]::

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcel.B
    I tu także zapytam:

    maciekkg - na jakiej podstawie to stwierdzasz, tym bardziej że w innym poście piszesz że budowałeś z Ytonga 40cm ?
    zgadza sie:

    prosze poczytaj moje posty

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic...097607#1097607

    teraz licze to, bo obawiam sie ze U=0,23 to juz nie optimum
    pozdrawiam sedecznie

    m

  13. #33
    JACKIE P
    Guest
    JACKIE P

    Domyślnie

    mam wybudowany dom z porothermu 44 P+W /bez docieplenia/ - w styczniu przy temp. -24 st.C zużycie nie przekroczyło pułapu 11 m3/dobę /zaznaczam I sezon grzewczy od 22 grudnia 2005/, jestem b. zadowolony, nie ma nadmiernego zużycia gazu, obecnie na poziomie 6-7 m3/dobę /razem z CWU/, 105m2 powierzchni, temp. 20 st.C, w nocy 18 st.C., warunek - b. dobre ocieplenie stropu /isover 20cm + isomata 5cm + paroizolacja+18mm płyta wiórowa/, dobre okna /drewniane Galux urzędowskiego/, a przede wszystkim super dokładność przy układaniu i klejeniu porothermu zaprawą - to podstawa aby uniknąć mostków.

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jeremiasz
    Zdecydowałem się na BK 36,5, sąsiad ma POROTHERM 38 i po zimie się docieplał, pozdrawiam.
    I co w tym dziwnego? Ściany 1W wymagają dużej dyscypliny technologicznej. Do tego PH 38 to najmniejsza grubość do ścian 1W. Jak ktoś jest jeszcze ciepłolubny to nic dziwnego w tym co piszesz. Sąsiad pobudował jednowarstwową z BK i też docieplił czyli co? Czyli nic.

    sailor popiół dodaje się do szerych BK. Coś ściemnia ten majster...

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał MMD
    Polecam Poroterm 30, super materiał. BK to - beznadziejny materiał.Pozdr.
    argumenty, że hej

  16. #36

    Domyślnie

    A czy BK i porotherm mozna tak dowolnie zamieniac?

    Ja mam w projekcie BK 24.
    Na co moge zamienic?
    Ktos musi wyrazic zgode (projektant, kierownik)?

    Qdlaty

  17. #37

    Domyślnie

    Witam.Ja buduję z porothermu 44.Nie jest może najtańszy-105.-/m2 ale nie muszę docieplać .Przez ostatnie 2 lata praktycznie mieszkałem w trzech domach wykonanych w tej technologii i co ceramika to ceramika.

  18. #38
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Graczyk

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Posty
    941
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    78

    Domyślnie

    O rany współczuję koledze rozterki.
    Ja już się zdecydowałem i zdania nie zmienię a przekonała mnie między innymi Tasija z forum bydgosko-toruńskiego. Wyliczyła ona ze na materiały ściany 2W (30 BK+chyba 12 styro) wyda jakieś 99 zł nie licząc robocizny wiec stwierdziłem że nie warto budować 2W.
    Rozmawiałem też z architektami i opinie są różne.
    Większość mówi że jeśli jednowarstwowa to naprawdę gruba, na cienkiej zaprawie ciepłochłonnej lub kleju, bez odprysków lub uzupełniania ich zaprawą, natomiast jeśli 2W to zdecydowanie ocieplać wełną i to w sposób umożliwiający wentylacje warstwy. Jeśli już ocieplac styropianem to ryflowanym. Podobno pomiedzy warstwą nośną a ociepleniem panują idealne warunki dla rozwoju glonów, grzybów i pleśni i jak się zwali izolacje to ściana potrafi być cała zapleśniała. Mogę w to uwirzyć bo podgrzana wilgotna ściana niewentylowana to dla tych organizmów "mniód malyna"
    Czas budowania też się liczy.
    Tyle o ścianach a różniece pomiędzy ceramiką poryzowaną a BK solbetu lub BK Ytong musisz sam ocenić.
    Ja sporo jeździłem po budowach, właziłem ludziom do domów (oczywiście jak byli na budowie) i pytałem i podpatrywałem. Mnie odstraszyła kruchość ceramiki i kłopotliwa obróbka powodująca ogromne odpady. Widziałem materiał na paletach który stał na płaskim podłożu a pustaki były potrzaskane. Owszem można to reklamować ale raczej ciężko. Majstry mówili, że kruszy się w czasie docinania lub obstukiwania a ściany nie wychodzą równiutkie. Podobno to świetny matariał (ten pokruszony) na taras ale dlaczego taki drogi. Poza tym to zimne ściany. Już tłumaczę. Owszem mają niską przenikalność i są ciepłe ale jak się o nie oprzesz to ceramiczna ściana jest zimna w dotyku i pogarsza komfort.
    Dlatego tez ja wybrałem BK na kleju i to w dodatku jednowarstwowy 40 cm. Ściana będzie z Ytonga bo Solbet mnie nieprzekonał a w dodatku
    jego cena niemal dogania Ytong.
    Z BK, moim zdaniem, ściany będą równe, ciepłe w dotyku bez większych odprysków, z cienkim tynkiem a do tego możesz sobie porobić wszelkiego typu fale i zawijasy. Bruzdowania lub dziurki pod gniazdka eleganckie, przekucia robisz nie dłutem a wiertełkiem mało wody potrzeba do murarki.
    Mnie to przekonało. Najlepiej odwiedź budowy i popatrz na ściany jak wyglądają sam się przekonasz.

  19. #39

    Domyślnie

    Graczyk bo taka ściana 30BK + 12 styr to totalny bezsens ponieważ 30 cm jako uzasadnienie konstrukcujne jest zbedne a 12 cm styropianu to na dzisiejsze ceny nośników to ciut przymało.

    Dla zwykłych domów parterowych spokojnie wystarczy nawet 18 ale w Polsce jest to 24 bo tak się utarło oki dla parterówek z poddaszem i piętrówek 24 to spokojnie (nie zakładając jakiś super fikuśnych konstrukcji ale wtedy wspomaga się projekt konstrukcjami z betonu.
    Natomiast 12 cm na dzisiejsze ceny energii to ciut wg. mojej opini przymało, ale to tylko moje zdanie.

    Osobiście bym tą w/w ścianę zamienił na 24 BK + 18 cm styr.
    Prawa autorskie do tego postu przysługują Kryspinowi

  20. #40
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Graczyk

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Posty
    941
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    78

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kryspin
    Osobiście bym tą w/w ścianę zamienił na 24 BK + 18 cm styr.
    No cóż każdy ma jakieś lęki i powiem tak że mnie nie zadowala ściana 24 cm. jako nośna poprostu jakoś tak wiotko wygląda i dlatego też wybrałbym 30 ale zato z lżejszej odmiany. Nieznam się specjalnie ale przy założeniu, że ściana 24 ma przenosic obciążenia to mysi mieć gorsze właściwości cieplne ponieważ jest zrobiona z gęstrzego materiału. Dlatego tez 30 z lżejszego +styro wydaje się optymalniejsza ale to takie gadanie.

Strona 2 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony