dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 35
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar m.dworek
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.766
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie budujemy studnie kregowa

    witam
    chcialbym wykonac studnie kregowa
    poczytalem juz w starych watkach i jestem troche madrzejszy
    jakis rk temu rowniez murator poswiecil temu zagadnieniu troche uwagi

    ja zdecydowalem sie na studnie tzw kregowa i zastanawiam sie jak to jest z tym probnym odwiertem
    szczegolnie na terenie slaska gornego
    moze znacie jakies firmy?
    jaki jest koszt tego odwiertu?
    chodzi mi o to aby poznac polozenie warstw wodonosnych ( o ile sa )
    i pozniej na tej podstawie zaprojektowac studnie
    z tego co wyczytalem w muratorze to istnieja rozne typy studnie kregowych, rozne rozwiazania na pobieranie wody itd


    ja ze swej strony wymyslilem wlasny sposob na budowe studni polegajacy na wykonaiu ja w szalunku i polaczeniu calosci wspolnym zbrojeniem w celu uzyskania jak gdyby jednej rury
    taka budowa studni mam nadzieje zapewni :
    1)- szczelnosc konstrukcji
    2) - zmniejszceni ryzyka opadniecia kregu , co mozgloby odciac doplyw wody do studni
    3) - zmneijszceni ryzyka wypadku podczas kopania studni- eleminacja ryzyka nierownomiernego opadania kregow
    4 )- na pewno znajda sie i inen plusy

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar sebo8877
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Głogów Młp
    Kod pocztowy
    36-060
    Dzielnica
    Zabajka
    Posty
    4.324

    Domyślnie

    Leon 28 lat mieskzałem na górnym slasku - zaróno u jednaj jak i drugiej mojej babci jest najnormalniejsz studnia kopana z kręgów z kołnierzem- babcie żyją i dziadki do tej pory co roku w marcu niosa wode do badania i sie okazuje że jest czystsza od wodociągowej. Zastanawiam sie jak wykonasz sztywne polaczenie tych kręgów przy głebokości np 18 -20 m i czy jest sens łaczyc to w jeden monolit.
    My u siebie kopalismy studnie na 15 m własnymi ręcami a więc koszty są zerowe jedynie co wiem o cenach to u sasiada robiono odwiert studni głebinowej 26m ze znalezieniem źrodla za robotę zapłacił 1700 zł - ale to ceny z podkarpacia

    A do zezwoleń to .... Studnia, niezależnie od technologii wykonania wymaga pozwolenia wodnoprawnego (w świetle pra-
    wa jest "urządzeniem wodnym do ujmowania wód podziemnych"). Wymóg ten nie dotyczy studni
    o głębokości mniejszej niż 30 m (wówczas jest to "zwykłe korzystanie z wód"). Pozwolenie wodno-
    prawne może być wydane na podstawie projektu - pod warunkiem, że spełnia on wymagania sta-
    wiane operatowi wodnoprawnemu.
    Budowa studni o wydajności mniejszej niż 50 m3/h nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę; wystarczy zgłoszenie budowlane (od daty zgłoszenia należy odczekać 30 dni na jego uprawomoc-
    nienie).


    Pozdrawiam

    sebo8877
    Już niedługo już niebawem u siebie...

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar m.dworek
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.766
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    chcialem po prostu sobie sam zrobic kregi wylewajac w szalunku
    odpadl by wowczas proceder kupowania, transportu do dzialki i transportu w obrebe dzialki
    uwazam ze to moze znacznie ulatwic robote
    i cale przedsiewziecie
    jak juz to wymyslilem to stwierdzilem (czytajac o zagrozeniach podczas kopania studni i jej mozliwemu krzywemu osiadaniu) ze mozna by zbrojenie pionowe kregow wykonac z preta np fi 12 i skoro jest on i tak bardzo dlugi to mozna by kolejne kregi wylewac na poprzednich z zachowaniem ciaglosci zbrojenia
    w ten sposob mam nadzieje uzyska sie bardzo szczelna studnie

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar sebo8877
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Głogów Młp
    Kod pocztowy
    36-060
    Dzielnica
    Zabajka
    Posty
    4.324

    Domyślnie

    Teoretycznie pomysł dobry ale praktycznie będziesz musial to robić etapami - jak wyobrażasz sobie to kopanie???

    Sebo8877
    Już niedługo już niebawem u siebie...

  5. #5

    Domyślnie

    Mam studnię około 15 m głębokości. Jakiś czas temu spuszałem tam latarkę i dopiero wtedy okazało się, że studnia jest wygięta, i to całkiem sporo, tak gdzieś 30 - 40 cm, różnicy między położeniem u góry i u dołu. Nie idzie ona od początku pod skosem, tylko zaczyna skręcać tak gdzieś w połowie głębokości.

    Tak się zastanawiam, czy ruchome i przegubowe łączenie kręgów nie jest warunkiem koniecznym zagłębiania się całego układu pod własnym ciężarem na większą głębokość. Czy monolityczna rura, niepodatna na zginanie, nie zatrzyma się w pewnym momencie i dalej już nie pójdzie. Moje wątpliwości są tak 50/50% bo równie dobrze może się jednak okazać taka rura będzie się lepiej zagłębiać, bo np nie ma spoin, pojedynczych elementów, które przekaszając się mogą hamować opadanie całości...

    Hmm, jednym słowem analiza teoretyczna tego zagadnienia może być trudna, w szczególności przy głębokiej studni.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar m.dworek
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.766
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    a kopaliscie sami studnie?
    zastanawiam sie jak to jest z tym cisnieniem wody
    czy w momencie przebicia sie przez glebe dochodzi do jakiegos wytrysku?
    czy tez woda raczej powolutku sobie wedruje w gore?

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar sebo8877
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Głogów Młp
    Kod pocztowy
    36-060
    Dzielnica
    Zabajka
    Posty
    4.324

    Domyślnie

    J akopalem studnie sam - jak docierasz do wartwy wodonosnej w twoim wykopie widac wodę - jezeli trafiasz na źrodło (i to najlepiej jes mieć0 widac normalnie wybijająca wode - widoczny jest ruch wody - wybija na jakies 2-3 cm.
    lesny ziutek ma racje - mi tez chodzi po glowie sytyacja w której kręgi na laczeniach kolniezach pracuja jak przeguby na mostach - ruchy górotwory na nastu metrach sa i nie da się tego ukryć - jeżeli studnia dodatkowo wykopana jest na zboczu!!
    Bardzo ważna rolę w tych przesunięcich odgrywa poziom wody - jezeli masz wysoki poziom wody (ja w mojej mam non stop 6-10 m wody to takich ścięc i przsunięc betonow miec nie będziesz (woda jest nieściśliwa i przenosi parcie gruntu z jednej strony kręga na druga.

    U tescia mojego woda jest 2-4 m od poziomu dna - studnia ma 16 m głebokosci mniejwiecej na 10 m nastapilo przesunięcie kręgów.

    Aby uniknąc takiego zdarzenia nalezy :
    1. zapewnic wysoki poziom wody w studni - głebiej wejśc w źródło lub wzmocnic jego ciśnienie rura perforowaną fi 100 - poprzez wbicie jej powiedzmu jeszcze 1-2m poniżej dna studni
    2. kopac kręgi na bardzo ciasno - by osuwającu się na nie grunt wytwarzal jak najmniejsze parcie

    Sebo8877
    Już niedługo już niebawem u siebie...

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał m.dworek
    chcialem po prostu sobie sam zrobic kregi wylewajac w szalunku
    odpadl by wowczas proceder kupowania, transportu do dzialki i transportu w obrebe dzialki
    uwazam ze to moze znacznie ulatwic robote
    i cale przedsiewziecie
    jak juz to wymyslilem to stwierdzilem (czytajac o zagrozeniach podczas kopania studni i jej mozliwemu krzywemu osiadaniu) ze mozna by zbrojenie pionowe kregow wykonac z preta np fi 12 i skoro jest on i tak bardzo dlugi to mozna by kolejne kregi wylewac na poprzednich z zachowaniem ciaglosci zbrojenia
    w ten sposob mam nadzieje uzyska sie bardzo szczelna studnie
    Chcesz etapami szalować ,podkopywać,szalować itd? Przydałoby się na elemencie zagłębianym wykonać "nóż" ułatwiający zagłębiane się studni.
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    Kopałem studnie. Na 2-5m. Rewizyjne. Zazwyczaj koparką.
    Poniżej tej granicy brałem fachowca. Przy kopaniu studni występuje tyle niespodzianek, tyle niebezpieczeństw, że nie radziłbym robić tego samemu.
    Chociażby występujące gazy. Doświadczeni studniarze często tracili życie.
    Jak montowałem cokolwiek w już wykopanej studni, to na kilka godzin przed zejściem do niej wpuszczałem jakieś zwierzę w pudełku. Kota, kurę.
    I wcale nie jest to śmieszne. Kilku moich znajomych nigdy ze studni nie wyszło.
    Na imię mam Janusz
    [email protected]

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Zwłaszcza siarkowodór.
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar m.dworek
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.766
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    i co koniec dyskusji o budowaniu studni?
    ja jestem na przyklad ciekawy, co w przypadku kregow i sytuacji kiedy zloze wodne jest sporej grubosci i istnieje ryzyko wpadniecia dolnego kregu ?
    i inne ciekawe rzeczy

    z tego co piszecie to jest tu paru wymiataczy co na studniach zeby zjedli
    moze by tak troche pogawedzic?
    chetnie dowiem sie czegos od was....

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar sebo8877
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Głogów Młp
    Kod pocztowy
    36-060
    Dzielnica
    Zabajka
    Posty
    4.324

    Domyślnie

    My jak budowalismy studnie poniżej 7m włączalismy wentylator górniczy z rekawem i przzewodem wtłaczający powietrze nad dno.

    Kolejna rzecz musisz zastanowic sie nad jakims kolejowym dźwigiem (u nas był to ruk-zug) do nakładania kolejnych kregów - krążek jakby nie było trochu waży
    Co do tej monolitycznej żelbetowej rury ja leon jednak bym się zastanawiał czy to ma sens

    Sebo8877
    Już niedługo już niebawem u siebie...

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie


    Jak krąg Leon wpadnie, to Ty razem z nim .
    Prędzej do jakiegoś starego szybu kopalnianego wlecicie niż do jeziora podziemnego
    Na imię mam Janusz
    [email protected]

  14. #14
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał m.dworek
    ... co w przypadku kregow i sytuacji kiedy zloze wodne jest sporej grubosci i istnieje ryzyko wpadniecia dolnego kregu ?
    i inne ciekawe rzeczy ....
    na wypadek kurzawki skuwa sie z sobą 3 pierwsze kręgi ...
    na pierwszy dobrze jest nałozyć "nóz" stalowy

    pzdr

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar m.dworek
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.766
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzoza
    Cytat Napisał m.dworek
    ... co w przypadku kregow i sytuacji kiedy zloze wodne jest sporej grubosci i istnieje ryzyko wpadniecia dolnego kregu ?
    i inne ciekawe rzeczy ....
    na wypadek kurzawki skuwa sie z sobą 3 pierwsze kręgi ...
    na pierwszy dobrze jest nałozyć "nóz" stalowy

    pzdr
    no prosze brzoza bardzo ciekawa wypowiedz...

    interesuja mnei szczegoly co do tego noza...
    jak to wyglada ?
    jakie ma zadanie?

    do seba z numererm:
    czemu bys sie zastanawial czy to ma sens?
    przeciez koszty raczej mniejsze, trwalosc chyba wieksza
    jedyne co to fakt, ze wypadalo by odczekac po jednym tygodniu dla kazdego kregu... i tu pytanie- czy istnieja jakies przeciwskazania , aby budowa studni rozciagnela sie na przestrzeni powiedzmy 2- 3 miesiecy?

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    Leon,
    kopie się bez przerw. Przerwa to obciśnięcie kręgu ziemią i nie ruszysz.
    No muszą być przerwy jak studnia głęboka, chociażby na odpoczynek, czy noc.
    Na imię mam Janusz
    [email protected]

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar m.dworek
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.766
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janussz
    Leon,
    kopie się bez przerw. Przerwa to obciśnięcie kręgu ziemią i nie ruszysz.
    No muszą być przerwy jak studnia głęboka, chociażby na odpoczynek, czy noc.
    jesli jest tak jak piszesz to sprawa chyba sie wyjasnila....
    szkoda
    bo pomysl z laniem rury monolitycznej etapowo bardzo mi sie podobal
    ale na kopaniu studni sie nie znam nic a nic
    mam nadzieje ze jeszcze czegos sie dowiem...

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar sebo8877
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Głogów Młp
    Kod pocztowy
    36-060
    Dzielnica
    Zabajka
    Posty
    4.324

    Domyślnie

    Leon własnie musisz zdac sobie sprawę ze będziesz to musiał szałowac nad terenem 10-14 dni odsiadki (czas osiągnięcia w miare sensownej wytrzymalości) potem hop do studni i szufelkowanie i tak aż do wody i wszysto byłoby w miarę rozsadne ale jak dojdziesz do wody napływać Ci zacznie do studni - potrzeban Ci tu będzi epompa odpompowywanie wody - trochę sie tego uzbiera za 10 dni
    Gołe dno zacznie sie podmywanie - zasadniczo jak dojeżdzasz do warstwy Cie interesującej u nas wsypywaliśmy 20-30 cm żwiru 16/32 - no i im glebiej tym wieksze obciskanie kręgów - przerwa = koniec pracy wtedy tylko wbijanie ale to juz sie robi morderstwo nie robota no i kolejna rzecz trza wymyslić czpke do pobijania kręgow - by nie niszczyc ostatniego betonu co i tak dośc często jest problemem. Praca ciągła = sukces !!!

    Co do noża to u ns był zrobiony tal blacha 3mm wywinieta dookoła krecu po zewnetrzenaj stronie i skręcona na 6 śrubach na wylot prze krag - przed zakończeniem roboty odkręcasz śruby zdejmujesz balche i ustawiasz na dnie krąb -by ci nie poadl na dno podpierasz go na 4 pustakach- (była nam potrzebny do kolejnej studnie ten nóz ale w zupełnosci możesz go zostawc tam na wieki - troche więcej żelaza będziesz miał w wodzie
    Już niedługo już niebawem u siebie...

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie

    Jak trafisz na kurzawkę, to praktycznie sprawa przerąbana dla niedoświadczonego kopacza.
    I jeszcze jedno.
    Studnie wiercone mają większą wydajność.
    Na imię mam Janusz
    [email protected]

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar m.dworek
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.766
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    postanowilem sie troche doksztalcic i natknalem sie na swietna strone
    plecam
    http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2675

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony