dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 103 z 1521
Pokaż wyniki od 2.041 do 2.060 z 30404
  1. #2041
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    hydrol

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    648

    Domyślnie

    przywiązujesz zbyt wielką wagę do nastaw , a to z całą pewnościa drugorzędna sprawa. Jeśli pomieszczenie nie osiaga zdanej temperatury to sterownik bez wzgledu na nastwioną krzywą grzania , podnosi do góry temperaturę zasilania tym bardziej im wieksza jest różnica miedzy temepraturą pomieszczenia a zadną.Chyba że wyłaczysz czujnik temperatury w pomieszczeniu z udziału w regulacji -wtedy będzie czysta pogodówka - czyli temperatura na grzejniku zależy tylko od zewnętrznej. Tak działa kazdy regulator ,każdej marki , różnią sie tylko sposobami zadawania parametrów. To że grzejniki są duże wcale nie musi oznaczać że są wystarczające. Grzejniki do pompy ciepła powinny mieć powierzchnię ze 3-4 razy większą niz do kotła olejowego. To zasadniczy element powodzenia i żaden mózgowiec żadnymi nastawami niczego niestety nie zmieni. Sama możesz przeciez zmniejszyć temperaturę i zobaczyć że będzie zwyczajnie zimno.
    Sam mam pompe z instalacją grzejnikową , mieszkam gdzieś w tej samej strefie klimatycznej co Ty,ale moje grzejniki w najwiekze mrozy nie mają więcej niz 45C - a mam 23 C w pomieszceniach - czyli można
    Wejdź na strone producenta grzejników, znajdź tabele doboru i sprawdź dla jakich parametrów obczeniowych osiągają wymagane moce.

  2. #2042
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJDOCIEKLIWSZA KOBIETA NA TYM FORUM
    bonetka

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    1.529

    Domyślnie

    Hydrol
    Bardzo mnie przestraszyłeś. Gdyby było to zrobione żle to chyba tylko ....sepuku.
    Obecnie grzejniki na piętrze są poprzykrecane / na 1-2 w skali 5 stopniowej / i jest bardzo ciepło 22 st . W pokojach na dole na regulatorach / jeden ustawiony na 1 w skali 6 stopniowej , drugi na 3 / . Tylko w łazience i korytarzach nie ma regulacji i tam podłoga jest bardzo ciepła.
    Grzejniki są Purmo / płytowe z elementami konwekcyjnymi / robione na zamówienie ,są grubsze niz normalne / mają dodatkowy element w środku zakryty "grillem" /
    W zależności od wielkości pokoju mają różną moc / np.2512 W,5663W, 4397W itd ( w dwóch pokojach są po dwa w pokoju)
    łącznie na pow. 62,6 mkw + hol 7,9 mkw / tu nie ma bo mały / mają moc 19 451W... to aż 19,4 KW.
    Nie mogę poszukac doboru bo mam gości ale na stronie Purmo jest nowy program doboru grzejników do zapotrzebowania cieplnego i można by zrobić symulację.
    Pozdrawiam i mam nadzieję , że może nie będzie tak żle .......

  3. #2043
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    hydrol

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    648

    Domyślnie

    moce grzejników nalezy podawać razem z temperaturami zasilania/powrotu/pomieszczenia. Nie musisz dręczyc się programem ; jeśli potrafisz zidentyfikowac typ grzejników w katalogu jest wzór jak przeliczyc moc grzejnia na inne parametry. Wtedy możesz wynii porównac z zapotrzebowaniemmocy poszczególnych pomieszczeń. Podana przez Ciebe moc z pewnością nie jest zapotrzebowaniem instalacji c.o. - taką moca ogrzewa się 10 mieszkań w bloku,twój domek jest dobrze izolowany i ma dużo mniejsze zapotrzebowanie.
    Grzejnk dobrany na parametry katalogowe 75C/65C/20C przy parametrach zasilanie 50 C, powrót 40 C , pomieszczenie 22 C ma moc 3 x mniejszą. Podawane przez Ciebie moce to wartości katalogowe, które nalezy sprowadzić do nizszych parametrów i porównac z zapotrzebowaniem.Była chyba dokumentacja instalacji c.o.?
    http://www.purmo.com/docs/Katalog_techniczny_072007.pdf

  4. #2044
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJDOCIEKLIWSZA KOBIETA NA TYM FORUM
    bonetka

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    1.529

    Domyślnie

    hydrol

    No ale jaka ma być temperatura zasilania i powrotu skoro ją ustawia instalator na PC i ew. przepływ w tych szafkach rozdzielczych gdzie są rozdzielacze . Jeśli jest ustawione za dużo to tak podaje. Jedyne wyjscie ustawić mniej i zobaczyc czy będzie zimno. Zmieniłam troszkę wczorajszy post. Pomijam już to że do 3 nie spałam ze zdenerwowania. Grzejniki mają typ VKO i są takie:
    22-906 /1854W/ , 33-608 /2512/, 33-614 /4397/, 33-616 /5025/, 33-618 /5663/....rozumiem że to 33 to grubość / maja dodatkową płytę grzejną/ a np.616 to długość.
    Postaram się jutro policzyć ..ale jak przyjmę tem. zasilania 47,9 (wejścia) i tem. powrotu 42,2 / bo tak jest ustawione na PC / to wyjdzie mi , że moje grzejniki mogą ogrzać na full 2 takie domy a nie jeden . Czy nie tak?
    Trzeba przyjąć np.40/35 i dopiero wtedy policzyć i zobaczyć czy na taka powierzchnie jest dobrze. Czy tak?
    Dziękuję Ci za wszystko , za zainteresowanie i uwagę .
    Pozdrawiam najpiękniej.

  5. #2045
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    hydrol

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    648

    Domyślnie

    zauwazyłem zmianę : gonisz pompę na bardzo wysokich parametrach ( to zażynanie sprężarki) to potem dławisz te parametry na termostatach grzejnikowych. Nie widzisz tu sprzeczności? Grzejniki winny mieć całkowicie otwarte termostaty na najwyższej nastawie i grzać rónomiernie cała powierzchnią ( ja całkiem zdemontowałem termostaty). Wtedy mozna obnizyć krzywa grzania na bardziej płaską.Jeśli w takich warunkach będzie twoim zdaniem za zimno w pomieszczeniach sanitarnych to taniej będzie dogrzewać je elektrycznie niz mordować nieekonomicznie cały układ. Pompa powinna pracowac na komfort w dominujacej powierzchni.
    Proponuję abyś sprawdziła grzejniki na parametry obliczeniowe 50/45 i tempaeraturę wewnatrz 22C - to oczywiście dla warunków obliczeniowych- czyli na zewnatrz -24 C o mocach obliczeniowych wynikających z obliczeń cieplnych. Albo po prostu podziel moce katalogowe grzejników przez 3 i sprawdź z obliczeniowym zapotrzebowaniem pomieszceń.
    Sterownik jest dość inteligentny i dopasowuje sie dowymagań instalacji. W pomieszczeniu gdzie jest zainstalowany czujnik temperatury wewnętrznej nie może być żadnych regulatorów na grzejniku - jak zamkniesz ten grzejnik to przecież sterownik pompy ciepła zdurnieje . Najlepiej wszystkie odkręć na maksa i zobacz jak to wpłynie na parametry pracy pompy.Jednocześnie obniz krzywa grzania

  6. #2046

    Domyślnie

    U mnie CK rozłożyła właśnie kolektor, a do marca wykona podłogówkę. oferta kompleksowa.

  7. #2047

    Domyślnie

    Cytat Napisał Esperanza
    Panowie, czy firmy montujace Pompy ciepla robia tez instalacje podlogowe, czy tym zajmuje sie ktos inny?.
    Możesz wykonanie podłogówki zlecić innej firmie...Ja wolałam wszystko mieć od jednej, żeby w razie czego nie było zrzucania winny typu "PC jest ok, tylko podłogówka źle wykonana" i na odwrót...
    ...jest się takim, jak miejsce, w którym się jest...

    Album zmagań http://foto.onet.pl/goxm8,w5k8c5tk8sgg
    http://images23.fotosik.pl/260/f4ebc9063e02f26cm.jpg

  8. #2048
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    hydrol

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    648

    Domyślnie

    żaden przyzwoity instalator pompy ciepła nie zainstaluje jej jeśli nie nadzorował wykonania podłogówki , albo chociaż nie zatwerdził jej wykonania przed zalaniem betonem. To niby nie wielka filozofia ale pewne drobne niuanse , nieistotne dla hydraulika moga zepsuc całość

  9. #2049

    Domyślnie

    Cytat Napisał Esperanza
    Panowie
    ...i panie...
    ...jest się takim, jak miejsce, w którym się jest...

    Album zmagań http://foto.onet.pl/goxm8,w5k8c5tk8sgg
    http://images23.fotosik.pl/260/f4ebc9063e02f26cm.jpg

  10. #2050
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJDOCIEKLIWSZA KOBIETA NA TYM FORUM
    bonetka

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    1.529

    Domyślnie

    hydrol..ku -myślę , że się nie obrazisz , jeśli tak to przepraszam

    Facet jak skończył instalacje PC było lato. Ustawił ale na pewno wziął bardziej pod uwagę tylko cwu a co. też musiał ustawić bo nie było ustawione fabrycznie. Sama wyłączyłam z tzw. przerwy wakacyjnej / mimo że nie miałam o tym bladego pojęcia/.
    Wydawało mi się że specjalista od PC wie co robi. W domu było bardzo ciepło nie miałam podlicznika i dlatego siedziałam cicho. Teraz muszę to wszystko poustawiać bo pójdę z torbami . Pytanie tylko jest takie: czy Facet umie to ustawić czy nie ? ale ..jakby umiał to zrobiłby to za pierwszym razem. Mogę zadzwonić do Gdańska do bezpośredniego importera IVT na Polskę z prośbą o podanie wszystkich parametrów pracy PC / niech przyślą maila / ale ...jak podam dane to jeszcże Facet będzie miał kłopoty i ...co mam zrobić ? Ale to Gdańsk wsadził mnie na minę polecając takich " specjalistów" / przecież specj. mają szkolenia i takie ustawienia powinni mieć w małym paluszku /
    Mogę też poprosić Słupsk tam też jest duży ośrodek IVT . Nie wybrałam go bo był daleko........Tylko nie wiem czy Słupsk będzie taki miły ,.. chyba nie . Koronny argument może być taki ..nie oni montowali i pani "może iść do fotografa ". A może mojemu Panu dać szansę? jak nie wie jak ustawić PC to może dowie się. Przecież mają materiały żrodłowe i producent też chyba daje zalecenia co i jak .
    Czujniki temperatury mam na dole w dwóch pokojach. Na dole wszędzie podłogówka. Na górze grzejniki z termostatami i tam żadnego czujnika temperatury.
    Krzywa jest na 3,2 podwyższę ją do 4 ...może być ? . Jest jeszcze inny wskażnik - dokładna regulacja temperatury ma przedział -10 do + 10 / teraz jest na 4,3/ ..chyba on powinien być na 0, co Ty na to?
    Jak będę to wiedzieć to sama ustawię i ...zobaczę co będzie.
    Pozdrawiam . Na moim podliczniku 211,4KW tem.2stC

  11. #2051
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    hydrol

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    648

    Domyślnie

    a jest gdzieś w necie instrukcja do Twojej pompy? Jakieś silnie oryginalne te nastawy bo zazwyczaj nachylenie krzywej regulacji pogodowej to ma wartości 0.4 do 2.0 i jest to tangens kata nachylenia,wieksza wartośc to wyższe temperatury. Ustaw krzywą tak aby temperatura wychodząca była niższa , tak na dziś to jakie 32C.Zmień tez położenie zaworu mieszającego zasilającego podłogówkę tak aby skompensować obniżenie parametrów bo będzie za niska. Trudno cos doradzić szczegółowo bo nie znam instrukcji. Nie miej pretensji do instalatora , może liczył na stały dozór? Nastawił abys miała ciepło , nie wiedział tylko że to troche inaczej niz z kotłem dla którego te niuanse są obojetne.
    W każdym razie odkręć termostaty na maksa, obniz temperatury zmieniając krzywa grzania, zwieksz udział gorącej wodyw podłogówce (czyli zbliz temperature podłogówki do grzejników , niech będzie zimniejsza z 5-8C od grzejników)
    Jak sobie poradzisz to otworzysz punkt konsultacyjny IVT .Powodzenia

  12. #2052
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJDOCIEKLIWSZA KOBIETA NA TYM FORUM
    bonetka

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    1.529

    Domyślnie

    W necie nie ma instrukcji.
    Matematykiem to ja nie jestem / tangensy i cotangensy / .. to było dawno temu .
    Jutro będę "tworzyć" najwyżej będzie duże bum ale ...do odważnych świat należy i ...."nie pękam na robocie".
    Dziękuje za słowa otuchy i niech ta Polska lepiej gra bo ..lekko ciśnienie mi skacze.

  13. #2053
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    hydrol

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    648

    Domyślnie

    instrukcja jest i nawet ja poczytałem.
    http://sunenergy.pl/pdf/IVT%20Greenline%20HT%20Plus.zip

    Wieksza nastawa nachylenia krzywej to wyższa temperatura . Jest jeszcze parametr "odziaływanie czujnika temperatury pokojowej", od jego wielkości zalezy czy regulacja jest bardziej "pogodowa" czy pokojowa. Zmniejsz ten prametr do minimum zanim nie opanujesz sytuacji.Będzie czysta pogodówka. Przy nastawie krzywej grzania 3,2 powinnaś miec na powrocie z instalacji poniżej 30 C, jeśli tak nie jest to winien jest czujnik pokojowy. Może masz ustawiona za wysoką temparaturę ( ile?) na czujnikach. Regulator nie realizuje pogodówki i stale podnosi temperaturę aż do osiągniecia zadanej temperatury pomieszczenia. Jeśli masz ustawioną wyższą zadaną temperaturę pomieszczenia w regulatorze niz faktycznie osiągasz to tu jest problem. Nastaw "amerykański" standard 21 C .

  14. #2054
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJDOCIEKLIWSZA KOBIETA NA TYM FORUM
    bonetka

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    1.529

    Domyślnie

    Dawno tam nie wchodziłam i zupełnie wyleciało mi z głowy, że ona tam jest. To , że fatygowałeś się i przeczytałeś instrukcję -jestem pod WRAŻENIEM .
    Regulator Uponor , bo cały system jest Uponor ma od 1-6 , tam gdzie 4 jest ..kropka i tu jest chyba temperatura optymalna / zalecana /.
    Jutro będę działać .
    Pozdrawiam i DZIĘKUJĘ

  15. #2055
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    hydrol

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    648

    Domyślnie

    Cytat Napisał bonetka
    Dawno tam nie wchodziłam i zupełnie wyleciało mi z głowy, że ona tam jest. To , że fatygowałeś się i przeczytałeś instrukcję -jestem pod WRAŻENIEM .
    eeeeeeeeeeee aż taki zawziety nie jestem, ot luknąłem sobie ciut, tyle że wiedziałem czego szukam
    nie wiem co to za uponor , ale ciepłą wode do 65 C to ci podgrzewa grzałka elektryczna a nie pompa ciepła. Wyłacz te funkcje koniecznie i załaczaj tylko do dezynfekcji taz w miesiacu - to też źródło duzych strat energii o zbędnych kosztów. Przeczytaj jednak instrukcję , bo nie ma urządzeń bezobsługowych, tym bardziej że w związku ze zmiana taryfy wejść w programowanie z zastosowanem zegara , który jest w regulatorze dostepny d 2 poziomu klienta.
    Nie wiem dlaczego regulator nie pokazuje (jak pisałaś)GT5 czyli temp. w pokoju, powinien pokazywać skoro masz czujniki , chyba że masz aktywowaną funkcje zdalnego zadawania - może wtedy ten panel znika- sprawdź. Pokrętło słuzy do zmiany nastawy temperatury zadanej bez grzebania w sterowniku - prawdopodobne to jest główna choroba Twojej pompy. Nie pracuje jako pogodówka tylko grzeje aż uzyska temperaturę pomieszczenie zadana pokretłem czujnika. A czort wie ile tam zadane. No i grzanie c.w.u. przez grzałkę
    powodzenia w samoszkoleniu

  16. #2056
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJDOCIEKLIWSZA KOBIETA NA TYM FORUM
    bonetka

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    1.529

    Domyślnie

    Jest póżno ale ...się uparłam siadłam przy tej PC i .........
    Mój Pan Fachowiec nie ustawił daty tak jak trzeba tylko 25.11.12 nie wiem co to za data bo PC ustawiał w 08. Tego dnia był alarm wyłącznika wysokociśnieniowego - defekt został usunięty bo nie pali sie lampka alarmu / czyli jest ok! (wiem , że byli na ubiegłej jesieni bo zapowietrzył się system i podłgówka w jednym pokoju nie grzała ).
    Wodę ciepłą 65stC ustawił co CZTERY dni i dlatego "podział pracy dogrzewacza wygląda tak: 87% cwu 13% co . Biorąc to pod uwagę że PC chodzi już trochę / 2161 dni/ to i tak ilość czasu pracy dogrzewacza od poczatku to tylko 65h / chyba nie tak dużo jak na mocniejsze grzanie co 4 dni/.
    Podział pracy PC cwu/co wygląda w % tak: 16% cwu 84% co. .
    Nie mam na pewno GT5 bo nie mam czujnika temperatury, mam tylko termostaty /w 2 pokojach/ na dole które nie pozwalają spaść temperaturze poniżej zadanej wartości . Nieprecyzyjnie się wyraziłam poprzednio -przepraszam /niby to też się reguluje i stąd użyłam takiego wyrażenia/.
    Nie mam też tego "dodatkowego czujnika" GT4 / to co w instrukcji na str.21 jest w rameczkach z linią przerywaną / i to jest BŁĄD bo powinien być jeśli ma się w jednym domu i podłogówkę i grzejniki / można to bardziej ze sobą zsynchronizować i podwyższyć efekt zastosowania PC /.
    Zauważyłam jeszcze coś DZIWNEGO - temperatura wyjścia na CO GT8 jest 33,8stC a powrót GT9 jest 33,9stC .To jest NIELOGICZNE , przecież temp. powrotu powinna być mniejsza o 5-6 stopni a przy PC zalecają o 7-10.
    Powoli mi się rozjaśnia no i pierwszy raz porządnie przeczytałam instrukcję / ach te kobiety!!/ .
    Zmniejszyłam do 3,8 ten wskażnik co miałam 4,2 /dokładna regulacja zaworu mieszjacego /-nie zmniejszałam duzo bo zalecają o,5 do 1 jednostki [ zobaczę jak jutro się zmienią wskazniki i o ile ? /.
    Co zrobić z krzywą grzewczą /ustaw.reg.krzywej grzewczej [1.3] str.22 (przerwa) - to ta od "garbu"?
    jest tak.
    • wyj.20st krzywa 24,3
    • wyj.15stkrzywa 26,7

    Tam można ustawiać tylko pkt1 / otwiera się podziałka od 10st do 108st / a widocznie dół jest konsekwencją tego ustawienia górnego /wyj.20/[/list]
    Wskażniki : GT1 30,3 /akt.31,5/ ; GT2 2,1; GT3 43/42,4; GT6 30,7; GT8 33,8 ; GT9 33,9 ; GT10 11,1; GT11 12,1
    Jesli chodzi o oszczędności w związku z konserwacją systemu to myślę , że jeśli ktos wydał kupę kasy to taka wizyta to jest pikuś w stosunku do całości i sadzę , że nikt by się nie opierał. Problem jest tylko z fachowacami. Co z tego , że mu sie zapłaci jak ustawi żle ? Nikt by nie żałował trochę więcej jakby wiedział , że to mu sie zwróci kilka razy bo jak PC będzie dobrze ustawiona to i r-ki za energię mniejsze .
    Pozdrawiam i dziękuję za inspirację i słowa wsparcia.
    www.uponor.com.pl

  17. #2057

    Domyślnie

    mam , pytanie do was ,jezeli ustawilem PC na tryb pracy jesien- wiosna ,czy w okresie zimowym sama sie przestawi na tryb zimowy nie moge tego sprawdzic bo nie jestem chwilowo na miejscu,no i pytanie jeszcze odnosnie cieplej wody,mam ustawiona na 45st ,czy jest fabrycznie zaprogramowana ze od czasu do czasu sama podgrzeje wode do 65st ,czy sam musze to zaprogramowac mam nibe1140 w instrukcji nie moge tego znalezc

  18. #2058
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    hydrol

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    648

    Domyślnie

    1. Fachowiec nie ustawiał zegara wcale bo jesli jest jedna taryfa to po co?
    2. Ja bym jednak grzałke wyłaczył , chyba że po uzyskaniu nocnej taryfy mozna by dogrzewac grzałka ale tylko w tańszej taryfie - wtedy to ma jakis sens. Z drugiej strony nie po to kupuje sie pompe ciepła aby grzać wode grzałką.W założeniu miała ona byc na sytuacje wyjatkowe np. duża ilośc gości.
    3. Nie masz GT5 czyli masz wyłacznie sterowanie pogodowe. Termostaty to pewnie dodatkowe mieszacze w podłogówce. To niefortunne ropzwiązanie jak do pompy ciepła. Wszystkie obiegi winny pracować na maksymalnych przepływach , bez termostatów lub przy całkowicie otwartych. Maksymalny przepływ przez instalacje powoduje że średnie tempoeratrury grzejników są wysokie bo powrót jest bliski zasilaniu ( wspominane kilkakrotnie 5 C różnicy ale nie 7-10 jak piszesz)
    Jakiekolwiek doregulowania miejscowe są porażką projektanta lub wynikaja wyłacznie z wyłaczenia ogrzewania w określonym pomieszczeniu
    4. Nie masz GT4 i to ma marginalne znaczenie, masz pewnie zawór mieszający , którym ręcznie możesz ustawić zmieszanie , powodując że podłogówka jest zawsze zimniejsza od c.o. o stałą wartość. Albo mieszanie masz tylko w pokojach i to też załatwia sprawę.
    Nie ma powodu aby to ciągle zmieniać
    5. garby na krzywej to sobie na razie odpuść. Proponuję ustawic krzywą na 3.
    6 dokładna regulacja krzywej to po prostu dodanie stałej wartości do tej która wynika z krzywej grzania , albo inaczej rónoległe przesuniecie krzywej do góry (+) lub w dół (-), bez zmiany kąta nachylenia.Jaka nastawa - o tyle stopni następuje przesuniecie. Tez na początek proponuje ustawic na 0
    7. GT8 było równie GT9 bo pewnie w tym czasie pompa przygotowywała ciepłą wodę - centralne wtedy nie krązy
    Konserwacja systemu nie jest potrzebna , ale jak by raz do roku ktoś obeznany w robocie sprawdził co tam nagrzebał Pan Uzytkownik w nastawach to pewnie by mógł cokolwke poprawic i doszkolić Usera.
    Jednym zdaniem - obnizyc drastycznie krzywą i maksymalnie pootwierać wszelkie termostaty aby zapewnic jak największe przepływy. Jeśłi masz dostęp do pompy obiegowej c.o. to tez ustaw ja na najwyższym biegu.
    W razie biedy zawesze najbezpiecznie powrócić do nastaw fabrycznych lub nizszych. Każde podwyższenie krzywej grzania to spadek efktywności. Zanim zwiekszysz kąt nachylenia krzywej lub przesuniesz ja do góry zastanów sie czy instalacja pracuje na największych możliwych przepływach.

  19. #2059
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJDOCIEKLIWSZA KOBIETA NA TYM FORUM
    bonetka

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    1.529

    Domyślnie

    hydrol

    1. masz rację
    2. ta grzałka / dogrzewacz/ włączała się tylko wtedy gdy PC nie dawała rady i do tej wody 65stC . Nie ma funkcji która tylko ją wyłącza / jesli jest to gdzie ?
    /. Teraz będę się odbakteriowywać raz na miesiąc i ....jesli nastawię wszystko dobrze i PC będzie wydolna do co i cwu to dogrzewacz nie bedzie miał potrzeby się włączać.
    3. 7-10 nie ja to wymysliłam tylko instrukcja obsługi ....str. 15 "temperatura powrotu" ..".woda odprowadz. z PC do systemu grzewczego ma normalnie tem. wyższą o 7-10 stC od tem. powrotu... ".
    resztę punktów transponuję z polskiego na ...nasze...
    Pan użytkownik nie dotykał sie do PC ..... dopiero wczoraj.
    Pan Fachowiec gdyby ustawił jak trzeba to ja bym do niej nie zaglądała przez 10 lat . Ma grzać i tyle. Mam wodę z wodociągu ale z dużym filtrem na cały dom , więc woda krystaliczna beż zanieczyszczeń. Fachowca wezwę ale chcę DOBREGO . Znasz takiego?
    Pompę obiegową mam i nawet czasami "piszczy" wezmę krzesełko / bo zamontowana nad PC/ i zobaczę .
    Obniże wieczorem jeszcze ten wskażnik -10 do +10 o dalsze 0,5 jednostki.
    Śnieg stopniał i szaro...chyba lepszy śnieg . Pozdrawiam.

  20. #2060

    Domyślnie

    Ale mi namieszaliście z tymi ustawieniami.Mam Nibe Fighter 1240 z zasobnikiem CWU.Po podłodze 223 m2 podłogówki ( bez grzejników ).Pompa działa praktycznie od dwóch miesięcy a od miesiąca zamieszkuję.Dom o kubaturze ok.600 m3.Ściana Ytong 36,5 jednowarstwowa,dach ocieplony 18+5 cm wełną Rockwoola.Okna 1.0 W/mK umiejscowione głownie od płd-wsch i płd-zach.
    Krzywa grzania zmniejszona z "0" do "- 3".Temperatura na dole 22C a na poddaszu 23C.Temperatura wody w instalacji w skrzynkach rozdzielaczowych 26C na dole i 25C w górnej szafce.Regulator temperatury sterowany z czujnka na zewnątrz.Niestety nie mam podlicznika a jestem w trakcvie budowy podjazdu i ogrodzenia ( betoniarka) i nie mogę ocenić zużycia prądu.
    Temperatura zadana dla podłogówki ( na wyświetlaczu od 30C w takie dni jak teraz do 38C w zimniejsze ( mroźne noce - do -5C ) - i tu faktyczna temp.wody w instalacji ok.29C.Pompa działa "na automacie"bez mojej ingerencji oprócz regulacji krzywej grzania.
    I tu pytanie do Hydrola:
    - czy jest sens montowania czujnków (a) wewnętrznych z regulacją jak zrozumiałem przepływu wody w pętlach podłogówki - elektrozawory (?) ażeby dopasować temp.w każdym pomieszczeniu i mieć możliwośc ich programowania ?
    - czy określa jakiś producent średnią ilośc włączeń pompy na dobę ( optymalną )

Strona 103 z 1521