dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1418 z 1521
Pokaż wyniki od 28.341 do 28.360 z 30404
  1. #28341
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jacek.1971

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Siemianowice
    Kod pocztowy
    41-100
    Posty
    176

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    A może KG masz ok i tyle dom "pociągnął" ?
    Ważne ,że masz ciepło , bezobsługowo i nie za drogo
    W domu aż za ciepło teraz zmieniłem o 0,2 mniej, zobaczymy

  2. #28342
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mate166@gmail.com

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Ostromecko
    Kod pocztowy
    86-070
    Posty
    434

    Domyślnie

    Jeśli te dane 1480 i 800 l są prawdą to jakaś masakra....
    PC PW Panasonic T-cap 9kW, 230V, seria H, + bufor 100l, 2x termostat salus (parter i piętro) + CWU 300L.
    Dom pełna piętrówka 200m2 z garażem i kotłownią - wszystko grzane, 100% podłogówka + 2 drabinki w łazienkach. Okna 3 szyby Abakus BluEnergy Uw~0,8 + ciepły parapet. Siany BK 24cm + docelowo 25cm styro. Piętro ocieplone 40cm wełna nad płytami z KG.

  3. #28343

    Domyślnie

    Teoretycznie plan był taki żeby grzać zasobnik w II taryfie i odbierać cieplo w ciągu dnia. Szczerze mowiac nie ja to wymyslalem i projektowałem.

    Jak patrze na prace pompy to woda do CWU gdzeje się z 35 do 55 stopni (tak wygladaja ustawienia) w 30-40 minut. Obiegi co grzeja się z 22-23 do 32-33 w jakies 40 minut do godziny (bufor co, dawa obiegi grzewcze po jakies 400mb każdy).


    Myslalem ze zasobnik da mi to ze będę mogl grzać w II taryfie tylko a odbierać cielo w godzinach dziennych ale nie wygląda na to.


    Mogę spytac dlaczego zasobnik pogarsza COP ? Z tego powodu ze grzeje się do wyższej temperatury ? Teoretycznie mogę go wylaczyc w ustawieniach zupełnie... poza CWU - nie probowalem szczerze mowiac.

    Generalnie kwestie dotyczące zasobnika sa tutaj
    https://www.vaillant.pl/downloads/pr...-v5-365845.pdf
    Dom w czarnuszce G2 (mod. pow. uzytkowa 203m+40 garaz/kotlownia ogrzewane). Podloga na gruncie - 15cm, 0,31. Sciany silka 25cm, 20cm grafit 0,31. Sufit 18cm welna (sufit plaski na poddaszu), dodatkowo w skosach 20 cm (w poddaszu to samo). Reku recoVAIR 360/4E. DZ gruntowe 6x200m, PE32 (selfmade). Pompa Vailant 104/3 (10kw). Zasobnik Allstor VPS/3. Stacja wody VPM 30/35.
    Zuzycie pradu 2017 (calosc) 10431 kWh.

  4. #28344

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    fakt, nie napisałem, że ma na myśli CWU...CO to inna kwestia, zaraz poprawię to w poście wyżej

    A faktycznie nie wiadomo co biikej miał na myśli - czy ma podlicznik i zużycie z podlicznika, czy z licznika głównego...nie wiadomo
    stawiam, że to zużycie z licznika głównego...z licznika głównego u mnie jest około 9500/rok, tylko jakby lepsze proporcje tania/droga taryfa...

    dodam może jeszcze od siebie, że mam podobne parametry domu co on, a mam spore(!?!) zużycie na CO - ale to w głównej mierze ze względu na błędy i niedoróbki...niestety, same grubości ocieplenia to mało, dużo bardziej istotne jest dokładne wykonanie, a tutaj już bywa niestety dużo gorzej...
    10400kWh dotyczyło całego domu. Niestety nie sprawdzałem licznika pompy teraz sprawdzam i widze ze.

    W okresie od 1 maja do 4 listopada sama pompa pociagnrela 1040 kWh. Chyba dość dużo biorac pod uwagę 6 miesięcy w zasadzie tylko CWU bo przecież CO w tym czasie było grzane marginalnie. A może nie dużo ? Jak u Was ?
    Dom w czarnuszce G2 (mod. pow. uzytkowa 203m+40 garaz/kotlownia ogrzewane). Podloga na gruncie - 15cm, 0,31. Sciany silka 25cm, 20cm grafit 0,31. Sufit 18cm welna (sufit plaski na poddaszu), dodatkowo w skosach 20 cm (w poddaszu to samo). Reku recoVAIR 360/4E. DZ gruntowe 6x200m, PE32 (selfmade). Pompa Vailant 104/3 (10kw). Zasobnik Allstor VPS/3. Stacja wody VPM 30/35.
    Zuzycie pradu 2017 (calosc) 10431 kWh.

  5. #28345

    Domyślnie

    Jeśli te dane 1480 i 800 l są prawdą to jakaś masakra....
    Podalem ze to nie moje

    Ja mam zasobnik VPS exclusive 800/3-7 czyli ma to około 750 litrow.

    Była opcja solarow w międzyczasie ale to zupełnie bez sensu. Lepiej przeznaczyć dach na FV niż na solary. W każdym razie zasobnik jest jaki jest.

    Jakies sugestie. Wyrzucic go i kupic normalny zasobnik ? CWU grzeje się w nim dość szybko tak jak pisałem jakies 30-40 minut. Inna sprawz ze te z bardzo szybko się chlodzi. Lejesz wanne wody i koniec cieplej wody (zasobnik jest w układzie zamkniętym - pompa go grzeje i tyle) a wode ciepla produkuje (biorac cieplo z zasobnika) stacja wody użytkowej której już widze nie sprzedają wiec pewnie wkurzala klientów swoja smieszna sprawnoscia.
    Ostatnio edytowane przez biikej ; 10-11-2018 o 09:17
    Dom w czarnuszce G2 (mod. pow. uzytkowa 203m+40 garaz/kotlownia ogrzewane). Podloga na gruncie - 15cm, 0,31. Sciany silka 25cm, 20cm grafit 0,31. Sufit 18cm welna (sufit plaski na poddaszu), dodatkowo w skosach 20 cm (w poddaszu to samo). Reku recoVAIR 360/4E. DZ gruntowe 6x200m, PE32 (selfmade). Pompa Vailant 104/3 (10kw). Zasobnik Allstor VPS/3. Stacja wody VPM 30/35.
    Zuzycie pradu 2017 (calosc) 10431 kWh.

  6. #28346
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.402
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał biikej Zobacz post
    Inna sprawz ze te z bardzo szybko się chlodzi. Lejesz wanne wody i koniec cieplej wody
    Lejesz do wanny 800l wody o temperaturze 55*? I zaczyna się lać zimna?
    Czy tylko na dole masz termostat i odpala ogrzewanie, bo na dole pojawiła się zimna woda? Zabroń grzania w drogiej strefie. A na próbę to bym całkiem wyłączył i sprawdził, na ile dni wystarczy jednorazowe ogrzanie takiego zasobnika.

  7. #28347

    Domyślnie

    Cytat Napisał biikej Zobacz post
    10400kWh
    W okresie od 1 maja do 4 listopada sama pompa pociagnrela 1040 kWh. Chyba dość dużo biorac pod uwagę 6 miesięcy w zasadzie tylko CWU bo przecież CO w tym czasie było grzane marginalnie. A może nie dużo ? Jak u Was ?
    u mnie za okres 1.05 - 1.11 zużycie 1187kwh...w tym jest też trochę na CO, bo już od końca września w nocy co jakiś czas się włącza....
    więc moim zdaniem, nie zużyłeś dużo
    Pytanie czy go wymienić? - nie wiem....za mało danych...

    ten twój zasobnik byłby ok, ale pod warunkiem, że miałbyś solary i/lub kominek z PW. Tak to jest przerost formy nad treścią. Na pewno COP jest niższy, bo grzejesz bufor do wyższych temperatur. Ile? - ciężko powiedzieć, masz jakieś notatki, obserwacje z jego pracy??
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  8. #28348

    Domyślnie

    Czyli w sumie normalnie jest u mnie porownujac do Ciebie choć gdzies pisales ze sporo mostkow masz... duza powierzchnia ? U mnie jest 200 plus 40 garażu tez ogrzewanego..

    Nie mam sloarow, kominka z płaszczem nic. Tylko PC.

    Bufor grzeje się do około 55-58 stopni z tego co widze i się wylacza. Inna sprawa ze nigdzie w ustawieniach pompy nie znalazłem ustawienia tego parametru (do ilu ma grzać).

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Lejesz do wanny 800l wody o temperaturze 55*? I zaczyna się lać zimna?
    Czy tylko na dole masz termostat i odpala ogrzewanie, bo na dole pojawiła się zimna woda? Zabroń grzania w drogiej strefie. A na próbę to bym całkiem wyłączył i sprawdził, na ile dni wystarczy jednorazowe ogrzanie takiego zasobnika.
    Bufor parcuje w układzie zamkniętym i jest tylko wymiennikiem ciepla. CWU jest dostarczana przez stać je wody (która ogrzewa zimna wode uzywajac tej z bufora). Problem w tym ze przy 250l przeznaczonych w buforze na CWU ta niesZczesna stacja jest w stanie podac do wanny około 150 l o temperaturze około 40-41 stopni i temperatura bufora CWU spada z 56-57 do 47 stopni czyli jak dla mnie w chu. Bo jakbym miał zbiornik 300l na sama wode (Wpuszczam zimna pompa grzeje, używam ze zbiornika bezpośrednio) to poza tym ze ttrzaba by wygrzewać z raz na tydzień to mialbym te 300l do dypozycji… tak mysle.
    Dom w czarnuszce G2 (mod. pow. uzytkowa 203m+40 garaz/kotlownia ogrzewane). Podloga na gruncie - 15cm, 0,31. Sciany silka 25cm, 20cm grafit 0,31. Sufit 18cm welna (sufit plaski na poddaszu), dodatkowo w skosach 20 cm (w poddaszu to samo). Reku recoVAIR 360/4E. DZ gruntowe 6x200m, PE32 (selfmade). Pompa Vailant 104/3 (10kw). Zasobnik Allstor VPS/3. Stacja wody VPM 30/35.
    Zuzycie pradu 2017 (calosc) 10431 kWh.

  9. #28349

    Domyślnie

    To zależy jak liczyć tę powierzchnię...mogę napisać 150m2, a mogę napisać też - 225m2+garaż 50m2

    Sprawnośc na pewno masz niższą, bo ty cały bufor grzejesz do dużo wyższej temperatury, a wody masz porównywalnie jak ja...mam taki zasobnik
    http://www.chelchowski.pl/oferta/97-...me-lub-pionowe
    pionowy 300/150, grzeję wodę w płaszczu zewnętrznym do około 50C i mam sporo ponad 150l wody o średniej temperaturze 43-44C (na początku nawet do 47C, potem stopniowo spada, jak osiągnie 40C to załącza się grzanie - pod warunkiem że jest akurat aktywne okno grzania)
    Ten zbiornik trochę za mały jest, po doświadczeniach kupiłbym większy, idealnie byłoby żeby bylo 250-300l.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  10. #28350
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    598

    Domyślnie

    Byłem ciekawy parametrów mojej PC i postanowiłem narysować wykres. Po starcie spisywałem parametry co 10 minut przez 2 godziny. Dane przeniosłem na wykres i wyszło mi takie coś: https://www.fotosik.pl/zdjecie/90cb01a35f15a15e

    Dziwi mnie tylko spadek mocy sprężarki i wzrost COP przy temp. zasilania ponad 50 C.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Parametry PC.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	97,9 KB
ID:	421613  

  11. #28351
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    egon64

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Piastów
    Kod pocztowy
    05-801
    Posty
    76

    Domyślnie

    Witam,

    Jestem posiadaczem pompy ciepła 12,4kW. Powierzchnia podłogi to ok. 240m2. Całość w podłogówce.
    Jest to mój pierwszy sezon grzewczy. Do listopada grzałem jedynie zasobnik CWU Galmet 300L. Pompa zużyła ok. 110kW. Jak dla mnie wynik bardzo dobry przy 3 osobowej rodzinie i codziennych kąpielach dziecka. Od listopada uruchomiłem też ogrzewanie podłogowe. Pompa uruchamia się mniej więcej co ok. 1h na 15-20 minut i zużywa dziennie ok. 20kW. Zastanawiam się czy to nie jest zbyt dużo. Miesięcznie wychodziłoby ok. 600kW przy obecnych temperaturach zewnętrznych. W domu panuje temperatura ok. 20 stopni. Mam 3 czujki temperatury: w podłodze, zewnętrzną i wewnętrzną w salonie. Histereza 0,4 stopnia. Czy jestem w stanie coś wyregulować w sterowniku pompy, aby zużywała mniej prądu ? Czy pompa nie załącza się zbyt często ?

    Pozdrawiam

  12. #28352
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Pompa ciepła typu powietrze- woda, czy glikol-woda? Podaj jeszcze markę pompy, może ktoś z forumowiczów taką posiada.?
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  13. #28353
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    egon64

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Piastów
    Kod pocztowy
    05-801
    Posty
    76

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Pompa ciepła typu powietrze- woda, czy glikol-woda? Podaj jeszcze markę pompy, może ktoś z forumowiczów taką posiada.?
    Pompa glikol-woda. Firma Ekontech.

  14. #28354

    Domyślnie

    Cytat Napisał egon64 Zobacz post
    Pompa glikol-woda. Firma Ekontech.
    Hej moja pompa tez taktuje, czasem zalącza się ponad 20x dziennie. Wlasnie pracuje nad tym zeby grzała rzadziej ale dłużej. Zwiększyłem nachylenie krzywej grzewczej i dzisiaj grzała juz ciągiem ponad 2h. Zwiększyłem tez czas postoju sprężarki z 20 min na 40 i mysle czy nie zwiększyc jeszcze.
    110 m2 podłogówki, ściany 20cm grafitu 0,031, podłoga 15cm grafit EPS 100 030, strop 10cm grafit EPS 100 030, dach 25cm wełny 035, okna 3 szybowe, Gruntowa Pompa Ciepła Stiebel Eltron WPC05. Odwiert.
    Dopiero zacząłem grzanie.

  15. #28355
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał egon64 Zobacz post
    Pompa glikol-woda. Firma Ekontech.
    Poszukaj na forum kolegi pyxis. Jak ładnie poprosisz to pewnie pomoże.
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  16. #28356

    Domyślnie

    WItam wszystkich.
    Krótkie spostrzeżenie po 74 miesiącach (6 lat i 2 miesiące) uzytkowania pompy p-w:
    1. Zero serwisu (brak kontroli czynnika, brak czyszczenia czegokolwiek)
    2. Awaria pompki obiegowej Grundfos (jeszcze na gwarancji, za raz na początku)
    3. Średnie koszty C.O. + CWU rocznie to 1200zł

    Do -8 na zewnątrz zasilanie 27 stopni C. W domu 21,5 tylko na krzywej, brak regulatora pokojowego.
    Dom 40kWh/m2/rok, taryfa G121w.
    System wyregulowany i ustawiony idealnie. Kotłownię odwiedzam dwa razy w roku. Praca C.O. beż reżimu taryfowego, CWU 100% w taniej taryfie.

    W moim przypadku zastosowanie pompy było obarczone dużym stresem bo nie znałem nikogo kto by taką miał. Ponad 6 lat działa i jest wszystko OK.
    Dom parter 130m2, 4 osoby, pompa powietrze-woda 7kW Dimplex Lia 7im, rekuperator Brink Renovent 300HR.
    Grzanie ciągłe na krzywej grzewczej bez reżimu taryfowego, cwu 100% w taniej taryfie.

  17. #28357

    Domyślnie

    Cytat Napisał pychy Zobacz post
    WItam wszystkich.
    Krótkie spostrzeżenie po 74 miesiącach (6 lat i 2 miesiące) uzytkowania pompy p-w:
    A jak taktowaniem pompy bo raczej chyba spręzarka caly czas nie działa ? Nie boisz się częstych załączeń / wyłączeń sprężarki ?
    Pytam bo jedni straszą że praca z taktowaniem to zło i śmierć dla pompy a inni piszą że to nic strasznego bo to nowowczesne jednostki i przygotowane do takiej pracy ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  18. #28358

    Domyślnie

    Przy wysokich temperaturach zewnętrznych (+5 stopni i w górę )sprężarka startuje nie częściej niż co 3 godziny i pracuje min 45 minut za każdym razem.
    Nie jest to żadne taktowanie. Są to regularne starty przez całą dobę. Jest ich koło 6, 7 na dobę.
    Przy niższych temperaturach zewnętrznych starty są rzadsze, a praca sprężarki jest za każdym razem dłuższa.
    Nie miałem nigdy żadnego problemu ze sprężarką, temperaturą w domu, czy taktowaniem. Dom ma na tyle małe straty ciepła, że taka porcja energii dostarczona przez to 45 minut grzania wystarcza na kilka godziny i kolejnego startu sprężarki. Przypominam, że zasilanie do -8 do 27 stopni.
    Dom parter 130m2, 4 osoby, pompa powietrze-woda 7kW Dimplex Lia 7im, rekuperator Brink Renovent 300HR.
    Grzanie ciągłe na krzywej grzewczej bez reżimu taryfowego, cwu 100% w taniej taryfie.

  19. #28359

    Domyślnie

    Cytat Napisał pychy Zobacz post
    1. Zero serwisu (brak kontroli czynnika, brak czyszczenia czegokolwiek)

    Szczególnie to "zero czyszczenia" to dość odważne posuniecie, po dwóch latach w sobote czyscilem filtr wody do wymennika no i zamulony był więc również przepływ delikatnie pewnie słabszy w efekcie wydajność całości instalacji (choc wynik 4,3 Mwh na 14 miesiecy CWU i CO przy moim domu uznaje za satysfakcjonujacy) . Myśle ze wynik mozesz sobie jedynie poprawić czyszczeniem filtrow
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  20. #28360
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Włodek W.
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Skąd
    warszawa była
    Dzielnica
    zachodnie
    Posty
    1.929

    Domyślnie

    pompa EKONTECH po 14 latach chodzi jak nalęzy i tyle w temacie to był dobry zakup!
    pompka obiegowa ded po roku grudfosa mam druga teraz chodzi zalezy jaki sie trafi egzemplarz z tymi pompkami
    No i POLSKA Firma !!!!!!!!
    Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło..

Strona 1418 z 1521