dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1435 z 1521
Pokaż wyniki od 28.681 do 28.700 z 30404
  1. #28681
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fugaz

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    188

    Domyślnie

    Ja zawsze myslalem ze pogodowka wspolpracuje z termostatem np w pokoju ale jak czytam wasze komentaze to trzeba wybrac albo jedno albo drugie?

  2. #28682
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fugaz Zobacz post
    Nie za duże te pompy macie? Ja mam domek jakiś 150m2 z garażem i kilku producentów złożyło mi w ofercie 6-7kW. Dom nie jest jakiś extra super poroterm 24+20 cm styropian od ziemi 15cm , wentylacja grawitacyjna. W waszych stopkach kolo 120m2 i 9kW. Przeciez przy takich temperaturach jak teraz nawet jak ida na najnizszej mocy to i tak jest za duzo i sie wylaczaja. Albo sterownik nie ogarnia. Nie wiem jak to z PC ale jak rozmawialem z instalotorem od kotłów gazowych to powiedział że dobry sterownik wyciśnie wiecej z kotła o gorszej modulacji niż byle jakie sterowanie z niewiadomo jak świetnym kotłem. Takie moje czysto teoretyczne myślenie
    U mnie z garażem ok 180 m2. Podobne ocieplenie, więcej tylko w podłodze mam.
    Większe pompy raczej pracują w 2T, dlatego nie taktują i nie idą w najniższej mocy, lecz w optymalnym okienku wydajności, no i wyłączają się bo kaganiec je wyłącza 2T. Do tego poczytaj o spadku mocy przy minusowych temperaturach. Z tych 9kW robi się szybko dużo mniej, zresztą te 9kW to pewnie tylko w idealnych laboratoryjnych warunkach u producenta jest.
    Przy pracy ciągłej taka PC w domu jak wskazałeś zapewne będzie się zachowywać tak jak to opisałeś. Kotły gazowe nie są wrażliwe na temp zewnętrzne tak jak PC więc tam możesz spokojnie mniejsze moce brać - oczywiście dobrane wg jakiegoś sensownego OZC.
    Dom parterowy 180 m2 pow. 135m2 użytkowej. Pow. ogrz. podłogówką ok 125 m2, Okna Eurocolor Synego 0,8. Ściany beton kom. 24 - 20 cm grafit 0,032, podłoga 10 cm XPS pod płytą, na płycie 18 cm EPS 100, strop żelbet (40 cm wełny 0,039). Nad garażem 10 cm styro. Brak ocieplenia dom-garaż. OZC: projektowe obc. cieplne 4226 W. Pompa seria F, SDC 3-fazy 9 kW (tylko tania taryfa), Galmet 197 l, kominek o numerze seryjnym 666 i 6 , Reku - Zehnder 300. MIESZKAMY i dalej poprawiamy, budujemy, urządzamy.

  3. #28683
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Cytat Napisał toommm Zobacz post
    gdy ponownie startuje jaka jest temp. powrotu z OP ?
    Dość długo 24*.
    Sprężarka włącza się zapewne wówczas gdy temp. powrotu chce spaść poniżej tej wartości.

    PS sprawdzam aktualne dane

    14.58
    Temp.zewn. 6
    Sprężarka stoi, temp. powrotu 26
    Zużycie prądu od 11.28 - 1,9 kWh
    Produkcja ciepła od 11.28 - 0,030 GJ = 8,33 kWh
    Włączy się zapewne za ok. 30-45 min. jak temp. powrotu spadnie poniżej rzeczonych 24*.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  4. #28684
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    przy takim grzaniu wystarczy zwykła on/off
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  5. #28685

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    Czy potrzeby nam jest taki kolos jak T-CAP 9kW do nowego domu jeżeli już decydujemy się na zakup za dużej jednostki, której zakup i tak mija się z celem.
    Chyba za bardzo splaszczyles bo dom 100m2 i dom 400m2 jednak maja inne zapotrzebowanie na ciepło. Zapominamy rowniez o CWU i czasie grzania bo ja CWU do 50 stopni mam dosc szybko
    Przy dzisieszej temp. 0 stopni w 10 minut 150 litrow i to łącznie z defrostem w srodku :

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Pompa3.JPG
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	60,6 KB
ID:	423550

    to tez zaleta wiekszej pompy. Kazdy ma jakies oczekiwania w stosunku do swojej pompy
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  6. #28686
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Cytat Napisał toommm Zobacz post
    przy takim grzaniu wystarczy zwykła on/off
    Zapewne tak. Tylko spróbuj ją wysterować.
    Czasy grzania i interwały pracy sprężarki będą wyglądać inaczej przy niższych temperaturach zewn.
    Z pewnością jednak nie dojdzie do taktowania. Czasy pracy sprężarki w takich sytuacjach ulegają stopniowemu wydłużeniu. Proporcjonalnemu skróceniu ulegają czasy przerw.
    Przy mocno ujemnych temp. sprężarka potrafi działać nieprzerwanie przez kilka godzin.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  7. #28687
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Chyba za bardzo splaszczyles bo dom 100m2 i dom 400m2 jednak maja inne zapotrzebowanie na ciepło. Zapominamy rowniez o CWU i czasie grzania bo ja CWU do 50 stopni mam dosc szybko
    Przy dzisieszej temp. 0 stopni w 10 minut 150 litrow i to łącznie z defrostem w srodku :

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Pompa3.JPG
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	60,6 KB
ID:	423550

    to tez zaleta wiekszej pompy. Kazdy ma jakies oczekiwania w stosunku do swojej pompy
    Prowadzisz motel, że zapotrzebowanie na szybką CWU jest priorytetem?
    Masz tak dużą rodzinę? Czy może po prostu tyle zużywasz?

  8. #28688
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    Czy za przewymiarowane PC pracują w najlepszej wydajności? Jeżeli dom "potrzebuje" przy -20C 5kW to ile będzie potrzebował przy 0C czy +7C ? Potężny T-CAP ma sprężarkę 3kW. Do tego jest jednostką 2 śmigłową. Jednostka 9kW i dwa śmigła? Szok. Jak jest moc minimalna pracy tej sprężarki? W innych PC 9kW jest mniejsza np. LG ma chyba pierwszej generacji 1,7kW. Czy potrzeby nam jest taki kolos jak T-CAP 9kW do nowego domu jeżeli już decydujemy się na zakup za dużej jednostki, której zakup i tak mija się z celem. Po co wydawać niepotrzebnie pieniądze?
    Oczywiście osobom posiadające już taką jednostkę jest bardzo ciężko ustawić ją do pracy ciągłej.

    Pozdrawiam.
    Życzę najlepszego na święta.
    Daj spokój. Szklara, gogush i inni nie rozumieją co znaczy praca z mocą nominalną. Dla nich jest to praca w 2T, A jak czytam ostatni wpis (nie wiem, pana czy pani) Szklary to wymiękam

    Kubson, Wszystkiego Najlepszego na Święta, oraz sukcesów w zmieniania tajemniczej krainy zwanej FM.
    Tak na poważnie, pamiętaj co ci napisałem. I uważaj na siebie.
    Z mojej strony to tyle.
    Wszystkim, bez wyjątków Wesołych Świąt.
    Amen.

  9. #28689

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Nie wiem bo to eksperymenty z proba grzania bez wzgledu na taryfe. Do tej pory grzalem tylko w T2 ale koledzy przekonuja ze taniej grzeje sie gdy jest praca ciagla. Mam podejrzenia ze akurat w moim przypadku chyba nie koniecznie , bo pompa bardzo duzo taktuje, nie schodzi ponizej 1,3kWh co widac tez na poborze pradu bo wzrósł w stosunku do grzania tylko T2 , no ale obserwuje dalej
    Twoja pompa to w obecnych warunkach pogodowych armata na mysz.
    Obskoczył byś jej mocą w tej chwili 3 takie domy.
    KAŻDA pompa ciepła niezależnie od tego czy jest z inwerterem czy nie zacznie taktować.
    Pytanie tylko kiedy.
    U kolegi gogush jest to teraz.
    Wytrzymaj jeszcze trochę i poczekaj na nisze temperatury.
    Z tego co pamiętam, w Zubadanie jest możliwość regulacji mocy maksymalnej.
    Być może jej zmniejszenie i pozostawienie urządzenia w pracy ciągłej da lepszy wynik ekonomiczny.
    Trzeba sprawdzić, z fusów nie wywróżysz.

    Innemu pompa 9kW będzie taktować przy +5.
    Jeszcze innemu 7kW będzie taktować przy +10.
    Wykres zapotrzebowania na ciepło, ZAWSZE w którymś momencie spotka się z krzywą mocy źródła ciepła.
    Od tego punktu w prawo zaczyna się taktowanie urządzenia.
    PC to nie piec elektryczny z modulacją 0-100%, najlepsze układy chłodnicze modulują do REALNYCH 40% - 100% mocy.
    I to tylko w warunkach laboratoryjnych.
    W realu macie po drodze jeszcze defrosty, różną wilgotność powietrza, różne temperatury wewnątrz i na zewnątrz, różne nasłonecznienie itp.
    Algorytmy tych pomp to proste wykresy jednowymiarowe, to nie mapa 3D jak mapa paliwowa silnika spalinowego.
    Wymagacie za dużo.

    PS. Urządzenia, które mają sprężarki scroll zasilane z inwertera mogą taktować.
    Te sprężarki mają cały czas grzany karter (przykładowo w Mitsubishi sprężarki grzane są uzwojeniem i nie można tego wyłączyć)
    Nie straszny im takt 5 min pracy / 5 min postój.
    To w starych on-off mówiło się o bezpiecznych 6 startach na godzinę - gdzie prąd startowy potężny i skok temperatury uzwojenia znacznie większy.

    Praca ciągła sprężarki przy zredukowanym obciążeniu, zawsze zużyje najmniej prądu.
    A jak ta ilość prądu przełoży się na kieszeń użytkownika, to już musi sobie sprawdzić każdy sam.
    Testować zawsze warto.



    .

  10. #28690
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fugaz

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    188

    Domyślnie

    Jak to jest teoretycznie. PC9kW moduluje pewnie od 10% czyli teoretycznie gdy zapotrzebowanie przy 0 jest dla przyklady 3kW to czy sterownik nie powinien tak sobie pompy ustawic zeby pracowac jak najdluzej? Jak piszecie o grzaniu 2T to wyglada wlasnie ze pracuje prawie caly czas - a puszczona bez kaganca świruje.
    Tam o gazie co pisalem to juz roznice ogarniam bardziej mi zalezalo o czesci dotyczacej sterownika. Kociol gazowy tez nie lubi czestego wlaczania. Zadaje tyle pytan bo w koncu decyzje trzeba jakas bedzie podjac. Moj wykonawca zrobil podlogowke w calym domu i w kazdym pomieszczeniu mam termostat polaczony z rozdzielaczem. Rozmawialem z instalatorem PC i powiedzial ze to zaden problem i opisal dokladnie jak to wyglada od strony technicznej bez zadnego sprzegla czy bufora dobral 6 kW i jak policzyl dla stacji pogodowej z Katowic grzalki sie nie wlacza patrzac po historii. Bol jest taki ze nie jest tania oferta i gryze sie w myslach czy jakis LG czy panas nie t-cap to ogarnie. Czy wlasnie problem nie lezy po stronie sterownika. Mam tez dobra oferte z Mistubishi Ecodan ale jak slysze o sprzeglach i buforach od instalatora toi sie zalacza zolte swiatlo.

  11. #28691
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Daj spokój. Szklara, gogush i inni nie rozumieją co znaczy praca z mocą nominalną. Dla nich jest to praca w 2T, A jak czytam ostatni wpis (nie wiem, pana czy pani) Szklary to wymiękam
    .

    Brakło Ci argumentów, więc wymiękłeś. Znów nie wyszło na "Twojsze", musisz to jakoś przeżyć.
    Poza tym w tekście powyżej kłamiesz Dobrze, że już nie obrażasz.

    No ale taka rozmowa z Tobą, gdy braknie Ci argumentów zaczynasz narzucać Jedynie Słuszny Kierunek, obrażać rozmówców, a na koniec kłamać byle tylko ich zdyskredytować. Słabe to przyznasz.
    U mnie pięknie PC śmiga w 2T wbrew wszystkim tym wymysłom i teorią. Sople z lampy nie zwisają, nóg nie mam odmrożonych, a rachunek dwa razy mniejszy niż w 1 T.

    Dziwy i cuda, dziwy i cuda prawią...
    Ostatnio edytowane przez Szklara ; 23-12-2018 o 16:16
    Dom parterowy 180 m2 pow. 135m2 użytkowej. Pow. ogrz. podłogówką ok 125 m2, Okna Eurocolor Synego 0,8. Ściany beton kom. 24 - 20 cm grafit 0,032, podłoga 10 cm XPS pod płytą, na płycie 18 cm EPS 100, strop żelbet (40 cm wełny 0,039). Nad garażem 10 cm styro. Brak ocieplenia dom-garaż. OZC: projektowe obc. cieplne 4226 W. Pompa seria F, SDC 3-fazy 9 kW (tylko tania taryfa), Galmet 197 l, kominek o numerze seryjnym 666 i 6 , Reku - Zehnder 300. MIESZKAMY i dalej poprawiamy, budujemy, urządzamy.

  12. #28692

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Prowadzisz motel, że zapotrzebowanie na szybką CWU jest priorytetem?
    To się nazywa "komfort" cos jak ten Twoj "polarek" . Majac dwie kobiety w domu i 7 latka ciepła woda pod ręką jest ważna - z rozsądku nie grzeje cały czas wody tylko wtedy gdy jest potrzebna.
    Każdy ma inne priorytety
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  13. #28693
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Cytat Napisał vip. Zobacz post
    No tak ale liczy się sprawność całego układu. Żeby osiągnąć deltę 1 to pompa obiegowa będzie miała strzelam 300W i to przy niskich oporach instalacji a to na 99% obniży sprawność. Nie piszę że pompa będzie działać źle przy innej delcie jak 3 ale prawie mam pewność że przy niższych deltach moc pompy obiegowej skutecznie obniży sprawność całego układu a to nas przecież interesuje. Myślę że nie jest to przypadek że producenci tak projektują pompy żeby przy nominalnych przepływach delta była ok. 3 a potrzebna moc pompy obiegowej w granicach 50-70W (przy prawidłowo wykonanym DZ i mocy PC 6-8kW)
    Na którą pompę on-off bym nie popatrzył to średnio delta jest 3 przy nominalnym przepływie. Tak jak pisałem moja pompa obiegowa pracuje z mocą 50W i DZ ma przepływ 1700l/h (pompa Wilo z płynną regulacją mocy). Widzę że często są instalowane pompy obiegowe za dużej mocy, z trzema biegami z dużym rozrzutem mocy na poszczególnych biegach. Stąd się bierze problem że na jednym biegu jest dużo za mała delta a na drugim za duża.
    Ale faktem jest że im niższa delta DZ tym lepsza sprawność cop . Tak jak pisałem wcześniej pojawia się trudność w uzyskaniu tak niskiej delty , z stad producenci podają sparawność PC na takch a nie innych deltach . To jak niska delta DZ zwiększa sprawność PC najlepiej widać na ciepłomierzu w PC inwerter . Tutaj delta 1*C zaden problem techniczny , skoro przy takiej zimie jak obecnie nie potrzeba aby pc pracowała z mocą nominalna , przy mojej pc 5,2 kw wystarcza pompka obiegowa DZ 22 W i bez trudu osiągam 1-2*C deltę , zwiększając deltę spada cop , ładnie widać na ciepłomierzu

  14. #28694
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mate166@gmail.com

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Ostromecko
    Kod pocztowy
    86-070
    Posty
    434

    Domyślnie

    Ależ się tu koledzy rozwinęliście. Dorzucę swoje 3 groszę. Nie nastawiałem się nigdy na grzanie tylko w 2T dlatego wziałem sobie 2 sterowniki na piętro i parter, które odłączają pompy obiegowe za sprzęgłem/buforem 100l - zwał jak zwał. Dzisiaj z ciekawości sprawdziłem jak wygląda grudzień - 88/12 % dla taniej taryfy. Sterowniki pokojowe mam ustawione tak aby pilnowały temp minimalnej i maksymalnej. Komfort cieplny jak dla mnie spoko - nikt w domu nie narzeka. Po wprowadzce oczywiście musialem dostosować temp pod siebie + ustawić rotametry. Na dzień dzisiejszy nic nie wymaga korekty. Zarówno dla temp 2 stopnie jak i -10 było odpowiednio. Większych mrozów nie miałem póki co.

    Nie widzę najmniejszego sensu aby PC pracowała ciągle. Ani to dobrze dla niej, ani dla mnie. Oczywiście za chwilę ktoś wyskoczy - mogłeś wziąć mniejszą i dać pracę ciągłą. Może i mogłem, ale świadomie nie chciałem. Chciałem urządzenie, które będzie miało mały zapas i pozwoli mi spokojnie spać. NA dzień dzisiejszy wybór trafiony w 100%.
    PC PW Panasonic T-cap 9kW, 230V, seria H, + bufor 100l, 2x termostat salus (parter i piętro) + CWU 300L.
    Dom pełna piętrówka 200m2 z garażem i kotłownią - wszystko grzane, 100% podłogówka + 2 drabinki w łazienkach. Okna 3 szyby Abakus BluEnergy Uw~0,8 + ciepły parapet. Siany BK 24cm + docelowo 25cm styro. Piętro ocieplone 40cm wełna nad płytami z KG.

  15. #28695
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    To trzeba czytać ze zrozumieniem, bo wiele razy mówiłem że mam rotametry i stąd podawałem jaki mam przepływ na poszczególnych pętach.
    boże, nawet ja wiedziałem że masz rotametry, a za przeproszeniem czytam tylko pobieżne...
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  16. #28696

    Domyślnie

    Ależ się tu koledzy rozwinęliście. Dorzucę swoje 3 groszę. Nie nastawiałem się nigdy na grzanie tylko w 2T dlatego wziałem sobie 2 sterowniki na piętro i parter, które odłączają pompy obiegowe za sprzęgłem/buforem 100l - zwał jak zwał. Dzisiaj z ciekawości sprawdziłem jak wygląda grudzień - 88/12 % dla taniej taryfy.
    I to jest sedno sprawy. Bo gdybyś się nastawiał, to już byś w kotłowni mieszkał i prowadził z niej dysputy jak osiągnąć 90%. 88% to jest bardzo dobry wynik jeżeli osiągasz oczekiwany komfort.

  17. #28697

    Domyślnie

    Dzień trzeci pracy ciągłej pompy :

    Dzisiaj licznik przy pompie pokazał 5645 kWh co daje ponad 40kWh na dobę ten wynik robi wrażenie przy 3 stopniach na + na zewnątrz aż się boje pomyśleć co by było przy -10.
    Pompa dalej taktuje co 15 min. Temp zadana to 25 stopni (stała)
    W zwiazku z tym wniosek mam taki że przy sprzęgle nie jest opłacalne ciągłe grzanie ponieważ pompa do zadana temp. osiąga dość szybko (bufor 300l) i sie wylacza. Jak temp czujnika na wymienniku spadnie zaczyna ponownie pracować. Pompa pracuje z mocą ~1,3 kW przy takim grzaniu.

    Teraz zmieniłem sposób grzania wg. czujnika w domu (oryginalnie miałem wg. krzywej) , ustawiłem 22 stopnie (obecnie pokazuje 23) , pompa się wyłączyła.
    Jestem ciekaw kiedy się włączy . Czujnik temp. jest w kuchni która ma zamknięte OP, ale kuchnia jest z dwoch stron otwarta na korytarz i na salon wiec ogrzewana jest głównie z salonu (+ ciepło podczas gotowania) - zwykle jest tam troche chłodniej niż w pozostałej czesci domu.
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 23-12-2018 o 22:53
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  18. #28698
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mate166@gmail.com

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Ostromecko
    Kod pocztowy
    86-070
    Posty
    434

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    I to jest sedno sprawy. Bo gdybyś się nastawiał, to już byś w kotłowni mieszkał i prowadził z niej dysputy jak osiągnąć 90%. 88% to jest bardzo dobry wynik jeżeli osiągasz oczekiwany komfort.
    Dam sobie rękę uciąć, że jak przyjdzie -15 stopni to ten stosunek się zmieni. Tylko co to zmienia ? Komfort jest, rachunki śmieszne do tego co zakładałem. Jestem zadowolony i chyba o to chodzi, a jak widzę, że ktoś tu twierdzi, że praca ciągła to jedyne sensowne rozwiązanie to mnie skręca. Skąd może wiedzieć skoro dobrał jednostkę teoretycznie idelanie i musi grzać ciągle ?
    PC PW Panasonic T-cap 9kW, 230V, seria H, + bufor 100l, 2x termostat salus (parter i piętro) + CWU 300L.
    Dom pełna piętrówka 200m2 z garażem i kotłownią - wszystko grzane, 100% podłogówka + 2 drabinki w łazienkach. Okna 3 szyby Abakus BluEnergy Uw~0,8 + ciepły parapet. Siany BK 24cm + docelowo 25cm styro. Piętro ocieplone 40cm wełna nad płytami z KG.

  19. #28699

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szklara Zobacz post
    Brakło Ci argumentów, więc wymiękłeś. Znów nie wyszło na "Twojsze", musisz to jakoś przeżyć.
    Poza tym w tekście powyżej kłamiesz Dobrze, że już nie obrażasz.

    No ale taka rozmowa z Tobą, gdy braknie Ci argumentów zaczynasz narzucać Jedynie Słuszny Kierunek, obrażać rozmówców, a na koniec kłamać byle tylko ich zdyskredytować. Słabe to przyznasz.
    niestety, zawsze byli i są tacy, którzy nie potrafią inaczej. Widać to doskonale, jak się starsze wpisy poczyta
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  20. #28700

    Domyślnie

    estem zadowolony i chyba o to chodzi, a jak widzę, że ktoś tu twierdzi, że praca ciągła to jedyne sensowne rozwiązanie to mnie skręca. Skąd może wiedzieć skoro dobrał jednostkę teoretycznie idelanie i musi grzać ciągle ?
    Jak to widzisz n-razy, to potem cię t tylko już śmieszy....on musi nawracać, na jedynie słuszne rozwiązanie, w ramach naprawy świata , bo kiedyś ktoś tutaj źle mu doradził....
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

Strona 1435 z 1521