dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 501 z 1521
Pokaż wyniki od 10.001 do 10.020 z 30404
  1. #10001

    Domyślnie pytanie o przepust

    Mam pytanie do praktyków.
    Jestem na etapie fundamentów. Chciałbym wykonać wszystkie niezbędne przepusty, coby kucia później nie było.
    Planuję PC z poziomym kolektorem gruntowym. Wg jednej z ofert kolektor to kilka pętli, które zbiegają się w studzience z rozdzielaczem. Ze studzienki idą dwie rury do budynku. I pytanie: Jaka powinna być średnica tych rur wchodzących do budynku?
    Kolektor przewidziany jest z rur fi 32, a PC ma 8 kW
    margask
    opolszczyzna

  2. #10002
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: pytanie o przepust

    Cytat Napisał margask
    Mam pytanie do praktyków.
    Jestem na etapie fundamentów. Chciałbym wykonać wszystkie niezbędne przepusty, coby kucia później nie było.
    Planuję PC z poziomym kolektorem gruntowym. Wg jednej z ofert kolektor to kilka pętli, które zbiegają się w studzience z rozdzielaczem. Ze studzienki idą dwie rury do budynku. I pytanie: Jaka powinna być średnica tych rur wchodzących do budynku?
    Kolektor przewidziany jest z rur fi 32, a PC ma 8 kW
    Zależy to od odległosci studni od pompy ciepła. Generalnie im większa średnica tym lepiej (mniejsze opory dla pompy obiegowej dolnego źródła). Realnie fi 32 lub fi 40mm.

  3. #10003

    Domyślnie

    Sorki ze z innej beczki, ale bylo juz wielokrotnie poruszane i chcialbym sprostowac niedomowienia.
    Dotyczy pompy ciepla geoTHERM 62/2.
    Na stronie 72instrukcji obslugi sa zapisy:

    Kod:
    "9.2  Prace przeglądowe
    Pompa ciepła jest tak skonstruowana, że koniecznych 
    jest jedynie niewiele prac przeglądowych:
    VWS:
    –  Regularnie uruchamiać ręcznie grupy bezpieczeństwa 
    obiegu solanki i obiegu grzejnego.
    –  Sprawdzać regularnie filtr zanieczyszczeń w obiegu 
    solanki.
    –  Regularnie kontrolować ciśnienie w obiegu solanki i 
    obiegu grzewczym.
    ...
    ...
    9.3  Konserwacja i naprawy
    Pompa ciepła geoTHERM firmy Vaillant nie wymaga 
    przeprowadzania żadnych prac konserwacyjnych. ..."
    Zeby nie bylo wiecej glosow o koztownych i corocznych przegladach pomp ciepla.

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  4. #10004

    Domyślnie Re: pytanie o przepust

    Cytat Napisał margask
    Jaka powinna być średnica tych rur wchodzących do budynku?
    Przepusty można zrobić grubsze z rur kanalizacyjnych, można je potem uszczelnić pianką. Same rury prowadzące ze studzienki do PC powinny mieć co najmniej 40mm. 32 na rury zbiorcze to zdecydowanie za mało. Biorąc pod uwagę cenę rury 40 i złączek, nie widzę uzasadnienia użycia rury 32 jako rury zbiorczej. Jeśli studzienka jest bardzo daleko od PC, to można się ewentualnie zastanowić nad grubszymi. Rury prowadzone w ścianie/podłodze/fundamencie muszą być zaizolowane, bo na ściankach będzie się wykraplać i zamarzać woda, co musisz uwzględnić w średnicach przepustów.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  5. #10005

    Domyślnie

    Witajcie
    Jestem na etapie wyboru taryfy i mam problem jaką wybrać Mam pompę z falownikiem .I teraz tak ,cały październik i listopad utrzymywałem temperaturę 22 st ,sprężarka pracowała z częstotliwością 30-45 hz i pobór prądu był w granicach 750-850 W ,W tym tygodniu chciałem przetestować ją na ile pobiera na większych obrotach więc wychłodziłem dom przez 2 dni (jeszcze nie mieszkamy ). Sprężarka przez godzinę pracowała z częstotliwością 120 hz i pobierała 4000 W .Nie wiem czy wybrać system 2 taryfowy i pobawić się podbiciami itp czy zostawić jak jest w systemie jednotaryfowym .Proszę o sugestie .
    Nibe 1150 + VPA 300/200

    www.sebastian32.ao.pl

    Kliknij poniżej na guzik WWW, a zobaczysz zużycie energii mojej PC!

  6. #10006
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał SEBA32
    Witajcie
    Jestem na etapie wyboru taryfy i mam problem jaką wybrać Mam pompę z falownikiem .I teraz tak ,cały październik i listopad utrzymywałem temperaturę 22 st ,sprężarka pracowała z częstotliwością 30-45 hz i pobór prądu był w granicach 750-850 W ,W tym tygodniu chciałem przetestować ją na ile pobiera na większych obrotach więc wychłodziłem dom przez 2 dni (jeszcze nie mieszkamy ). Sprężarka przez godzinę pracowała z częstotliwością 120 hz i pobierała 4000 W .Nie wiem czy wybrać system 2 taryfowy i pobawić się podbiciami itp czy zostawić jak jest w systemie jednotaryfowym .Proszę o sugestie .
    Zainstalowałeś droższą (zapewne) pompę ciepła z inwerterem, która najlepiej sprawdza się w systemie jednotaryfowym. Oczywiście będzie pracowała także w systemie dwutaryfowym, tylko nie wykorzystasz w pełni jej możliwości.

  7. #10007

    Domyślnie Re: pytanie o przepust

    Cytat Napisał rwxw
    Same rury prowadzące ze studzienki do PC powinny mieć co najmniej 40mm. 32 na rury zbiorcze to zdecydowanie za mało.
    OK. Dzięki za info.
    W dokumentacji PC NIBE znalazłem informacje o średnicy króćców żródła dolnego - podano fi 28 mm. Domyślam się, że jest to średnica zewnętrzna gwintu na który nakręcamy złączkę rury fi 40 mm. Czy tak właśnie jest ?
    margask
    opolszczyzna

  8. #10008

    Domyślnie

    margask
    Wychodzą dwie miedziane fi28 na DZ.

    SEBA32
    Jesteś pionierem tu na forum jeśli chodzi o PC inwerterową.
    Proponuję ci takie rozwiązanie.
    Taryfę przez pierwszy rok zostaw jako jednotaryfową.
    Na podliczniku jednak nastaw ( nie wiem jaki masz podlicznik) jako dwutaryfowo.
    Będziesz wiedział na bieżąco z podlicznika ,ile idzie w 1T i 2T , a płacił będziesz za 1T.
    Jeśli okaże się ze wskazań , że lepiej 2T to za rok sobie zmienisz.
    Ja osobiście mam taryfę weekendową i sprawdza się super.
    Postów coraz więcej, a wiem coraz mniej!
    Kliknij TU, a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

  9. #10009

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    która najlepiej sprawdza się w systemie jednotaryfowym. Oczywiście będzie pracowała także w systemie dwutaryfowym, tylko nie wykorzystasz w pełni jej możliwości.
    Ale tu chyba chodzi o to, żeby osiągnąć komfort przy minimalnych kosztach, a nie o wykorzystywanie możliwości. Taryfa tania to 25gr/kWh, a więc COP nie 4 tylko 8, w porównaniu do taryfy całodobowej. Żadna PC tyle nie daje. Mając 2 taryfy i zużycie koło 80% w drogiej wychodzi się cenowo jak przy całodobowej. Ja bym wziął dwutaryfową (taką też mam) i na pewno drożej nie będzie. Można wtedy w dziennej nastwić np. minimalne dogrzewanie, wykorzystać podbicie w taniej itd. Jak się nie sprawdzi, to po roku zmienić ;-)
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  10. #10010

    Domyślnie

    rwxw
    Na temat tych taryf ciężko coś powiedzieć , bo przecież ta PC pracuje z mocą modulowaną i pomimo tego , że jest np.tylko jedna taryfa, poprzez to obniżenie mocy może wyjść taniej , niż podbijanie z pełną mocą w systemie dwutaryfowym w taniej taryfie.
    To na razie jest duża zagadka i chyba tylko praktyka potwierdzi słuszność jednego lub drugiego wyboru.
    Postów coraz więcej, a wiem coraz mniej!
    Kliknij TU, a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

  11. #10011

    Domyślnie

    Cytat Napisał klimaw
    To na razie jest duża zagadka i chyba tylko praktyka potwierdzi słuszność jednego lub drugiego wyboru.
    To prawda, że jest to nowość, ale sprawność takiej PC nie jest 2xwiększa, gdy pracuje z małą mocą. Trzeba by znaleźć wykres sprawności w stosunku do mocy. Może ktoś taki wykres widział ?
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  12. #10012

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli. Bez wiedzy z forum nie poradziłbym sobie z instalatorem. Wyszło, że jestem specjalistą od pomp (ha, ha, ha). Zwiększyłem histerezę z 2 na 5 (nie wiem co to znaczy), wyłączyłem grzałkę i chyba jest dobrze. Sprężarka włącza się średnio 9 razy na dobę,średni czas przebiegu 6 godzin na dobę. W domu ciepło, co prawda na zewnątrz też - 8 stopni. Pierwszy sezon grzewczy. Jeśli możecie odpowiedzcie, czy takie wyniki są ok?

  13. #10013
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał ska
    Dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli. Bez wiedzy z forum nie poradziłbym sobie z instalatorem. Wyszło, że jestem specjalistą od pomp (ha, ha, ha). Zwiększyłem histerezę z 2 na 5 (nie wiem co to znaczy), wyłączyłem grzałkę i chyba jest dobrze. Sprężarka włącza się średnio 9 razy na dobę,średni czas przebiegu 6 godzin na dobę. W domu ciepło, co prawda na zewnątrz też - 8 stopni. Pierwszy sezon grzewczy. Jeśli możecie odpowiedzcie, czy takie wyniki są ok?
    Pompa chodzi 6 godzin na dobę przy + 8 stopniach na zewnątrz? To ile będzie chodzić jak na zewnątrz będzie - 8?
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  14. #10014

    Domyślnie

    Taryfa tania to 25gr/kWh, a więc COP nie 4 tylko 8, w porównaniu do taryfy całodobowej. Żadna PC tyle nie daje. Mając 2 taryfy i zużycie koło 80% w drogiej wychodzi się cenowo jak przy całodobowej.
    Nie przesadziłeś z tym 80% ? U mnie to lekko powyżej 60%.

    Pompa chodzi 6 godzin na dobę przy + 8 stopniach na zewnątrz? To ile będzie chodzić jak na zewnątrz będzie - 8?
    Myślę że około 13
    Kliknij TUTAJ , a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

  15. #10015

    Domyślnie

    ska
    Jest OK.
    Chatka w pierwszym sezonie musi się wygrzać , więc siłą rzeczy będzie to sezon najbardziej energożerny.
    2 tygodnie temu miałeś 30 załączeń na dobę , teraz jest zimniej i masz 9 więc postęp jest znaczny.
    Powoli opanujesz temat.
    Jeśli masz takie możliwości to załóż podlicznik.
    Postów coraz więcej, a wiem coraz mniej!
    Kliknij TU, a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

  16. #10016

    Domyślnie

    Cytat Napisał rume
    Nie przesadziłeś z tym 80% ?
    Przesadziłem. W Enionie G12e jest 75%, czyli zużywając prąd 25% w taniej taryfie, a 75%w drogiej wychodzimy jak w całodobowej.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  17. #10017

    Domyślnie Mleko jako DZ - czego to ludzie nie wymyślą ;)


  18. #10018

    Domyślnie

    Drodzy forumowicze muszę się pochwalic iż miałem zaszczyt gościc w fabryce AlphaInnoTec . Wart było między innymi zobaczyc robota który zagina rurki miedziane . Wątpię aby ktorykolwiek producent miał taki przerób , a Luxtronik II to nielada wyzwanie dla innych . Od nowego roku ruszają z połączeniem swioch maszyn z internetem, ale bezpośrednio przez serwer, a nie przez jakieś modemy i oprogramowania Ciągły zapis danych na pendrivie to już przeszlosc. Innowacja trwa dalej i jest juz pompa powietrzna z rewersem . Seria profesjonalna o mocy jednostki 160 kW robi wrażenie

  19. #10019

    Domyślnie

    Cytat Napisał ska
    Dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli. Bez wiedzy z forum nie poradziłbym sobie z instalatorem. Wyszło, że jestem specjalistą od pomp (ha, ha, ha). Zwiększyłem histerezę z 2 na 5 (nie wiem co to znaczy), wyłączyłem grzałkę i chyba jest dobrze. Sprężarka włącza się średnio 9 razy na dobę,średni czas przebiegu 6 godzin na dobę. W domu ciepło, co prawda na zewnątrz też - 8 stopni. Pierwszy sezon grzewczy. Jeśli możecie odpowiedzcie, czy takie wyniki są ok?
    Coś jest chyba dalej nie tak. Histereza 5 wydaje mi się przy podłogówce zbyt wysoka. Sprwdz gdzie jest zewnętrzny czujnik temperatury. Powinien byc na północnej scianie i przynajmiej 1,5 m nad ziemią i nie powinno świecic na niego słońce . Jeśli jest w dobrym miejscu to jest coś nie tak albo z krzywą grzewczą albo z górnym zródłem. Jeśli częściowo obiegi grzewcze są zamykane przez elektrozawory to jest za mało medium grzewczego i powinien byc dodatkowo bufor w układzie, aby wydłużyc cykle grzania. Powodem może tez byc pompa obiegowa c.o. która się nie wyłańcza, która studzi obieg i podaje zbyt częste impulsy na sterownik.

  20. #10020

    Domyślnie

    Cytat Napisał sys35
    Luxtronik II to nielada wyzwanie dla innych
    Too late U mnie od 5 dni zasuwa IVT C7,

    na razie woda ze ścian mi cieknie (tynki schną).

    W domu okna rozszczelnione a temp. od wtorku 8stC do dzisiaj ranka 18,5stC

    Mam podlicznik tylko do PCi i robię sobie fotki, będzie jakiś fotodziennik

Strona 501 z 1521